يكشنبه، 26 خرداد 1392 - شماره 2703
   
 
صفحه نخست :: روزنامه :: سياسي
پيام رهبر معظم انقلاب در پي حماسه تاريخي و با شكوه ملت ايران در انتخابات 24 خرداد
پيروز حقيقي انتخابات ملت بزرگ ايران است
در پي برگزاري يازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري و چهارمين دوره انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا، رهبر معظم انقلاب اسلامي پيام تشكر و قدرداني خطاب به مردم ايران صادر كردند. به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني دفتر مقام معظم رهبري متن كامل پيام رهبر معظم انقلاب به اين شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحيم

ملت عزيز ايران!

صحنه حماسي و پرشور انتخابات در روز جمعه 24 خرداد، آزمون خيره‌كننده ديگري بود كه چهره مصمم و پر اميد ايران اسلامي را در معرض نگاه دوستان و دشمنان نهاد. رشد فزاينده سياسي و پاي فشردن بر مردم‌سالاري ديني صادقانه، حقيقت تابناكي است كه با حضور متراكم شما در پاي صندوق‌هاي راي، يك بار ديگر در عمل به اثبات رسيد و باطل‌السحر بافته‌ها و گزافه‌هاي دشمنان و حسودان و طمع‌ورزان شد. حماسه حضور شما پيوند مستحكم ايران و ايراني را با نظام اسلامي به رخ همه بدخواهاني كشيد كه با صد ترفند سياسي و اقتصادي و امنيتي در پي گسستن يا سست كردن اين اعتماد و پيوند مقدس‌اند. ايراني مومن و غيور در انتخابات ديروز، ظرفيت عظيم خود را در مواجهه متين و خردمندانه با جنگ رواني بازيگران سلطه و استكبار، با زيبايي و چيره دستي هر چه تمام‌تر به تصوير كشيد و كشور خود و منافع ملي خود و آينده پر تلاش و اميدوارانه خود را بيمه كرد. پيروز حقيقي انتخابات ديروز ملت بزرگ ايران است كه به حول و قوه الهي توانست گامي استوار بردارد و گوهر نفوذ ناپذير و چهره پر نشاط و مصمم و دل سرشار از اميد و ايمان خود را به نمايش بگذارد. اينجانب با خشوع و خاكساري در برابر لطف و رحمت خداوند حكيم و عليم، جبهه سپاس بر زمين مي‌سايم و خود و شما را به ذكر و شكر و قدرشناسي اين نعمت بزرگ فرا مي‌خوانم و با سلام و عرض اخلاص به حضرت ولي‌الله الاعظم روحي فداه و تبريك به ملت عزيز و به رييس‌جمهور منتخب جناب حجت‌الاسلام آقاي حاج شيخ حسن روحاني نكاتي را به ايشان و همه آحاد ملت عرض مي‌كنم:

1- اكنون كه حماسه سياسي و نقطه اوج آن در جمعه بيست و چهارم خرداد با پيروزي ملت ايران و نظام جمهوري اسلامي به سرانجام رسيده است، هيجان و التهاب روزها و هفته‌هاي رقابت، بايد جاي خود را به همكاري و رفاقت داده و طرفداران نامزدهاي رقيب در آزمون بردباري و متانت و دانايي نيز جايگاه شايسته خود را به دست آورند. هيچ احساسي، چه شادماني و چه ناشادماني، نبايد كسي را به رفتار و گفتاري دور از شأنِ خردمندي و فرزانگي وادار كند. نگذاريد بدخواهان، احساسات مردم را ابزار خواسته‌هاي پليد خويش كنند. وحدت ملي و رفق و مدارا پشتوانه امنيت كشور و خنثي‌كننده ترفندهاي دشمنان است.

2- رييس‌جمهور منتخب، رييس‌جمهور همه ملت است. همه بايد براي دست يافتن به آرمان‌هاي بزرگي كه رييس‌جمهور و همكاران وي در دولت، متعهد و مسوول تحقق آنند، به آنان كمك و با آنان همكاري صميمانه كنند.

3- اكنون پس از هفته‌ها گفتن و شنودن، نوبت كار و اقدام است. رييس‌جمهور منتخب، تا روز پذيرش رسمي مسووليت، داراي فرصت ارزشمندي است كه شايسته است بيشترين بهره از آن برده شود و كارهايي كه شروع مسووليت خطير رياست‌جمهوري، بدان نيازمند است، بي‌درنگ آغاز شود.

4- تحقق حماسه انتخابات، بدون شركت و رقابت و تلاش ديگر نامزدهاي رياست‌جمهوري امكان‌پذير نبود. لازم مي‌دانم از همه شخصيت‌هاي محترمي كه پاي در اين ميدان نهاده و با تلاش خستگي‌ناپذير خود، صحنه مسابقه‌يي شور‌انگيز را آفريدند، صميمانه تشكر كنم و آنان را باز هم به نقش آفريني در عرصه‌هاي گوناگون انقلاب و نظام اسلامي فرا بخوانم.

5- و نيز لازم مي‌دانم از همه آحاد ملت كه اين‌بار نيز حادثه‌يي ماندگار خلق كردند، به ويژه از حضرات مراجع معظّم و علماي اعلام و نخبگان دانشگاهي و سياسي و فرهنگي كه در ترغيب به مشاركت، نقش‌هاي ارزنده ايفا كردند، و نيز از دست‌اندركاران برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري و شوراهاي شهر و روستا به ويژه وزارت كشور و شوراي محترم نگهبان كه زحمات طاقت‌فرساي اين هفته‌هاي پركار را صبورانه تحمل كردند و با امانت كامل، اين‌بار سنگين را به سرمنزل رساندند، و نيز از ماموران پر تلاشي كه امنيت اين پديده حساس را در كشوري با اين وسعت، تا اقصي نقاط آن، تضمين كردند و همچنين از همه دستگاه‌هاي همكار آنان، صميمانه تشكر كنم و اجر وافر الهي را براي آنان مسالت نمايم.

6-لازم مي‌دانم به شكل ويژه از رسانه ملي و دست‌اندركاران محترم آن‌كه شور انتخابات را رهين تلاش هنرمندانه و مبتكرانه خود ساختند و راوي صادق و صريح گرايش‌ها و انديشه‌ها و هدف‌هاي نامزدان رياست‌جمهوري شدند و چگونگي دست به دست شدن قدرت در نظام جمهوري اسلامي را، به شكل آشكار در برابر چشم جهانيان گذاشتند، تشكري بسزا و بليغ كرده، اجر و توفيق آنان را از خداوند مسألت نمايم. در پايان بار ديگر با خشوع و ابتهال، نعمت‌هاي بزرگ الهي را سپاس گفته و با تكريم ياد امام بزرگوار و شهيدان و ايثارگران عالي مقام، آينده‌يي هر چه بهتر را براي اين كشور و اين ملت آرزو و مسألت مي‌كنم.

و السّلام عليكم و رحمـ[‌‌الله
حسن روحاني در اولين پيام تلويزيوني
ملت ايران! به عهدي که با شما بسته‌ام وفادار خواهم بود
حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در اولين پيام تلويزيوني خود به عنوان رييس‌جمهور منتخب مردم که از طريق بخش خبري 21 شبکه اول سيما پخش شد، از رهبر معظم انقلاب و آحاد مردم ايران و همين طور از آيت الله هاشمي رفسنجاني و حجت الاسلام سيد محمد خاتمي براي کمک به خلق حماسه سياسي قدرداني کرد. متن اين پيام که توسط حسن روحاني بصورت زنده خوانده شد، به اين شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحيم

ان تنصروالله ينصرکم و يثبت اقدامکم

خدا را شکر مي‌کنم که بار ديگر خورشيد عقلانيت و اعتدال را بر ايران تاباند و نداي وحدت و انسجام اين ملت را در جهان طنين‌انداز کرد.

ملت سرافراز ايران

حماسه حضور و مشارکت موثر و معنادارتان در انتخابات در راه انجام وظايف ديني و ملي و در پاسخ به نداي رهبري معظم انقلاب بر شما مبارک باد. بي‌ترديد پيروز اين انتخابات شماييد و آگاه و آرام و اميدوار و با اعتقاد به حق و اعتما به نظام مردم‌سالار ديني، گامي بلند و استوار در راه عزت و منافع ملي و مديريت بر پايه اعتدال و اصلاح و تدبير برداشتيد. شما نشان داديد که خداوند تغيير و تحول در هيچ ملتي را جز با خواست خود آنان محقق نمي‌کند. اين پيروزي، پيروزي خرد، پيروزي اعتدال، پيروزي رشد و آگاهي و پيروزي تعهد و تدين بر افراط و بداخلاقي است که از هر گوشه‌ي ايران سربلند در همه روستاها و شهرها سر برآورد و ايران و ايرانيان را يک بار ديگر در همه جاي جهان سرفراز کرد. اين پيروزي افتخارآفرين را به يکايک شما ملت بزرگوار و شريف از مرد و زن، پير و جوان در داخل و خارج کشور و همه اقوام و پيروان اديان و مذاهب تبريک و سپاس مي‌گويم. ياد امام راحل (ره) و شهيدان والامقام انقلاب اسلامي و دفاع مقدس را گرامي مي‌دارم. سپاس ويژه اين فرزند کوچک حوزه و دانشگاه ارزاني رهبر معظم انقلاب، مراجع عظام تقليد، روحانيت معزز و استادان فرهيخته کشور باد که با درايت و شجاعت روح اميد را در مردم دميدند و بي‌شک نقش اميدآفرين آيت‌الله هاشمي رفسنجاني و حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمحمد خاتمي که از چهره‌هاي درخشان نظام در اين خيزش خروش بودند شايسته قدرشناسي است. همچنين تلاش همه دست‌اندرکاران انتخابات در شوراي محترم نگهبان، قواي سه‌گانه نظام، وزارت کشور، ستادهاي اجرايي و نظارت و نيروهاي نظامي و انتظامي را ارج مي‌نهم و سپاس مي‌گويم. ملت ايران من به عهدي که با شما مردم بسته‌ام وفادار خواهم بود و با اتکا به دعاي خير و استمرار حضور و حمايت شما تا پايان اين راه پرافتخار از پاي نخواهم نشست. بي‌گمان اين حضور عزتمند در صحنه سياسي، پيام‌آور آرامش و ثبات و اميد در عرصه اقتصاد نيز خواهد بود و چشمه خروشان همت کارگران، کشاورزان و کارآفرينان، موج حرکت و برکت را در توليد و اشتغال به راه خواهد انداخت. اينک در آستانه اين مرحله جديد، فرصت تازه پديد آمده است که در صحنه بين‌المللي نيز آنان که مردم‌سالاري و آيين تعامل و گفت‌وگوي آزاد و حق جويانه را به راستي پاس مي‌دارند با ديدن اين حماسه عظيم مردمي با زبان احترام و انصاف و پذيرش حقوق جمهوري اسلامي ايران با اين ملت بزرگ سخن بگويند تا پاسخ مناسب نيز بشنوند و با تلاش براي گسترش مناسبات بر پايه منافع متقابل صلح، امنيت و توسعه را در منطقه و جهان اعتلا بخشند. باور کنيم که با همت مردم فصل جديد همدلي آغاز شده است. بار ديگر به توان اين ملت شگفتي آفرين ايمان بياوريم و به مدد همه فرزانگان و شايستگان خدمت به اين مردم وفادار را ساماني نو بخشيم. من در اين راه دست همه اعتدال‌گرايان، اصلاح‌طلبان و اصول‌گرايان را به گرمي مي‌فشارم و از همه کساني که اين بنده کوچک را شايسته اعتماد خود دانستند درخواست کمک و همکاري در ادامه راه دارم و از ديگر نامزدهاي محترم که با حضور و رقابت خويش به خلق حماسه سياسي و شفافيت ديدگاه‌ها کمک کردند تشکر مي‌کنم و مساعدت آن‌ها را در راه خدمت به ملت انتظار دارم. اميدوارم همه آنان که به ديگر نامزدهاي محترم راي داده‌اند نيز اين بنده را خدمتگزار مخلص خود بدانند زيرا که من خود را پاسدار حقوق همه ملت ايران مي‌دانم و از خداي بزرگ براي دولت تدبير و اميد توفيق خدمت براي ايران عزيز، آرزوي سربلندي و براي ملت ايران بهروزي را خواستارم.

موفق و پيروز باشيد
عارف: پيروز مطلق انتخابات، ايران و ايراني است
محمدرضا عارف در پيامي پيروزي ملت ايران را به مردم و رهبري انقلاب تبريك گفت. به گزارش ايلنا، متن اين بيانيه به شرح زير است: مردم عزيز ايران خرسندم از اينكه با همراهي شما توانستيم بار ديگر فجر روشن اميد را شاهد باشيم. خشنودم از اينكه يك بار ديگر ثابت كرديم اين مردم هستند كه صاحبان و ولي‌نعمتان واقعي اين كشورند. امروز افتخار مي‌كنم در كنار شما و همراه با شما حماسه‌يي خلق كرديم كه فارغ از هرگونه نگاه خاص سياسي، پيروز مطلق آن، ايران و ايراني است. امروز همه ايرانيان در خلق اين حماسه سهيم‌اند و نبايد فراموش كنيم كه عامل اين اتحاد و اشتراك «اميد» بود؛ اميد به فردايي بهتر و پيشرفت و تعالي ايران سرافراز. مردم ايران بار ديگر ثابت كردند كه اگر صداقت و حسن رفتار و اخلاق‌مداري را در خدمتگزاران خود ببينند به بهترين شكل ممكن همراهي مي‌كنند. اميدوارم كه اين حضور، آغازگر فصل جديدي از همدلي، اصلاح‌طلبي و اخلاق‌مداري، در سايه عقلانيت و اعتدال باشد و دولت آينده بتواند با بهره‌گيري از موقعيت كسب شده، فردايي بهتر براي ايران عزيز اسلامي محقق نمايد. اينجانب، ضمن تبريك اين پيروزي به مردم شريف ايران، به ويژه رهبر معظم انقلاب و كليه دست‌اندركاران برگزاري اين حماسه، همانند گذشته بر عهد خود با شما باقي مي‌مانم و با تمام توان در خدمت منش و اهداف اصلاح‌طلبي و اخلاق‌مداري و كمك به دولت و رييس‌جمهور آينده خواهم بود.»
قدرداني آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني از حضور حماسي مردم در پاي صندوق‌هاي راي
ايران دموكرات ترين انتخابات دنيا را برگزار كرد
در جلسه روز گذشته مجمع تشخيص مصلحت نظام، يك موضوع اختلافي ميان مجلس شوراي اسلامي و شوراي نگهبان مطرح و با راي اعضاي مجمع رفع اختلاف شد. در ابتداي اين جلسه، آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني، با تشكر و قدرداني از حضور حماسي و پرشور آحاد مردم در داخل و خارج كشور در يازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري گفت: در مرحله اول، بايد از الطاف خداوند شكر و سپاسگزاري كنيم كه مردم ايران را، مردمي فهيم، هوشيار، موقعيت و زمان‌شناس قرار داد كه با رصد كردن شرايط كشور و وقوف كامل به مسائل روز كشور، با حضور خيره‌كننده و پرشور خود در پاي صندوق‌هاي رأي، حماسه سياسي موردنظر رهبري را به بهترين شكل ممكن تحقق بخشيدند. رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام از دست‌اندركاران انتخابات كه اين حماسه ملي را در كمال آرامش و امنيت كامل و با توجه به تعدد نامزدها و همزماني دو انتخابات برگزار كردند، گفت: مردم وفادار و فهيم و متدين جمهوري اسلامي ايران در روز 24 خرداد ماه به دنيا ثابت كردند كه به هيچ‌وجه تحت تاثير تبليغات سوء داخلي و خارجي قرار نگرفتند و براساس درك و فهم بالا، به تكليف خود عمل كردند. ايشان افزود: اگر دشمنان جمهوري اسلامي ايران ذره‌يي انصاف داشته باشند، بايد بپذيرند كه ايران، دموكرات‌ترين انتخابات دنيا را برگزار كرد و هيچ شبهه‌اي نمي‌توانند به آن وارد كنند. آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني، همـــچنين با قدرداني از همه نامزدهاي حاضر با سلايق مختلف در عرصه انتخابات رياست‌جمهوري و شوراهــــــاي اسلامي شهرها كه موجبات حضور حماسي مردم در پاي صندوق‌هاي راي را فراهم آوردند، گفت: اميدواريم هر يك از نامزدهاي محترم رياست‌جمهوري كه در مصدر كار قرار مي‌گيرد، به شكرانه حضور پرشور و حماسي مردم خوب كشورمان، تمامي مساعي و تلاش و توان خود را براي تحقق وعده‌هاي داده شده و حل مشكلات مردم كه حقيقتا به‌ويژه در زمينه‌هاي اقتصادي، در سختي قرار دارند، به كار بندد و بتواند مشكلات داخلي و روابط خارجي را براساس مصالح و منافع كشور و خواست اكثريت قاطع مردم حل و فصل كند. در اين جلسه كه اكثريت اعضا و روساي قواي مقننه و قضاييه حضور داشتند، موضوع لايحه تشكيلات و آيين دادرسي ديوان عدالت اداري كه به دليل مغايرت با اصول قانون اساسي مورد ايراد شوراي نگهبان قرار گرفته بود، در دستور كار قرار گرفت و با حضور نمايندگاني از فقها و حقوقدانان شوراي نگهبان، رييس ديوان عدالت اداري، رييس كميسيون قضاي حقوقي مجلس شوراي اسلامي و معاون وزير دادگستري مورد بحث و بررسي قرار گرفت و ماده 12 و تبصره آن با اصلاحاتي به تصويب رسيد.
گزارش 40ساعت نفس‌گير در ستاد انتخابات كشور
روحاني چگونه رييس‌جمهور شد؟
محمد حسين مهرزاد

ستاد انتخابات كشور ساعت‌هاي پر التهابي را پشت گذاشت. از صبح روز جمعه تا شامگاه شنبه كه نتايج نهايي حكايت از پيروزي قاطع حسن روحاني بر رقباي اصولگرا داشت بارها شايعات و شنيده‌ها نمايندگان رسانه‌ها را غافلگير، شاد و غمگين كرد.

از همان آغازين دقايق پايان راي‌گيري گمانه‌زني‌ها شروع شد. ميداندار گمانه‌ها اما اين‌بار نه اصولگرايان و رسانه‌هايشان كه اصلاح‌طلبان بودند. برخلاف ادوار گذشته كه هميشه خبرهاي غيررسمي را رسانه‌هاي اصولگرا منتشر مي‌كردند و در اغلب موارد به دليل نزديكي‌شان به نهاد‌هاي مختلف قدرت با صحت آن روبه‌رو مي‌شديم اين‌بار با پايان راي‌گيري سكوت آنها آغاز شد. سكوت همزمان آنها و مسوولان ستاد انتخابات در كنار خبرهاي خوبي كه به اصلاح‌طلبان مي‌رسيد نشانه‌هاي خوبي بود براي آنكه بذر اميد زنده بماند. گعده‌هاي چند نفره خبرنگاران همه حكايت از يك چيز داشت: روحاني و قاليباف بيشترين آرا را دارند. سكوت مسوولان ستاد انتخابات كشور نگران‌كننده بود تا اينكه اعلام كردند از ساعت دو بامداد نتايج اوليه شمارش آرا منتشر مي‌شود. تماس‌هاي متعدد با منابع آگاه شروع شد. هر كس نسبت به ارتباطي كه داشت تلاش مي‌كرد تا از حوزه‌هاي انتخابيه در سراسر كشور خبر بگيرد. در سكوت خبري ستاد انتخابات كشور تنها صداي زنگ تلفن‌هاي همراه و حرف‌هايي در فضا مي‌پيچيد كه آمار مبادله مي‌كردند. از هر حوزه انتخابيه كه سراغ مي‌گرفتيم حسن روحاني با اختلاف فاحش نسبت به سايرين پيشتاز بود. خبرنگاران اصولگرا اما آرام بودند. اگر شنيده‌يي هم داشتند با چهره‌هاي درهم با يكديگر در ميان مي‌گذاشتند. در اين سو اما اصلاح‌طلبان با هر تماس تلفني شادي را ميهمان سالن 600 نفره تالار بزرگ كشور مي‌كردند. خبرها همه خوب بودند. ساعت از دو بامداد گذشت اما خبري از وزير كشور و مسوولان ستاد انتخابات نشد.

نيمه‌شب موج دوم خبرهاي خوب رسيد. برخي اطرافيان نزديك محمدباقر قاليباف روي شبكه‌هاي اجتماعي به هواداران دكتر روحاني تبريك مي‌گفتند. اصولگرايان اما اميدوار بودند كه كار به دور دوم بكشد و در يك هفته باقيمانده با تجميع آرا روي قاليباف، كليد پاستور را در دست بگيرند. خبرنگاران نزديك به قاليباف عصبي بودند. قدم زدن‌هاي بي‌هدف و پچ‌پچ‌هاي آنان نشان مي‌داد پيروزي نزديك است. مقابل ورودي‌هاي وزارت كشور خبري از بلوك سيماني نبود. عصر جمعه هيچ ستاد انتخاباتي با رفتار غيرقانوني لباس شخصي‌ها به تعطيلي كشيده نشد و همه‌چيز آرام بود. همين آرامش دور از انتظار باعث مي‌شد نگران شويم. هر چه از شب مي‌گذشت و به سحر نزديك مي‌شديم گمانه‌زني‌ها مبني بر يكسره شدن تكليف انتخابات در مرحله اول افزايش مي‌يافت. رابطه مستقيمي بين خبرهاي خوب و تمام شدن شب برقرار بود. اما چرا هيچ‌كس در محل استقرار خبرنگاران حضور نمي‌يابد؟ اين سوال تا ساعت پنج صبح شنبه ادامه داشت. بالاخره در ستاد انتخابات باز شد و خبر دادند كه «آماده باشيد آقاي وزير تا دقايقي ديگر براي اعلام نخستين نتايج وارد استوديوي شبكه خبر در سالن 600 نفره مي‌شود.» تماس‌هاي تلفني دوباره شروع مي‌شود. كسي توجه ندارد ساعت چند است. آن سوي خطوط تلفني همه بيدارند. چشم يك ملت به ستاد انتخابات كشور بود. جمعه‌شب هيچ‌كس نخوابيد. تاخير وزير كشور براي ورود به استوديوي شبكه خبر همه حاضران را پاي دو ال‌سي‌دي نصب شده در سالن نشاند. ال‌سي‌دي‌هايي كه قرار بود به صورت لحظه به لحظه نمودار راي نامزدها را نشان دهد. اتفاقي كه هرگز نيفتاد. شبكه خبر برنامه‌هايي مرتبط با سرطان پانكراس و لوزالمعده پخش مي‌كرد و آقاي وزير براي حضور مقابل دوربين تعلل داشت. بالاخره مصطفي محمدنجار حدود ساعت شش صبح وارد استوديوي شبكه خبر شد. خبرنگاران ال‌سي‌دي‌هاي داخل سالن را رها كرده و همگي به استوديو رفتند. تست صدا انجام شد. سلام و عليك مجري با وزير كشور و سخنان ابتدايي او. صداي دوربين عكاس‌ها، فضاي تاريك استوديو و دل نگراني خبرنگاراني كه چند ثانيه زودتر از مردم نتيجه را متوجه مي‌شدند تمام آن چيزي بود كه در استوديوي شبكه خبر به وقوع مي‌پيوست. دست‌ها مثل دل‌ها گره خورده بود تا اينكه آقاي وزير بالاخره شروع به خواندن آرا كرد: تا اين لحظه شمارش 1631 شعبه به پايان رسيده كه نتايج آن به شرح ذيل است: كل آرا ماخوذه 861866، آرا صحيح 826649، حسن روحاني 401949، محمدباقر قاليباف 126896، سعيد جليلي 119294 از اينجا به بعد را نمي‌شنويم. شور و شوق آغاز مي‌شود. فاصله راي روحاني و قاليباف تقريبا با همين نسبت حفظ مي‌شود و سعيد جليلي گاهي در اعلام‌هاي مكرر جايش را در رتبه سوم به رضايي مي‌دهد. از اينجا به بعد ساعت به ساعت آمارها مي‌رسد. هر بار كه اطلاعيه تازه مي‌رسد جنب و جوش افزايش مي‌يابد. تا اينكه خبر نهايي مي‌رسد. يك ايران منتظر اين خبر بود: دكتر حسن روحاني رييس‌جمهور ايران شد.
نادران: به روحاني و اصلاح‌طلبان تبريك مي‌گويم
يك نماينده اصولگراي مجلس شوراي اسلامي مردم و رهبري را برنده اصلي اين دوره از انتخابات رياست‌جمهوري دانست. الياس نادران در گفت‌وگو با خبرنگار «ايسنا»، اظهار كرد: خلق حماسه سياسي در شرايطي اتفاق افتاد كه دستگاه‌هاي تبليغاتي نظام سلطه مشغول بمباران تبليغاتي خود عليه جمهوري اسلامي بودند. وي در ادامه به حسن روحاني و اصلاح‌طلبان براي جلب اعتماد مردم تبريك گفت. وي با بيان اينكه «با تغيير در مديريت اجرايي كشور، سياست‌هاي كلي و كلان نظام تغييري نمي‌كند» خاطرنشان كرد: تمام قوا و دستگاه‌هاي ذي‌ربط در تصميم‌گيري‌هاي كشور دخيل‌اند؛ بنابراين تصميم‌گيري‌ها در يك هماهنگي بين نهاد‌هاي مربوطه انجام مي‌گيرد و يك قوه به تنهايي قادر نيست سياست تعيين كند. يك نماينده اصولگراي مجلس افزود: ساز‌وكار تصميم‌گيري درباره مساله هسته‌يي كشور نيز از حدود اختيارات قوه مجريه خارج است و تصميم‌گيري آن در جاي ديگري انجام مي‌شود. نماينده مردم تهران در مجلس همچنين از كانديدا‌ها خواست به نتيجه انتخابات تمكين كنند و تلاش كنند اعتماد مردم را جلب كنند.
پيروزي حسن روحاني از نگاه اصولگرايان
گروه سياسي| تا شش صبح روز شنبه كه مصطفي نجار در قاب تلويزيون حاضر شد تا نخستين نتايج شمارش آرا را اعلام كند همه اخبار غيررسمي از پيروزي قاطع حسن روحاني حكايت مي‌كرد. ايرانيان اگرچه با توجه به سابقه انتخابات چهار سال پيش منتظر شنيدن عددي درشت از سوي وزير كشور بودند اما مصطفي نجار تنها از شمارش 800 هزار راي خبر داد تا كمي نگراني‌ها آغاز شود اما بلافاصله پس از آنكه او از كسب بيش از 400 هزار راي براي حسن روحاني خبر داد مشخص شد كه شيخ ديپلمات از همان ابتدا توانسته فاصله قابل توجهي را با ديگر رقباي خود به دست آورد. اعلام‌هاي بعدي نتايج انتخابات از سوي وزارت كشور، فاصله را با نفرات دوم و سوم بيشتر مي‌كرد تا مشخص شود كه حماسه سياسي بيست و چهارم خرداد 92، شكستي سخت را براي اصولگرايان رقم زده است. چرخش عقربه‌هاي ساعت تنها يك نتيجه را براي اصولگرايان به دنبال داشت؛ شكست. اصولگرايان كه تا پيش از انصراف محمدرضا عارف و حمايت آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني و سيدمحمد خاتمي گمان مي‌كردند كه از ميان قاليباف، جليلي و رضايي يكي به جانشيني محمود احمدي‌نژاد خواهد رسيد در ايام رقابت انتخاباتي هر چه در توان داشتند در مخالفت و نقد حسن روحاني بر زبان آوردند تا كه شايد نظر افكار عمومي را به سمت كانديداهاي خود معطوف سازند. اما صحنه انتخابات با همكاري هاشمي‌رفسنجاني و سيدمحمد خاتمي، خرد جمعي اصلاح‌طلبان و كناره‌گيري هوشمندانه محمدرضا عارف تغيير كرد تا مديرمسوول روزنامه كيهان طي سرمقاله‌يي به اصولگرايان هشدار دهد كه اگر دو كانديداي اصولگرا به نفع ديگر كانديداي اين جريان كه راي بيشتري دارد كنار نروند، اصلاح‌طلبان همچون پرش از نهري كم‌عرض از روي گفتمان اصولگرايي خواهند پريد.

اين هشدار جدي گرفته نشد و هيچ يك از مردان اصولگرا به نفع ديگري كنار نرفتند تا بيست و چهارم خرداد 92 با پيروزي حسن روحاني به اتمام برسد. اصولگرايان اما پس از آگاهي از شكست در انتخابات واكنشي از خود نشان ندادند تا رقابت را باخته باشند. چهره‌هاي مطرح اين جريان در اظهاراتي مشابه حضور مردم را «تودهني سخت ملت ايران به استكبار»، «برنده انتخابات مردم و رهبري هستند.»، «بهانه از دست دشمنان گرفته شد» تفسير كردند. رسانه‌هاي اين جريان نيز همسو با سكوت مطلق و بهتي كه سران اصولگرا گرفتار آن شده بودند از ساعات ابتدايي روز شنبه، سكوت اختيار كردند و برخلاف هميشه گويا سعي كردند تا تنها نظاره‌گر پيروزي رقباي خود در انتخابات باشند. مجموعه خروجي‌هاي سايت‌هايي نظير مشرق نيوز، بولتن‌نيوز، رجانيوز، جهان‌نيوز و ديگر سايت‌هاي اين جريان در روز گذشته شايد به اندازه خروجي يك روز يكي از اين سايت‌ها بود تا مشخص شود كه نتيجه آراي انتخابات آنان را در بهتي سخت فرو برد. جدول ذيل واكنش چهره‌هاي اصولگرا به انتخابات بيست و چهارم خرداد 1392 است:

پيام تبريك رقبا به روحاني
پيام تبريك قاليباف

محمدباقر قاليباف با صدور پيامي خطاب به حسن روحاني رييس‌جمهور منتخب مردم ايران در يازدهمين انتخابات رياست‌جمهوري پيروزي وي را تبريك گفت. به گزارش خبرگزاري مهر، متن كامل اين پيام به شرح زير است: برادر بزرگوار جناب حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني، رييس‌جمهور منتخب ملت ايران؛ بدينوسيله انتخاب شايسته جنابعالي به عنوان رييس‌جمهور اسلامي ايران را صميمانه تبريك عرض نموده و از خداوند متعال براي جنابعالي و دولت آينده، موفقيت و توفيق خدمت به ملت شريف ايران را مسئلت مي‌كنم. بر خود لازم مي‌دانم كه مراتب سپاس و شكرگزاري خود را به پاس مشاركت بي‌نظير مردم در اين انتخابات و خلق يكي از بزرگ‌ترين حماسه‌هاي سياسي تاريخ ايران اعلام دارم. بي‌ترديد اين حماسه بزرگ محصول درايت رهبري و هوشمندي و موقعيت‌شناسي ملت مبارز و قهرمان ايران است. حماسه سياسي عظيم ملت ايران نشان داد كه برخلاف تمام القائات و توطئه‌هاي دشمنان نظام جمهوري اسلامي همچنان مستحكم‌ترين نظام مردمي دنيا است و از عظيم‌ترين پشتوانه مردمي برخوردار است. همه ما بايد قدردان اين ملت عظيم و فهيم باشيم كه با گذشت سي‌و‌پنج سال از انقلاب اسلامي همچنان در صف مقدم تبعيت از ولايت و دفاع از آرمان‌ها و ارزش‌هاي انقلاب قرار دارند. انتظار همه ملت ايران اين است كه دولت آينده براي قدرداني از اين حماسه بزرگ تمام تلاش و همت خود را براي تحقق حماسه اقتصادي به‌كار گيرد. با آرزوي توفيق و سربلندي براي همه خدمتگزاران ايران اسلامي


پيام تبريك محسن رضايي


محسن رضايي با صدور پيامي انتخاب حسن روحاني به رياست‌جمهوري اسلامي ايران را تبريك گفت. به گزارش «تسنيم»، محسن رضايي با صدور پيامي انتخاب حسن روحاني به رياست‌جمهوري اسلامي ايران را تبريك گفت.

حسبنالله ونعم الوكيل، نعم المولي و نعم النصير

ملت شريف و عزيز ايران حماسه باشكوهي كه خلق كرديد بار ديگر جان تازه‌يي به مردم‌سالاري ديني داد. اينجانب اين حماسه بزرگ را به محضر رهبر بزرگوار انقلاب اسلامي و شما ملت عزيز ايران تبريك عرض مي‌كنم و به تشخيص و تصميم شما احترام مي‌گذارم. به جناب آقاي حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني نيز تبريك مي‌گويم و از خداوند متعال توفيق وي را در عبور از مشكلات امروز و رسيدن به آينده‌يي درخشان براي كشور خواستارم. از مردم شريف كشور از ارس تا اروند، از البرز تا زاگرس پر افتخار هم به خاطر حمايت از اين سرباز هميشگي خود تقدير و تشكر مي‌كنم و با توجه به درخواست‌هاي مكرر مردمي براي ارائه برنامه‌هايم به دولت آينده بايد ابراز كنم كه از هيچ كوششي براي نمايندگي شما در رفع تنگناهاي زندگي‌تان فرو‌گذاري نخواهم كرد. درك درست شرايط امروز ايران خصوصاً از سوي دولتمردان، تصميم‌سازان و تصميم‌گيران امري اجتناب ناپذير و عدم شناخت دقيق وضعيت كنوني، موجب تحميل هزينه‌هاي جبران‌ناپذير و هدر دادن فرصت‌هاي بزرگ فراروي ملت عزيز ايران است. به نظر بنده كشور امروز نياز به دولتي فراگير براي تحقق جهاد اقتصادي و رفع تنگناهاي مردم دارد. اين مردم دولتي شايسته شأن خود با تدبير، اقتدار، شجاعت، صداقت و توان اجرايي و عملياتي بالا در اداره امور كشور دارند كه بتواند با بهره‌گيري از تمام توان كشور آرامش را به خانه‌ها بازگرداند. بنده ضمن تقدير و تشكر از حماسه سياسي مردم ايران از خداوند متعال براي شما آرزوي موفقيت كرده و امروز باز هم خود را در صف اول خيزش همدلانه و اخلاق محور براي دفاع از حقوق مردم و پيشرفت ايران بزرگ اسلامي و ملت سرافرازمان مي‌دانم. براي سرباز اين مرز و بوم جهاد هيچ‌وقت به پايان نمي‌رسد. از درگاه حضرت حق سربلندي ملت ايران، مقام معظم رهبري و حضرتعالي را در خدمت به آحاد مردم جامعه خواهانم.


پيام تبريك ولايتي


علي‌اكبر ولايتي پيام تبريكي براي رييس‌جمهوري منتخب ارسال كرد. به گزارش «ايسنا»، متن اين پيام به شرح ذيل است: حجت‌الاسلام والمسلمين جناب آقاي دكتر روحاني، رييس‌جمهور محترم منتخب؛ حضور حماسه ساز ملت بزرگ ايران در يازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري، انسجام ملي را به نمايش گذاشت و در اين برهه حساس، امنيت‌ملي را تقويت كرد و دشمنان ملت را نا اميد ساخت. پيروز اصلي اين ميدان همانا مردم فهيم ما هستند كه به دعوت رهبر محبوب خود پاسخ گفتند و حماسه سياسي را رقم زدند. جنابعالي نيز موفق به كسب رأي اعتماد ملت شديد كه مايه مسرت است. اين انتخاب را به مقام معظم رهبري، ملت شريف و جنابعالي تهنيت مي‌گويم و تداوم توفيق را برايتان مسالت مي‌كنم. اميد مي‌رود در دوره رياست جنابعالي، ‌مباني «مردمسالاري ديني» كه يادگار امام راحل است تحكيم يافته و گفتمان رهبري در «عدالت و پيشرفت» تحقق يابد و بتوان با همدلي، قانونگرايي، ولايتمداري و تعامل قوا نقاط ضعف را به سرعت برطرف كرد و با پيگيري راهبرد « مقاومت مدبرانه» بر حق و دستاوردهاي هسته‌يي ابرام ورزيد. اينك با اين اقبال مردمي و پس از تنفيذ و تحليف، جنابعالي رييس‌جمهور همه ملت و از جمله جريان‌ها و افراد رقيب هستيد و لذا همراهي، همكاري و رعايت احترام جنابعالي، وظيفه همگان است. خداوند بزرگ را شاكريم كه نعمت‌هاي بيكران خود را همواره بر ملت ما ارزاني داشته است و اميدوارم قدردان نعمت‌هاي او باشيم. انه ولي النعم


پيام تبريك سعيد جليلي


و ان لو استقاموا علي الطريقه لاسقيناهم ماء غدقاً

جمهوري اسلامي ايران اين ميراث بزرگ امام راحل بار ديگر در 24 خرداد 1392 جمهوريت خود را بر مبناي گفتمان اسلام ناب به رخ جهان كشيده و نمايشي پرشكوه از انتخابات آزاد را بر مبناي الگوي مردم‌سالاري ديني نشان داد. با سپاس بيكران به درگاه الهي و با قدرداني از ملت بزرگ ايران كه با حماسه‌يي ديگر پشتوانه‌يي سترگ را براي اقتدار، سربلندي و پيشرفت نظام خلق كرد و با تشكر و تبريك به رهبر فرزانه انقلاب به خاطر تمهيد اين حماسه بزرگ، براي رييس‌جمهور منتخب مردم برادر گرامي جناب حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در جهت دفاع از آرمان‌ها و حقوق ملت ايران و اعتلا و سرافرازي نظام مقدس جمهوري اسلامي آرزوي موفقيت مي‌كنم و به ايشان براي كسب اعتماد ملت ايران صميمانه تبريك عرض مي‌كنم. با تشكر خاضعانه از ابراز لطف همه عزيزان كه اهداف و برنامه‌هاي مرا به اهداف و آرمان‌هاي انقلاب نزديك‌تر دانسته و به آن راي دادند، تقاضا دارم با حفظ حضور هوشمندانه در صحنه انقلاب، رييس‌جمهور منتخب را در پيشبرد گفتمان انقلاب اسلامي و اهداف عالي نظام مقدس جمهوري اسلامي و خدمت‌رساني به مردم ياري نمايند.

تبريك محمد غرضي

سيدمحمد غرضي در پيامي انتخاب حسن روحاني به رياست‌جمهوري را به وي تبريك گفت. به گزارش ايلنا متن پيام غرضي بدين شرح است: يقينا وظيفه همه نامزدها و ملت ايران حمايت از رييس‌جمهوري منتخب مردم در حركت به سوي اعتلاي انقلاب اسلامي و آرزوي موفقيت براي ايشان است. به رياست محترم جمهوري منتخب تبريك مي‌گويم و توفيق ايشان را در برآوردن خواست‌هاي ملت ايران يعني توسعه فضاي اقتصادي، اجتماعي و سياسي كشوركه لازمه توسعه جمهوريت و اسلاميت در شأن ملت ايران است از خداوند متعال مسئلت دارم. يقينا وظيفه همه نامزدها و ملت ايران حمايت از رييس‌جمهوري منتخب مردم در حركت به سوي اعتلاي انقلاب اسلامي و آرزوي موفقيت براي ايشان است.
عباس عبدي در گفت‌وگو با «اعتماد»:
اصلاح‌طلبان نشان دادند كه تعيين‌كننده سرنوشت انتخابات هستند
مهدي قديمي

عباس عبدي، پيروزي حسن روحاني در انتخابات را، تكرار تجربه دوم خرداد سال 76 مي‌داند و معتقد است كه امروز زمان مطرح كردن مطالباتي همچون رفع حصرها نيست. عبدي مي‌گويد اولويت دولت جديد بايد ايجاد وحدت و همبستگي ملي باشد و پس از آن به پشتوانه حمايت مردمي از دولت و انسجام داخلي، به حل مشكلات بين‌المللي پرداخت.

ابتدا بگوييد كه اين راي غيرمنتظره و قاطع با توجه به همه فضاسازي‌هاي قبلي، چه معنايي دارد؟ به ويژه اينكه اين‌بار برخلاف آنچه گفته مي‌شد، سبد راي اصلاح‌طلبان تنها منحصر به طبقه متوسط نبود و همه اقشار جامعه به نامزد اصلاح‌طلبان راي دادند.

ابتدا بايد ببينيم كه مردم در اين ماجرا چه حسي داشتند. من وقتي با اكثر تحليلگران صحبت مي‌كنم، نخستين حس‌شان اين است كه در برابر رفتار مردم باخته‌اند. اين انتخابات نشان داد كه مردم در امور مهم خود نه تحت تاثير رسانه‌هاي خارجي و فضاي مجازي هستند و نه تحت تاثير جو مايوس و نا اميد‌كننده برخي از نيروهاي سياسي داخل كشور. مردم با وجود همه انتقادها به سيستم يك اعتماد نسبي دارند كه باعث مي‌شود راه انتخابات را كم‌هزينه‌ترين و در عين حال پردستاوردترين راه بدانند. بنابراين مردم براي اينكه ايران را از قرار گرفتن در مسير ديگر كشورهاي منطقه دور كنند، اين راه كم‌هزينه را انتخاب كردند و همين مردم بودند كه بالاخره خواست خود را به سياستمداران تحميل كردند. اين يك طرف قضيه است. اما طرف ديگر قضيه، حكومت است. بايد گفت كه فارغ از جريان رد صلاحيت‌ها، رفتار حكومت پس از آن ماجرا بسيار عاقلانه و درست بود. من شخصا معتقدم كه رهبري نظام در اين قضيه بيشترين نقش را داشت. وقتي حكومتي چهار سال تحت فشار تبليغاتي درباره مسائلي نظير كودتاي انتخاباتي قرار دارد، اما در نهايت انتخاباتي را برگزار كند كه بيش از 70 درصد مردم در آن شركت كنند و بسيار آرام و قابل اعتماد براي همه طرف‌ها، اين انتخابات برگزار شود، اين يك پيروزي عظيم براي حكومت و كشور ايران و مصداق واقعي حماسه سياسي است و اميدوار بايد بود كه در ادامه با اجراي خواست مردم از خلال اين انتخاب خود اين حماسه تداوم يافته و اقتصادي نيز بشود. مجموعه اين شرايط موجب شكل‌گيري اين پديده ميمون شد. به عقيده من اين انتخابات از همه انتخابات گذشته ايران، به لحاظ معناي سياسي، عميق‌تر بوده و مي‌توان اميدوار بود كه اين مقطع زماني، آغاز يك روند نوين در جامعه ايران باشد.

شما گفتيد كه مردم تحت تاثير نيروهاي سياسي موجود نبودند. اما تحليل‌هاي زيادي هست كه كناره‌گيري آقاي عارف و دعوت آقاي هاشمي و آقاي خاتمي را علت ايجاد اين موج فراگير بيان مي‌كند. شما اين تحليل‌ها را قبول نداريد؟

اين حرف كاملا درستي است و در گفت‌وگوهاي ديگر هم به آن پرداخته‌ام و آن را مهم‌ترين موفقيت اصلاح‌طلبان و آقاي خاتمي دانسته‌ام. اما در آغاز كار، اصل شركت در انتخابات را مردم به اين نيروها تحميل كردند. افتخار بزرگ اصلاح‌طلبان اين بود كه توانستند نشان دهند كه مي‌توانند پاسخ مناسبي به اين خواسته مردم بدهند. تصميم بزرگي كه اصلاح‌طلبان درباره يكي كردن نامزدشان گرفتند، نشان داد كه تعيين‌كننده سرنوشت انتخابات در ايران، اصلاح‌طلبان هستند. در واقع اينكه موضوع در چند سال به طور مكرر تكرار مي‌شد كه طرف مقابل، انتخابات را به صورت نهايي مي‌تواند مهندسي كند غلط است. اين يك افسانه است كه بايد براي هميشه كنار گذاشته شود. چون اين انتخابات نشان داد كه اگر اصلاح‌طلبان مانند اين‌بار خودشان درست تصميم بگيرند، هميشه مي‌توانند تعيين‌كننده اصلي انتخابات باشند و كل بازي طرف مقابل را هم تابع بازي خودشان كنند. بنابراين حرفي كه من زدم نافي تاثير اصلاح‌طلبان نيست، بلكه اين دو حرف مكمل هم هستند.

يعني به عقيده شما، اگر اصلاح‌طلبان در اين انتخابات شركت نمي‌كردند و مردم را هم دعوت به حضور نمي‌كردند، مردم خودشان پاي صندوق‌ها مي‌آمدند؟

اصلاح‌طلبان در اين انتخابات، جهت‌گيري راي را مشخص كردند و نه اصل شركت را. اصل مشاركت اگر اصلاح‌طلبان وارد ميدان نمي‌شدند، مقداري كمتر از الان مي‌شد، شايد به 60 تا 65 درصد هم مي‌رسيد، اما نكته مهم در رفتار اصلاح‌طلبان اين بود كه اين‌بار جهت‌گيري راي را مشخص كردند. من معتقدم اگر اصلاح‌طلبان نمي‌آمدند و اين جهت‌گيري را تعيين نمي‌كردند، درست است كه مشاركت در انتخابات كمتر مي‌شد، اما دستاوردي را كه مي‌خواستند به همراه نداشت. در واقع بايد منصف بود و گفت اين‌طور نيست كه اصلاح‌طلبان توانستند همه مردم را پاي صندوق‌ها بياورند، اما بايد گفت كه در جايگاه خود خيلي خوب عمل كردند.

درباره تعيين جهت راي مردم، يك سوال اساسي وجود دارد و آن هم اينكه چرخش راي طبقه متوسط به پايين آن هم به صورت يكپارچه در تمام كشور، آن هم در شرايطي كه گفته مي‌شد همين طبقه در سال 88 تحت تاثير روش‌هاي تيم دولت، از گزينه اصلاح‌طلبان رويگردان شده‌اند، چه تحليلي دارد؟


اين سوال پاسخ روشني دارد. من قبلا هم گفته‌ام كه راه نجات مملكت از انتخابات سال 88 نمي‌گذرد بلكه از تكرار انتخابات سال 76 مي‌گذرد. اين انتخابات به لحاظ همه عوامل، تكرار انتخابات سال 76 است. الگوي انتخابات سال 76 بيش از آنكه به يك طبقه خاص توجه كند، معطوف به نيازهاي كلان، اساسي و فوري همه مردم بود. الان يك سرمايه‌دار شمال شهري و يك فرد از طبقه متوسط شهري و يك فرد روستايي همه با يك بحران عام مواجه هستند. به همين دليل چون شعارهاي مطرح شده مربوط به يك طبقه خاص نبود و كلان مملكت را نشانه‌گيري كرده بود، پاسخ خودش را گرفت. اگر در انتخابات قبل هم مي‌توانستند از همين مسير وارد شوند، اساسا نتايج متفاوتي به دست مي‌آمد. ما هنوز به جايي نرسيده‌ايم كه احزاب و گروه‌ها بتوانند طبقات خاصي را نمايندگي كنند. الان در مرحله‌يي هستيم كه مردم حس مي‌كنند تحريم فقط فقرا را نشانه نمي‌گيرد، بلكه سرمايه‌داران و طبقه متوسط را هم نشانه مي‌گيرد. اگر خداي نكرده جنگ از خارج كشور عليه كشور ما آغاز شود، گريبان همه را مي‌گيرد و در اين شرايط اگر مردم حس كنند، نامزدي آمده كه مي‌تواند اين نگراني‌هاي مشترك را پاسخ دهد، همه اقشار جامعه پاسخي يكسان به او خواهند داد. در نتيجه شما مي‌بينيد كه بنابر اطلاعات موجود، توازن آرا در اكثر نقاط كشور يكسان است. حتي در يك استان بين شهر و روستا‌ها هم تفاوت چنداني نيست. چون شعارهاي مطرح شده، معطوف به نيازهاي كلان همه طبقات و گروه‌هاي اجتماعي است.

با توجه به اينكه انتخابات 92 را تكرار انتخابات سال 76 مي‌دانيد، فكر مي‌كنيد بايد چه كنيم تا سرنوشت دولت جديد مانند سرنوشت دولت اصلاحات نشود؟ به طور مشخص در پاسخ به مطالبات اجتماعي و سياسي موجود در جامعه بايد چه رويه‌يي را پيش گرفت تا نه بدنه اجتماعي دلسرد شود و نه دولت و حاميانش به تندروي متهم شوند؟

اولا همه بدانيم كه دولت قرار نيست با رويكرد مطالبه‌محور وارد تعامل با حاكميت شود. بلكه بايد از موضع حل مشكلات وارد شود. هرچند كه ممكن است اين دو در مواردي يكسان باشند اما واقعيت اين است كه دولت و اصلاح‌طلبان و اين نيروهايي كه قرار است با رييس‌جمهور جديد كار كنند، خودشان را به عنوان راه‌حل مشكلات ارائه كنند نه به عنوان طراح مسائل جديد براي كشور و احيانا نماينده مطالبات عده‌يي خاص. من فكر مي‌كنم نيروهاي اصلاح‌طلب بايد در چارچوب‌هاي روشن، روابط خود را با دولت و حاكميت و رهبري باز تعريف كنند و براي برطرف شدن مسائل و نقارهاي موجود كوشش كنند. قاعدتا در اين صورت طرف مقابل هم به رفتار اصلاح‌طلبان پاسخ خواهد داد. اما به عقيده من الان زمان مناسبي براي طرح آن دسته از مطالباتي كه مساله عام مردم نيست، نيست بلكه بهتر است الان ما به درك بهتري از اين انتخابات برسيم و تحليل‌هايمان را تغيير دهيم. نيروهايي كه نااميد بودند ببينند چرا اشتباه مي‌كردند و در موضع و تحليل خود تجديدنظر كنند و ببينند كجاي تحليل‌هايشان ايراد داشت كه امروز با وضعيت جديد مواجه شده‌اند، اگر اين كار را نكنند دوباره همان اشتباهات را به صورت ديگري تكرار خواهند كرد. بعد از اينكه اين سوالات پاسخ داده شد، مي‌توانيم از دو هفته آينده به سوال شما بپردازيم كه البته جواب‌هاي مبسوطي هم خواهد داشت.

اما بلافاصله پس از اعلام نتايج اوليه، نخستين خواسته‌هايي كه مطرح شد، رفع حصر آقايان موسوي و كروبي و آزادي زندانيان و دلجويي از آسيب‌ديدگان سال 88 است و اين مطالبات در فضاي مجازي به سرعت رو به افزايش است. چگونه بايد بين اين مطالبات بدنه اجتماعي و برنامه‌هاي دولت تعادل ايجاد كرد؟


اين همان اشتباهي است كه بايد از آن پرهيز كرد. آقايان كروبي و موسوي هم خواهان بهبود شرايط كشور هستند. اين مسائل تحت تاثير فضاي مجازي است. نخستين كاري كه بايد دولت جديد و اصلاح‌طلبان انجام دهند اين است كه دور اين فضاي مجازي يك خط قرمز بكشند. اين فضا به معناي واقعي «مجازي» است. اگر اين فضا واقعي بود الان هيچ‌كس نبايد در انتخابات شركت مي‌كرد. آنهايي كه تحت تاثير اين فضاي غيرمسوول مجازي هستند، هيچ كاري نمي‌توانند بكنند. افرادي كه تحت تاثير اين فضا بودند تا دو ماه پيش اگر درباره انتخابات حرفي مي‌زديم آنقدر انتقاد مي‌كردند كه حد نداشت.

بنابراين نخستين كار اين است كه تحت تاثير فضاي مجازي نباشند و در فضاي واقعي تصميم‌گيري كنند. آنهايي كه در فضاي مجازي مطالبات را تعيين مي‌كنند، همان‌هايي هستند كه تا قبل از اين تحريمي بودند. اما مردم در سياست داخلي نياز به يك آرامش دارند و انعكاس اين آرامش را در سياست خارجي مي‌خواهند. طبعا اثر اين دو مورد در بهبود وضعيت اقتصادي و معيشتي انعكاس خواهد يافت. اين بدان معنا نيست كه كسي خواهان رفع حصر نباشد اما راهش اين نوع برخورد نيست، اين كارها حصر را طولاني‌تر مي‌كند همچنان كه تاكنون كرده است.

در بعد ديپلماسي و مشكلاتي كه در سطح بين‌المللي با آنها مواجه هستيم، چه انتظارات كوتاه‌مدت و بلندمدتي را مي‌توانيم از دولت جديد داشته باشيم؟

در سياست خارجي، به هيچ هدف موثري دست نخواهيم يافت، مگر اينكه دولت ما قدرتمند و مستحضر به پشتيباني ملت باشد. بنابراين رسيدن به هريك از اهداف دولت در سياست خارجي مستلزم يكپارچگي سياسي در داخل است. الان بهترين وقت است كه دولت نشان دهد كليت ملت ايران حامي سياست‌هايش است. اين براي عقب‌نشيني غرب درباره تحريم‌ها و بحث هسته‌يي و مساله سوريه مي‌تواند موثر و مفيد باشد. يك دولت موثر و قدرتمند، نخستين اولويتش اين است كه از منافع ملي‌اش دفاع كند. بنابراين الان اشتباه است كه به سرعت به سياست خارجي بپردازيم. ابتدا بايد بنيان‌هاي سياست داخلي تقويت شود و اتحاد و يكپارچگي داخلي شكل بگيرد و همه نيروهاي داخل حكومت اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا در يك چارچوب قابل فهم قرار بگيرند، سياست خارجي هم در مسيري كه تامين‌كننده منافع كشور است قرار خواهد گرفت.

با توجه به تجربه سه دولت گذشته و چالش‌هاي پيش روي اين دولت‌ها، چه چالش‌هايي را پيش روي اين دولت مي‌بينيد؟


چالش‌هاي اين دولت خاص خودش است. مساله اصلي كه مردم با آن درگير هستند، چالش اقتصادي است. اين دولت به محض شكل‌گيري بايد در شش ماه اول وقت خود را صرف حل بودجه امسال كند و بعد هم وارد بودجه سال آينده مي‌شود و اين فاجعه‌يي است كه هيچ دولتي نمي‌تواند آن را حل كند و همه بايد در اين باره حامي دولت باشيم و منصفانه نظر دهيم. اين مساله در كنار چالش‌هاي ديگر نظير بيكاري و تورم مهم‌ترين مساله‌يي است كه دولت جديد با آن درگير است. در سياست خارجي هم بحث تحريم‌ها وجود دارد ولي به نظر من مهم‌ترين چالش اين دولت، رسيدن به يك وحدت سياسي، براي داشتن يك سياست خارجي عقلاني و با ثبات و برداشتن گام‌هاي موثر اقتصادي است تا بتوانيم در دو سال آينده، اقتصاد را به جايي برسانيم كه به مسير توليد بازگردد. بنابراين مساله اصلي مردم اقتصاد است اما راه‌حل آن ثبات و وحدت سياسي است. من اميدوارم با وحدت نظر همه نيروها و همدلي مردم اين اتفاق بيفتد. حكومت و مقام رهبري هم پالس‌هاي قابل قبولي داده‌اند و اگر اين طرف هم به آن گام‌ها پاسخ مثبت بدهد، فكر مي‌كنم تا پايان تابستان بتوانيم اين مرحله اول را پشت سر بگذاريم.

با توجه به حمايت نمايندگان مجلس از سه نامزد ديگر انتخاباتي، اين احتمال وجود دارد كه باز هم شاهد اختلاف و تنش بين مجلس و دولت جديد باشيم؟


اين بستگي به رفتار ما دارد. اما اين را هم بايد بدانيم كه مقام رهبري اجازه نخواهد داد كه عده‌يي از نمايندگان اين مجلس هر كاري دل‌شان خواست انجام دهند، اين را مطمئن باشيد. به هر حال يك سياست‌هاي كلي وجود دارد و وقتي كسي انتخاباتي به اين پرشوري را مي‌پذيرد و از منافع بسيار آن براي كشور بهره‌مند مي‌شود، بالطبع ديگر نتايج آن را هم مي‌پذيرد و قرار نيست كه دوباره همان وزراي دولت فعلي همان كارها را كنند. ضمن اينكه اين مجلس در مقابل آن رييس‌جمهور كه اظهاراتش فاقد اعتبار علمي بود هميشه حرف‌شنوي داشت و دليلي ندارد كه در مقابل رييس‌جمهور جديدي كه عقلانيت و قانون را سرلوحه خود قرار مي‌دهد ايجاد مشكل كند. ضمن اينكه آقاي رييس‌جمهور مي‌تواند از بين نامزدهاي ديگر و نيروهاي حامي آنها استفاده كند، چون ما به دنبال يك وحدت ملي هستيم و قرار است كه همه با دولت همراهي كنند. البته طبيعي است كه يك عده تندرو هم وجود دارند، اما فكر نمي‌كنم مجموعه حاكميت رضايت بدهد كه اين اقليت رفتاري كنند كه موجب اختلال شود. ما مي‌توانيم افرادي را كه در مجلس به دنبال چنين رفتارهايي هستند بشناسيم. اما نبايد اجازه دهيم اين كار را بكنند و بايد آنها هم در چارچوب قانون با دولت همكاري كنند. چون اگر مجلس اين كار را نكند، مردم مي‌فهمد كه همان رفتارهاي رييس‌جمهور قبلي شايسته مجلس است.
انتخاب روحاني پايان يك راه
محمدجواد حق‌شناس

يكي از مباحثي كه بعد از انتخاب آقاي روحاني در يازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمـــهوري مي‌تواند مورد توجه گـــروه همكاران ايشان يا حامياني كه در طول فعاليت‌هاي انتخاباتي با حمايت همه‌جانبه و گسترده خود زمينه موفقيت ايشان را براي پيروزي در صحنه رقابت‌هاي سياسي رقم زدند قرار بگيرد، مديريت تقاضا و خواسته‌هاي جامعه حاميان ايشان در فضاي پس از پيروزي است، به ويژه در موقعيتي كه ايشان مسووليت قوه مجريه را از مردادماه سال جاري عهده‌دار مي‌شوند. در اين خصوص چند نكته براي اطلاع هموطنان و گروهي كه به ايشان راي دادند و نزديك به 60 درصد آرا را اين راي‌دهندگان تشكيل مي‌دهند و كساني كه شركت كردند و راي خود را به رقيب ايشان دادند و همچنين كساني كه در انتخابات شركت نكردند به عنوان جامعه مخاطب اين گفت‌وگو مي‌تواند مورد توجه و خطاب قرار گيرد.

نكته‌يي كه در وهله اول بايد مورد تاكيد قرار داد اين است كه فضاي مديريتي كشور در هشت سال گذشته تا حد زيادي از ريل طبيعي و استاندارد كه مقبوليت عمومي داشته باشد خارج شده و زمان زيادي را مي‌طلبد كه فضاي كشور به موقعيت پيش از سال 84 برگردد و از طرفي در مورد مديريت كشور در عرصه بين‌المللي به نوعي رقم خورده كه هزينه‌هاي نظام سياسي كشور در عرصه بين‌المللي بدون وجود نسبتي مناسب با دستاوردهاي حاصله چنان افزايش يافته كه ايجاب مي‌كند گروه همكاراني كه آقاي روحاني براي مشاركت مهم مديريتي انتخاب مي‌كند زمان مناسبي را براي ايجاد رابطه مناسب و تاثيرگذار در اختيار داشته باشد.

فلذا اين انتظار كه انتخاب روحاني پايان يك راه و تلاش است نكته‌يي است كه بايد به اين گزاره تبديل شود.

برعكس انتخاب ايشان نه پايان تلاش بلكه آغاز تلاش براي جلب اهداف و آرمان‌هاي مقبول و مورد نظر است كه يك تلاش همگاني و يك سعي همه‌جانبه توسط حاميان وي و كساني كه به وي راي دادند و حتي كساني كه به رقباي وي راي دادند و حتي كساني كه در انتخابات شركت نكرده‌اند را مي‌طلبد.

بدانيم كه در ايران امروز براي رسيدن به فضاي مناسب مديريتي و حل و فصل بحران‌هايي كه در حوزه اقتصاد، فرهنگ، اجتماع و سياست خارجي دامنگير كشور شده است به تنهايي توسط فرد منتخب قابل حل نيست.

همه بايد دست ياري را به سوي او دراز كنند تا كشور با آرامش و طمانينه از پيچ‌هايي كه با آن روبه‌رو است، بگذرد.

در اين ميان ذكر اين نكته ضروري است كه طبيعتا حسن روحاني براي انتخاب همكارانش با مانعي همچون مجلس شوراي اسلامي روبه‌رو است كه در انتخابات 92 بر اساس حمايت‌هايي كه اعلام كردند و از رقباي حسن روحاني حمايت تمام قد داشتند و اينك خسته و نگران رفتار سياسي خود در آينده هستند و ممكن است موجبات عدم همكاري را در فضاي سياسي پيش رو در دستور كار قرار دهند.

انتظار مي‌رود مجلس با پيشه گرفتن سياست تدبير و مدارا با محوريت منافع ملي و امنيت ملي فضايي را فراهم كند كه منتخب مردم كه به رغم تمام پيش‌بيني‌ها توانست نزديك به 60 درصد آرا را دراختيار بگيرد در دوران همكاري با مجلس شوراي اسلامي خاطره‌يي شيرين از همكاري‌هاي دو قوه را رقم بزند. در اين خصوص عملكرد مجلس پنجم به رياست آقاي ناطق‌نوري در زمان دوم خرداد و همكاري مناسبي كه رييس مجلس با منتخب مردم در سال 76 داشت بايد الگوي رفتاري ميان مجلس و دولت در وضعيت پيش رو باشد و از آقاي لاريجاني و مجلسيان انتظار مي‌رود با همراهي با راي مردم زمينه را براي موفقيت دولت مهيا سازند.

قوه قضاييه و ساير نهادهايي كه در كشور وجود دارند همچون صداوسيما و ساير دستگاه‌هايي كه براي اداره كشور هستند كه همكاري‌شان براي رييس‌جمهور منتخب اجباري است اين امر را ايجاب مي‌كند كه پيام اين راي را به خوبي دريافت كرده و زمينه اعتلاي كشور را فراهم كرده افزايش كارآمدي مديريت جديد را فراهم كند.

و در عين حال همراهان و حاميان آقاي روحاني بايد براي مديريت خواسته‌ها و انتظارات مردمي كه در اين سال‌ها گرفتاري‌هاي زيادي داشتند، برنامه‌ريزي دقيق داشته باشند تا فضاي مديريتي كشور در چهار سال آينده به خصوص نيمه دوم سال 92 كه ادامه مديريت دولت پيشين است را تسهيل كنند.
پيروزان انتخابات
مهدي سنايي

جامعه شناسان معتقدند جامعه كه در دوره‌هاي مختلف فراز و فرودهايي را طي مي‌كند معمولا و به صورت طبيعي رو به اعتدال دارد.

به اين معني كه عواملي در جامعه موجب افراط و تفريط‌هايي در برخي از دوره‌ها مي‌شوند اما ريل اصلي حركت جامعه به سمت و سوي اعتدال است و طبيعت حركت اجتماعي اقتضاي اعتدال دارد.

فكر مي‌كنم كه انتخابات پرشكوه 24 خرداد سال 92 به عنوان يك نقطه عطف در حركت به سوي اعتدال و بازگشت به ميانه‌روي در تاريخ ملت ايران ثبت خواهد شد. اما انتخابات 24 خرداد يك پيروزي بزرگ هم بود و اگر به ديده دقت در آن بنگريم نه يك پيروزي كه پيروزي‌هاي فراوان و قرب‌هاي فراواني را با خود به همراه داشته است. اين انتخابات پيروزي ملت ايران بود كه يك بار ديگر به صورت باشكوه و گسترده‌يي عزم و اراده خود را در چارچوب انتخابات به نمايش گذاشت و كشور و اقشار مختلف و بخش‌هاي مختلف جامعه و جمعيت‌هاي شهري و روستايي زنان و مردان جوانان و ميانسالان و كهن‌سالان و افراد با طيف‌هاي فكري مختلف وارد عرصه انتخابات شدند و يك نمايش بزرگ را با صحنه‌هاي بسيار زيبا و باشور و با حماسه به نمايش گذاشتند. يكي از ويژگي‌هاي انتخابات جمعه گذشته اين بود كه مردم و طرفداران كانديداهاي مختلف در عين اينكه پراحساس و با شور و نشاط بودند از آرامش خاصي برخوردار بودند.

پيروز دوم انتخابات نظام‌سياسي جمهوري اسلامي است كه يك بار ديگر و در برابر چشمان دنيا ظرفيت و توان خود را براي تغيير و پيشرفت به نمايش گذاشت.

اين نظام‌سياسي كه مورد توجه و نقد تحليلگران در دنيا است نشان داد كه پس از سه دهه و با وجود حفظ آرمان‌ها و ارزش‌هاي انقلابي توان تبديل اهداف و خواسته‌هاي مردم را از تصميم به اقدام در قالب و چارچوب‌هاي دموكراتيك داراست. بنابراين دوستداران اين نظام در دنيا خوشحال شدند و بسياري از منتقدين و تحليلگران شگفت‌زده شده‌اند و دشمنان آن نسبت به بن بست رسيدن آن نا اميد شدند. اين انتخابات به عنوان يك پيروزي و موفقيت براي رهبر معظم انقلاب هم تلقي خواهد شد. تعيين هدف ايجاد حماسه‌سياسي از چند ماه پيش تشويق به ملت به حضور در آن، تاكيد بر عدم مداخله نهادهاي مختلف در انتخابات و حس بي‌طرفي و فراخوان مردم به حضور در انتخابات از طرف رهبري انجام شد و مردم ايران هم پاسخ شايسته‌يي به آن دادند و اين جمله مقام رهبري در چهارشنبه گذشته كه همه اقشار ملت حتي آنهايي كه به هر دلايلي با نظام مخالف هستند در انتخابات شركت كنند، جمله‌يي به ياد ماندني است. جا دارد اين انتخابات را به عنوان يك حماسه بزرگ به مقام معظم رهبري تبريك گفت.

پيروز ديگر اين انتخابات وحدت و انسجام ملي بود. در طول سال‌هاي گذشته خدشه‌هايي به وحدت و انسجام ملي در كشور در سطح كلان وارد شده بود و اگر واگرايي اجتماعي در بخش‌هايي از گروه‌هاي سياسي و اجتماعي داشت تبديل به يك دغدغه مي‌شد فكر مي‌كنم كه اين انتخابات زمينه ساز بزرگ وحدت و انسجام در بين اقشار ملت و گروه‌هاي مختلف سياسي خواهد بود.

آرامش بيشتري را جامعه نسبت به سال‌هاي گذشته در عرصه اقتصاد، سياست و فرهنگ احساس خواهد كرد. يك موضوع بسيار مهم در انتخابات سال 92 اين است كه در حالي كه در دو انتخابات قبلي شكاف‌هايي در عرصه اجتماعي و هويتي ايجاد شده بود در اين انتخابات دوباره طبقات مختلف اجتماعي و نخبگان و توده‌ها به هم نزديك شدند و به يك مسير و به يك رويكرد مشترك رسيدند. بنابراين همه گروه‌هاي سياسي با احترام متقابل به هم مي‌توانند احساس پيروزي كنند كه در اين انتخابات و كانديداي اين انتخابات با حفظ حرمت‌ها و مرزها با آرامش لين انتخابات را پشت سر گذاشتند.

پيروز ديگر اين انتخابات اعتدال و ميانه‌روي عقلانيت و صداقت بود، فكر مي‌كنم كه ملت ايران نشان داد كه خادمين خودش را ولو اينكه در حاشيه باشند و در انزوا باشند تشخيص مي‌دهد و به آنها ارج مي‌گذارد و با اين انتخابات و رايي كه مردم دادند مخالفت خودشان را با پرخاش، افراط و ريا ابراز كردند. اقبال نيمي از جامعه هم به جناب آقاي روحاني نشان‌دهنده شناخت عميق مردم از شرايط كنوني و اقبال به اعتدال و ميانه‌روي و اخلاق و فرد محوري بود و رشد سريع آراي ايشان در بين اقشار جامعه چه در بين نخبگان و چه در بين آحاد مردم در شهر و روستا نشان داد كه مردم حل مشكلات و عبور از معضلات متعددي كه در عرصه‌هاي مختلف دامنگير جامعه است را از طريق يك شخصيت اخلاقي ارزشمند و ميانه‌رو خواهانند و از طريق نگاه و رويكردي كه در عرصه داخلي معطوف به تحول و پيشرفت و عقلانيت و در عرصه بين‌المللي و روابط بين‌الملل معتقد به تنش‌زدايي و تعامل است، مي‌دانند.
عناوين اين صفحه
پيروز حقيقي انتخابات ملت بزرگ ايران است
ملت ايران! به عهدي که با شما بسته‌ام وفادار خواهم بود
عارف: پيروز مطلق انتخابات، ايران و ايراني است
ايران دموكرات ترين انتخابات دنيا را برگزار كرد
روحاني چگونه رييس‌جمهور شد؟
نادران: به روحاني و اصلاح‌طلبان تبريك مي‌گويم
پيروزي حسن روحاني از نگاه اصولگرايان
پيام تبريك رقبا به روحاني
اصلاح‌طلبان نشان دادند كه تعيين‌كننده سرنوشت انتخابات هستند
انتخاب روحاني پايان يك راه
پيروزان انتخابات
حسن روحاني رييس‌جمهوري منتخب مردم ايران شد
پيروزي روحاني نتيجه اجماع اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرايان بود
تبريك احمدي‌نژاد به حسن روحاني
بيست و چهارم خرداد چرا فراموش نخواهد شد؟
شكست‌براي اصولگرايي واجب بود
فرصت بي‌نظير تاريخي
عارف: پيروزي اصلاح‌طلبي مبارك باشد
خاتمي: آقاي عارف واقعا عارف است
تبريك برگزاري به ايران
تبريك فلاحيان به روحاني
تبريك حدادعادل به روحاني
پيروزي مردم
اصولگراها به غضنفر‌هاي خودشان باختند نه به مارادونا
انگليس خواستار برقراري «روابط سازنده» ايران با جامعه بين‌الملل شد

پس از خواندن آراي مردم
حسن روحاني رييس‌جمهوري منتخب مردم ايران شد
فرآيند شمارش آراي يازدهمين انتخابات رياست‌جمهوري، سرانجام در ساعت 20:30 دقيقه شب گذشته به پايان رسيد و در اين ساعت، محمد نجار، وزير كشور با حضور در جمع خبرنگاران خبر پيروزي قطعي دكتر حسن روحاني را اعلام كرد. بر اساس اعلام وزير كشور دولت احمدي‌نژاد كه به‌طور مستقيم از صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران پخش مي‌شد، نتايج قطعي آراي يازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري 1392 از مجموع 58764 شعبه اخذ راي به شرح زير است:

كل آراي ماخوذه: 36704156

كل آراي صحيح: 35458747 كه به ترتيب به نامزدهاي زير تعلق دارد:

1- حسن روحاني: 18613329

2- محمدباقر قاليباف: 6077292

3- سعيد جليلي: 4168946

4- محسن رضايي ميرقائد: 3884412

5- علي‌اكبر ولايتي: 2268753

6- سيدمحمد غرضي: 446015

به اين ترتيب دبير سابق شوراي عالي امنيت ملي و رييس فعلي مركز تحقيقات استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت نظام و البته گزينه مورد حمايت آيت‌الله هاشمي و حجت‌الاسلام سيد محمد خاتمي كه به عنوان نامزد اصلاح‌طلبان در انتخابات حاضر بود، به عنوان رييس‌جمهوري ايران انتخاب شد.


پيروزي روحاني نتيجه اجماع اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرايان بود
حجت‌الاسلام سيد عبدالواحد موسوي لاري، وزير كشور دولت اصلاحات گفت: نتايج يازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري يك «نه» بزرگ به روند اداره كشور در هشت سال گذشته از سوي دولت بود. به گزارش ايلنا از يزد، سيدعبدالواحد موسوي لاري در پاسخ به سوال ايلنا مبني بر اينكه دليل اقبال مردم در روستا‌ها و شهرهاي كوچك به روحاني چيست؟ گفت: راي كه مردم دادند دو ويژگي داشت؛ يكي ويژگي «نه» و ديگري ويژگي آري. ويژگي نه برمي‌گردد به نفي وضعيت فعلي كشور. مردم در شهر و روستاي خود گراني و بي‌تدبيري را با پوست و گوشت خود لمس كردند و منتظر شرايطي بودند كه تغيير به وجود‌ آيد از طرف ديگر مساله تدبير بزرگان اصلاحات و پافشاري در اينكه تنها معبر تغيير اين وضعيت حضور در پاي صندوق‌هاي راي است باعث شد تا عامه مردم اميدوار پاي صندوق‌هاي راي بروند. بنابراين رايي كه روحاني در اقصي نقاط كشور كسب كرده است يك «نه» به وضعيت موجود در كشور است و ديگر عامل اين مساله يك تاييد در جهت اجماع جريان اصلاحات و اعتدال‌گرا بود و اميد را به آينده رقم زد. وزير كشور دولت اصلاحات گفت: اين انتخابات همچنان كه قبلا گفتم يك «نه» به روند اداره كشور، رفتارهاي اقتصادي دولت، مناسبات بين مردم و دولت، توجه به سلايق مختلف در درون نظام و حضور در مجامع بين‌المللي بود.
تبريك احمدي‌نژاد به حسن روحاني
رييس‌جمهور در پيامي با تبريك انتخاب حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني به عنوان رييس‌جمهور منتخب ملت ايران گفت: اميدوارم با قدرشناسي از عواطف و اعتماد ملت عزيز فرصت خدمتگزاري و تلاش براي استقرار عدالت و آباداني كشور بيش از پيش مهيا شود.

متن اين پيام به شرح زير است:

بسمه تعالي

اللهم عجل لوليك الفرج و العافيه و النصر و اجعلنا من خير انصاره و اعوانه و المستشهدين بين يديه

ملت عزيز و آرماني ايران در طول تاريخ با باوري عميق به دنبال استقرار حق و عدالت در جهان بوده است و در هر فراز، متناسب با شرايط و مقتضيات، تصميمات سرنوشت ساز گرفته است.

رويداد مهم انتخابات بيست و چهارم خرداد نود و دو را به ملت شريف، مقام معظم رهبري و منتخب محترم ملت تبريك مي‌گويم.

اينجانب همواره به ظرفيت‌هاي عظيم و بي‌پايان ملت ايران براي ايجاد تحول و تعالي عميقاً باور داشته و معتقدم كه توانمندي‌ها و استعدادهاي ذاتي و شگرف ملت ايران بسيار بالاتر و بيشتر از فرصت‌هاي پديد آمده بوده است.

معتقدم با اعتماد و باور به ملت ايران و احترام به سلايق و علايق گوناگون مي‌توان همه قله‌هاي افتخار را فتح كرد و كشور را در بالاترين سطح از رفاه و پيشرفت جهاني قرار داد و همه آرزوها و آرمان‌ها را محقق كرد. اميدوارم با همبستگي و تلاش گسترده‌تر اميد دستيابي به مطالبات تاريخي ايرانيان در رسيدن به جامعه سعادتمند و استقرار حكومت عدل جهاني روز به روز عميق‌تر و بيشتر شود.

ضمن تبريك مجدد به جناب حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي حسن روحاني كه مورد اعتماد اكثريت ملت قرار گرفته‌اند اميدوارم با قدرشناسي از عواطف و اعتماد ملت عزيز فرصت خدمتگزاري و تلاش براي استقرار عدالت و آباداني كشور بيش از پيش مهيا شود.

از همه علاقه‌مندان به سرافرازي ايران انتظار دارد كه در تمام فرصت‌ها رييس‌جمهور و دولت منتخب را براي پيشبرد هر چه بهتر امور ياري رساند. اينجانب و دولت خدمتگزار تا آخرين لحظات مسووليت همچون روز اول به وظايف خود به‌طور جدي عمل خواهيم كرد.

از خداوند منان عزت، رفاه و سلامت همه مردم و همه ملت‌ها را در سايه عنايات امام عصر (عج) مسئلت دارم.

خادم ملت ايران

محمود احمدي‌نژاد


بيست و چهارم خرداد چرا فراموش نخواهد شد؟
مجتبي حسيني

«بيست و چهارم خرداد 92» اكثريت توده‌هاي گله‌مند از مديريت اصولگرايانه به ياد دوم خرداد 76 پاي صندوق‌هاي راي رفتند تا يك بار ديگر بلوغ سياسي خود را به نمايش بگذارند. رايي كه در اين روز به صندوق ريخته شد و رايي كه ديروز خوانده شد را بايد مدرن‌ترين، مدني‌ترين و تاريخي‌ترين راي و رفتار سياسي شهروندان ايران دانست. «بيست و چهارم خرداد» تكرار دوباره دوم خرداد بود؛ «بيست و چهارم خرداد» يك بازي برد- برد بود؛ بازي‌اي كه هم شهروندان در آن پيروز شدند و هم نظام سياسي.هم «حماسه» محقق شد و هم «نه بزرگ» به عينيت رسيد، هم مردم خوشحالند و هم حاكميت. «بيست و چهارم خرداد» روزي بود كه تاثيرش تمام محاسبات دشمنان ايران را بر هم خواهد زد. اين روز همچون دوم خرداد 76 باعث مي‌شود كه غرب در تحليل خود از ايران تجديد نظر كند و بدانند كه جنس تعقل و سياست‌ورزي مدرني كه شهروندان از خود به نمايش گذاشتند در نظام سياسي نيز موجود است. «بيست و چهارم خرداد» يقينا همچون 2 خرداد 76 هرگز فراموش نخواهد شد، چرا كه بلوغ سياسي ايرانيان در معرض ديد همه قرار گرفت. حتي كساني كه به نماد اعتدال‌گرايي در اين انتخابات راي نداده‌اند ديگر مي‌دانند كه ميانه‌روي، اعتدال‌گرايي و دوري از افراطي‌گري مطالبه اكثريت ايرانيان است.

«بيست و چهارم خرداد» روز تسويه حساب برنده‌ها و بازنده‌هاي انتخابات نخواهد بود چرا كه «روحاني» به عنوان سياستمداري كه همچون هاشمي‌رفسنجاني فكر مي‌كند و همچون خاتمي سخن مي‌گويد، آمد و از قدم برداشتن بر مدار «همه با هم براي ايران» تاكيد كرد و رضايت مردم از خود را خريد. «بيست و چهارم خرداد» روز پيوند سياست‌ورزي حرفه‌يي و روشنفكري واقع‌گرايانه بود؛ روزي كه جنبش‌هاي اجتماعي با بازي‌هاي سياسي و خرد جمعي، سر گمشده خود را يافت تا هركسي ديگر نتواند نقش اين سر گمشده را بازي كند. «بيست و چهارم خرداد» روز جبران كاستي‌هاي «دوم خرداد» بود، روزي كه فقر سياست‌ورزان و فقر سياست‌ورزي دوم خرداد 76 با عقد برادري بزرگان و رهبران اعتدال‌گرايي و اصلاح‌طلبي برطرف شد تا رضايت در موج موج چهره‌هاي ايرانيان چشم نوازي كند. ? «بيست و چهارم خرداد» يك روز معمولي نبود كه تنها حسن روحاني در آن به رياست‌جمهوري رسيده باشد كه اين روز، روزي است كه صبر بر مصايب و تحمل عسرت‌ها معني يافت و ثابت كرد كه تصحيح كژي‌ها، اصلاح رفتارهاي غلط و راه پيروزي همچنان از صندوق راي مي‌گذرد. «بيست و چهارم خرداد» فراموش نخواهد شد چرا كه روز آشتي ملي و پايان قصه‌ها و غصه‌هاي بي‌اعتمادي است. سلام بر بيست چهارم خرداد92؛ فرزند خلف دوم خرداد76.


سايت محسن رضايي منتشر كرد
شكست‌براي اصولگرايي واجب بود
روز گذشته و پس از اعلام نتايج اوليه شمارش آرا و با قطعي شدن پيروزي حسن روحاني در انتخابات، سايت خبري تابناك، منسوب به محسن رضايي با انتشار يادداشتي تحت عنوان «شكست اصولگرايي لازم بود» به انتقاد از رويكرد اصولگرايان در سال‌هاي اخير پرداخت و اين شكست انتخاباتي را «نه» بزرگ مردم به اصولگرايان دانست. متن كامل يادداشت سايت تابناك به شرح زير است:

شكست اصولگرايي واجب بود؛ واجب‌تر از نان شب! جريان اصولگرايي بايد اين نكته را درك كند كه نمي‌تواند ناكارآمد بود و انتظار داشته باشد، مردم باز هم فوج فوج به سمت آنان حركت كنند. جريان اصولگرايي بايد درك كند كه بايد مسووليت پذير باشد و پاسخگو. نمي‌تواند تمام قد به حمايت از يك كانديداي رياست‌جمهوري برخاسته و در نيمه كار از او اعلام برائت كند. جريان اصولگرايي بايد بداند كه نمايندگان مجلس اصولگرايي در انتخابات اخير، صد و چهل تن از آنان از قاليباف حمايت كرده بود و صد و شصت تن از آنان از ولايتي و نزديك همين تعداد هم از جليلي در حالي كه تعداد نمايندگان مجلس فعلي كمتر از 290 نفر است، اما حدود 500 امضا از اين مجلس براي حمايت از كانديداهاي رياست‌جمهوري جمع مي‌شود!جريان اصولگرايي بايد درك كند كه فقط در منولوگ است كه مي‌تواند فرمايش‌هاي خود را براي مردم بخواند و ديكته كند و در يك ديالوگ و گفت‌وگوي دو نفره هميشه كم مي‌آورد و قافيه بازي را مي‌بازد و مردم هم خوب مي‌بينند كه عيار هر كس به چه ميزان است!رسانه‌هاي اصولگرايي و در راس‌شان صدا و سيما، بايد بدانند دوران انحصار رسانه‌يي پايان يافته و نمي‌توان با ناديده گرفتن بخشي از مردم يا كانديداي آنان، آنان را به شكست رساند. جريان اصولگرايي بايد شكست مي‌خورد تا نسيم تغيير در اين كشور وزيدن بگيرد كه تداوم اصولگرايي و آن همه ناكامي و مسووليت‌ناپذيري روح و روان مردم را آزرده كرده بود؛ مردمي كه بخشي از آنان كاملا از جريان اداره كشور خارج شده بودند!مردم ايران به جريان اصولگرايي نه گفتند، چرا كه از روند اداره كشور ناراحت بوده و از آن نحوه اداره كشور آسيب‌ها ديده بودند. مردم به جريان اصولگرايي نه گفتند، تا به آنان بفهمانند اصلح بودن يك كانديدا را مردمند كه تعيين مي‌كنند و اين مردم از يك رييس‌جمهور اداره كشور را مي‌خواهند؛ اداره‌يي خوب كه تاثير آن را در زندگي‌شان ببينند و لمس كنند. مردم نه به دنبال اصلحي هستند كه در داخل و خارج شعار دهد و نه دنبال اصلحي هستند كه هر روز زندگي آنان را دچار تغييرات منفي بنيادين كند. مردم به جريان اصولگرايي نه گفتند، چرا كه به دنبال زندگي و سلامي دوباره به زندگي بودند. جريان اصولگرايي بايد بداند كه مردم بيش از هر چيز ديگري طالب زندگي خوبند!اينكه كانديداي پيروز انتخابات تا چه اندازه به فكر زندگي مردم خواهد بود، قابل پيش‌بيني نيست. اما او هم احتمالا مي‌داند كه مردم زندگي مي‌خواهند و آرامش و اعتبار. با هياهو و داد و قال و نوسان و شعار زندگي‌ها سخت مي‌شود. او بايد بداند شكست اصولگرايي ناشي از اين بود كه براي زندگي و آرامش مردم و همه مردم اهميتي قائل نبود. كانديداي پيروز بايد به زندگي مردم عزت و آرامش دهد. كار سختي است؛ اما شدني است!


فرصت بي‌نظير تاريخي
سعيد ليلاز

پيروزي آقاي حسن روحاني در يازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري مي‌تواند به خوبي نشان‌دهنده اين واقعيت باشد كه پس از تجربه هشت ساله دولت منتهي‌اليه جناح چپ و بعد از آن تجربه هشت ساله منتهي‌اليه جناح راست، شاهد به وجود آمدن نوعي گرايش و تمايل در ملت ايران به مركزگرايي و اعتدال‌گرايي هستيم. گرايش به اعتدال و تمركزگرايي طي ماه‌هاي گذشته و تا همين چند هفته پيش در آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني تجسم يافته بود و ايشان را تبديل به اصلي‌ترين چهره و در واقع سمبل اعتدال گرايي كرده بود. به همين دليل هم بود كه بلافاصله پس از ثبت نام ايشان در ستاد انتخابات كشور براي رياست‌جمهوري شاهد بروز و ظهور اين تمايل و گرايش حول محور ايشان بود. اما بعد از نحوه برخورد به نظر من غير لازمي كه توسط شوراي نگهبان با مساله بررسي صلاحيت ايشان شد اين موج به سمت نزديك‌ترين كانديداي رياست‌جمهوري سوق پيدا كرد. در واقع گرايش به اعتدال و تمركزگرايي كه در جامعه ايران پديد آمده است نيرومند‌تر و عميق‌تر از آن بود كه با خارج كردن آيت‌الله هاشمي از گردونه انتخابات، افول يابد و از بين برود. يعني دكتر حسن روحاني نزديك‌ترين چهره در ميان كانديداهاي انتخابات به آقاي هاشمي بود كه توانست به عنوان سياستمداري معتدل و ميانه‌رو از همان جنسي كه آيت‌الله هاشمي، نمود و سمبل آن است به نقطه كانوني اين انتخابات تبديل شود و آراي اكثريت قاطعي كه كشور را نيازمند خط اعتدال و ميانه‌روي مي‌دانست به خود جذب كند. شايد بتوان عدم اقبال به محمدباقر قاليباف را نيز با همين تحليل ارزيابي كرد. اينكه ايشان نتوانست اين گرايش عمومي به اعتدال را تشخيص دهد و به همين دليل در جذب اعتماد عمومي كه از اينكه او مي‌تواند رييس‌جمهوري ميانه‌رو و شخصيتي معتدل باشد ناتوان بود و دقيقا براي همين شكست را در اين انتخابات تجربه كرد. نكته ديگري كه بايد به آن توجه داشته باشيم به وجود آمدن آرايش سياسي جديدي است كه با انتخابات رياست‌جمهوري و پيروزي آقاي روحاني در كشور ايجاد شده است. همان طور كه در بالا اشاره كردم الان در اكثريت ملت ايران نوعي گرايش به مركز و اعتدال‌گرايي پديد آمده و اگر نهادهاي حاكميتي هم از اين گرايش حمايت كنند و با آن همراه شوند مي‌توانيم شاهد به وجود آمدن نوعي آشتي ملي، مرهمي براي زخم‌هاي چند ساله و به ويژه چهار سال اخير باشيم. به نظر مي‌رسد در فرصت تاريخي و بي‌نظيري كه امروز براي كشور ما به وجود آمده است كاملا شرايط براي تشكيل دولتي مقتدر با حداكثريت مشروعيت و كارآمدي به وجود آمده كه مي‌تواند زير چتر سه ركن اصلي يعني نظام جمهوري اسلامي، قانون اساسي و مصداق فعلي رهبري كار خود را آغاز كند. اهميت اين مساله از آن جهت است كه پيش از اين هم تاكيد كرده بودم با شرايطي كه امروز در كشور شاهد هستيم ما ناگزير از روي كار آمدن دولتي با حداكثر مشروعيت يا حداكثر زور هستيم تا بتواند بعد از دولت دهم تنها خود را بر كرسي اجرايي كشور مستقر كند. البته استقرار دولتي با حداكثر زور شايد به سخت‌تر و پيچيده‌تر شدن شرايط مي‌انجاميد اما الان شاهد روي كار آمدن دولتي هستيم با حداكثريت مشروعيت كه مي‌تواند با كارايي و توانمندي‌اي كه دارد بستري براي تغيير و حل و فصل مشكلات فراهم كند. باز هم تاكيد مي‌كنم اين يك فرصت بزرگ تاريخي و شايد بي‌سابقه است كه جناح‌هاي مختلف كشور به يك وحدت نسبي با يكديگر رسيده‌اند و ما مي‌بينيم كه از سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي و جبهه مشاركت تا حزب موتلفه اسلامي از اين دولت حمايت مي‌كنند و اين همان فرصت تاريخي است كه بعد از 16 سال گرايش به چپ تندرو و راست تندرو در كشور پيدا شده است. آنچه در پايان لازم مي‌دانم به آن اشاره‌يي داشته باشم، ضرورت همراهي و همكاري ساير قوا با دولت جديد است كه تنها در سايه يك همكاري و تعامل سازنده است كه مي‌توانيم از وضعيت امروز كشور عبور كنيم. در اين مورد اجتناب از رفتارهايي كه بعضا در طول دولت اصلاحات و به ويژه در نحوه مواجهه و برخورد مجلس هفتم كه با دوره پاياني دولت اصلاحات مقارن بود، ضروري است. همچنين نيروهاي تندرويي كه در اين سال‌ها از احمدي‌نژاد حمايت مي‌كردند بايد مشي عاقلانه‌تري در پيش بگيرند تا با تشكيل دولتي كه مي‌تواند آشتي ملي را براي كشور به ارمغان بياورد از اين دوره كنوني به سلامت عبور كنيم. اين فرصت مي‌تواند در گام‌هاي بعدي به آزاد شدن زندانيان سياسي و رفع حصر كانديداهاي انتخابات رياست‌جمهوري سال 88 و همچنين گام‌هاي جدي و اساسي در راستاي اصلاح ساختار اقتصادي و بازگرداندن آن به مسير اصلي خودش منتج شود كه از جمله اساسي‌ترين اين اقدامات بازگرداندن اعتماد بخش خصوصي به اقتصاد كشور و همچنين راندن آرام نيروهاي مسلح از اقتصاد به سمت وظايف اصلي خودشان است.


عارف: پيروزي اصلاح‌طلبي مبارك باشد
عارف در پيامي ضمن تبريك اين انتخاب، اين موفقيت را پيروزي گفتمان اصلاح‌طلبي، اعتدال و پيروزي نگاه خردورزانه و اخلاق‌گرايانه به كشورداري دانست. به گزارش ايسنا، متن اين پيام به شرح زير است: برادر عزيزم، جناب آقاي دكتر حسن روحاني؛ با اهداي سلام و درود، افتخار كسب اعتماد مردم به عنوان منتخب ملت در جايگاه رييس‌جمهوري ايران اسلامي را به جنابعالي، ملت شريف و رهبر معظم انقلاب تبريك عرض مي‌كنم. سرمايه اعتماد مردم، كه به حق يك امانت الهي است، بر دوش جنابعالي قرار گرفته است. صميمانه از درگاه خداوند متعال سلامتي و موفقيت شما را در راه دشواري كه در پيش داريد، آرزومندم. اين موفقيت، پيروزي گفتمان اصلاح‌طلبي و اعتدال است. پيروزي نگاه خردورزانه و اخلاق‌گرايانه به كشورداري است. اكنون پس از خلق حماسه سياسي توسط مردم فهيم و عزيزمان، نوبت به تحقق حماسه اقتصادي و ساماندهي مشكلات كشور رسيده است كه جز با همدلي و همراهي همه مردم عزيز و جريانات مختلف سياسي و اجتماعي محقق نخواهد شد و وظيفه همگان، حمايت و همكاري با منتخب ملت است. اينجانب متواضعانه و خالصانه از تمامي گروه‌ها و جريانات سياسي و ساير نامزدهاي محترم يازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري درخواست مي‌كنم كه با حمايت همه‌جانبه از رييس‌جمهور منتخب، براي برآورده شدن مطالبات بحق مردم كه آرزوي همه ماست، همت كنند. به اميد فردايي بهتر براي همه ايرانيان


خاتمي: آقاي عارف واقعا عارف است
بعد از اعلام رسمي انصراف عارف، تماس‌هاي تلفني براي ديدار با وي صورت گرفت. به گزارش «خبرآنلاين» حسن روحاني نيز ضمن تماس تلفني با عارف با قدرداني از اقدام اخلاقي وي تاكيد كرد: موجي كه در كشور ايجاد شده است به‌ دليل حركت ارزنده شما بوده و بايد قدردان اقدام اخلاقي شما باشيم. همچنين سيدحسن خميني، سيدمحمد خاتمي، موسوي‌بجنوردي، علي خاتمي و صادق خرازي با حضور در منزل عارف از اقدام اخير وي به عنوان رفتاري ايثارگرانه ياد كردند كه به گفته آنها نمونه‌يي از سياست‌ورزي اخلاق‌مدارانه است. آيت‌الله موسوي‌بجنوردي انصراف عارف را خدمت به ايران دانست و گفت: اقدام شما يك كار شرافتمندانه بود. شما واقعا مردانگي كرديد. سيد‌محمد خاتمي با شرافتمندانه توصيف‌كردن اقدام معاون اول خود در دولت اصلاحات گفت: «آقاي عارف انساني عالم، نجيب، وارسته و خوش‌فكر است و اقدام اخيرتان ظرفيت معنوي شما را آشكار كرد. آقاي عارف واقعا عارف است و پيروز حقيقي انتخابات شخص محمدرضا عارف است.» جمعي از اعضاي مجمع روحانيون مبارز از جمله سيدعبدالواحد موسوي‌لاري كه پيشتر در پيامي از اقدام اخير عارف تمجيد كرده بود با حضور در دفتر وي با عارف ديدار كرد.


تبريك برگزاري به ايران
حامد كرزاي، رييس‌جمهور افغانستان به عنوان نخستين مقام عاليرتبه يك كشور خارجي برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري در ايران را به دولت و ملت ايران تبريك گفت. به گزارش عصر ايران به نقل از بي‌بي‌سي، كرزاي با موفقيت‌آميز خواندن انتخابات 24 خرداد، اين انتخابات را به رهبري، دولت و مردم ايران تبريك گفت. دفتر رياست‌جمهوري افغانستان از برگزاري انتخابات ايران در فضاي صلح و آرامش و مشاركت گسترده مردم اين كشور ابراز خرسندي كرده و آن را گامي در جهت تقويت بيشتر مردم‌سالاري در ايران دانسته است. كرزاي ابراز اميدواري كرده كه با آغاز كار دولت جديد، روابط ميان افغانستان و ايران به عنوان دو كشور «برادر و همسايه» بيشتر از گذشته گسترش يابد.


تبريك فلاحيان به روحاني
وزير اسبق اطلاعات طي پيامي پيروزي حسن روحاني در يازدهمين دوره رياست‌جمهوري را تبريك گفت. به گزارش ايلنا، حجت‌الاسلام علي‌ فلاحيان وزير اسبق اطلاعات طي پيامي پيروزي حسن روحاني در يازدهمين دوره رياست‌جمهوري را تبريك گفت. در اين پيام آمده است: پيروزي گفتمان اعتدال و اخلاق و تدبير و خلق حماسه بزرگ سياسي را به شما و ملت فهيم و شريف ايران تبريك مي‌گوييم. حضور حماسي مردم، اميد را براي حل مشكلات كشور در دل‌ها زنده نمود. اين پيام مي‌افزايد: اميد است جنابعالي كه منتخب ملت ايران هستيد، با انتخاب افراد شايسته و با تدبير كشور را در مسير توسعه و پيشرفت و ايجاد ايران اسلامي قدرتمند قرار دهيد.


تبريك حدادعادل به روحاني
غلامعلي حدادعادل طي پيامي به حسن روحاني، پيروزي وي را در انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم تبريك گفت. به گزارش «فارس»، در بخشي از پيام حدادعادل آمده است: جناب آقاي دكتر حسن روحاني، رييس‌جمهور منتخب ملت ايران اكنون كه مردم ايران در پاسخ هوشمندانه به دعوت مقام معظم رهبري با حضور پرشكوه خود در انتخابات رياست‌جمهوري حماسه‌يي سياسي آفريدند و با نظم و نشاط تحسين‌برانگيز جلوة دلپذير مردم‌سالاري ديني و قانون‌مداري را در چشم جهانيان به‌نمايش گذاشتند، وظيفه خود مي‌دانم اين حماسه عزت‌آفرين را به ملت باايمان و فرهيخته ايران و به رهبري ارجمند و به شخص جناب‌ِ عالي تبريك بگويم.


پيروزي مردم
حسين اعلايي

حضور گسترده مردم در اين انتخابات نشان داد كه روي آوردن به انديشه امام خميني كه «ميزان راي ملت است»، از بهترين سازوكارها و شيوه‌هاي عملي كم‌هزينه براي ايجاد تغيير در كشور است. برگزاري انتخابات در روز جمعه 24 خرداد ماه 1392 مشخص ساخت كه اكثر مردم ايران با انگيزه‌هاي گوناگون در اين انتخابات شركت كرده‌اند و به پيروزي خود ايمان داشته‌اند. اعلام نتيجه اوليه انتخابات نشان مي‌دهد كه برخلاف تصورات ايجاد شده، آراي مردم خوانده شده است و آحاد مختلف مردم از اعلام اين نتايج تا حد زيادي راضي هستند. اما تحليل تركيب آرا بيانگر چند نكته به شرح ذيل است: 1- كساني كه در تبليغات انتخاباتي خود به «پايان دادن به وضع موجود» تاكيد كرده‌اند از اقبال بيشتري از سوي مردم برخوردار بوده‌اند. در واقع مردم مي‌خواهند با انتخاب «رييس‌جمهوري متفاوت» از هشت سال گذشته به سياست‌هاي بسته و فشارآور اين دوران پايان دهند و روزهاي بهتري را براي خود رقم زنند. 2- مردم در انتخاب خود نشان داده‌اند كه سياست خارجي كشور در هشت سال گذشته را نپسنديده‌اند. سياستي كه منجر به تصويب چهار قطعنامه تحريم عليه جمهوري اسلامي ايران شد كه در دوران جنگ تحميلي هم سابقه نداشت. بنابراين مردم مي‌خواهند با روي كار آوردن دولت جديد، موقعيت بين‌المللي ايران را بهبود بخشند و اعتبار ايرانيان را در سطح جهان افزايش دهند. 3- نتيجه انتخابات بيانگر اين مفهوم است كه ايستادگي و مقاومت در برابر دشمنان به معناي بازي كردن در چارچوب سياست‌هاي آنها كه مهم‌ترين آن، تضعيف ايران است نيست، بلكه سياست درست افزايش ميدان بازي براي جمهوري اسلامي با ابتكاراتي است كه بر قدرت بين‌المللي و منطقه‌يي ايران بيفزايد و احترام ايرانيان را در بين ملت‌هاي منطقه و جهان افزايش دهد. 4- انتخابات نشان داد كه ناراحتي مردم از عدم احراز صلاحيت آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني موجب اقبال بيشتر به كانديداي مورد حمايت ايشان و ساير آسيب‌ديدگان پس از رخدادهاي انتخابات پيشين شد. 5- حضور گسترده مردم در اين انتخابات نشان داد كه روي آوردن به انديشه امام خميني كه «ميزان راي ملت است»، از بهترين ساز و كارها و شيوه‌هاي عملي كم‌هزينه براي ايجاد تغيير در كشور است. با اميد به آنكه رييس‌جمهور منتخب با درك خواسته‌هاي عميق مردم، گام‌هاي بلندي را در اصلاح سياست‌هاي اقتصادي و بين‌المللي و نيز سياست‌هاي غلط داخلي كه مبتني بر «عدم اعتماد به مردم» بود به وجود آورد و چهار سال آينده، ايام آزادي، نشاط، شادي و دين‌گرايي مردم ايران باشد. فاعتبروا يا اولواالابصار.


اصولگراها به غضنفر‌هاي خودشان باختند نه به مارادونا
مسعود ده‌نمكي

لطيفه‌يي است مشهور كه مي‌گويند در يك مسابقه فوتبال به دليل دوستي خاله خرسه يكي از بازيكنان در گل زدن به دروازه خودي مربي از روي نيمكت فرياد مي‌زد كه احتياجي به دفاع نيست ماردونا را رها كنيد، غضنفر را بگيريد. حالا حكايت آرايش سياسي و توهمات عجيب دوستان اصولگرا در انتخابات اخير است كه با دست خودشان، خودشان را بازنده كردند و جالب آنكه هر كدام خود را از قبل پيروز ميدان مي‌دانستند. اصلاح‌طلباني كه در مناظرات نسبت به اصول خودشان اصولگراتر بودند و تا دقيقه آخر از خاتمي و هاشمي دفاع كردند ولي اينها حتي از مثبتات خودشان و دولت حرف نزدند تا منصفانه عيب‌هايش را نقد كنند. آنها يك خاتمي داشتند تا در عين دلخوري گوش به حرفش بدهند و كنار بكشند و اينها براي آمدن احساس تكليف كردند اما براي كنار رفتن احساس تكليف نكردند. براي همين قبل از انتخابات نوشتم كه احساس تكليف كردن با تكليف‌شناسي تفاوت دارد و تفاوتش در يك كلمه تعريف مي‌شود و آن هم بصيرت است. خيلي از دوستان حزب‌اللهي دوآتشه به خاطر اين موضع و مطلب و تحليل مرا شماتت كردند و به جاي گريبان چاك كردن براي يك گفتمان براي مصداق سينه چاك كردند و مرا متهم به محافظه‌كاري كردند اما امروز كارنامه رفتارشان پيش چشمان‌شان است. از اين بدتر خرج كردن همه‌چيز پاي يك رقابت در درون ساختار نظام است كه هزينه‌هاي ديگري دارد كه به مرور مشخص خواهد شد.


پس از اعلام پيروزي روحاني در انتخابات رياست‌جمهوري ايران
انگليس خواستار برقراري «روابط سازنده» ايران با جامعه بين‌الملل شد
وزارت امور خارجه انگليس در بيانيه‌يي خواستار برقراري «روابط سازنده» ايران با جامعه بين‌الملل شد. به گزارش خبرگزاري فارس، ساعتي پس از اعلام نتايج پاياني يازدهمين دور انتخابات رياست‌جمهوري ايران، وزارت امور خارجه انگليس با صدور بيانيه‌يي از «حسن روحاني» رييس‌جمهور منتخب مردم ايران خواست تا «روابط سازنده‌يي» با جامعه بين‌الملل برقرار كند. در اين بيانيه، وزارت امور خارجه انگليس از روحاني خواسته تا «رويكرد متفاوتي» را در آينده در پيش بگيرد.


روزنامه اعتماد
طراحی و پیاده سازی نرم افزار : شرکت ارتباطات نوین فرانام