• ۱۴۰۰ يکشنبه ۲۸ شهريور
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online صفحه ویژه كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4935 -
  • ۱۴۰۰ دوشنبه ۳ خرداد

گفت‌وگو با احسان قائم‌مقامي، شاهد عيني اتفاقات عجيب مسابقات آنلاين شطرنج

قطعي برق موجب باخت فوري بازيكنان نشد

همين حالا كه با شما صحبت مي‌كنم دوباره برق رفت!

گروه ورزش

صبح ديروز خبري ورزشي فضاي كلي جامعه را تحت‌الشعاع قرار داد؛ اينكه برخي ملي‌پوشان شطرنج ايران در دور دوم مسابقات آنلاين قهرماني آسيا به دليل قطعي برق بازي خودشان را واگذار كردند. شادي پريدر مشاور رييس فدراسيون و يكي از مسوولان برگزاري مسابقات نوشت: «وزير محترم نيرو، امروز اسطوره‌ها و قهرمانان رشته شطرنج در مهم‌ترين مسابقه سال، قهرماني بزرگسالان آسيا كه سهميه جهاني را بايد كسب كنند، حضور دارند كه مسابقات آنلاين برگزار مي‌شود اما به دليل قطعي برق رقابت‌هاي خود را از دست دادند و شكست خوردند.» همچنين سميع‌زاده دبير فدراسيون شطرنج هم اعلام كرد «قطع لحظه‌اي برق موجب خطا در سيستم مي‌شود و اين به معناي باخت شطرنج‌باز است و به خاطر اين مشكل دو نفر از بهترين‌هاي ايران باخت را تجربه كردند.»

اين خبر با توجه به مشكلات بسياري كه قطعي برق در كشور به وجود آورده بازتاب زيادي در جامعه پيدا كرد. در واقع اين خبر تبديل به بنزيني روي آتش عصبانيت مردم از شرايط اين روزها شد. براي بررسي دقيق آنچه در مسابقات آنلاين قهرماني آسيا رخ داد با احسان قائم‌مقامي استاد بزرگ و عضو تيم ملي شطرنج ايران كه خودش در مسابقات حضور داشت و با مشكل قطع برق مواجه شد به گفت‌وگو نشستيم. قائم‌مقامي در اين گفت‌وگو بازتاب خبري اتفاق رخ داده را اغراق‌آميز دانست و برخلاف اخبار منتشرشده اعلام كرد هيچ‌كدام از شطرنج‌بازان ايران به‌طور مستقيم به خاطر قطعي برق شكست نخوردند. نكته جالب گفت‌وگو اين بود كه موضوع مصاحبه در مورد قطعي برق بود و در حين گفت‌وگو برق خانه استاد بزرگ شطرنج ايران رفت تا همه‌چيز جفت‌وجور شده باشد!

 

آقاي قائم‌مقامي! در مسابقات روز شنبه چه اتفاقي رخ داد؟

مسابقات آسيايي در حال برگزاري بود و در دور دوم مسابقات برق سالن قطع شد و بعضي از بازيكنان با مشكل شارژ باتري مواجه شدند. همين باعث شد بازيكنان مقداري نگران نتيجه بازي شوند. به هر حال اين مساله روي بازي بازيكنان تاثير گذاشت. با اين حال برخي شبكه‌ها و رسانه‌ها ماجرا را جور ديگري انعكاس دادند و متاسفانه اطلاعات غلط منتشر شد و برخي هم روي اين مساله شروع به موج‌سواري كردند. من خودم جزو بازيكناني بودم كه شارژ باتري‌ام رو به اتمام بود. با اين حال عوامل برگزاري تلاش‌شان را كردند كه اين مساله به نوعي پوشش پيدا كند. ولي خب اين گله از فدراسيون شطرنج باقي ماند كه چرا از پيش‌تر و قبل از مسابقات با اينكه مي‌دانستند رقابت، رقابت مهمي است و احتمال قطعي برق هم هست براي آماده‌سازي ژنراتور تمهيدي نينديشيدند يا با اداره برق قبل از مسابقه مكاتبه نكرده بودند.

اينكه گفته مي‌شود بازيكنان به خاطر قطع برق باختند صحت دارد؟

بازيكنان به خاطر قطع برق فورا بازي‌شان را نباختند. بعضي‌ جاها نوشتند كه قطع برق باعث شد بازيكنان ببازند. اما اين‌طور نبود. احوالات بازيكنان تحت‌تاثير قرار گرفت و بچه‌ها مقداري استرس گرفتند. من خودم هم استرس گرفتم. از اين جهت كه وقتم خيلي كم بود و همزمان شارژ باري‌ام رو به اتمام بود. ولي خب آقاي پهلوان‌زاده (رييس فدراسيون) گفتند كساني كه مي‌خواهند مي‌توانند نقل مكان كنند به جايي كه برق هست. من و يكي ديگر از بازيكنان رفتيم جاي ديگري كه برق بود و بقيه بچه‌ها نيامدند. شايد خود بازيكنان مي‌توانستند بهتر عمل كنند و اگر مي‌آمدند وضعيت بهتر مي‌شد. ولي من اين را نمي‌دانم كه بازيكنان تك به تك چقدر متضرر شدند و اين را بايد از خودشان پرسيد. در نهايت نتيجه بازي من دستخوش تغيير نشد. من در وضعيت برنده بودم و در نهايت هم بازي را بردم. آقاي مصدق‌پور هم برد. ولي بچه‌ها در مجموع اذيت شدند.

ادعا شده بچه‌ها به خاطر اين اتفاق در راه بازگشت به هتل گريه مي‌كردند و...

من نديدم اين را. بايد از خود بچه‌ها بپرسيد. اين را كلي مي‌گويم كه الان برخي افراد هستند كه در فضاي مجازي خيلي فعال هستند و وقتي اظهارات خلاف واقع مطرح مي‌كنند آدم‌هاي دنبال‌كننده اين اشخاص ديگر مطالب را جدي نمي‌گيرند. برخي افراد دو روز اول پاي‌شان به سالن مسابقات نرسيد اما ديروز براي اينكه ماجرا را جور ديگري نشان بدهند آمدند در سالن. برخي افراد كه سمت دارند و صاحب تاثير هستند مي‌توانستند خودشان قسمتي از موضوع را بر گردن بگيرند. اين فرار رو به جلو است. اينكه افرادي كه سمت دارند مشكلات را بيندازند گردن ديگران، قشنگ نيست. اين افراد وقتي مشكلي پيش مي‌آيد مي‌خواهند بگويند تقصير ما نبوده و جوري نشان بدهند كه دلسوز جامعه شطرنج هستند.

برخي‌ها اهمال فدراسيون شطرنج را دليل اين اتفاقات دانستند.

در اين بخش كه فدراسيون بايد از قبل تمهيداتي مي‌انديشيده و ژنراتور آماده مي‌كرده بحثي نيست. با اين حال اينكه مي‌گويند فدراسيون عمدي داشته اشتباه است. روز قبل بازي‌ها آقاي پهلوان‌زاده اس‌ام‌اس دادند به بازيكنان و گفتند كه باتري زاپاس همراه داشته باشند. فدراسيون مي‌توانست از قبل برنامه‌‌ريزي كرده باشد تا مشكلات اينچنيني براي شطرنج‌بازان به وجود نيايد. با اين حال از لحظه‌اي كه اين اتفاق افتاد در سالن من ديدم كه همه عوامل برگزاري مسابقه تمام تلاش‌شان را كردند كه بچه‌ها به مشكل ديگري برنخورند. بازي‌ها ساعت‌ها ادامه پيدا كرد و نتايج روي صفحه رقم خورد. ولي اين اتفاق روي نتايج بچه‌ها اثر گذاشت و تمركزشان را به هم ريخت. بايد به بازيكنان هم حق داد. مي‌خواهم بگويم درست نيست قضايا را بزرگ‌نمايي كنيم و آدم‌ها را مقصر جلوه بدهيم. عوامل تلاش‌شان را كردند و هر آنچه مي‌توانستند گذاشتند. من خودم چند ماه پيش با آقاي پهلوان‌زاده بگومگو داشتم. اصلا اين‌طور نيست كه بخواهم منفعت كسي را تامين كنم. اصلا هم راضي نيستم از عملكرد فدراسيون. من فقط مي‌گويم دروغ نگوييم. در مسابقات ديروز (يكشنبه) هم ژنراتور آورده شد و قطعي برق مشكلي به وجود نياورد.

قطعي برق در جريان مسابقه شما گره خورده به نارضايتي مردم از اين شرايط. بازتاب گسترده خبر هم به همين دليل است. نظر شما در رابطه با وضعيت فعلي چيست؟

در يك جمله بگويم متاسفانه دولت براي مردم چيزي نشان نداده. هميشه همه‌چيز شعار بوده و مردم ناراضي‌اند. دم انتخابات كه مي‌شود مي‌خواهند افراد را جلب كنند اما بايد واقعيت را بپذيرند. مردم ناراحتند. مردم ما حال‌شان خوب نيست. وضع مالي‌شان خوب نيست. خيلي اميدوار نيستند به آينده. من دارم با مردم زندگي مي‌كنم. خودم جزو قشر متوسط جامعه هستم و مي‌دانم در حال تجربه چه شرايطي هستيم. ما شعار مي‌دهيم و موقعي كه به مردم نياز داريم براي دو، سه ماه مردم مهم مي‌شوند و بعدش يادمان مي‌رود مردم تامين ندارند، رفاه ندارند. ببينيد، همين الان دوباره برق ما رفت! همين حالا كه دارم با شما حرف مي‌زنم براي بار دوم برق ما رفت! به قول برخي دوستان در قرن بيست‌ويكم در كشوري كه روي گنج خوابيده مردم كشورمان در سطح پاييني از رفاه قرار دارند. فقط هم برق نيست. به خاطر نداشتن اينترنت پرسرعت خيلي از قهرمانان ما خيلي از امكانات را از دست مي‌دهند. من نمي‌توانم در خانه خودم مسابقه آنلاين بدهم چون اينترنتم ضعيف است. در تبليغ و شعار و اين چيزها خوبيم اما براي مردم كاري نمي‌شود. شايد پيشرفت هم داشته باشيم اما پيشرفت را بايد با آن چه مي‌توانستيم باشيم بسنجيم. متاسفانه شرايط شرايط خوبي نيست. اميدوارم تجديد نظري بشود و مردم مقداري اهميت پيدا كنند. من خودم در دوره‌هاي قبلي انتخابات حس و حال خيلي بهتري داشتم ولي امسال احساس مي‌كنم مردم رمق آنچناني ندارند و مشاركت را جدي نمي‌گيرند. حال‌شان از درون خوب نيست و خيلي اميدوار نيستند به آينده‌اي بهتر.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون