• ۱۴۰۰ شنبه ۳ مهر
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online صفحه ویژه كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4873 -
  • ۱۳۹۹ سه شنبه ۵ اسفند

ماجراي كليساي سن‌پاتريك

مرتضي ميرحسيني

سال 2019 در چنين روزي دادگاهي در استراليا، كاردينال جورج پِل را براي تعرض به دو كودك مجرم شناخت و او را به تحمل 8 سال حبس محكوم كرد. جورج پل زماني كه دادگاهي مي‌شد 77 سال داشت و تا چندي پيش از آن خزانه‌دار ارشد واتيكان، يعني سومين مقام در تشكيلات كليساي كاتوليك بود. اما ماجراي اين اتهام به سال‌ها قبل از اين تاريخ، به پاييز 1996 در ملبورن استراليا برمي‌گشت، به زماني كه جورج پل اسقف كليساي جامع اين شهر (كليساي سن‌پاتريك) بود. شاكي پرونده كه سال 1996 نوجواني 13 ساله و عضوي از اعضاي گروه همسرايان كليسا بود، مي‌گفت جورج پل هم به من و هم به يكي از دوستانم تجاوز كرده است. 
مي‌گفت ما كمي از شراب آيين عشاي رباني را بي‌اجازه نوشيديم و اسقف حين اين كار مچ‌مان را گرفت؛ تهديدمان كرد و ما هم براي نجات خودمان به خواسته غيراخلاقي‌اش تن داديم. مي‌گفت كاردينال با اين كارش كودكي و زندگي‌ام را تباه كرده و تا روزي كه او را پشت ميله‌هاي زندان نبينم، آرام نمي‌شوم. رسانه‌ها نام شاكي اصلي را جي اعلام كردند و چنانكه نوشته‌اند دوست او، چند سال قبل از برگزاري دادگاه (سال 2014) بر اثر سوءمصرف هروئين مرده بود. جورج پل از همان شروع جنجال، اين حرف‌ها را «تخيلات مشمئزكننده» توصيف مي‌كرد و هرگز، چه زماني كه در دادگاه حاضر شد و چه زماني كه حكم به مجازاتش دادند آن را نمي‌پذيرفت. دادگاه هم جز ادعاهاي شاكي، مدرك ديگري در اختيار نداشت و از صحبت با كساني كه سال 1996 با كليساي سن‌پاتريك ملبورن ارتباط يا همكاري داشتند نيز اطلاعات قابل اعتنايي به دست نيامده بود. اما بدنامي كليسا در چنين موضوعاتي و نيز همصدايي رسانه‌هاي استراليا در محكوميت جورج پل و نيز آمادگي افكار عمومي براي پذيرش اين اتهام، كمبود دلايل و نقص شواهد را جبران مي‌كرد. همچنين كاردينال پل به ضديت با همجنس‌گرايي و نكوهش دگرباش‌هاي جنسي مشهور بود و برخي محافل متنفذ بدشان نمي‌آمد كه چنين كسي هم براي جرمي اخلاقي به زندان بيفتد و هم براي – به قول خودشان - «رياكاري‌اش» رسوا شود. مي‌گفتند «رياكاري»، زيرا مخالف سرشناس همجنس‌گرايي، براي تعرض به پسري نوجوان، مجرم شناخته و مجازات مي‌شد. وكلاي پل به حكم دادگاه معترض شدند اما چون راي نهايي تغيير نكرد، كار را به ديوان عالي استراليا كشاندند. 
البته بعد از صدور حكم دادگاه، كاردينال به زندان افتاد و بيشتر از يك‌سال در حبس ماند. در همين زمان ديوان عالي استراليا، مستندات پرونده و ادعاها و صحبت‌هاي دو طرف را دوباره، از ابتدا تا انتها بررسي كرد و «بر اساس شواهد و مدارك موجود» به اين نتيجه رسيد كه دلايل كافي براي محكوميت كاردينال جورج پل وجود ندارد و «به نظر مي‌رسد كه او در عين بي‌گناهي به زندان محكوم شده است» و «اعضاي هيات منصفه، در صدور راي خود انصاف را رعايت نكرده‌اند.» پس راي دادگاه را باطل اعلام كردند و حكم به تبرئه كاردينال از تعرض به جي در پاييز 1996 دادند. جورج پل آزاد شد و حتي چندي بعد به رم رفت و با پاپ ديدار كرد، اما سايه ابهام و ترديد روي نامش باقي ماند. به ويژه اينكه او به چند مورد تعرض ديگر هم متهم بود و براي پنهان كردن خطاي چند كشيش متجاوز نيز نكوهش مي‌شد.

 

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون