چهارشنبه، 29 مرداد 1393 - شماره 3037
   
 
صفحه نخست :: روزنامه :: سياسي
اعتراض دولت به شبهه‌افكني مجلس با توزيع شبنامه
صداي سخنگوي دولت هم از اقدامات تخريبي بخشي از نمايندگان مجلس كه به نظر مي‌رسد يك پروسه ادامه‌دار در جهت استيضاح باشد درآمد. روز گذشته محمدباقر نوبخت از بخشي از نمايندگان مجلس گلايه داشت. گلايه‌هايي كه از جنس آن مشخص بود دولتي‌ها انتظار چنين برخوردهايي را از مجلس حداقل در سال اول فعاليت دولت نداشته‌اند. اشاره مستقيم سخنگوي دولت روز گذشته به شبنامه‌يي بود كه عليه رييس‌جمهور چند روز پيش در صحن علني مجلس توزيع شده بود و از اقدام مجلس با عنوان «شبهه‌افكني» ياد كرد. روز گذشته سخنگوي دولت گفت: استيضاح وزير علوم، آن هم در آستانه هفته دولت مي‌تواند تاثير سوئي بر همكاري و تعامل منطقي و مورد انتظار مردم در مورد رابطه قواي مجريه و مقننه داشته باشد به ويژه اينكه برخي از اقدامات فوري هم در شرايط كنوني قابل تامل است. به گزارش ايرنا، محمدباقر نوبخت در ارزيابي رابطه بين دولت و مجلس در آستانه نخستين سالگرد فعاليت دولت يازدهم افزود: در چنين شرايطي كه همه دلسوزان نظام و علاقه‌مندان به استمرار تعامل مثبت و منطقي بين دولت و مجلس تلاش مي‌كنند براي رفع برخي نگراني‌ها و معقول و سنجيده كردن عمل‌ها و عكس العمل‌ها، وظيفه انقلابي خود را به درستي انجام دهند، به خصوص كه كشور در شرايط تحريم نيازمند به آرامش و همكاري بيشتر است، اينكه نماينده مجلسي مطرح كند آقاي دكتر روحاني 20 سال پيش كه نماينده مجلس و دانشجوي دوره دكترا بوده، حقوق ماهيانه خود را بر اساس مدرك دكترا دريافت مي‌كرد و حرف?هايي از اين قبيل؛ آيا اين شبهه‌افكني، به تعامل بهتر بين دولت و مجلس كمكي مي‌كند؟
انتشار جدول تخلفات دولت سابق از سوي رسانه مجلس
تخلفات فراموش شده زير هياهوي استيضاحي‌ها
گروه سياسي| همين روزهايي كه نمايندگان مجلس شوراي اسلامي براي استيضاح يك وزير آن هم 9ماه پس از راي اعتماد تلاش مي‌كنند، جدولي مي‌آيد از تخلفات رييس‌جمهور سابقي كه استيضاح‌كنندگان امروز جز حمايت‌كنندگان ديروز اين رييس‌جمهور بوده‌اند. سر و صدا براي استيضاح بلند است و كسي يادش نيست مجلسي كه به استناد بي‌توجهي وزارت علوم به نظراتش در حال استيضاح يك وزير است، پرونده‌هاي نظارتي‌اش در مورد دولت سابق مشغول خاك خوردن در قوه قضاييه است. كسي به ياد ندارد كه حجم تخلفات دولت گذشته چقدر بوده است؟ اصلا بررسي شده است؟ يا آنكه نظارت در مجلس، در دولت گذشته به سرانجامي دچار شد. با اين همه جدولي كه خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي آن را منتشر كرده است تنها بخشي از تخلفات دولت سابق از قوانين است و خبري از تخلفات متعددي كه اين روزها دولت يازدهم را در سربالايي مشكلات موانع قرار است نيست. تخلفات دولت سابق اما پرونده‌اش در قوه قضاييه است و در نشست‌هاي خبري هر چند وقت يك‌بار سخنگوي قوه قضاييه تنها به اين جمله «دردست بررسي است» اكتفا مي‌شود. نشست خبري دو روز پيش سخنگوي قوه قضاييه هم حاوي اين نكته بود كه پرونده شكايت از احمدي‌نژاد در «وقت نظارت» قراردارد. خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي روز گشته از يك موضوع مهم ديگر هم كه ظاهرا هدف اصلي انتشار جدول مذكور نيز بوده پرده‌برداري كرده و خبر داده است كه ياران رييس‌جمهور سابق كه توان و انرژي‌شان را براي استيضاح وزراي روحاني گذاشته‌اند اين روزها مشغول تطهيرسازي محمود احمدي‌نژاد هستند تا شايد بتوانند شرايط را براي بازگشت او فراهم كنند.

روياي بررسي تخلفات

از زمان آغاز به كار دولت يازدهم تا به امروز رييس‌جمهور، معاونان رييس‌جمهور و وزرا و حتي شخصيت‌هاي اصلاح‌طلب در مصاحبه‌ها يا فرصت‌هاي مختلف از مشكلاتي گفتند كه از دولت سابق به آنها ارث رسيده بود و با مشكل مواجه‌شان كرده بود. اين مشكلات شايد آنقدر عميق بود كه هيچ كس تصور آن را نمي‌كرد. با اين همه حجم تخلفات احمدي‌نژاد آنقدر بالا بود كه نه تنها دولت كه بسياري ديگر را هم با مشكل مواجه كرده بود. با اين وجود جدول اعلام شده از سوي خبرگزاري مجلس نشان از موضوعات زيادي دارد. تخلفاتي را نشان مي‌دهد كه در يك سال اخير بسياري از اين شاخه به آن شاخه پريدند تا اين تخلفات بررسي نشود و شايد دولت آنها را فراموش كند.

اظهارات متفاوت وزير علوم در شب استيضاح
پشت فرجي‌دانا به دولتي‌ها گرم شد
گروه سياسي| چرخش فضا به نفع فرجي دانا ادامه دارد؛ دولتي‌ها به نشانه دفاع پشت سر او به صف شده‌اند، فراكسيون دانشگاهيان مجلس هم عصر ديروز به اين صف پيوست. اينها همه در كنار درخواست‌هاي پياپي دانشگاهيان از مجلس براي ابقاي فرجي دانا است. با اين وضعيت به نظر نمي‌رسد كه فرجي‌دانا مشكل چنداني براي گذر از پيچ استيضاح داشته باشد. 24 ساعت قبل از آنكه دولتي‌ها بتوانند در صحن علني مجلس براي دفاع از فرجي‌دانا تريبون را در اختيار بگيرند، وزير كشور در صحن علني از تريبون مجلس براي دفاع از فرجي دانا بهره برد و گفت: «در يك سال گذشته هيچ مساله سياسي تنش‌زا و موضوع امنيتي در دانشگاه‌ها نداشته‌ايم.»

تنش در دانشگاه‌ها صحت ندارد

وزير كشور روز سه‌شنبه در پاسخ به سوالي درباره انتقادات به عملكرد «رضا فرجي‌دانا» وزير علوم، تحقيقات و فناوري در يك سال گذشته افزود: «دانشگاه‌هاي ما فعال، بانشاط و پويا است و من به عنوان وزير كشور از بعد امنيتي و سياسي مطرح مي‌كنم كه در يك سال گذشته ما در دانشگاه‌ها، هيچ مساله سياسي تنش زا و موضوع امنيتي نداشتيم كه اين نشان از مديريت مطلوب دانشگاه در حوزه سياسي و امنيتي است.» رحماني فضلي اضافه كرد: «وزارت كشور مسوول ارزيابي قضيه است يعني اگر كسي بگويد در يك سال گذشته در دانشگاه‌ها مسائل سياسي تنش‌زا بوده، چنين چيزي صحت ندارد.» وي گفت: «بالاخره اگر جابه‌جايي و انتصابي بوده، اين انتصاب مي‌توانست در بيرون چهره خود را در قالب رفتارهاي سياسي نشان دهد و ما بايد ارزيابي مي‌كرديم كه واقعا چيزي نبوده است.» وزير كشور تصريح كرد: «ما 16 آذر سال قبل را باشكوه‌تر از همه سال‌ها در تمام دانشگاه‌ها برگزار كرديم.» رحماني فضلي گفت: «در حوزه‌هاي علمي گام‌هاي بلندي برداشته شده است و اكنون ثبات در دانشگاه‌ها وجود دارد و به عنوان يك استاد دانشگاه عرض مي‌كنم كه واقعا در بين اساتيد و دانشجويان در يك سال اخير، نشاط زيادي ايجاد شده و در حوزه علم، احساس عدالت و انصاف مي‌شود.» اين شايد يكي از مهم‌ترين دفاعيات دولتي‌ها از فرجي‌دانا در برابر استيضاح باشد؛ چه آن كه هم فرد بيان‌كننده دفاعيات به لحاظ گرايش سياسي در رديف طيف اكثريت مجلس است و هم از نظر جايگاه قانوني حرفش درباره آرامش دانشگاه‌ها يك سند معتبر. دفاع وزير كشور از فرجي دانا در مجلس و آن هم با اين تعابير و توضيحات شايد تاثير خود را امروز در نمايندگاني كه هنوز مردد هستند نشان دهد.

جهانگيري: سقوط رتبه علمي ايران صحت ندارد

اما در فاصله 24 ساعت مانده تا استيضاح بقيه دولتي‌ها هم چندان بيكار نبودند. از جمله معاون اول رييس‌جمهور كه گفت: «انتظار داريم مجلس شوراي اسلامي با رأي مناسب خود امكان ادامه خدمتگزاري آقاي دكتر فرجي‌دانا را فراهم آورد. » اسحاق جهانگيري صبح ديروز در آستانه هفته دولت، در ديدار مديران حوزه معاون اول رييس‌جمهور، از دكتر فرجي‌دانا به عنوان انساني دانشمند، متدين، اخلاقي و مورد اعتماد دانشگاهيان ياد كرد و افزود: «ايشان در مدت ? ماه مسووليت خود، نشان داد كه با مديريت خوب مي‌توان‌ فضاي دانشگاه‌ها را آرام و اميدوار و در جهت توليد علم و دانش بسيج كرد.» جهانگيري انتشار برخي اطلاعات مبني بر سقوط رتبه علمي ايران در دوره حضور دكتر فرجي دانا در وزارت علوم را نادرست خواند و افزود: «انتشار اخبار و گزارش‌هاي غير واقع با دغدغه‌هاي ملي و مسائل مبتلا به جامعه علمي كشور فاصله دارد»

دفاع متفاوت نعمت‌زاده از وزير علوم

نعمت‌زاده ديگر دولتمردي بود كه به دفاع از وزير علوم پرداخت، البته با روشي متفاوت. وي صراحتا عنوان كرد كه استيضاح وزير علوم ايراد فني دارد و در اين موضوع كلي‌گويي شده است. حرف اصلي نعمت‌زاده اين است كه متن استيضاح نعمت‌زاده كلي است. وزير صنعت، معدن و تجارت با تاكيد بر اينكه «در قانون صراحتا آمده است كه بايد استيضاح‌كنندگان مشخص كنند كه به چه دليل و با كدام مصداق درخواست استيضاح داده‌اند»، افزود: «با كلي‌گويي كه نمي‌توان وزيري را استيضاح كرد. به نظرم اين استيضاح ايراد فني دارد و شايد ان‌شاءالله خود مجلسي‌ها كمك كنند كه اين استيضاح برطرف شود. » وي با بيان اينكه «با كلي‌گويي نمي‌شود يك وزير را استيضاح كرد»، ادامه داد: «مثل اين مي‌ماند كه من را بخواهند استيضاح كنند به اين دليل كه وضعيت صنعت خوب نيست. خب، خودم هم مي‌دانم كه وضعيت صنعت خوب نيست. ولي من كه اين كار را نكرده‌ام. بايد دلايل مصداقي باشد. به طور مثال بگويند كه شما بايد براي حل مشكل صنعت اين كارها را مي‌كردي كه نكرده‌يي و اكنون بايد توضيح عملكرد خود را بدهيد.»

تشكر فرجي دانا از دانشگاهيان و پاسخ او به شايعات

اما همه اين حرف‌ها و سخن‌ها يك طرف، سخنان ديروز خود فرجي‌دانا هم يك طرف. جايي كه وي بعد از تشكر از دانشگاهيان به دليل حمايت‌هايي كه از او داشتند، درباره موضوع استيضاح و حرف‌ و حديث‌هايي كه روزهاي اخير درباره او ايجاد شده است، سخن گفت. وي با اشاره به حمايت دانشگاهيان گفت: «فكر مي‌كنم كار در خور و شايسته‌يي نكرده باشم كه بتوانم اين نوع پشتيباني وسيع را از قشرهاي مختلف داشته باشم.» وي با بيان اينكه با تمام توان در حال انجام وظايف خود در وزارت علوم هستم، ادامه داد: «در روند انجام وظيفه وزرا در دستگاه‌هاي مرتبط، گاهي نمايندگان نياز مي‌بينند كه سوال و يا استيضاحي را مطرح كنند كه اين حق مجلس است. فرجي‌دانا با تاكيد بر اينكه تا امروز تمام تلاشم رفع دغدغه ‌نمايندگان بوده است، يادآور شد: «ما به هيچ عنوان از كنار دغدغه‌ها به راحتي عبور نكرده بلكه به تك تك آنها پرداختيم، فكر مي‌كنم هر آنچه در توان داشتم از نظر قانوني و شرعي انجام دادم تا دغدغه نمايندگان برطرف شود.»

وي درباره اظهارات مطرح شده از سوي عده‌يي مبني بر روشنگري در جلسه علني فردا از سوي وزير، يادآور شد: «ما مخالف افشاگري هستيم، اساسا من مشكل جدي با لفظ افشاگري دارم و خواهش مي‌كنم در مورد ما اين واژه را به كار نبريد چون افشاگري از نظر شرعي درست نيست.» وزير علوم همچنين درباره ادعاهاي مطرح شده از زبان وي مبني بر اينكه اگر راي اعتماد از مجلس نگيرم به كانادا خواهم رفت، گفت: «حرف‌هاي عجيبي زده مي‌شود به طوري كه افراد فكر مي‌كنند من در كانادا زندگي مي‌كنم، اين در حالي است كه تنها براي يك فرصت مطالعاتي به كانادا سفر كردم؛ حال اين موضوع را مطرح كرده‌اند كه من كانادايي هستم.» به گزارش خانه ملت، وزير علوم، تحقيقات و فناوري، تصريح كرد: «خانه و زندگي و همه علايق ما در ايران است، حال اگر از مجلس راي اعتماد نگيرم و وزير علوم نباشم به كار معلمي مي‌پردازم؛ آخر مگر مي‌شود من معلمي دانشگاه را رها كنم بروم كانادا، بروم كانادا چه كار كنم، راننده تاكسي شوم؟»
وزير علوم در مجلس ابعاد ديگري از بورسيه‌هاي غيرقانوني را اعلام كرد
نايب رييس فراكسيون دانشگاهيان مجلس اعلام كرد كه دكتر رضا فرجي‌دانا وزير علوم، تحقيقات و فناوري در نشست خود با اين فراكسيون ابعاد ديگري از موضوع بورسيه‌هاي غيرقانوني را اعلام كرد. حامد قادرمرزي پس از اين نشست به ايرنا گفت: نمايندگان در اين جلسه درباره ترفندهاي طرف مقابل كه خارج از موضوع استيضاح و حتي در روز روشن عليه رييس‌جمهوري شبنامه پخش مي‌كنند، سخن گفتند و تاكيد داشتند كه اين استيضاح بيش از اينكه علمي و در چارچوب وظايف وزير باشد، رنگ و بوي سياسي دارد. وي موضوع بورسيه‌هاي غيرقانوني را از جمله موضوعات مطرح در جلسه فراكسيون دانشگاهيان مجلس عنوان كرد و گفت: بر اساس اظهارات وزير علوم معدل تحصيلي ليسانس تعدادي از بورسيه‌شدگان كمتر از 14 و معدل دوره فوق ليسانس كمتر از 16 بوده است كه اين افراد به اسم خارج از كشور بورسيه گرفته‌اند. اين در حالي است كه اين بورسيه‌ها در رشته‌هايي به افراد اهدا شده كه اين رشته‌ها به وفور در دانشگاه‌هاي داخلي پذيرش مي‌شود. نايب‌رييس فراكسيون دانشگاهيان مجلس اضافه كرد: همچنين اين افراد بدون داشتن شرايط علمي بورس، خارج شدند و متاسفانه وزارت علوم هم تعهد كرده است شهريه اين افراد را پرداخت كند در حالي كه اين شرايط بايد براي نخبگان ايجاد شود، بورسيه‌ها به افرادي داده شده كه كمترين صلاحيت علمي را داشته‌اند. نماينده مردم قروه در مجلس با تاكيد بر اهتمام فراكسيون دانشگاهيان در اين زمينه گفت: اعتراض ما در اين زمينه اين است كه چرا در قبال بي‌قانوني‌هاي دولت قبلي سكوت شده است و اگر قرار باشد وزير در اين باره سكوت كند، فارغ از نتيجه ما قطعا پيگير بورسيه‌هاي غيرقانوني خواهيم بود و حتي اگر وزارت كوتاه بيايد ما كوتاه نمي‌آييم.
كاهش تعداد امضاهاي استيضاح وزير علوم
گروه سياسي| با وجود ادعاي برخي از امضا‌كنندگان طرح استيضاح وزير علوم، خبرهاي ديروز حكايت از عقب‌نشيني برخي از امضا‌كنندگان طرح اين استيضاح دارد. در يك مورد سليمان عباسي، نماينده گنبدكاووس در مجلس در گفت‌وگو با ايرنا تاييد كرد كه امضاي خود را از استيضاح وزير علوم پس گرفته است. او ديروز ارزيابي‌هاي بيشتر در خصوص عملكرد وزير علوم، تحقيقات و فناوري به ويژه درحوزه انتخابيه‌اش را علت انصراف خود از استيضاح وزير علوم اعلام كرد و توضيح داد: «در مجلس به طرح استيضاح به وزير علوم، راي منفي خواهم داد.» اين در حالي است كه گفته شده حليمه عالي نيز ديگر نماينده‌يي است كه از اين استيضاح منصرف شده است. اين موضوع را يكي از نمايندگان استان سيستان و بلوچستان و همينطور كمال الدين پيرموذن در گفت‌وگو با ايلنا تاييد كرده‌اند. ايرنا همچنين در خبر ديگري نوشت كه 10 نفر از استيضاح‌كننده امضاي خود را پس گرفتند. يكي از نمايندگان مجلس به اين خبرگزاري گفته است: «پس از جلسه روز دوشنبه فراكسيون رهروان و رايزني‌هاي مختلفي كه با برخي از نمايندگان استيضاح كننده صورت گرفته و همچنين درخواست‌هايي كه فعالان مدني و سياسي حوزه‌هاي انتخابيه نمايندگان متقاضي استيضاح داشته‌اند، حداقل 10 نفر از اين نمايندگان امضاي خود را پس گرفته‌اند.» همچنين اخبار ديگري از پس گرفتن امضاي جواد نظري مهر نيز به گوش مي‌رسد. هر چند پس گرفتن امضاها طبق آيين‌نامه جديد مجلس تاثيري در روند استيضاح ندارد اما عقب‌نشيني برخي از استيضاح‌كنندگان مي‌تواند به تضعيف موضع منتقدان دولت در مجلس و در جلسه امروز استيضاح منجر شود.
وزير دفاع : نيروهاي مسلح بايد قانونمدارترين نهاد باشند
وزير دفاع گفت: نيروهاي مسلح بايد قانونمدارترين نهاد در كشور باشند و مقيد بودن به رعايت قانون در همه سطوح مديريتي و كارشناسي، ظهور و بروز عيني داشته باشد. به گزارش تسنيم، سردار حسين دهقان وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح گفت: بايد شرايطي را در جامعه ايجاد كرد كه نيروهاي مسلح در چشم مردم عزيز باشند و آنها را مدافعان حقوق جامعه تلقي كنند و اين انتظار در سايه نوع رفتار و عملكرد، مي‌تواند تقويت شود يا آسيب ببيند. سردار دهقان با تاكيد بر رعايت كامل عدالت در پيگيري امور حقوقي گفت: نيروهاي مسلح بايد قانونمدارترين نهاد در كشور باشند و مقيد بودن به رعايت قانون در همه سطوح مديريتي و كارشناسي، ظهور و بروز عيني داشته باشد. وي گفت: بايد در قراردادها و توافقنامه‌ها با طرف‌هاي مقابل‌مان به‌شدت بر رعايت مباحث حقوقي اهتمام ورزيم و به‌كارگيري واژگان در متون قانوني به بهترين شكل صورت گيرد. وزير دفاع گفت: بايد به سمت قوانين كارگشا حركت كرد و نبايد دنبال آن باشيم كه هر لايحه‌يي را تبديل به قانون كنيم. سردار دهقان افزود: اميدواريم با فضاي همدلي و صميميت و حس مسووليت شاهد ايجاد ظرفيت‌هاي مناسب در زمينه‌هاي حقوقي باشيم تا آنچه در بحث قوانين نياز داريم با كمترين هزينه حاصل شود. وزير دفاع با بيان اينكه امور حقوقي ويترين نيروهاي مسلح محسوب مي‌شود بر انسجام هرچه بيشتر بخش‌هاي حقوقي نيروهاي مسلح تاكيد كرد. در ابتداي اين همايش هم سردار رضا طلايي‌نيك، معاون حقوقي و امور مجلس وزارت دفاع، با ارائه گزارشي از حوزه مسووليت خود بر ارتقا و كارآمدسازي سطح تعامل حقوقي نيروهاي مسلح با قواي سه‌گانه تاكيد كرد .
صحن علني يك روز زودتر به هم ريخت
التهاب پيش از استيضاح


احــسان بـداغـي/ نمايندگان يك روز قبل از استيضاح «جدال» را در صحن علني تمرين كردند؛ «التهاب» يك روز زودتر مهمان بهارستان شد. اين شايد شايسته‌ترين استقبال از يكي از جنجالي‌ترين استيضاح‌هاي سال‌هاي اخير باشد؛ نخستين استيضاح دولت يازدهم. فريادهاي ديروز بهروز نعمتي بر سر علي لاريجاني و تندي جهانگيرزاده در مقابل كوچك‌زاده تازه اول ماجرايي است كه ادامه‌اش به امروز موكول شده است. موضوع دعوا اما به جلسات هفته بعد حواله شد؛ انتخابات شوراي نظارت بر مطبوعات. يك تذكر كافي بود تا صحن مجلس نيم ساعتي را ميزبان يك «التهاب» تمام عيار شود. بهروز نعمتي با تذكرش در ميانه‌هاي صحن علني شروع كرد و جواد جهانگيرزاده و مهدي كوچك‌زاده در رديف آخر صحن ادامه دادند. آتش معتدلين اين‌بار تندتر از تندروها بود. تقابل چهره برافروخته جهانگيرزاده با صورت خونسرد مهدي كوچك‌زاده كه حميد رسايي و روح‌الله حسينيان را با لبخندهايي معنا‌دار در دو سوي خود داشت، موقعيتي نيست كه به اين راحتي‌ها گير عكاسان بيايد.

ساعت از 10 صبح گذشته بود و صحن علني خود را براي نطق‌هاي ميان دستور آماده مي‌كرد كه بهروز نعمتي تقاضاي تذكر داد؛ «آقاي لاريجاني، هفته گذشته شما در جريان اين موضوع، طبق ماده 218 آيين‌نامه داخلي، وجود ابهام در اين زمينه را محرز دانستيد، امروز پس از گذشت اين مدت دوباره انتخاب ناظران مجلس بر هيات مذكور در دستور كار خانه ملت قرار گرفته است، بايد پرسيد چه ابهامي در اين موضوع برطرف شده كه مجدد اين موضوع در دستور كار قرار گرفته است؟!» حواس‌ها جمع شد، مگر خود نعمتي عضو هيات رييسه نيست كه اين سوال را مطرح مي‌كند؟ اعتراض اما از لحن تند و فريادگونه سخنگو مي‌باريد و كم‌كم اوج مي‌گرفت؛ «خواهش من اين است كه به ايرادات جدي اين موضوع رسيدگي كنيد تا حق و حقوق نمايندگان مجلس ضايع نشود، اگر واقعا حق نمايندگاني كه داخل صحن علني هستند مورد توجه قرار نگيرد، درست نيست، در غير اين صورت انتخاب ناظران مجلس در هيات نظارت بر مطبوعات غيرشرعي و غيرقانوني است. خواهش مي‌كنم طرح استفساريه تقديم شده به هيات رييسه را در دستور كار قرار دهيد، نظر مجلس را اخذ كنيد و پس از آن بگوييد اگر مجلس گفت همين عزيزان كانديداي هيات نظارت بر مطبوعات باشند كه ما حرفي نداريم ولي اگر غير از اين باشد، شما يك حقي را از نمايندگان مجلس تضييع مي‌كنيد، اين موضوع را به جد مورد بررسي قرار دهيد و حق نمايندگان مجلس را تضييع نكنيد.» دربالاترين قسمت هيات‌رييسه لاريجاني پاسخ خود به نعمتي را شروع كرد، اما تمام حواس‌ها به دورترين صندلي‌ها در رديف آخر بود، جايي درست زير جايگاه خبرنگاران. حالا ديگر نمايندگان هم يا ايستاده آن قسمت از صحن را نگاه مي‌كردند يا مشغول رفتن به جايي بودند كه انگار فريادهاي جواد جهانگيرزاده بر سر مهدي كوچك‌‌زاده تمامي نداشت. يك طرف چند نفري جهانگيرزاده را گرفته بودند و طرف ديگر مهدي كوچك‌‌زاده در ميان رسايي و حسينيان آرام گرفته بود. فريادهاي جهانگيرزاده و سكوت كوچك‌زاده يك تضاد تمام‌عيار را تصوير مي‌كرد. «تو حرف نزن! بشين سر جات!»؛ معلوم نبود قبل از اين آرامش، جهانگيرزاده چه چيزي از كوچك‌زاده شنيده بود كه اينگونه او را خطاب قرار داد. از اين جا به بعد اما همه ميانه‌هاي صحن هم شلوغ شد؛ اطراف صندلي بهروز نعمتي. حالا چند نفري مي‌دويدند تا او را آرام كنند. در آن هياهو معلوم نبود سخنگوي هيات رييسه چه مي‌گويد؛ اما از فريادها مشخص بود كه روي سخنش با رييس مجلس است. آرام كردن او هم كار راحتي نبود. توصيه‌هاي لاريجاني و تلاش نمايندگاني كه دور نعمتي را گرفته بودند 5 دقيقه‌يي طول كشيد تا به آرامش او منجر شود. لاريجاني دستور داد تا كار مجلس ادامه پيدا كند، يكي از نمايندگان تذكر داشت.

ميانه‌هاي تذكر او جواد جهانگيرزاده كه به جايگاه هيات رييسه رفته بود، داشت برمي‌گشت تا سر جاي خودش بنشيند؛ تنها چند صندلي آن طرف‌تر از مهدي كوچك‌زاده. آتشي كه هنوز نخوابيده بود دوباره برخاست؛ فريادهاي جهانگيرزاده اين‌بار بلندتر از قبل بود؛ خيلي حرف‌ها به كوچك‌زاده زد. يكي اينكه؛ «تو اول فحش دادي«...»، پرونده تو دست من است!» و اين تقريبا پايان جدال تقريبا نيم ساعته ديروز مجلس بود. بعد از آن هم كوچك‌زاده رفت و از جهانگيرزاده به كميته نظارت بر رفتار نمايندگان شكايت كرد. هر چه بود اما انتخابات شوراي نظارت بر مطبوعات از دستور كار ديروز مجلس خارج شد، دقيق‌ترش اينكه رييس قسمت دوم جلسه يعني ابوترابي طوري جلسه را كش داد كه فرصت به انتخابات نرسد تا مجلس هفته آينده باز هم منتظر اين دستور كار باشد. اما نهايت امر آنها كه فهميده بودند كوچك‌زاده به جهانگيرزاده چه گفته كه او را اينچنين برآشفته كرد، چندان زياد نبودند. خيلي هم دلشان نمي‌خواست براي خبرنگاران روايت كنند كه در آن نيم ساعت «التهاب» چه اتفاقي بين نمايندگان افتاد و چه حرف‌هايي رد و بدل شد. هر چه بود درباره اين جدال اما نمي‌توان گفت كه ماجرا گذشته است. روزهاي بعدي مجلس باز هم صحنه تقابل‌هاي جدي خواهد بود، يكي جلسه امروز استيضاح و ديگري هم انتخاباتي كه به هر حال هفته آينده موعد برگزاري آن است. لاريجاني در همان لحظاتي كه فريادهاي جهانگيرزاده خبرنگاران را به خود مشغول كرده بود، در جواب نعمتي توضيح داد درباره اين انتخابات چه كرده و در پايان هم با اين جمله كه «نمي‌توانستيم اقدام ديگري انجام دهيم» سخنش را تمام كرد. جمله‌يي كه به نظر نمي‌رسد براي طيف اكثريت مجلس چندان قانع‌كننده باشد. چرا كه اگر اقناعي در كار بود ديروز يا اين اتفاق نمي‌افتاد يا اينكه يكي از اعضاي هيات رييسه خود جرقه اوليه آن را نمي‌زد. در آن طرف هم كميسيون فرهنگي اصلا دوست ندارد از موضع خود عقب‌نشيني كند. احمد سالك به صراحت گفته كه حرف آنها همان است كه اول بوده؛ كانديداتوري رسايي و نبويان بدون هيچ نام ديگري. حالا جلسه ديروز شايد تهيه يك آتش تمام عيار براي استيضاح امروز باشد و استيضاح امروز هم بعيد نيست دامنه‌اش به انتخابات شوراي نظارت بر مطبوعات هفته بعد كشيده شود. چهره برافروخته جهانگيرزاده و فريادهاي بهروز نعمتي در جلسه ديروز حكايت از ادامه «التهاب» داشت.
عارف و حمايت از وزيري كه استيضاحش «جفا» است


گروه سياسي| تعداد آنهايي كه پشت فرجي دانا آن هم بيرون از مجلس ايستاده‌اند آنقدر زياد است كه اوج محبوبيت يك وزير 9ماهه را نشان مي‌دهد. رضا فرجي دانا اين روزها در كنار داشتن حمايت سه رييس‌جمهور اين كشور يعني سيدمحمد خاتمي، آيت‌الله اكبر هاشمي‌رفسنجاني و حسن روحاني، حمايت چهره‌هاي بسياري را دارد. شايد او نخستين وزيري باشد كه اين حجم از حمايت‌ها را از حوزه كاري‌اش گرفته تا شخصيت‌ها و مردم عادي دارد. روز گذشته محمدرضا عارف هم به عنوان يك شخصيت دانشگاهي حمايت محكمي از وزير علوم داشت و به صف حاميان او پيوست. او با انتقاد شديد از رواج اتهامات ناروا از سوي برخي رسانه‌ها عليه وزير علوم، استيضاح فرجي دانا را جفا در حق آموزش عالي كشور در آستانه بازگشايي دانشگاه‌ها دانست و گفت: اميدواريم مجلس شوراي اسلامي با درايت مانع از تداوم خدمت دكتر فرجي دانا در آموزش عالي كشور نشود و وزير علوم را كه در سال گذشته كارنامه علمي و مديريتي خوبي از خود به نمايش گذاشته است با برچسب‌هاي ناروا كنار نگذارند. وي با بيان اينكه در سال‌هاي قبل انتقاد از رييس يك دانشكده در حد جرم تلقي مي‌شد، خاطرنشان كرد: در يك سال گذشته دانشجويان ظرفيت بالاي سياسي خود و شعور و درك‌شان از مسائل اجتماعي را به‌‌‌خوبي نشان دادند، البته انتظار اين بود تغيير در فضاي دانشگاه‌ها به خصوص عبور از فضاي امنيتي گذشته نمود بيشتري داشته باشد اما با اين وجود اميد جوانان دانشجو به دولت تدبير و اميد باعث شده صبر آنها بيشتر شود. عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام تشكيلاتي عمل كردن جوانان دانشجو را راه‌حل رسيدن آنها به اهداف‌شان دانست و گفت: تنگ?نظري‌ها بايد كنار گذاشته شود، فضاي دانشگاه بايد به سمت همگرايي برود، دانشجويان بايد براي خود رسالت فراجناحي قايل شوند و به فكر كشورشان باشند. عارف در حمايت ويژه‌يي از وزير علوم با بيان اينكه دكتر فرجي‌دانا، يكي از عالم‌ترين و متدين‌ترين مديران اين كشور است، گفت: به گونه‌يي براي وزير محترم علوم فضا‌سازي كردند كه اگر كسي از سابقه او خبر نداشته باشد، فكر مي‌كنند او لانه فساد تشكيل داده است. عارف اما همچون سيد محمد خاتمي معتقد است كه عملكرد وزير علوم جاي تقدير دارد با بيان اينكه نمايندگان با عملكرد خود بايد نشان دهند در طراز ملت ايران هستند، تصريح كرد: اگر مجلس در جايگاه خود قرار بگيرد و به مشكلات مردم واقف و از خواست اقشار مختلف جامعه آگاه باشد، امروز جا دارد از وزير علوم تقدير كند.

وي با تاكيد بر اينكه انتصابات وزير علوم سليقه‌يي و رفاقتي نبوده است، ادامه داد: انتصابات دكتر فرجي دانا در طول وزارتش بر اساس لياقت بوده و مديراني كه در دانشگاه‌ها انتخاب كرده است عموما محبوبيت عام دارند. عارف در بخش ديگري از سخنانش به انتخابات مجلس آينده اشاره كرد و از جوانان و دانشجويان خواست براي اصلاح وضعيت موجود، براي پيروزي در انتخابات آينده مجلس تلاش و فعاليت كنند. وي با بيان اينكه بايد جوانان را براي شركت در انتخابات آينده مجلس تشويق و حمايت كرد، گفت: مجلس آينده جاي جوانان است. مي‌خواهيم بدون به چالش كشيدن هيچ بخشي از نظام و در چارچوب قانون اساسي وارد كارزار انتخابات شويم چرا كه نتيجه به دعوا كشاندن انتخابات شركت نكردن مردم در انتخابات است.
زمان بعدي دادگاه مهدي هاشمي تعيين شد
وكيل‌مدافع مهدي هاشمي از برگزاري پنجمين جلسه رسيدگي به اتهامات مهدي هاشمي در 3 شهريورماه خبر داد. محمود عليزاده‌طباطبايي اظهار كرد: امروز از سوي دادگاه زمان بعدي رسيدگي به پرونده موكلم به ما ابلاغ شد. وي ادامه داد: جلسه پنجم دادگاه مهدي هاشمي دوشنبه - 3 شهريورماه - در شعبه 28 دادگاه انقلاب به رياست قاضي مقيسه و به صورت غيرعلني برگزار خواهد شد. به گزارش ايسنا، پيش از اين عليزاده طباطبايي به ايسنا گفته بود كه اتهامات موكلش بيشتر جنبه سياسي دارد.
وزير علوم، سهامدار انقلاب
خانه ملت|عبدالكريم حسين‌زاده، نماينده نقده و اشنويه گفت: امروز رييس‌جمهوري آمده كه نه‌تنها نام 300 نفر را در جيب خود ندارد بلكه ليست 570 نفره آن را بدون هيچ ادعايي در اختيار قوه قضاييه قرار داده است. شرايط امروز كشور و جهان جدي است اما اين روزها شاهد برخي افراد سياسي و سايت‌هاي در تلاش براي جلوگيري از نام كساني كه به ناحق بورسيه گرفته‌اند، هستيم. فردا روز شايد همين افراد بخواهند وزير شوند، وكيل شوند يا اينكه معلم فرزندان اين سرزمين شوند. وزير علوم فردي است كه در تمام دوره‌ها سهامدار انقلاب بوده، نه سهم‌خواه آن و بايد از او حمايت شود.
عملكرد رضايتبخش وزير علوم
ايرنا| مويدحسيني صدر، نماينده خوي و چايپاره گفت: وزير علوم امروز عملكرد خوبي دارد؛ من استاد دانشگاه هستم و با توجه به مراجعات دانشگاهيان متوجه شدم كه حتي يك نفر از عملكرد يك ساله وزير ناراضي نبوده است. افرادي كه با معدل 13 بورسيه شدند و من به عنوان استاد دانشگاه پاسخي در برابر دانشجويان تيزهوش خود ندارم لذا ما به عنوان نمايندگان بايد به افكار عمومي پاسخ دهيم در اين ميان مردم انتظار استيضاح وزير علوم را ندارند زيرا امروز مردم با مشكلات صنعت و معيشت مواجه هستند.
حمايت و توصيه به تيم هسته‌يي
خانه ملت| وحيد احمدي، نماينده كنگاور صحنه و هريس گفت: به نظر مي‌رسد برخي اعضاي گروه 1+5 براي حل موضوع جدي نيستند. ملت با بصيرت ايران هيچگاه از مكر و فريب و خصومت دشمنان خود غافل نخواهد بود و ضمن حمايت از مسوولان كشور و تيم مذاكره‌كننده تحت هيچ شرايطي حاضر به عبور از خطوط قرمز خود كه حفظ و حراست از دستاوردهاي هسته‌يي كه حقوق ملت ايران است، نخواهند شد. ملت شريف ايران اسلامي به خوبي مي‌دانند تحريم‌ها و دشمني‌هاي همه‌جانبه عليه ملت ادامه دارد و اين تقابل وجود دارد مگر روزي كه كشور به قله اقتدار برسد و آن روز دور نيست.
تعامل مجلس و دولت
ايرنا| حسن كامران دستجردي، نماينده اصفهان گفت: به خاطر انجام وظيفه نظارتي از سوي مجلس نبايد بگوييد دولت و مجلس تعامل ندارند، دولت و مجلس تعامل دارند و وظيفه نظارتي جاي خودش است و نبايد تفاسير بد كنيم، همه زير بيرق رهبري هستيم و اميدواريم تدابير ايشان مو به مو اجرا شود.
استيضاح، حق طبيعي مجلس
ايسنا| بياتيان، نماينده مردم بيجار گفت: آقاي رييس‌جمهور مي‌دانيد و مي‌دانيم كه مجلس نمايي واقعي‌تر از افكار ملت است زيرا از جزيي‌ترين مشكلات مردم اطلاع دارند. مردم عزيز، رسانه‌ها، دانشگاهيان و سياسيون استيضاح، حق طبيعي مجلس است و ابزاري است براي جلوگيري از ديكتاتوري، تصويري زيبا از مردم‌سالاري ديني. پس مسائل اصلي را فرعي نكنيم و از بداخلاقي و تهمت به نمايندگان بپرهيزيم. بگذاريم در پروسه طبيعي كار انجام پذيرد و هر?آنچه در آراي نمايندگان ملت بود براي همه قابل احترام است.
پوزش احمد توكلي از فرجي‌دانا
احمد توكلي، مديرمسوول سايت «الف» در مطلبي تحت عنوان «تذكر و پوزش» از رضا فرجي‌دانا وزير علوم، تحقيقات و فناوري بابت انتشار يك خبر عذرخواهي كرد. به گزارش الف، توكلي در سايت خود نوشت: امروز در خبرهاي اصلي الف گزارش خبري با اين تيتر آمده بود: «احتمال خروج وزير از كشور پس از استيضاح و تكذيبيه وزارت علوم». اين تيتر با شگرد رسانه‌يي القا‌كننده صحت خبر خروج از كشور است. گرچه در متن چنين نيست اما اين جفا در حق برادر ارجمند جناب دكتر فرجي‌داناست و الف نبايد مرتكب مي‌شد. نظر من درباره استيضاح قبلا در همين صفحه آمده است{اينجا}، ولي حفظ حقوق همه مردم به ويژه مديران جمهوري اسلامي برهمه فرض است. وقتي وزارت علوم تكذيب مي‌كند و سندي هم در دست نيست چه جاي ترديد است؟رعايت اين امر مهم را به همكارانم تذكر مي‌دهم و از برادر ارجمند جناب آقاي دكتر فرجي‌دانا پوزش مي‌خواهم. گفتني است خبر «از ايران رفتن وزير علوم در صورت راي آوردن استيضاح» روز گذشته در برخي سايت‌ها منتشر شده بود كه روابط عمومي وزارت علوم نيز با انتشار اطلاعيه‌يي اين موضوع را تكذيب و از سوي ديگر برخي رسانه‌هاي تندرو با انتشار اين خبر خواهان «ممنوع الخروجي» وزير علوم نيز شدند.
سرخط پارلمان
آريا: هادي شوشتري نماينده مجلس با اشاره به نقش جبهه پايداري در استيضاح وزيرعلوم گفت: جبهه پايداري بايد به راي و انتخاب مردم احترام بگذارد چراكه درانتخابات باوجود آنكه گرايش‌هاي مختلف فكري حضور داشتند و برنامه‌هاي خودشان را در همه حوزه‌ها ارائه داده‌اند اما در نهايت ملت ايران به دكتر روحاني راي اعتماد داد؛ بنابراين ما اميدواريم اعضاي جبهه پايداري به مفاهيم مندرج از انتخاب مردم احترام بگذارند و گزينه تعامل و كمك به دولت را انتخاب كنند.

نامه‌نيوز: سيدمحمد سادات ابراهيمي، نماينده مردم شوشتردر واكنش به پخش شبنامه عليه رييس‌جمهور گفت: اتفاقا كارهاي خوب است، چراكه اين افراد شناخته شده‌اند و نقطه نظرات‌شان براي همگان مشخص است و هر چقدر تلاش مي‌كنند، نتيجه معكوس مي‌گيرند، لذا نگران تلاش اينها نيستيم. اينها حتي در مجلس هم محبوب نيستند، و گروهي اندك‌شمارند كه هيچ تاثيرگذاري بر روي مجلس ندارند.

ايسنا: بهروز نعمتي، سخنگوي هيات رييسه مجلس گفت كه تاكنون هيچ طرح استيضاحي به جز طرح استيضاح وزير علوم به دست هيات رييسه مجلس نرسيده است.

ايرنا: حجت‌الاسلام والمسلمين محسن رهامي، فعال سياسي اصلاح‌طلب گفت: دكتر فرجي دانا كسي است كه قواعد حرمت به جامعه دانشگاهي و علمي كشور را رعايت مي‌كند و ذره‌يي تخلفات كه در وزاري قبلي بوده، در ايشان سراغ نداريم اما ببينيد مجلس چگونه برخورد مي‌كند.
عناوين اين صفحه
اعتراض دولت به شبهه‌افكني مجلس با توزيع شبنامه
تخلفات فراموش شده زير هياهوي استيضاحي‌ها
پشت فرجي‌دانا به دولتي‌ها گرم شد
وزير علوم در مجلس ابعاد ديگري از بورسيه‌هاي غيرقانوني را اعلام كرد
كاهش تعداد امضاهاي استيضاح وزير علوم
وزير دفاع : نيروهاي مسلح بايد قانونمدارترين نهاد باشند
التهاب پيش از استيضاح
عارف و حمايت از وزيري كه استيضاحش «جفا» است
زمان بعدي دادگاه مهدي هاشمي تعيين شد
وزير علوم، سهامدار انقلاب
عملكرد رضايتبخش وزير علوم
حمايت و توصيه به تيم هسته‌يي
تعامل مجلس و دولت
استيضاح، حق طبيعي مجلس
پوزش احمد توكلي از فرجي‌دانا
سرخط پارلمان
عكس نوشت
برگزاري جلسه استيضاح 17 وزير بدون حضور رييس‌جمهوري
«استيضاح» صف‌ها را به هم مي‌ريزد؟
پنج نماينده از پاسخ‌هاي ظريف قانع نشدند
سكوت و حمايت از جنايتكاران عادت مجامع بين‌المللي است
بيانيه انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه‌ها با سه هزار امضا به مجلس رفت
با خوانندگان
محكوميت مهرگان اميرخسروي و همسرش به حبس

عكس نوشت


سيد محمد خاتمي و سيد حسن و سيد علي خميني چندي پيش در عيادت از امام جماراني.

وب سايت رسمي حسن خميني


از ابتداي انقلاب اسلامي تاكنون؛
برگزاري جلسه استيضاح 17 وزير بدون حضور رييس‌جمهوري
خبرگزاري ايرنا با اين عنوان نوشت: پس از پيروزي انقلاب اسلامي تاكنون 21 وزير از سوي مجلس شوراي اسلامي استيضاح شده‌اند كه 17 جلسه استيضاح بدون حضور رييس‌جمهوري و تنها چهار جلسه استيضاح با حضور رييس‌جمهوري برگزار شده است. از تعداد 21 وزيري كه از پس از پيروزي انقلاب اسلامي تاكنون استيضاح شده‌اند تنها نتيجه 6 جلسه استيضاح منجر به بركناري شده است. شهاب‌الدين گنابادي وزير مسكن و شهرسازي دولت سوم نخستين وزير علي‌اكبر ناطق نوري وزير كشور دولت سوم دومين وزيري، بهزاد نبوي وزير صنايع سنگين دولت چهارم سومين وزيري بود كه استيضاح و ابقا شد. چهارمين وزير استيضاح شده، ايرج فاضل وزير بهداشت دولت پنجم كه از وزارت بركنار شد. محمدعلي نجفي وزير آموزش و پرورش دولت پنجم، پنجمين وزير، محمدسعيدي كيا وزير راه و ترابري دولت پنجم ششمين وزير و حسين محلوجي وزير معادن و فلزات دولت ششم، نيز هفتمين وزيري بود كه جلسه استيضاح وي بدون حضور رييس‌جمهوري در 23 آذر 1373 برگزار و مجلس چهارم شوراي اسلامي با ابقاي وي موافقت كرد. همچنين چهاردهمين وزير استيضاح شده پس از پيروزي انقلاب اسلامي، احمد خرم وزير راه و ترابري دولت هشتم بود كه جلسه استيضاح وي در 12 مهر 1383 بدون حضور رييس‌جمهوري توسط مجلس هفتم شوراي اسلامي برگزار شد و نمايندگان مجلس راي به بركناري وي دادند. علي كردان وزير كشور دولت نهم هفدهمين وزيري بود كه جلسه استيضاح وي 14 آبان 1387 بدون حضور رييس‌جمهوري برگزار شد و مجلس هشتم شوراي اسلامي راي به بركناري وي داد. عبدالرضا شيخ الاسلامي وزير كار، تعاون و رفاه اجتماعي دولت دهم نيز بيست و يكمين وزيري بود كه جلسه استيضاح وي 15 بهمن 1391 با حضور رييس‌جمهوري برگزار و مجلس نهم شوراي اسلامي با بركناري وي موافقت كرد.


«استيضاح» صف‌ها را به هم مي‌ريزد؟
سايت فرارو با اين عنوان نوشت: استيضاح وزيرعلوم به غير از تاثير بر اين وزارتخانه و جامعه دانشگاهي، احتمالا بر صف‌بندي‌هاي دروني مجلس و اصولگرايان هم تاثيرگذار خواهد داشت. اما به نظر مي‌رسد كه آنچه كه از استيضاح باقي مي‌ماند آثاري است كه بيشتر روي صف بندي‌ها و فراكسيون‌هاي مجلس و در مجموع اصولگرايان به جا خواهد گذاشت. طرح استيضاح رضا فرجي دانا تا حدودي صف‌بندي‌هاي مجلس را دستخوش تغيير كرده است. در ميان امضا‌كنندگان اين طرح استيضاح و همچنين حاميان آن تنها نام اعضاي طيف تندروي پايداري مجلس به چشم نمي‌خورد. فراكسيون رهروان ولايت كه طيف معتدلي هم به نظر مي‌رسد و در ميان فراكسيون‌هاي ديگر مجلس از اكثريت برخوردار هستند نيز افرادي جزو امضا‌كنندگان و همراهان استيضاح وزير علوم هستند. ناصر ايماني، روزنامه‌نگار هم در اين مورد مي‌گويد: در هر استيضاحي شاهد بوده‌ايم كه نمايندگان گاها به سمتي سوق پيدا كرده‌اند كه بر خلاف موضع فراكسيوني و جبهه‌يي‌شان است در موضوعاتي همچون استيضاح در مجلس نمي‌توان انتظار داشت كه نمايندگان به تصميمات فراكسيوني و جبهه‌يي خود پايبند باشند و معمولا در اين رابطه تصميمات شخصي مي‌گيرند.


پنج نماينده از پاسخ‌هاي ظريف قانع نشدند
به گزارش تسنيم، سخنگوي كميسيون امنيت‌ملي و سياست‌خارجي مجلس با اشاره به بررسي هفت سوال توسط شش نماينده از وزير امورخارجه گفت: پنج نماينده سوال‌كننده از پاسخ‌هاي ظريف قانع نشدند. سيدحسين نقوي، نماينده ورامين و سخنگوي كميسيون امنيت‌ملي و سياست‌خارجي مجلس شوراي اسلامي در جمع خبرنگاران به ارائه گزارشي از جلسه ديروز كميسيون متبوعش پرداخت و گفت: نشست امروز (سه‌شنبه) با حضور محمدجواد ظريف، وزير امورخارجه براي پاسخ به سوالات نمايندگان برگزار شد. وزير خارجه در پاسخ گفت كه ما ايراد ساختاري وارده را قبول داريم و اقدامات اوليه به ويژه در حوزه آموزش ديپلماسي اقتصادي به سفرا را آغاز كرديم، «در نهايت پورابراهيمي از پاسخ وزير قانع نشد». وي تصريح كرد: سوال شهرياري نماينده زاهدان از وزير خارجه مطرح شد كه ظريف در پاسخ به سوال اين نماينده درباره اقدامات وزارت امورخارجه براي وادار كردن كشور افغانستان براي ارائه حقابه درياچه هامون گفت كه ما به طور جدي دنبال حقابه اين درياچه هستيم، البته در اين رابطه شرايط بارندگي هم روي موضوع اثر گذاشته، اما وزارت خارجه در اين زمينه كوتاهي نكرده است، «در نهايت شهرياري از پاسخ‌هاي وزير قانع نشد». وي ادامه داد: شهرياري سوالي درباره علت عدم پيگيري وضعيت ديپلمات ربوده شده ايران در يمن از سوي وزارت خارجه مطرح كرد كه ظريف ضمن توضيح درباره روند پيگيري وزارت خارجه و يافتن اطلاعات مورد نياز، گفت كه اقدامات مهمي براي آزادي وي انجام شده و در آينده هم خواهد شد و به هيچ‌وجه كوتاهي نشده كه پس از توضيحات وزير خارجه، «اين نماينده باز هم از پاسخ وزير قانع نشد». نقوي با اشاره به بررسي سوال موسي‌الرضا ثروتي از ظريف درباره علل اجرايي نشدن مصوبات كميته‌هاي اقتصادي و مرزي دو كشور ايران و تركمنستان در راه‌اندازي معبر ورود و خروج دو طرف و بازارچه‌هاي مشترك مرزي، گفت: ظريف در پاسخ به اين سوال گفت كه موضوع مذكور براي كشور مهم است و بارها از طرف ما مطرح و پيگيري شده، در ملاقات با مقامات تركمنستان اين موضوع مطرح شده، اما اگر طرف مقابل با موانعي روبه‌روست، مقصر ما نيستيم كه در نهايت «ثروتي از پاسخ وزير قانع نشد». سخنگوي كميسيون امنيت‌ملي و سياست‌ خارجي مجلس با اشاره بررسي سوال بيگلري از ظريف درباره علت عدم توجه وزارت خارجه به حل مشكل بازارچه مرزي سيوان بند بانه، ادامه داد: ظريف در پاسخ به اين پرسش گفت كه ما اقدامات لازم را انجام داده‌ايم، اما دولت عراق رسما اعلام كرده كه ما ضرورتي براي باز شدن بازار مذكور نمي‌بينيم، در اين رابطه سفري پيش‌بيني شده كه جنابعالي هم هيات را همراهي كنيد تا دولت عراق قانع و توجيه شود و ما هم پيگيري خواهيم كرد كه «در نهايت بيگلري از پاسخ وزير قانع شد». وي تاكيد كرد: در نشست امروز سوال نادر قاضي‌پور، نماينده اروميه درباره علت نبود نيروهاي كافي اداري در سفارتخانه‌هاي جمهوري اسلامي ايران و علل فقدان سفير در برخي كشورها مطرح شد كه وزير امور خارجه پاسخ داد كه ما در اين رابطه نيازمند اعتبار هستيم. از طرف ديگر وزارت امور خارجه به لحاظ بودجه رتبه دوم وزارتخانه‌هاي فقير را به خود اختصاص داده است، كاملا حق با شماست ما بايد در همه جاي دنيا حضور داشته باشيم، اما امكان مالي نداريم كه پس از پاسخ‌هاي ظريف، «قاضي‌پور قانع نشد». نقوي گفت: نماينده خرم‌آباد درباره علت تسامح و تساهل وزارت خارجه در زمينه ملاقات هيات‌هاي اروپايي با زندانيان و مخالفين نظام از جمله ملاقات اشتون با نرگس محمدي مطرح شد كه «در نهايت وي نيز از پاسخ وزير خارجه قانع نشد»


سكوت و حمايت از جنايتكاران عادت مجامع بين‌المللي است
آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني در پيامي به تجمع گروه‌ها و نهادها در مقابل ساختمان سازمان ملل، سكوت مجامع بين‌المللي در مقابل جنايات اسراييل در غزه را شگفت‌انگيز و عكس‌العمل‌هاي مردم به اين جنايات را برخاسته از احساسات پاك انساني خواند. به گزارش ايسنا، متن پيام رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام به شرح زير است: «از روزي كه غربي‌ها با هدف دور كردن صهيونيست‌هاي زياده‌خواه از زندگي خويش، آتش وجود اين جماعت افراطي را در دامن منطقه انداختند، بيش از نيم قرن مي‌گذرد و در همه اين دوره‌ها، جنايت، ويژگي اصلي آنها و سكوت و حتي گاهي حمايت از جنايتكاران، عادت مجامع بين‌المللي بوده است. تازه‌ترين جنايت آنان آتش‌باران غزه و كشتن مردم مظلوم، مخصوصا زنان و كودكان است كه باز هم مدعيان حقوق بشري سكوت كرده‌اند و شگفتا كه بعضي از قدرت‌هاي جهاني، اين جنايت‌ها را دفاع صهيونيست‌ها مي‌دانند و بر آن تاكيد مي‌كنند. تجمع خودجوش و اعتراض‌آميز شما گروه‌هاي مردم نهاد، دانشگاهيان، هنرمندان، ورزشكاران و همكاران گروه‌هاي امدادي در هلال‌احمر و سازمان بهزيستي، برخاسته از احساسات پاك انساني است كه وقتي مظلومي را مي‌بينيد، به فرموده قرآن و اسلام براي حمايت از آن مي‌ايستيد. با تشكر از ابتكار عمل شما، اميدوارم مجامع بين‌المللي، مخصوصا در سازمان ملل بيدار شوند و جلوي اين همه ناحقي‌ها را بگيرند.»


بيانيه انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه‌ها با سه هزار امضا به مجلس رفت
دبيركل انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه‌ها از تحويل بيانيه حمايتي نزديك به سه هزار استاد دانشگاه از وزير علوم به هيات رييسه مجلس خبر داد.

به گزارش ايلنا، محسن رهامي گفت: روز جمعه انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه‌ها بيانيه‌يي در حمايت از وزير علوم و ضرورت ادامه كار ايشان صادر كرد كه از طريق ايميل به اعضاي هيات علمي دانشگاه‌هاي سراسر كشور ارسال شد كه تا ظهر امروز تعداد امضاها به 2 هزار و 924 مورد رسيد كه از اين تعداد 2 هزار و 500 نفر با مشخصات كامل و محل خدمت مشخص شده است كه در 54 صفحه تحويل هيات رييسه مجلس داده شد.

دبيركل انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه‌ها ادامه داد: در اين نامه امضاكنندگان استادان درجه يك و نخبگان علمي كشور هستند كه شايد اين امر براي نخستين بار باشد كه حدود سه هزار نفر از استادان در دوران تعطيلي دانشگاه‌ها از رييس مجلس و اكثريت نمايندگان درخواست كردند كه با توجه به اينكه وزير علوم كمتر از 10 ماه سكان هدايت دانشگاه را بر عهده گرفته، اين مدت فرصت كمي براي ارزيابي عملكرد وزير است.

اين استاد دانشگاه تهران با اشاره به در‌پيش‌بودن بازگشايي دانشگاه و مراكز علمي گفت: مطلوب نيست كه امسال نيز همچون سال گذشته بازگشايي دانشگاه‌ها با سرپرست وزارت علوم باشد. از اين رو از هيات رييسه و نمايندگان مجلس تقاضا داريم مساعدت كرده و مجال بيشتري به وزير و همكاران‌شان بدهند تا برنامه‌هايي كه در مجلس اعلام شده را بتوانند پياده كنند.

وي با انتقاد از افرادي كه فضاي دانشگاه را متشنج و ناآرام جلوه مي‌دهند، گفت: در حال حاضر شاهد هستيم كه محيط دانشگاه آرام و پرنشاط است و اختلال در اين فضا مي‌تواند حساسيت‌هايي را در محيط دانشگاه به وجود آورد. از اين رو از مجلس شوراي اسلامي مي‌خواهيم كه به خواسته استادان و جامعه علمي كشور كه معلمان فرزندان نمايندگان هستند توجه كنند.


با خوانندگان
يك خواننده

به نظر من برخي از وزراي دولت آقاي روحاني از جسارت لازم براي انجام وظايف خود برخوردار نيستند. حال من نمي‌دانم كه آيا اساسا اين افراد همسو با دولت هستند يا خير. به نحوي كه اكنون و بعد از گذشت يك سال از عمر دولت يازدهم هنوز شاهد حضور افراد زيادي در پست‌هاي مهم وزارتخانه‌ها يا مراكز صنعتي كشور هستيم كه سابقه منفي‌اي در دولت‌هاي نهم و دهم داشته‌اند. از دولت انتظار مي‌رود در اين خصوص فعالانه‌تر عمل كند.

9188-0912

درباره پدرخوانده‌يي كه كودكش را در دستشويي دبستان به قتل رسانده بايد بگويم كه متاسفانه كادر بسياري از مدارس نسبت به وظيفه‌شان در حفاظت از دانش‌آموزان به خصوص در دبستان‌ها كوچك‌ترين توجهي ندارند. اين دومين بار است كه در خبرها حوادث ناگواري از اين دست را مي‌خوانيم كه يك‌بار آن از سوي نامادري و اين‌بار از طرف ناپدري اتفاق افتاده.

طبق قوانيني نانوشته بايد ورود و خروج والدين فرزندان با كارت شناسايي به مدرسه صورت گيرد تا اطمينان از صحت وجود ارتباطي خانوادگي بين افراد متفرقه با دانش‌آموز حاصل شود. ضمنا بايد درب مدارس توسط سرايدار يا معاونان يا مدير در همه ساعات آموزشي تحت مراقبت باشد. ما فرزندمان را با اعتماد به حس وظيفه‌شناسي و خصوصيات شغلي و اخلاقي مديران مدرسه به آنان مي‌سپاريم اما حالا مي‌بينيم كه فردي به‌راحتي وارد مدرسه مي‌شود و داخل دستشويي، كودكي را به قتل مي‌رساند و تازه خارج هم مي‌شود. اين سهل‌انگاري در رديف همان قصوري است كه اخيرا در محاكم قضايي مطرح شد. همان مدرسه‌يي كه در آن افراد شرور و بيمار احساس امنيت مي‌كردند در حالي كه مدرسه مكاني براي تربيت و آموزش و رشد كودكان است. بايد مسببين اين حوادث ناگوار را مورد پيگرد قانوني قرار داد. لازم است توضيح دهم كه در ديدگاهم، عناوين نامادري يا ناپدري را مبناي قضاوتم قرار نداده‌ام و تنها به آنچه واقع شده اشاره كرده‌ام.

6428-0912

در حالي كه تكنولوژي به كار رفته در كولرهاي آبي متعلق به پنجاه سال پيش است و با توجه به مصرف روزانه آب اين‌گونه كولرها (براي هر دستگاه در شبانه روز حدود 220 ليتر) و با توجه به كمبود منابع آبي در كشور آيا زمان كنار گذاشتن اين نوع كولر‌ها فرا نرسيده است؟


محكوميت مهرگان اميرخسروي و همسرش به حبس
وكيل‌مدافع مهرگان اميرخسروي از محكوميت موكلش به 20 سال حبس و پرداخت يك چهارم جزاي نقدي محكوميت مه‌آفريد - حدود 170 ميليارد تومان - از سوي شعبه اول دادگاه انقلاب خبر داد. به گزارش ايسنا، غلامعلي رياحي اظهار كرد: همسر موكلم نيز به 5 سال حبس محكوم شده است و اتهام هر دو نفرشان مشاركت در اخلال در نظام اقتصادي عنوان شده است. رياحي با اشاره به نامه‌يي كه موكلش خطاب به مقام معظم رهبري در اعتراض به راي صادره از سوي دادگاه انقلاب نوشته است، گفت: موكلم در نامه‌اش عنوان كرده كه بايد محاكمه‌اش با وكالتي كه به اينجانب داده است انجام مي‌شد. وكيل‌مدافع مهرگان اميرخسروي با يادآوري اينكه محاكمه غيابي موكلم 4 ماه پيش انجام شد، اظهار كرد: اعتراضم را نسبت به حكم صادره به قاضي احمدزاده رييس شعبه اول دادگاه انقلاب ارائه كرده‌ام و وي آن را به معاونت اجراي احكام دادستاني ارجاع داده است.


روزنامه اعتماد
طراحی و پیاده سازی نرم افزار : شرکت ارتباطات نوین فرانام