سه شنبه، 19 فروردين 1393 - شماره 2930
   
 
صفحه نخست :: روزنامه :: صفحه نخست
غلامحسين كرباسچي ، دبيركل حزب كارگزاران در گفت‌و‌گو با « اعتماد» ،حمايت از روحاني را واجب دانست
بازي نمي‌خوريم روحاني را رها نمي‌كنيم


ادامه در سياسي
غلامحسين الهام فراخوان داد: احمدي‌نژادي‌ها متحد شوند
بازگشت ‌احمدي‌نژادي‌ها
مهشيد ستوده| يارانش دست به كار شده‌اند. چمدان بازگشت بسته‌اند و خيلي زودتر از آنچه تصور مي‌شد قصد جوانه زدن مجدد در خاك سياست را دارند. «ميوه سوم تير» حالا باز هم از اسم «سوم تير» مي‌خواهد به عرصه سياست بازگردد. «ميوه‌يي» كه خيلي زود باغبانانش از پرورش آن نادم شدند و عبور از او را كليد زدند. «محمود احمدي‌نژاد» اين چند وقت ترجيح مي‌داد سكوت كند، هر چند كه دلش براي روزهاي رياست‌جمهوري‌اش لك زده بود. شش ماه بيشتر طاقت نياوردند و حالا يارانش پروژه جديدي را آغاز كرده‌اند. همان‌ها كه اين چند وقت آخر «اصولگرا» بودن رييس دولت‌شان را از بيخ منكر شده بودند حالا بازهم از پروژه گفتمان سوم تير استفاده كردند. حالا ديگر نه اصولگرايان افراطي حامي‌شان هستند و نه مردمي كه روزي پشت اتومبيلش مي‌دويدند. ميراثش براي كشور آنقدر مشكل‌ساز بوده است كه همه حاميانش از او به عنوان يك تجربه تلخ يادآوري مي‌كنند. حالا آنها پس از شش ماه مخالفان شان را بي‌انصاف دانسته‌اند. به «رييس‌شان» نمره عالي داده‌اند و مخالفان را متهم به جهت‌گيري‌هاي غير اصولي هم كرده‌اند. از مخالفاني كه همان اصولگرايان هستند و در مورد احمدي‌نژاد زود دچار ترديد شدند ابراز تاسف مي‌كنند. دستور اتحاد ميان حاميان احمدي‌نژاد صادر شده است. از اختلافات موجود خبر دارند و مي‌گويند حاميان احمدي‌نژاد بايد با وجود اين اختلافات باهم كار كنند. اختلافات مورد اشاره‌شان اما آنقدرها هم سطحي نيست كه اصولگرايان بتوانند به اين راحتي‌ها فراموشش كنند. شايد ترجيح‌شان بيشتر اين باشد كه مثل چند ماه اخير فراموش كنند اصلا مردي به نام «محمود احمدي‌نژاد» وجود خارجي داشته است. حاميان محمود احمدي‌نژاد حالا مي‌خواهند از همان مسيري كه 9 سال پيش آمدند بازگردند؛ مسيري كه بايد ديد اصولگرايان زخم خورده از او اجازه حركت را به او مي‌دهند يا خير؟«غلامحسين الهام» مردي كه در سال‌هاي دولت احمدي‌نژاد حسابي سرش شلوغ بود حالا وقت آزاد زيادي دارد. او روز گذشته دستور اتحاد ميان حاميان محمود احمدي‌نژاد را داد. مردي كه اين چند وقت تنها در مراسم‌هاي ترحيم ديده مي‌شد و مي‌گفت خبر زيادي از احمدي‌نژاد ندارد روز گذشته بالاخره دست از سكوت برداشت. به گزارش آريا، الهام به احمدي‌نژادي‌ها گفت: دوستان احمدي‌نژاد بايد با وجود اختلاف با هم كار كنند، ما يك مشكلاتي داريم، تحريكات، حساسيت‌ها، مشكلات اخلاقي، حسادت‌ها، تنگ‌نظري‌ها و… وجود دارد، ضمن اينكه ممكن است از نظر تحليلي هم ايراد وجود داشته باشد. من يك روز بعد دولت نهم كه بيرون دولت بودم به آقاي احمدي‌نژاد گفتم شما دو دسته از دوستان داري كه هر دو شما را قبول دارند ولي خودشان را قبول ندارند. هر دو احمدي‌نژاد را قبول دارند پس بايد با هم كار كنند؛ اختلاف هم با هم دارند ولي اختلاف مشكلي ندارد. وي روز گذشته اما براي رييسش سنگ تمام گذاشته و گفته است كه من اگر بخواهم به احمدي‌نژاد نمره دهم نمره عالي مي‌دهم، ولي آيا مثلا اگر بعضي كار‌ها نمي‌شد نمي‌توانست فرصت را از مخالفان بگيرد؟! ادامه در صفحه سياسي
درك موقعيت دولت
سعيد ليلاز

در آستانه اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها شايعاتي مبني بر بي‌اعتمادي مردم نسبت به دولت به‌خصوص عملكرد اقتصادي آن ايجاد شده اما واقعيت اين است كه مردم به دولت يازدهم بيش از هر دولت ديگري طي 10 سال گذشته اعتماد دارند، به طوري‌كه تصور مي‌كنم اگر انتخابات رياست‌جمهوري دوباره تكرار شود دكتر روحاني باز هم بيشترين آرا را خواهند داشت. نفوذ و محبوبيت و مشهوريت ايشان در اوج زماني خود قرار دارد. اما با وجود اينكه مخالف ترساندن مردم يا اجبار آنها به انصراف از دريافت يارانه‌ها هستم، موقعيت دولت را كاملا درك مي‌كنم و مي‌دانم كه دولت با 12 تا 15 هزار ميليارد تومان كسري بودجه مواجه است و با به كارگيري هر 1000 ميليارد تومان از اين كسري در حوزه‌هاي توليد، بهداشت و آموزش و پرورش مي‌تواند چندين كار مفيد براي مردم انجام دهد. با وجود اينكه تخصيص يارانه به طبقات مرفه جامعه را مغاير روح پرداخت يارانه‌ها مي‌دانم اما معتقدم كه دولت نبايد از حد و حدود انصراف اختياري خارج شود. به اين معني كه مخالف اين قضيه هستم كه دولت دست به اقداماتي بزند كه ممكن است در كشور تلاطم ايجاد شده و به نوعي منجر به شايعاتي در مورد بي‌اعتمادي مردم نسبت به دولت يازدهم شود كه فايده‌يي هم نداشته باشد. البته توان اجرايي، فني، نرم‌افزاري و سخت افزاري دولت را خوب مي‌شناسيم و مي‌دانيم كه شناسايي دهك‌هاي درآمدي و همين‌طور تفكيك آنها از هم نه به دقت امكان‌پذير و نه به مصلحت دولت است و اظهاراتي مبني بر اطلاع يافتن از حساب‌هاي بانكي مردم براي 45 هزار تومان ارزش انجام اين كار را ندارد. واقعيت ديگر اين است كه تا پايان سال 94 پيش‌بيني مي‌شود كه ارزش يارانه پرداختي به كمتر از يك‌سوم آن چيزي كه در روز اول پرداخته مي‌شد، خواهد رسيد. در اين صورت شايد به مصلحت دولت چه به لحاظ سياسي و اجرايي و چه به لحاظ اجتماعي نباشد كه بخواهد از روشي غير از روش انصراف داوطلبانه براي حذف يارانه‌بگيران استفاده كند.

پيش‌بيني مي‌شود كه در نهايت دولت به همين راه‌حل متوسل خواهد شد. به‌رغم اينكه گهگاه ممكن است يك يا چند مسوول دولتي ادعا كنند كه ممكن است دولت تجسس در اموال و حساب‌هاي مردم داشته باشد، نه دولت اين كار را انجام خواهد داد و نه اين ادعا منجر به اين خواهد شد كه مردم بي‌اعتماد شده و حساب‌هاي بانكي خود را خالي كنند. بيرون كشيدن پول از بانك‌ها گرچه در احجام 5 ميليون يا 10 ميليون امكانپذير است كه آن هم مانعي براي دريافت يارانه محسوب نخواهد شد اما طبيعتا براي مقادير بالاتر اين امر كاملا غيرممكن است. در عين حال كه روش‌هاي غيرداوطلبانه را توصيه نمي‌كنم، به هيچ وجه ندادن اطلاع صحيح از سوي مردم به دولت را نيز صحيح نمي‌دانم. غير از اين هم هر روش ديگري موفقيت‌آميز نبوده و متقابلا هم تصور نمي‌كنم كه منجر به ايجاد يا افزايش بي‌اعتمادي نسبت به دولت شود.پايگاه‌هاي اجتماعي و مردمي آقاي روحاني بسيار نيرومند است و آن هم به اين دليل است كه سياست‌هاي درست انجام شده و عملكرد خوب دولت نسبت به عملكردهاي ضعيف آن بسيار پررنگ‌تر است. در تمام 9 ماه گذشته تنها موردي كه ممكن است نسبت به آن انتقاد وجود داشته باشد نحوه پرداخت سبد كالا بوده است. به همين دليل بي‌اعتماد شدن به دولت يازدهم و انتقاد كردن از آن خيلي سخت است. همان‌گونه هم كه شاهد هستيم منتقدان نيز وقتي كه مي‌خواهند انتقادي از دولت داشته باشند در مورد موضوعات بي‌ارتباطي انتقاد دارند. به طور قاطع مي‌توان گفت كه در حوزه اقتصادي دولت بسيار كم‌اشتباه ظاهر شده است. الان نيز توصيه به دولت اين است كه به هيچ وجه از گزينه حذف غيرداوطلبانه يارانه‌بگيران استفاده نكند. اينكه دولت آقاي روحاني موفق شده تورم را از 45 درصد در تابستان 92 به كمتر از 20 درصد در اسفند همان سال برساند، از پرداخت هر يارانه ديگري با ارزش‌تر، شرافتمندانه‌تر و طرفدارانه‌تر به سمت فقراست و اگر دولت از حدود انصراف اختياري خارج نشود بسيار مفيد خواهد بود.با وجود همه بحث‌هايي كه وجود دارد تصور مي‌شود كه نهايتا دولت به همين مسير خواهد رفت. به هر حال بايد درك درستي از وضعيت دولت داشت. هيچ خيري نه براي ثروتمندان و نه براي اقشار كم‌درآمد وجود ندارد كه دولت به خاطر كسري بودجه پرداخت يارانه‌ها اسكناس بدون پشتوانه چاپ كند و 45 هزار تومان به مردم داده و از سويي تورم تا حد 45 درصد برسد.
در آستانه وين 3
سيد علي خرم*

دور سوم مذاكرات هسته‌يي پس از كسب موفقيت در اجراي مرحله اول از «برنامه اقدام مشترك» معروف به تفاهم ژنو كه دوره شش ماهه محسوب مي‌شود در تبادل‌نظر زودرس در مورد برنامه جامع كه مرحله دوم از تفاهم مذكور تلقي مي‌شود شروع شد. در مذاكرات قبلي كارشناسان و سپس معاونان وزرا در سطح وزراي امور خارجه گروه 1+5 و ايران براي توافق بر روي برنامه جامع ابتدا موضوعاتي را كه بايستي در دستور كار قرار بگيرد مورد گفت‌وگو قرار دادند و فهرستي از اين موضوعات تهيه شد. سپس بر اساس موضوعات توافق شده دستوركار برنامه جامع تدوين و بر روي تك‌تك مواد دستور كار مذاكره صورت گرفت كه اكنون اين مذاكرات ادامه دارد. پيش‌بيني مي‌شد موضوعات مهمي چون بود و نبود رآكتور آب سنگين اراك، سايت فردو و برخي تاسيسات ديگر و همچنين نحوه برداشتن تحريم‌ها و جدول زماني آنها دردسرهايي ايجاد كرده و مذاكرات را طولاني سازد ولي به لطف پروردگار و مذاكرات ديپلماتيك همراه با اعتمادسازي تيم مذاكره‌كننده ايراني و اراده هفت كشور مبني بر مختومه كردن پرونده هسته‌يي ايران باعث شده مذاكرات بدون دست‌انداز راه خود را به سرعت طي كرده و روي موضوعات مهم هم توافق اوليه صورت بگيرد. اجلاس حاضر در وين تكميل‌كننده بحث و گفت‌وگوها روي موضوعات مورد اختلاف است تا راه براي توافق نهايي هموار شود اگرچه در مورد ساير كشورها كه پرونده هسته‌يي آنان مورد مذاكره قرار گرفته معمولا مذاكره در مورد برنامه جامع كه مقدمه اعتمادسازي محسوب مي‌شود چند سال طول كشيده ولي مشاهده شد در مورد ايران مقدمات اين مذاكره و توافقات انجام شده ظرف چند ماه به نتيجه رسيد

به طوري كه مقام امريكايي پيش‌بيني كرد كه ظرف ماه آينده تدوين چگونگي توافق روي برنامه جامع شروع به نگارش مي‌شود. البته در مرحله نگارش كه جملات دقيق‌تر مي‌شوند امكان بحث مجدد بر روي موضوعات وجود دارد. ولي اين پيش‌بيني نشان مي‌دهد كه 1+5 و ايران از توافقات صورت گرفته و نحوه مختومه كردن پرونده هسته‌يي ايران رضايت دارند و مي‌توانند به هم اعتماد كنند. چنانچه برنامه جامع مورد توافق قرار گيرد نحوه و مدت زمان اجراي آن بستگي به جمهوري اسلامي ايران دارد. به نظر مي‌رسد كه ايران خود اشتياق بيشتري دارد كه زمان اجراي برنامه جامع هرچه ممكن است كوتاه‌تر شود تا وارد مرحله سوم كه پس از اعتمادسازي شده و بتواند فعاليت‌هاي هسته‌يي خود را در ابعاد مختلف و به صورت غيرنظامي گسترش دهد. بدين ترتيب مشاهده مي‌شود به‌رغم اشكال‌تراشي‌ها و ايجاد شك و شبهه توسط تندروهاي داخلي و امريكايي، ورود ايران به مذاكرات ديپلماتيك نه تنها باخت و تسليم محسوب نشد بلكه ايران توانست به بحران تبليغاتي ايجاد شده توسط اسرائيل و برخي كشورهاي منطقه و برخي جناح‌هاي امريكايي پايان داده و حقوق خود را در بهترين شكل و بهترين سطح و به صورت مسالمت‌آميز استيفا نمايد به ترتيبي كه صنعت هسته‌يي ايران دست نخورده باقي مانده و ايران در كمال احترام به ايفاي نقش خود در منطقه و جهان وراي تحريم‌هاي اعمال شده بپردازد. جا دارد همه ما سپاسگزار حضرت باريتعالي به خاطر اعطاي چنين نعمتي باشيم و احترام آنها كه حقوق هسته‌يي ايران را استيفا كردند پاس داريم.

 استاد دانشگاه – حقوق بين‌الملل
عناوين اين صفحه
بازي نمي‌خوريم روحاني را رها نمي‌كنيم
بازگشت ‌احمدي‌نژادي‌ها
درك موقعيت دولت
در آستانه وين 3

روزنامه اعتماد
طراحی و پیاده سازی نرم افزار : شرکت ارتباطات نوین فرانام