دوشنبه، 16 بهمن 1391 - شماره 2609
   
 
صفحه نخست :: روزنامه :: سياسي
شكايت فاضل لاريجاني از احمدي‌نژاد
فاضل لاريجاني برادر رييس مجلس گفت از محمود احمدي‌نژاد به دليل «نشر اكاذيب» شكايت مي‌كند. فاضل لاريجاني در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس انتشار فايل صوتي منتسب به وي از سوي احمدي‌نژاد در جلسه استيضاح وزير كار را اقدامي غيرشرعي دانست. وي تصريح كرد: اين اقدام توطئه بود تا مرتضوي از آن به عنوان اهرم فشاري براي تبرئه خود از اتهامات وارده و ايجاد حريم امن استفاده كند. فاضل لاريجاني همچنين افزود: نخستين كسي نيستم كه مورد هجمه اين افراد مافيايي قرار گرفتم و پيش از من نيز افراد خدمتگزار مورد هجمه آنان بودند و در پيشگاه خداوند نيز از آنها نمي‌گذرم. امروز (يكشنبه) بدون فرصت دفاع، تهمت‌هايي به بنده زدند كه قصد دارم در يك نشست خبري به آنها پاسخ دهم تا تصور نكنند اتهامات وارده درست است. لاريجاني همچنين تاكيد كرد كه از رييس‌جمهور و مرتضوي شكايت و موضوع را با كمك دو وكيل برجسته، تا حصول نتيجه از مراجع قانوني پيگيري مي‌كند. وي در پايان گفت: وقتي اطرافيان رييس‌جمهور افرادي ... هستند و با مماشات با آنان برخورد مي‌شود، گستاخانه ديگران را متهم مي‌كنند.
عسگراولادي در مناظره با شريعتمداري:
مي‌خواهيم انتخابات محل رقابت باشد نه جنگ
گروه سياسي|حبيب‌الله عسگراولادي و حسين شريعتمداري شنبه شب در برنامه «نگاه يك» شبكه اول سيما مقابل هم نشستند تا درباره ريزش‌ها و رويش‌هاي انقلاب با يكديگر گفت‌وگو كنند. عسگراولادي كه مدتي است با اظهارنظرهاي خود تعجب اصولگرايان را برانگيخته بود و حتي برخي از اعضاي جامعه مدرسين حوزه علميه قم از حزب موتلفه اسلامي خواسته بودند بايد نسبت به مواضع عسگراولادي اعلام موضع كنند. عسگراولادي كه در سخنراني‌ها و اظهارنظرهاي اخير خود سران معترض بعد از انتخابات سال 88 را «برادران» خود خطاب كرده بود درباره انگيزه خود براي اظهارنظرهاي اخيرش به حسين شريعتمداري گفت كه در دهه عاشورا به امام حسين(ع) متوسل شده و هرچند تاكيد كرد كه ادعا ندارد از جانب ايشان الهامي به وي شده باشد اما براي خود احساس وظيفه و مسووليت مي‌كند. شريعتمداري هم در همين خصوص خطاب به عسگراولادي گفت: «مطمئنم مصلحت توسل شما به حضرت سيدالشهدا اين بوده كه مطرح كنيد و به مداركي برسيد تا براي شما فتنه‌گري آقايان معلوم‌تر شود.»دبيركل جبهه پيروان خط امام و رهبري در پاسخ به اين سوال كه آيا انقلاب فرزندان خود را مي‌بلعد يا نه، گفت: «انقلاب فرزندان خود را نمي‌بلعد بلكه امتحان‌هايي كه در مسير انقلاب‌ها قرار مي‌گيرد همراهان انقلاب را گزينش مي‌كند.»حسين شريعتمداري كه در طول بحث عسگراولادي را «استاد» يا «حضرت استاد» خطاب مي‌كرد نيز در پاسخ به سوال فوق گفت: «ممكن است انقلاب‌هايي مثل انقلاب اكتبر شوروي فرزندخوار باشند اما انقلاب اسلامي چون نسخه و نقشه راهش دست مردم است، كساني كه تخطي مي‌كنند خود به خود حذف مي‌شوند.» عسگراولادي همچنين درباره ريزش‌هاي نظام گفت كه عده‌يي انقلاب را چنان كه بايد نفهميده بودند و براي همين هم از آن فاصله گرفتند. وي به عنوان نمونه به ابوالحسن بني‌صدر اشاره كرد و گفت: «اگر تقويم انقلاب را ورق بزنيم مي‌بينيم كساني نتوانستند خود را همراه انقلاب نگه دارند. اينها بلعيدن نيست. مثلا بني‌صدر به منتظري گفت شما در پنج يا علم مجتهدي ولي من در 36 علم اجتهاد دارم، مجتهدم و بعد هم همين حرف را به امام زد. اين يعني اين آقا اصلا انقلاب را كه بر مبناي ولايت است، نفهميده است.» عسگراولادي هم كه در طول مناظره شريعتمداري را «سردار قلم» خطاب مي‌كرد، سعي وافري كرد تا نشان دهد در تحليل وقايع نگاهي نزديك به شريعتمداري دارد. اما از سوي ديگر شريعتمداري تنها به همان «استاد» گفتن بسنده مي‌كرد.

مديرمسوول روزنامه كيهان بار ديگر اعتراضات بعد از انتخابات سال 88 را پياده كردن فرمول جين شارپ وجان كين و روت كين دانست. او حتي با اينكه در بخش‌هاي مختلف اظهارت خود تاكيد مي‌كرد كه نمي‌خواهد از كسي نامي بياورد اما بالاخره در قسمتي از اظهارات خود به كد دادن‌هاي مستقيم و غيرمستقيم راضي نشد و نام آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني را بر زبان آورد و گفت: «ما تمام مراحل فتنه را در كيهان پيش‌بيني كرديم، ما از كجا مي‌دانستيم؟ وقتي آقاي هاشمي در سال ?? مي‌گويد مراقب تقلب باشيد، ما گفتيم احتمالا اينها كميته صيانت از آرا تشكيل مي‌دهند. چون مي‌دانستيم اين حرف‌ها از بيرون است. و در جلساتي كه آقاي دكتر يزدي و تيمرمن بودند مطرح شده است. پيش‌بيني كرديم كه رنگ انتخاب مي‌كنند و گفتيم اينها حتما رنگ انتخاب مي‌كنند.» عسگراولادي هم با تاكيد بر اينكه «مهارت و تخصص» شريعتمداري را قبول دارد و هميشه از «تحليل»هاي كيهان استفاده مي‌كند خطاب به وي گفت: «من با شما سه فرق دارم و نخستين آن ،اينكه امام به من گفت از در بيرونت كردند از پنجره وارد شو، از روزنه وارد شو. من عضو هيات منصفه تهرانم، من به عنوان يك منصف با شما فرق دارم. بايد بررسي كنم چند درصد از اين فتنه خارجي و چند درصد در داخل بوده است. امين رهبري و منبع مصلحتم، من تقاضا مي‌كنم عرايض من را نفي خود و كم كردن موضع خودتان ندانيد. من ريگ ته جوب و مشاور رهبري هستم، بايد براي اين فضا فكري كنم. من حتي خودم را آماده كردم اگه آقا تشر بزند ديگر ادامه ندهم و پايان دهم. من مقابل شريعتمداري نيستم.» شريعتمداري هم در پاسخ به وي گفت: «فرموديد من نگاه قانوني دارم و شما مصلحتي. مصلحت قانون است و براي نظام مصلحت قانون است نه اشخاص. همچنين فرموديد آبرويي داريد كه من عرض مي‌كنم آبروي شما از نظام است و ما هم در آن سهيميم. اگر هم بخواهيد آن را براي آقايان خرج كنيد ما نمي‌گذاريم.» عضو شوراي مركزي موتلفه در بخش ديگري از اظهاراتش به انتخابات رياست‌جمهوري كه در پيش است اشاره كرد و گفت الان عده زيادي در زندان هستند: «بنده هرگز نمي‌گويم اينها مجرم نيستند، اينها در زندان ماندند و انتخابات دارد شروع مي‌شود. حد مدارا را هم رهبري تعيين مي‌كند و بنده بايد فقط طوري حرف بزنم كه تك‌صدايي نباشد.» وي در همين راستا افزود: «من مي‌گويم عده‌يي از جوان‌ها آسيب ديدند، زنداني‌ها در زندان هستند، بنده از موضع يك عضو كوچك امت و نظام و امامت عرض مي‌كنم راه را باز نگه داريد.»شريعتمداري هم در پاسخ به بخش ديگري از اظهارات عسگراولادي كه درباره ضرورت چند صدايي در كشور گفته بود، گفت: «ولي مي‌فرماييد براي اينكه تك‌صدايي نباشد حرف مي‌زنيد. آقاي عسگراولادي اين آقايان صدها نشريه در داخل و خارج دارند، يورو نيوز، بي‌بي‌سي و VOA كه فقط راديو بودند و الان همه جوره براي آقايان كار مي‌كنند. راديو فردا و زمانه و هزار مورد ديگر. اين حزب‌الله است كه صدايش به جايي نمي‌رسد، اين رسانه‌ها مدام از اينها دفاع مي‌كنند و بدون اينكه از جنايات آنها سخن بگويند مي‌روند سراغ حصر شدن آنها.» عسگراولادي دراين مناظره تاكيد كرد: ما مي خواهيم انتخابات 92 ميدان رقابت باشد و از اينكه ميدان جنگ باشد جلوگيري مي كنيم.
آنچه ديروز در مجلس گذشت
گروه سياسي| محمود احمدي‌نژاد شايد بهتر از هر رييس‌جمهور ديگري از ايران مسير پاستور- بهارستان را بلد باشد. مرد محبوب اصولگرايان در انتخابات سال 88 كه ديگر نشان و نشانه‌هاي محبوبيت پيشين خود را ندارد باز هم راهي مجلس شد تا از وزير كار خود دفاع كند. اما حضور اين‌ بار احمدي‌نژاد با دفعات قبلي پر از تفاوت بود. او آمد و حرف‌هاي جديدي زد، حرف‌هايي كه در اين چند سال بارها و بارها به كنايه به آنها اشاره كرده بود. احمدي‌نژاد با توپ پر به مجلس آمده بود تا مانع از بركناري شيخ الاسلامي و مرتضوي بشود و برود. اينچنين بود كه از در اختيار داشتن نوار و فيلم محرمانه‌يي از جلسات فاضل لاريجاني برادر كوچك علي لاريجاني با سعيد مرتضوي خبر داد. به نمايندگان گفت كه همه شما محرم هستيد. فايل صوتي جلسه فاضل لاريجاني و سعيد مرتضوي به خواست احمدي‌نژاد از بلندگوهاي مجلس پخش شد. صدا كيفيت لازم را نداشت. احمدي‌نژاد هم كه گويا از قبل اين مساله را پيش‌بيني كرده بود متن پياده شده نوار را قرائت كرد. لاريجاني هم تاكيد كرد كه آقاي احمدي‌نژاد هر چه مطلب آماده كرده‌ايد بگوييد. رييس مجلس گفت: «آقاي احمدي‌نژاد امروز، روز مهمي است، بگوييد.» احمدي‌نژاد هم براي نخستين بار از «بگم‌بگم»هاي خود پرده برداشت. برخي نمايندگان فرياد مي‌زدند؛ «نگو نگو، دشمن شادكن مي‌شوي.» اما لاريجاني از همه خواست تا سكوت را رعايت كنند تا احمدي‌نژاد حرف‌هايش را بزند. احمدي‌نژاد حرف‌هايش را زد. بخشي از نوارش را پخش كرد و از پشت تريبون پايين رفت. قصد كرد كه از صحن مجلس بيرون رود كه لاريجاني از او در خواست كرد تا لحظاتي را بنشيند و پاسخش را بشنود. احمدي‌نژاد روي صندلي رديف اول نشست. همان جايي كه هر بار به مجلس رفته، نشسته است. لاريجاني مستند و مستدل پاسخ احمدي‌نژاد را داد و براي نخستين بار احمدي‌نژاد گفت و شنيد. آخرش هم احمدي‌نژاد خواست از خود دفاع كند، لاريجاني به او گفت: آقاي احمدي‌نژاد شما ديگر حق دفاع از خود نداريد. احمدي‌نژاد از جايش بلند شد و به لاريجاني گفت: «خدا نگهدار.» لاريجاني هم گفت: «به سلامت آقاي احمدي‌نژاد.» استيضاح شيخ الاسلامي در جلسه ديروز مجلس به واقع حاشيه‌يي بيش نبود، متن اصلي، دوئل احمدي‌نژاد و لاريجاني بود. متن ذيل مهم‌ترين بخش‌هاي اظهارات احمدي‌نژاد و لاريجاني است.
احمدي‌نژاد:ما از پشت پرده بي‌خبريم


نمايندگان مي‌توانند استيضاح كنند و دولت هم موظف است، پاسخگو باشد و توضيح دهد. اما نه استيضاح‌كنندگان دنبال اعمال نظر خاص خود هستند و نه بايد باشند، و نه خداي ناكرده دولت بايد به دنبال حق جلوه دادن ناحق باشد.

هيچ فاصله‌يي بين نمايندگان و دولت وجود ندارد. همه يكي هستيم و من به عنوان كوچك‌ترين ملت ايران به همه شما ارادت دارم و همه شما را برادران ديني و ايماني خود مي‌شناسم.

مسائلي كه مي‌خواهم مطرح كنم ارتباطي به رابطه من و شما و دولت و مجلس ندارد. موضوعاتي كه مطرح مي‌كنم، مسائل كلان كشور است كه اگر به آنها بي‌توجهي كنيم، موضوعات فراواني پيش مي‌آيد، از جمله موضوع استيضاح.

مشكلاتي ايجاد شده كه همه از آن در رنج هستيم، گفت: تنظيم روابط از مسير خود خارج شده است و بايد براي آن چاره‌انديشيد.

نمي‌خواهم بگويم استيضاح‌كنندگان اشتباه مي‌كنند و ما درست مي‌گوييم يا اين حرف غلط است و آن حرف درست است. بحث من فراتر از بحث استيضاح است و دائم مي‌بينيم كه استيضاح و مساله پيش مي‌آيد و مي‌خواهيم همديگر را متهم كنيم و سوال اين است كه چرا بايد هم را متهم كنيم در حالي كه همه در يك جبهه هستيم. يك ماموريت داريم و همه يك كار را انجام مي‌دهيم. نمي‌شود مجلس بگويد من خودم مي‌خواهم كاري را انجام بدهم و دولت هم بگويد من خودم مي‌خواهم كار كنم، اين موضوع نشدني است؛ ‌چون يك مجموعه كامل هستيم و بايد تقسيم كار كنيم.

اينها ربطي به اين ندارد كه امروز چه كسي در اينجا دارد صحبت مي‌كند، چه كسي آنجا نشسته، چه كسي اين بالا نشسته و چه كسي در جاي ديگري نشسته است و بعضي مسائل سياسي و غيرسياسي كه دارد، دخالت مي‌كند و من مطمئنم كه اكثريت قاطع، بلكه همه نمايندگان مجلس در جريان آن نيستند كه من به بعضي از آنها اشاره خواهم كرد.

البته اين را بگويم كه من نمي‌خواستم وارد اين مسائل بشوم. من همه تلاش خودم را كردم كه ورود نكنم. بالاخره شما مي‌دانيد كه دولت سه سال است كه تحت سنگين‌ترين فشارهاست. همكاران پاك ما تحت سنگين‌ترين تهمت‌ها و افتراها بودند. همه‌چيز گفتند. چقدر احضار، برو و بيا و برخوردهاي گوناگون صورت گرفت؟ من سكوت كردم، تحمل كردم و همكاران را به تحمل وا داشتم.

همين الان شما مي‌دانيد كه بولتن چاپ مي‌كنند و در چند هزار نسخه آن را منتشر مي‌كنند كه سر تا پاي آن تهمت و افترا به دولت و همكاران پاك من است، اما ما همه اينها را تحمل كرديم و بالاخره اينها خواهند گذشت، اما در روند اداري يك كشور من مي‌دانم به جايي مي‌رسيم كه فردا خداي ناكرده به بن‌بست برمي‌خوريم. ملت دارد آسيب مي‌بيند، لذا من چاره‌يي نديدم كه برخي از مسائل را در اينجا بگويم.

من از شما مي‌خواهم حوصله كنيد، مطالب را بشنويد و بعدا تصميم بگيريد.

ما سوگند خورده‌ايم كه اين اصول قانون اساسي را رعايت كنيم.

رييس ديوان تقاضاي ابطال مصوبه دولت را كرده است. در آنجا فقط آيين‌نامه‌ها و تصويبنامه‌هاي دولت آمده است. چطور شما آمده‌ايد و نصب دولت را رد مي‌كنيد؟ پس‌فردا چطور دولت مي‌تواند در كشور كار كند؟ ماده 19 ديوان عدالت اداري نيز بيان كرده است.

اگر ما اجازه دهيم ديوان خارج از چارچوب قانون اساسي عمل كند، چطور مي‌توانيم بعدا كشور را اداره كنيم؟

جلسه قبل ما خدمت شما آمديم و عرض ارادت كرديم، دوستي‌ها را تقويت كرديم و پشت‌بند آن يك استيضاح درآمد. اشكالي ندارد ما بر سر عهد خودمان هستيم.

يك اشتباهي اتفاق افتاده و بايد آن را برطرف كرد. اگر حل نشود مشكلات ادامه دارد و هر روز ما با يكديگر درگير مي‌شويم و تنشي وجود دارد. رييس‌جمهور افزود: در كجاي اين اصل اجازه داده كه مصوبات دولت لغو شود؟ ما كاري به شخصي كه اينجا نشسته نداريم، اين بحثي حقوقي است. خواهران و برادران! اين جلسه در محضر خدا، تاريخ و ملت است. من دارم اكنون يك درد كشور را براي شما مي‌گويم. من امروز آمده‌ام براي شما درد دل كنم و براي حل مسائل كشور استمداد بطلبم.

كجاي اين اصل نوشته است رييس مجلس مي‌تواند مصوبات دولت و بخشنامه‌هاي رييس‌جمهور را باطل كند؟ پرسش من از مردم، حقوقدانان و شماست.

دقيقا موضوع استيضاح از همين جاها سرچشمه مي‌گيرد. دولت يك مصوبه مي‌گذارد و لغو مي‌شود و نگوييد چون قانون است تو دهنت را ببند. من از شما عذر مي‌خواهم.

ما به قانون اساسي سوگند خورده‌ايم. پس همه كساني كه گوش مي‌دهند، بگويند از قانون چطور بيرون مي‌آيد كه نه تنها رييس مجلس بر دولت حاكم شده، بلكه بر كل مجلس هم حاكم شده است و اين غلط است و قانون اساسي ما اين نيست.

اگر بنا بود رييس مجلس بر دولت و بر مجلس حاكم شود، بايد با راي مستقيم انتخاب مي‌شد و به جاي رييس‌جمهور گذاشته مي‌شد و مي‌گفتند مستقيم مردم رييس مجلس را انتخاب كنند، نه اينكه رييس‌جمهور را انتخاب كنند.

همه محترم هستند و صحبت من فارغ از اشخاص است، بلكه يك بحث حقوقي است. اگر قرار است، قانون اساسي را عوض كنيم، قانون اساسي خودش راه تغيير خودش را نشان داده است كه بايد رهبري دستور دهند گروهي تشكيل شود و متن را تهيه كنند و بعد از تاييد رهبري به رفراندوم عمومي گذاشته شود.

مگر مي‌شود انتصابات دولت را با قانون و لغو مصوبات قطع كنيم و در اين صورت چه براي دولت باقي مي‌ماند.

دولت مي‌خواهد مصوبات شما را در كشور اجرا كند و بالاخره اختيارات دولت چيست؟ وقتي عزل و نصب‌ها هم از دست دولت گرفته مي‌شود، ديگر براي دولت چه مي‌ماند، براي اداره كشور و اين يك بحث دردمندانه است.

بهتر است موضوعاتي را كه مطرح كردم، بررسي كنيم و راه‌حل ارائه دهيم در غيراين‌صورت اين اتهام‌زني‌هاي متقابل ادامه خواهد داشت.

من ريشه درد كشور را خدمت شما مي‌گويم، همه بايد در چارچوب حركت كنند، پس به طور مثال اگر ديوان عدالت اشتباه كرد، من به چه كسي بايد شكايت كنم، در حالي كه راه بسته است و مي‌گويند به خود ما شكايت كن و من چطور به شما به خاطر جرم خودتان شكايت كنم؟

من نوكر ملت، نوكر همه و نوكر شما هستم، اما الان رييس‌جمهور اين كشور هستم و مي‌خواهم از حقوق اساسي ملت دفاع كنم.

ملت راي داده‌اند و رييس‌جمهور انتخاب كرده‌اند. به ملت بگوييد رييس‌جمهوري كه مي‌خواهيد انتخاب كنيد، تحت امر رييس مجلس است و بگذاريد ملت راي دهند و اشكالي ندارد كه در اين صورت بايد قانون اساسي را از پايه اصلاح كنيم يا اگر بنا بر اين است كه ديوان عدالت در انتصابات دولت دخالت كند، مشكل‌آفرين خواهد شد و در تاريخ خواهد ماند و رفتارهاي ما را تحليل خواهد كرد.

بايد به قانون اساسي برگرديم. بايد مسائل را ريشه‌يي حل كنيم و بحث من اصلا دفاع از شخص آقاي مرتضوي نيست و من از يك روند بحث مي‌كنم و از حقوق اساسي حرف مي‌زنم.

يك نفر بالاخره بگويد كه دولت در اين كشور چه‌كاره است، سه قوه مستقل در كشور داريم و استقلال قوه مجريه در كجاست؟

وقتي همه مصوبات دولت به راحتي لغو مي‌شود، و انتصاباتش لغو مي‌شود، دولت چه كار بايد بكند؟ و به طور مثال معاوني بگذارد و بگويند نبايد بگذاري يا استانداري انتخاب مي‌كند و مي‌گويند نبايد اين اتفاق بيفتد كه همه اينها به ضرر كشور است.

كسي فكر نكند اگر اختيارات بيشتر و فوق قانون اساسي براي يك قوه گرفتيم، به نفع كشور مي‌شود يا به نفع ما مي‌شود.

آقاي مرتضوي هم فردي مثل همه افراد جامعه است و هزاران نفر در اين كشور مدير هستند و ايشان هم يكي از آنهاست، پس چرا اينقدر حساسيت وجود دارد؟

من مي‌خواستم نواري را بگذارم، شما ببينيد. اما برخي دوستان از جمله آقاي ابوترابي و ديگران آمدند پس گاهي مي‌گويند بگو، بگو و وقتي مي‌خواهيم بگوييم، مي‌گويند نگو، نگو. بالاخره ما بايد چه كار كنيم (لاريجاني در اين لحظه گفت: اگر چيزي را لازم مي‌دانيد، بگوييد تا چيزي نماند. چيزي را كه لازم مي‌دانيد، بگوييد و اگر نوار هم داريد، بگذاريد؛ چون اين مطلب را از صبح تا به حال داريد مي‌گوييد.)

من فكر مي‌كنم مسائلي در پشت صحنه مي‌گذرد كه نه نمايندگان و نه ما از آن خبر نداريم و وقتي در ميدان اداره كشور وارد مي‌شوند عناوين ديگري پيدا مي‌كنند و به دعواي من و شما تبديل مي‌شود در حالي كه ما با هم دعوا نداريم بلكه مي‌خواهيم با هم كار كنيم.

ملاقات‌هايي اتفاق افتاده است و از رييس مجلس خواهش مي‌كنم كه تحمل كند، حتي اگر اين مسائل مربوط به نزديكان خودمان باشد پشت سر همين مسائلي كه امروز (در مجلس مطرح است) جرياناتي وجود دارد.

24 ساعت جلساتي برگزار شده است و بخشي را كه مساله‌يي درست نمي‌كند و نرم‌تر است، مي‌خواهيم پخش كنيم. دوستاني گفتند اجازه دهيد فضاي كشور آرام‌تر شود. من گفتم يك نسخه را به رييس محترم مجلس تقديم كنم و يك نسخه به روساي كميسيون‌ها بدهيم.

(لاريجاني در ادامه گفت: خواهش مي‌كنم نوارتان را پخش كنيد كه بعدا نگوييد پخش نشده است. پخش كنيد. چيزي كم نگذاريد.)

اين نوار درباره جلسه‌يي بين فردي به نام فاضل لاريجاني و آقاي مرتضوي است كه ساعت‌ها طول كشيده‌ است و بخشي از اين گفت‌وگوها به همين مسائل ما برمي‌گردد. حدود 20 دقيقه از اين جلسه را در اينجا پخش مي‌كنيم.

اين نوار در حدود 24 دقيقه است و هنوز تمام آن پخش نشده است. مي‌خواهم نكاتي از اين مطالب را كه در اين نوار وجود دارد بيان كنم.

بالاخره يك شخصي حرف‌هايي زده كه سند است. من بخش‌هايي كه نرم‌تر است، را آماده كرده‌ام. همه نمايندگان محرم‌اند و ما مخلص شما هستيم. دولت تحت فشار است با همين حرف‌هايي كه در همين نوار است، ما چطور بايد دفاع كنيم. شما بفرماييد ما همان‌طور عمل كنيم.

شخصي به نام فاضل لاريجاني با آقاي مرتضوي جلسه دارد. اخيرا تامين اجتماعي يك قراردادي مي‌بندد كه شركت‌هايي را به گروهي مي‌فروشد كه من به چند و چون آن كاري ندارم.

اينها صوت و تصوير است و نوارش هم مشخص است. 24 - 25 ساعت است. اگر رييس محترم مجلس صلاح ديدند ما 24-25 ساعتش را در اختيار شما مي‌گذاريم.

شيخ‌الاسلامي يك آدم خدوم است كه در خدمت شماست. بحث‌ها انجام شد. من به نظر مجلس احترام مي‌گذارم. استيضاح حق شماست، نظر حق شماست و هرچه نمايندگان مجلس تصميم بگيرند ما در خدمت‌تان هستيم. به قانون هم احترام مي‌گذاريم.
لاريجاني:نوار بستگان من به استيضاح چه مربوط؟
البته درخواست تذكر و اخطار توسط شما حق قانوني شماست ولي بنده احساس كردم خطاب رييس‌جمهور از فاضل لاريجاني، بنده هستم و اصلا راجع به بنده سخن گفتند، استيضاحي امروز (ديروز) در مجلس انجام شد ولي معلوم نيست ربطش با بنده چيست؟ نمي‌دانم كه ربط فاضل لاريجاني با بنده چيست كه آقاي احمدي‌نژاد در جلسه استيضاح اين مساله را به بنده نسبت دادند.

وقتي آقاي احمدي‌نژاد گفتند من نواري دارم كه خود اين موضوع هم نوعي ژست است، ما هم گفتيم هرچه صلاح مي‌دانيد انجام دهيد، ايشان نيز درخواست پخش اين نوار را دادند، موضوع روشن شد كه چيست، بقيه مطالبي هم كه خودشان گفتند پخش نشود، خود آقاي احمدي‌نژاد از رو خواند، حالا بنده نيز مي‌خواهم چند نكته را بيان كنم.

تنظيم قوا به هم نخورده، آقاي رييس‌جمهور اين سليقه شماست كه يك جا نظر شوراي نگهبان را به عنوان مفسر قانون اساسي قبول نداريد.

(خطاب به احمدي‌نژاد كه مي‌خواست به اين سخن لاريجاني درخواست صحبت كند) شما نمي‌توانيد ديگر صحبت كنيد بلكه اتهاماتي را متوجه بنده كرديد كه بنده طبق آيين‌نامه بايد دو برابر زماني كه شما به بيان اين اتهامات اختصاص داديد، پاسخ شما را بدهم و شما حقي نداريد؛ چراكه بيش از حد آشكار و باز سخن گفتيد و تمام اتهامات شما خطاب به رييس مجلس و رييس قوه قضاييه بود، البته رييس قوه قضاييه حق دارد از خودش دفاع كند و بنده نيز به عنوان رييس مجلس به اين اتهامات پاسخ مي‌دهم، جنابعالي سر تا پاي جلسه استيضاح اتهاماتي عليه بنده بيان كرديد و بنده مطابق آيين‌نامه دو برابر اين زمان را فرصت دارم تا به اينها پاسخ دهم.

تنظيم قوا به هم نخورده بلكه اين سليقه شماست، قانون تصويب مي‌كنيم ولي شما ابلاغ نمي‌كنيد، بعد مي‌گوييد من قسم خوردم؛ بنابراين بايد بنده تشخيص دهم كه اين قانون مطابق قانون اساسي بوده است يا نه، اين‌طوري نمي‌توان رفتار كرد، قانون اساسي اگر بخواهد اجرا شود بايد قانوني كه مجلس تصويب و شوراي نگهبان آن را تاييد مي‌كند، رييس‌جمهور آن را ابلاغ كند.

تنظيم قوا در اين بخش‌ها به هم خورده است، گفتيد كه به دليل برخي مسائل سياسي، دو سه سالي است كه تحت شديدترين فشارها قرار داريد، مشكل اينجاست، شما افرادي را به عنوان ياران خود انتخاب كرديد كه پرونده‌هايي دارند اما اجازه رسيدگي شدن به اين پرونده‌ها را نمي‌دهيد، فشاري از جانب كسي بر شما نيست.

مي‌توانستيد مطالبي كه امروز (ديروز) در جلسه استيضاح بيان كرديد به دادگاه بدهيد تا رسيدگي شود، مگر بنده از كسي دفاعي مي‌كنم، بنده نزديك‌ترين فرد به خود را كه تخلف كرده باشد، مي‌گوييم كه رسيدگي شود ولي شما چنين اجازه‌يي نمي‌دهيد، اشكال اينجاست.

فرموديد در روند كشور بن‌بست ايجاد مي‌شود، اشتباه مي‌كنيد در كشوري كه ولايت فقيه وجود دارد، بن‌بست نيست. شما در بسياري از موارد به رهبري شكايت كرديد و رهبري موضوع را به هيات حل اختلاف ارجاع دادند، هيات حل اختلاف‌ نظر قاطع دادند و كسي نبايد ديگر حرفي بزند، پس بن‌بستي وجود ندارد.

بر اساس همين اصل 138 كه چندين بار از رو مي‌خوانيد، مجلس قانون تصويب مي‌كند و شوراي نگهبان اين قانون را تاييد مي‌كند ولي شما آن را ابلاغ نمي‌كنيد، شوراي نگهبان تاكيد مي‌كند كه اگر هيات وزيران مصوبه‌يي گذراند كه با قانون تطابق نداشت رييس مجلس موظف است ايراد بگيرد و با استدلال به دولت ابلاغ كند.

در قانون گفته شده است اگر رييس‌جمهور قانون را رعايت نكرد بايد آن را لغو كرد، شما به اين اعتراض داريد، چه كسي بايد اين مشكل را حل كند؟ شوراي نگهبان نظر داده و قبول كرده، چرا شما تمكين نمي‌كنيد؟ شما در اين موضوع، به رهبري نامه نوشتيد كه قانون 138 خلاف قانون اساسي است، رهبري اين نامه را به هيات حل اختلاف ارجاع دادند و اين هيات نظر شوراي نگهبان را پرسيد و رهبري آن را ابلاغ كرد يعني موضوع را تمام كرد، چرا شما آن را باز تكرار مي‌كنيد؟ اگر از ولايت فقيه تمكين مي‌كنيد، خب ولايت فقيه نظرش را بيان كرد و بن‌بست را تمام كرد.

چرا مي‌گوييد بن‌بست؟ فرموديد ديوان عدالت بايد محل اتكا باشد و اگر ما شكايت داريم توسط اين ديوان رسيدگي شود ولي يك جاهايي رسيدگي‌ها را طول دادند و رسيدگي نكردند، خب عزيز من قبل از همه اين حرف‌ها درباره قانون ديوان عدالت اداري كه گفتيد ورود كرده است. درباره سازمان تامين اجتماعي، اگر قبل از سال 88 بود ديوان عدالت حق داشت اما سال 88 قانون تصويب شد، متن قانون چيست، قانون اصلاح ماده 113 قانون مديريت خدمات كشوري است كه بند الف مي‌گويد سازمان مذكور كه همان سازمان تامين اجتماعي باشد زيرمجموعه وزارت رفاه و تامين اجتماعي است و وزير در برابر مراجع قانوني ذي‌ربط پاسخگو است ولي شما در هيات دولت اين قانون را تغيير داديد و زيرنظر معاون اول برديد، هم ديوان عدالت اداري اين موضوع را خلاف دانسته است و هم رييس مجلس اين كار را خلاف قانون دانسته است.

شما قانون را زير پا گذاشتيد. چرا مي‌گوييد ديگران دست و پاي ما را مي‌بندند، شما تخلف كرده‌ايد، چرا ديوان عدالت اداري اين موضوع را اكنون رعايت كرده است چون سال 88 اين قانون تصويب شده است، قبل از اين سال نمي‌توانست ولي پس از تصويب اين قانون مي‌تواند بنابراين اينقدر ابهام ندارد، اگر نمي‌دانيد بپرسيد.

گفتيد ديوان محاسبات چرا دادگاه دارد، ديوان محاسبات دادگاه ندارد، بلكه قوه قضاييه شعبه‌يي در اين ديوان دارد كه مشتمل بر دادستان و دادگاه است، اين مساله قانون است، مجلس آن را تصويب كرده و شوراي نگهبان آن را تاييد كرده است، شما به چه مساله‌يي ايراد داريد، پس بفرماييد شوراي نگهبان را قبول ندارم، نمي‌توانيد اين مطلب را بگوييد. شما رييس‌جمهور هستيد و بايد نظامات حاكم بر كشور و قانون اساسي را قبول داشته باشيد.

قانون ديوان محاسبات مي‌گويد يك شعبه دادسرا و يك شعبه دادگاه در ديوان محاسبات وجود داشته باشد، قوه قضاييه اين كار را انجام مي‌دهد و دادستان را نيز مجلس به آن راي مي‌دهد، دادسرا براي خيلي‌ها حكم صادر مي‌كند، به دادگاه مي‌رود، دادگاه حكم مي‌دهد، سپس به دادگاه بدوي مي‌رود، دادگاه براي رييس كل بانك مركزي حكم داده است، وي نيز مي‌تواند در دادگاه تجديدنظر شكايت كند، اين عين عدالت است، پس شما به چه چيزي اعتراض داريد؟

مگر مي‌توانيد بگوييد كه بعضي از ديگران بهترند و نبايد رسيدگي شود، شما نبايد هاله‌يي بگذاريد كه دادگاه دخالت نكند، بلكه بايد بگوييد، احسنت كه دخالت كرديد تا نسبت به عملكرد مسوولان ذي‌ربط رسيدگي كند؛ بنابراين ديوان محاسبات در اين موضوع تخلفي نكرده و مطالبي كه بيان كرديد ربطي به اين ديوان ندارد.

رييس مجلس بايد حاكم باشد و به وظايف خود عمل كند. طبق قانون اساسي موظف شده است كه اگر مصوبات مجلس خلاف قانون يا روح قوانين باشد آنها را تشخيص دهد و رد كند، محدوده‌ ما همين‌هاست در كار اجرا دخالت نداريم.

چرا گفته مي‌شود رييس مجلس درباره مرتضوي دخالت كرده رييس مجلس به مرتضوي كار ندارد. مصوبه را دور زديد آن را لغو كرديد و زيرنظر معاون اول رييس‌جمهور قرار داديد. نتيجه اين مي‌شود كه شيخ‌الاسلامي نمي‌تواند بگويد مسووليتش با ما نيست. دولت بايد به قانون تمكين مي‌كرد. ما با استقلال قوه مجريه مشكلي نداريم.

نفس اين كار را ببينيد، تهمت‌هاي زيادي نثار بنده شد، در حالي كه ربطي به استيضاح نداشت، اگر من آيين‌نامه را رعايت مي‌كردم نبايد اجازه مي‌دادم در اين زمينه حرف‌هايي زده شود. گفتند مي‌خواهند فيلم و... نشان دهند گفتيم كه بگذاريد حرف‌هايش را بزند. ‌

از ابتداي مطرح شدن استيضاح شيخ‌الاسلامي بنده وساطت كردم تا تشنجي بين دولت و مجلس ايجاد نشود، حتي مظفر معاون نظارت مجلس نيز در اين زمينه شاهد هستند. اگر خلاف مي‌گويم شهادت مي‌دهند. پيرو همين موضوع از استيضاح‌كنندگان و وزير كار دعوت شد تا در جلسه‌يي به تفاهم برسند كه استيضاح برگزار نشود. بعد از اين جلسه متني را پيش من آوردند و گفته شد كه وزير پذيرفته كه هيات امنا در اين زمينه تصميم‌گيري و مرتضوي را عوض كنند و بعد از اينكه اين كار انجام شد و وزير پذيرفته بود، رفت كه علي‌الظاهر آن را انجام دهد اما يك مرتبه با مصوبه دولت مواجه شد كه اين سازمان خلاف قانون زيرنظر معاون اول اداره مي‌شود.

به رييس‌جمهور اعلام كردم كه استيضاح‌كنندگان امضاي خود را پس نگرفته‌اند اما رييس‌جمهور با اين حال نپذيرفته‌اند.

امروز نيز فروزنده معاون پارلماني رييس‌جمهور 7 صبح پيغام فوري را به من دادند كه استيضاح مشكل ايجاد مي‌كند. ممكن است رييس‌جمهور حرف‌هايي بزند كه هم بنده حضور داشتم و هم آقاي مظفر؛ صحبت كرديم كه رييس‌جمهور بپذيرند و اين جابه‌جايي انجام شود. اما در ادامه نكته‌يي را گفت كه اگر اين مساله حل نشود آقاي احمدي‌نژاد نواري را از بستگان من پخش مي‌كند. در واقع وي مرا تهديد كرده است و بنده نيز اعلام كردم كه نمي‌دانم موضوع نوار چيست اما هر كدام از بستگان من باشد فرقي نمي‌كند اگر مي‌خواهند حرفي بزنند بگويند. بنده نيز اطلاعات زيادي دارم اما لازم نمي‌دانم فضا را متشنج كنم.

به فروزنده گفتم اين يك تهديد است كه ما از استيضاح صرف نظر كنيم و من اين را به مصلحت نمي‌دانم. زيرا وظيفه دارم كه جايگاه قانون در مجلس حفظ شود و رييس مجلس بايد از حقوق مجلس دفاع كند. هر چه از بستگان من بگويند من مشكلي ندارم و گفتم استيضاح بايد انجام شود پس اين حرف‌ها را براي چه مي‌گوييد. مشاهده كنيد نفس اين كار چگونه است؟

به نظر شما اين اقدام عليه رييس قوه مقننه نبود كه مرتضوي بستگان مرا دعوت مي‌كند در جلسه‌يي و بعد از وي فيلم مي‌گيرد. نمي‌دانم اين دستگاه رييس‌جمهور چگونه است؟ آيا اين اقدام توطئه‌آميز نيست كه يك نفر را صدا مي‌كنند كه بيايد صحبت كنند بعد از وي فيلم مي‌گيرند. اين اخلاقي نيست. آقاي رييس‌جمهور اينها مشكلات كشور است.

آقاي مرتضوي به دنبال اين بوده است كه براي پرونده‌ خودش با آيت‌الله لاريجاني در قوه قضاييه ديدار كند و براي مساله‌ استيضاح با من ديدار كند، اما من اين را قبول نكردم و تاكيد كردم كه در اين مورد قانون وجود دارد و قانون بايد رعايت شود.

من هم با آقاي داوود احمدي‌نژاد جلساتي داشته‌ام كه در اين جلسات ايشان از ارتباط با منافقان، فساد مالي، ارتباط با خارج و مسائلي از اين دست صحبت كرده‌اند، آيا خوب است كه من هم فيلمي از اين جلسه بگيرم و در چنين مواردي آن را پخش كنم؟

اگر كسي خلافي انجام داده است پرونده‌يي درست كنيد و شكايتي مطرح كنيد. مگر كسي حساس مي‌شود؟ چطور تا امروز اين مسائل را مطرح نكرديد؟ اگر زد و‌بندي بوده است چرا به هيچ‌كس نگفتيد؟

اطرافيان شما پرونده‌هايي دارند كه شما اجازه نمي‌دهيد پرونده‌ آنها دنبال شود اما ما مي‌گوييم كه اگر پرونده‌يي هست و موردي وجود دارد رسيدگي شود. تفاوت ما در اينجاست.

استيضاح نه ربطي به رييس مجلس دارد، نه چيزهاي ديگر. چرا مباحثي مانند اين را در چنين جلسه‌يي مطرح كرده‌ايد؟ البته طرح اين مباحث از يك نظر خوب است. خوب شد كه اين همه «بگم، بگم»هايي كه شما مطرح كرده‌ايد يك بار گفته شد تا مردم بدانند كه شما به دنبال طرح چه مباحثي هستيد. اين همه شعار عدالتي كه در لفظ داديد بايد در عمل هم محقق شود.
انقلاب براي رساندن پيام خود نياز به قاچاق سلاح ندارد
سردار احمد وحيدي در واكنش به اتهامات اخير وزير دفاع امريكا گفت: اين اتهامات بي‌اساس يك نوع فرافكني مضحك است كه نمي‌تواند پرده بر جنايت بي‌شمار امريكا در مناطق گوناگون جهان به ويژه منطقه خاورميانه بكشد. به گزارش مهر به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، وزير دفاع در واكنش به مصاحبه اخير لئون‌پانتا با نشريه وال‌استريت ژورنال كه در آن جمهوري اسلامي را به قاچاق سلاح و تلاش براي بي‌ثبات كردن خاورميانه متهم كرده است، گفت: البته سيا و پنتاگون كه امروز نام‌شان در دنيا با ترور، تهديد، ناامني، آدم‌ربايي، جاسوسي، قاچاق سلاح و آدم‌كشي مترادف است و هر روز براي تامين منافع نامشروع‌شان دست به اقدامات مغاير با حقوق بين‌الملل مي‌زنند، اتهام‌زني و فرافكني امري كاملا عادي تلقي مي‌شود. سردار وحيدي افزود: بخش ديگري از اهداف اين‌گونه اتهام‌زني‌ها منحرف كردن افكار عمومي جهان از پيشرفت‌هاي جمهوري اسلامي است كه مي‌تواند جريان خودباوري را تقويت كند. وزير دفاع با رد اين‌گونه اتهامات گفت: انقلاب اسلامي ايران يك انقلاب فرهنگي و معنوي است و براي رساندن پيام خود كه همان پيام اسلام و قرآن كه منطبق با فطرت انسان‌ها است نياز به قاچاق سلاح و اقدامات غيرقانوني ندارد.
پاسخ وزير خارجه ايران به معاون رييس‌جمهور امريكا
مذاكره تنها در صورت صادق بودن امريكا انجام مي‌شود


آزاده افتخاري


يك روز پس از ابراز آمادگي معاون باراك اوباما براي مذاكره دو جانبه با ايران در صورتي كه مقامات تهران عزم جدي داشته باشند، علي اكبر صالحي اعلام كرد امكان مذاكره تنها در شرايطي وجود دارد كه امريكا صداقت خود را به اثبات برساند. جو بايدن روز شنبه در حالي كه براي شركت در كنفرانس امنيتي مونيخ در آلمان حضور داشت، گفت: در صورتي كه رهبر جمهوري اسلامي آماده باشند، امريكا از گفت‌وگوي رو در رو با تهران استقبال مي‌كند. وزير امور خارجه ايران نيز كه همزمان با اين اظهارنظر بايدن وارد مونيخ شده بود تا به جمع 400 ميهمان اجلاس امنيتي ملحق شود، در واكنش به اين اعلام آمادگي براي مذاكره در گفت‌وگو با يورو نيوز خاطرنشان كرد: اين مذاكرات تنها زماني انجام مي‌شود كه اطمينان كافي داشته باشيم امريكا اين‌بار با نيت صادقانه جلو آمده است چرا كه تجربه‌هاي گذشته ايران متاسفانه خلاف اين امر را به اثبات رسانده است. صالحي پيش از اين اعلام كرده بود ايران و امريكا در موارد موضوعي مانند عراق و افغانستان مذاكره داشته‌اند اما تصميم‌گيري درباره مذاكره كلي بر عهده مقام معظم رهبري است. وزير امور خارجه ايران روز يكشنبه نيز اين نكته را يادآور شد در صورتي كه طرف مقابل انگيزه واقعي براي مذاكره داشته باشد، خط قرمزي براي مذاكره دوجانبه وجود ندارد. اين در حالي است كه علي لاريجاني، رييس مجلس شوراي اسلامي نيز در مصاحبه اخير با شبكه العالم تصريح كرد، مذاكره با امريكا خط قرمز نيست. تابوي مذاكره ايران و امريكا براي نخستين‌بار در 7 خرداد 86 به صورت علني شكسته شد؛ زماني كه رايان كراكر و حسن كاظمي قمي سفراي وقت امريكا و ايران در عراق، در راس هيات‌هايي پاي ميز مذاكره نشستند تا بر سر شرايط عراق گفت‌وگو كنند. هرچند سه دور از اين گفت‌وگو‌ها تا اواخر سال برگزار شد، اما در نهايت راه به جايي نبرد و بار ديگر روند مذاكره مستقيم تهران – واشنگتن به اغما رفت. 5 سال بعد، در پاييز سال جاري، اين روزنامه نيويورك تايمز بود كه با انتشار گزارشي درباره توافق ايران و امريكا بر سر مذاكره دوجانبه، بار ديگر اين پروژه را كليد زد. هر چند اصل توافق در تهران و واشنگتن تكذيب شد اما پس از آن مقامات ايراني و امريكايي به تناوب در اين زمينه اظهارنظر كردند. باراك اوباما، پس از پيروزي مجدد در انتخابات رياست‌جمهوري اعلام كرد از گفت‌وگوي دوجانبه با ايران استقبال مي‌كند. پس از اوباما، كلينتون، وزير امور خارجه سابق و جان كري، جانشين وي نيز موضع مشابهي را اتخاذ كردند و در تازه‌ترين اعلام موضع، معاون اوباما مساله مذاكره با ايران را مطرح كرد. در اين مدت برخي مقامات در تهران مذاكره با امريكا را مورد انتقاد قرار دادند و برخي ديگر رويكرد ملايم‌تري اتخاذ كردند. به گزارش فايننشال تايمز، وزير امور خارجه ايران واكنش مثبتي به پيشنهاد گفت‌وگوي مستقيم تهران و واشنگتن داشته كه از سوي جو بايدن مطرح شده است.مذاكره با امريكا بايد عادلانه باشد


صالحي در واكنش به درخواست امريكا براي مذاكره مستقيم با ايران، اين اقدام را گامي رو به جلو خواند اما تاكيد كرد: شما نمي‌توانيد از يك طرف لحن تهديد آميز داشته و از روي ميز بودن همه گزينه‌ها سخن بگوييد و از ديگر سو به مذاكره مستقيم دعوت كنيد. به گزارش ايرنا، وي روز يكشنبه طي سخناني در سومين و آخرين روز از چهل و نهمين كنفرانس امنيتي مونيخ، گفت: از پيشنهاد معاون رييس‌جمهوري امريكا و همچنين اظهارات وزير خارجه جديد اين كشور در رابطه با مذاكره مستقيم، استقبال كرده و با ديد مثبت به اين اظهارات مي‌نگريم، اما با نگاه به گذشته مي‌بينيم هرگاه گفت‌وگويي با امريكايي‌ها داشته‌ايم از جمله درباره تلاش براي برقراري ثبات در افغانستان، متاسفانه طرف مقابل به تعهدات خود عمل نكرده است. صالحي افزود: ما در كنفرانس بن آلمان با امريكايي‌ها درباره افغانستان مذاكره كرديم، اما اتفاقي كه افتاد اين بود كه يك ماه بعد، دولت آقاي بوش ايران را «محور شرارت» خطاب كرد. وزير امور خارجه ايران ادامه داد: امروز نيز ما در رابطه با موضوع هسته‌يي آماده گفت‌وگو هستيم، اما مذاكره با امريكا بايد عادلانه و با نيت واقعي براي حل مساله باشد. صالحي تاكيد كرد: شما نمي‌توانيد از يك طرف لحن تهديد آميز داشته و بگوييد همه گزينه‌ها روي ميز است و از طرف ديگر از مذاكره صحبت كنيد، اين يك تناقض آشكار است و فشار آوردن با گفت‌وگو سازگار نيست. اگر شما نيت صادقانه داشته باشيد ما مي‌توانيم مذاكرات جدي را در دستور كار قرار دهيم. صالحي در پاسخ به اين پرسش كه رهبر جمهوري اسلامي هر نوع مصالحه با امريكا را يك اشتباه خوانده‌اند، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامي بارها فرموده‌اند كه مذاكرات با امريكا تنها زماني معنا‌دار خواهد بود كه مقامات اين كشور به صورت برابر اين گفت‌وگو را انجام دهند و نيت‌ها و اقدامات ناشايست خود را نسبت به كشور ما اصلاح كرده باشند.صالحي با بيان اينكه تاريخچه سياست‌هاي امريكا درباره ايران از زمان مصدق تاكنون به خاطر سياست‌هاي مداخله‌جويانه اين كشور پر از رنج و درد است، گفت: باز هم تكرار مي‌كنم كه دعوت به مذاكرات همراه با لحن تهديد آميز كارساز نخواهد بود. وي تصريح كرد: آنها هميشه تحريم‌هاي ناعادلانه‌يي را بر كشور ما اعمال كرده‌اند اما ايران كشور بزرگي است و ما مي‌دانيم و توانسته‌ايم به راحتي بر اين مشكل غلبه كنيم. صالحي افزود: نقش من به عنوان يك وزير امور خارجه برقراري ارتباط است اما معتقدم كه مذاكرات يك شبه مشكلات را حل نخواهد كرد. ما در اين زمينه نياز به صبر و شكيبايي داريم و اگر بتوانيم اعتماد‌سازي كنيم من به آينده خوشبين هستم. وي تاكيد كرد: ما خواهان فعال شدن در گفت‌وگو‌ها بوده و به دنبال درگيري نيستيم ضمن اينكه قدر استقلال خود را هم زياد مي‌دانيم و آماده هستيم براي آن هزينه بپردازيم. وزير امور خارجه تاكيد كرد: اولويت اصلي ما استقلال سياسي است و ما ديگر آن كشوري نيستيم كه شما بتوانيد از بالا به ما نگاه كنيد. اگر نيت خيري از طرف مقابل باشد آماده گفت‌وگو هستيم اما اين مستلزم تغيير رفتار است.مذاكره هسته‌يي در قزاقستان

به موازات مذاكره مستقيم ايران و امريكا، موضوع گفت‌وگوي‌هاي هسته‌يي ايران و گروه 1+5 كه آخرين دور آن هفت ماه پيش برگزار شده بود نيز در حاشيه كنفرانس امنيتي مونيخ داغ بود. در روزهاي اخير پس از كنار رفتن گزينه مصر براي ميزباني، برخي گزارش‌ها از احتمال ميزباني قزاقستان براي مذاكرات هسته‌يي حكايت داشت. وزير امور خارجه در همين زمينه به انجام مذاكرات هسته‌يي بين نمايندگان گروه 1+5 و ايران اشاره كرد و گفت: من خبر خوشي دارم و آن اينكه روز گذشته شنيدم گروه طرف مذاكره با ايران تاريخ 25 فوريه (7 اسفند) كشور قزاقستان را براي مذاكره پيشنهاد داده است. صالحي خاطرنشان كرد: ما هيچگاه از مذاكرات كنار نكشيده‌ايم و هميشه آماده گفت‌وگو با گروه 1 + 5 هستيم تا توافق قابل قبول و رضايت بخشي براي دو طرف حاصل شود. وزير امور خارجه ايران با تاكيد بر اينكه همچنان به آينده مذاكرات اميدوار هستم، گفت: براي اين گفت‌وگو‌ها دو بسته پيشنهادي از سوي دو طرف آماده شده كه يكي از طرف ايران شامل 5 مرحله و بسته ديگر نيز از سوي طرف مقابل خواهد بود كه سه مرحله دارد. البته صالحي به اين موضوع اشاره نكرد كه تهران اين پيشنهاد را پذيرفته يا خير. پيش از اين مقامات اروپايي مدعي شده بودند كه تهران با درخواست مذاكره در تاريخ 9 و 10 بهمن در استانبول مخالفت كرده است. با وجود اينكه وزير امور خارجه ايران موافقت تهران با مذاكره در قزاقستان را تاييد نكرده، سخنگوي مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا تاكيد دارد كه تاريخ 25 فوريه و مكان قزاقستان براي از سرگيري مذاكره به تهران پيشنهاد شده است. به گفته وي تيم كاترين اشتون كه مسووليت مذاكرات هسته‌يي با ايران به نمايندگي از گروه 1+5 را بر عهده دارد، همچنان اميدوار است كه تيم مذاكره‌كننده هسته‌يي ايران به پيشنهاد زمان و مكان مذاكره پاسخ دهد.
خبر
جليلي با بشار اسد ديدار كرد| سعيد جليلي دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران روز گذشته با بشار اسد رييس‌جمهور سوريه ديدار و با وي درباره تحولات اخير در سوريه و راه‌هاي حل بحران جاري در اين كشور بحث و گفت‌وگو كرد. به گزارش مهر، سعيد جليلي در اين ديدار با اشاره به اينكه جهان اسلام اجازه هيچ گونه حمله و تجاوزي به سوريه را نمي‌دهد و سوريه خط مقدم و ايستگاه نخست مقابله با رژيم صهيونيستي است، تاكيد كرد: ايران از گفت‌وگوي ملي همه‌جانبه در سوريه حمايت مي‌كند. سعيد جليلي ابراز اميدواري كرد كه طي اين سفر موفق شود طرف‌هاي سوري را به يك گفت‌وگوي ملي همه‌جانبه قانع كند. در اين ديدار رييس‌جمهوري سوريه با اعلام اينكه تجاوز اخير رژيم صهيونيستي به خاك سوريه نشان‌دهنده نقش اين رژيم در تحولات سوريه است، اعلام كرد: ارتش سوريه براي رويارويي با هر نوع تهديدي آماده است.

ديدار مخالفان اسد با صالحي| معاذ الخطيب رييس ائتلاف ملي مخالفان سوريه با علي اكبر صالحي وزير امور خارجه ايران ديدار و گفت‌وگو كرد. به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز، اين ملاقات 45 دقيقه‌يي در حاشيه برگزاري نشست امنيتي مونيخ آلمان برگزار شد. الخطيب پس از اين ديدار به رويترز گفت: درباره ضرورت ايجاد راه‌حلي براي پايان دادن به رنج ملت سوريه توافق كرديم. اين براي نخستين‌بار است كه يكي از مقامات ارشد ايراني با مخالفان بشار اسد، رييس‌جمهور سوريه ديدار مي‌كند. قبل از اين ديدارهاي مقامات ايراني با منتقدان اسد و افرادي بود كه براي اصلاحات و تغييرات در سوريه با حفظ اسد در جايگاه رياست‌جمهوري خود فعاليت مي‌كردند. تهران قبل از اين ميزبان نشست گفت‌وگوي ملي ميان دولت و شماري از مخالفاني بود كه خواهان تغييرات با حفظ اسد در قدرت بودند.

تكذيب ادعاي ايراني بودن كشتي توقيفي در يمن| يك منبع آگاه در وزارت خارجه ايران اخبار مربوط به ايراني بودن يك كشتي حامل سلاح كه به تازگي در يمن توقيف شده است را تكذيب كرد.خبرگزاري رسمي يمن (صبا) با انتشار خبري مدعي شده بود كه يك كشتي حامل سلاح كه 23 ژانويه در آب‌هاي ساحلي يمن توقيف شده بود، متعلق به ايران بوده است. به گزارش عصر ايران در اين خبر ادعا شده است اين كشتي حامل موشك‌هاي زمين به هوا براي شورشيان شمال يمن بوده است.

احمدي‌نژاد به قاهره مي‌رود| مجتبي اماني، رييس دفتر حافظ منافع ايران در مصر از رياست محمود احمدي‌نژاد بر هيات ايراني اعزام شونده به كنفرانس سران سازمان همكاري اسلامي در قاهره خبر داد. به گزارش ايسنا، روزنامه الحيات چاپ لندن نوشت: اين نخستين سفر رييس‌جمهوري ايران به مصر از زمان شروع انقلاب اسلامي ايران در سال 1979 و به دنبال آن قطع رابطه ديپلماتيك دو كشور است.
عناوين اين صفحه
شكايت فاضل لاريجاني از احمدي‌نژاد
مي‌خواهيم انتخابات محل رقابت باشد نه جنگ
آنچه ديروز در مجلس گذشت
احمدي‌نژاد:ما از پشت پرده بي‌خبريم
لاريجاني:نوار بستگان من به استيضاح چه مربوط؟
انقلاب براي رساندن پيام خود نياز به قاچاق سلاح ندارد
مذاكره تنها در صورت صادق بودن امريكا انجام مي‌شود
خبر
نشست خبري احمدي‌نژاد و لاريجاني لغو شد
حسن روحاني: بعيد مي‌دانم هاشمي و خاتمي كانديدا شوند
آسفالت خواستيد بكنيد بنده در خدمتم
درخواست آزادي خبرنگاران
شرايط فراهم شود اصلاح‌طلبان حتما در انتخابات شركت مي‌كنند
رفيقدوست براي تاريخ مي‌گويد
پيشرفت هاي امروز را مديون پيگيري هاي رهبري هستيم
او دارد چوب ايستادگي با فتنه‌گران را مي‌خورد
قرار بود در صف اول برخورد با او قرار بگيريد
به احترام سردار قلم...
كواكبيان: كانديداتوري خاتمي منتفي است

نشست خبري احمدي‌نژاد و لاريجاني لغو شد
ديروز ساعاتي بعد از حضور جنجالي محمود احمدي‌نژاد در مجلس، برخي رسانه‌ها از برگزاري نشست خبري علي لاريجاني در ساعت 6 و نيم بعد از ظهر و همچنين نشست خبري محمود احمدي‌نژاد بعد از جلسه هيات دولت خبر دادند. اما همزمان با زماني كه انتظار مي‌رفت نشست خبري لاريجاني آغاز شود سايت «خانه ملت» از لغو اين نشست خبر داد. به گزارش خبرگزاري «فارس» دقايقي بعد هم دفتر رياست‌جمهوري اعلام كرد كه احمدي‌نژاد امشب (يكشنبه شب) نشستي با رسانه‌ها نخواهد داشت.


حسن روحاني: بعيد مي‌دانم هاشمي و خاتمي كانديدا شوند
رييس مركز استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: علائمي مبني بر كانديداتوري هاشمي در انتخابات رياست‌جمهوري آينده تاكنون ملاحظه نكردم و بعيد مي‌دانم وي كانديدا شود. حجت‌الاسلام حسن روحاني در حاشيه مراسم ختم دكتر او درباره ويژگي‌هاي فردي و اجتماعي او اظهار كرد: وي تاثير به سزايي در جمع‌آوري قانون اساسي داشت، همچنين او 21 سال در مجمع تشخيص مصلحت نظام منشأ خدمات فراواني بود. روحاني در پاسخ به سوالي درباره احتمال كانديداتوري هاشمي‌رفسنجاني و خاتمي گفت: با توجه به علائمي كه تاكنون دريافت كرده‌ام بعيد مي‌دانم آقاي هاشمي قصد كانديداتوري در انتخابات رياست‌جمهوري سال آينده را داشته باشد، همچنين با توجه به شرايط موجود بعيد است كه آقاي خاتمي هم كانديدا شود. عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام درباره اخبار منتشر شده مبني بر تشكيل ستاد انتخاباتي وي اين موضوع را تكذيب كرد و گفت: اگر براي انتخابات رياست‌جمهوري سال آينده كانديدا شوم، به صورت مستقل خواهم آمد. وي درباره اجماع اصلاح‌طلبان نيز اظهار كرد: اين موضوع را بايد از خودشان بپرسيد.


واكنش قاليباف به سوال خبرنگاران درباره كانديداتوري:
آسفالت خواستيد بكنيد بنده در خدمتم
شهردار تهران درباره تصميم‌گيري براي حضور در انتخابات رياست‌جمهوري گفت: اگر خواستيد خيابان‌ها را آسفالت كنيد، بنده در خدمتم. دكتر محمدباقر قاليباف در حاشيه مراسم ختم مرحوم دكتر حسن حبيبي در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي درباره اينكه تصميم نهايي براي حضور در انتخابات را چه زماني اتخاذ خواهد كرد، گفت: لطفا ما را رها كنيد. وي در مواجهه با اصرار خبرنگاران براي پاسخگويي به اين سوال و تاكيد يكي از آنها كه تنها 5 ماه تا انتخابات رياست‌جمهوري فرصت باقي است، تصريح كرد: اگر خواستيد خيابان‌ها را آسفالت كنيد، ما در خدمت شما هستيم. قاليباف افزود: فعلا در اين حدود مي‌توانم خدمتگزاري كنم.


درخواست آزادي خبرنگاران
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از درخواست سيدمحمد خاتمي و مهدي هاشمي‌رفسنجاني براي آزادي روزنامه‌نگاراني كه در هفته گذشته بازداشت شده بودند خبر داد. به گزارش خبرگزاري فارس، سيدمحمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در حاشيه نشست خبري جشنواره شعر فجر در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره حضور در مراسم تشييع پيكر حسن حبيبي كه مهدي هاشمي همراه با پدرش در مراسم تشييع حضور يافته بود و دقايقي را كنار او نشست و اينكه گفته مي‌شود مهدي هاشمي سوالاتي درباره خبرنگاران دستگير شده از وزير ارشاد پرسيده، گفت: در مراسم ترحيم نمي‌توان افراد را جدا كرد، ايشان (مهدي هاشمي) در صندلي خالي كنار بنده نشست و صحبت‌هايي كرد، البته بحث او و آقاي خاتمي اين بود كه اين خبرنگاران آزاد شوند و درخواستي بر اين اساس مطرح كردند.


هادي خامنه‌اي:
شرايط فراهم شود اصلاح‌طلبان حتما در انتخابات شركت مي‌كنند
حجت‌الاسلام هادي خامنه‌اي دبيركل مجمع نيروهاي خط امام عصر ديروز در حاشيه مراسم ختم حسن حبيبي در جمع خبرنگاران در پاسخ به اين سوال كه آيا اصلاح‌طلبان در انتخابات سال 92 شركت خواهند كرد يا نه؟ فقط به اين مطلب بسنده كرد كه اگر شرايط مناسب باشد اصلاح‌طلبان حتما در انتخابات شركت مي‌كنند.


رفيقدوست براي تاريخ مي‌گويد
مراسم رونمايي کتاب خاطرات محسن رفيقدوست با نام «براي تاريخ مي‌گويم» با حضور شخصيت‌هاي سياسي و فرهنگي برگزار شد.به گزارش فارس،محسن رضايي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام طي سخناني در اين مراسم اظهار داشت: من کتاب را نخوانده‌ام ولي خود حاج محسن را بارها و بارها خوانده‌ام و خاطرات من و ايشان از هم جدا نيست.وي افزود: لجستيک در دفاع مقدس بر عهده حاج محسن بود که يکي از بازوهاي اصلي ما فرماندهان به حساب مي‌آمد.رضايي با بيان اينکه محسن رفيقدوست با روحيه و توکلي که داشت همه چيز را تهيه مي‌کرد، گفت: يک بار به او گفتيم موشک مي‌خواهيم تا در مقابل موشک‌هاي صدام که به شهرها مي‌زند شليک کنيم. ما نمي‌دانيم او چه طور رفت و سر قذافي کلاه گذاشت و موشک‌ها را گرفت. البته قذافي تا آخر هم مخالف بود و قبل از اينکه اولين موشک را شليک کنيم افسرانش وسايل فني را جمع کردند و به سفارت ليبي رفتند و در اين زمان شهيد تهراني و يارانش موشک را بررسي و به سمت عراق شليک کردند.در بخش ديگري از اين مراسم حجت‌الاسلام خاموشي اظهار داشت: خاطرات انقلاب اسلامي در برخي جاها با خاطرات دفاع مقدس عجين مي‌شود که زيبايي اين کتاب هم اين گونه است.وي افزود: رفيقدوست جزو افرادي است که نمي‌تواند او را از انقلاب اسلامي جدا کرد.دريابان علي شمخاني نيز در بخشي از اين مراسم خاطرنشان کرد: برخلاف الان که نيازمند سخنان آل باقر و آل صادقيم و همه سياسي حرف مي‌زنند، در زمان مبارزات انقلاب کسي جز از آل باقر و آل صادق حرف نمي‌زد، به جاي اينکه حرف‌هاي سياسي بزنند. در آن زمان رفيقدوست حرفي جز موضوعات سياسي نمي‌زد.وي ادامه داد: سپاه که امروز نوک پيکان دشمنان در جهان به سمت آن است، سپاهي است که توسط همين افراد پايه‌گذاري شده و محسن رفيقدوست يکي از پايه‌گذاران عمده سپاه است.

شمخاني تاکيد کرد: به خاطر ندارم در زمان جنگ به رفيقدوست چيزي گفته باشند تهيه کند و او پاسخ منفي داده باشد.در بخش پاياني اين مراسم محسن رفيقدوست با اشاره به اراداتش به حضرت امام (ره) اظهار داشت: امام خميني ولايت تکميلي داشت و من همان اعتقادي که راجع به امام دارم راجع به حضرت آقا هم دارم.وي ادامه داد: من با خودم بنا گذاشتم هر جا صحبتي مي‌کنم گريزي به ولايت بزنم.رفيقدوست در ادامه شعري در رثاي ولايتمداري و لزوم توجه به امر ولايت خواند و افزود: اگر مي‌بينيد ملت بزرگ مصر بعد از دو سال انقلاب روز گذشته 60 کشته و 400 زخمي داده‌اند فقط يک دليل دارد و آن هم نداشتن ولي فقيه است.وي ادامه داد: گوهر عظماي ولايت که خدا با امام(ره) به اين ملت هديه کرد، با هدايت او امروز در قامت حضرت آيت‌الله خامنه‌اي است بايد قدرش را بدانيم و بدانيم در اين صورت زمينه‌ساز انقلاب امام زمان خواهيم شد. اما غير از آن سرنوشتي بدتر از سرنوشت مصر و تونس خواهيم داشت.رفيقدوست در پايان با اشاره به خودکفايي صنايع دفاعي گفت: خوداتکايي و خودباوري ما در صنايع دفاعي از زمان جنگ شروع شده و جنگنده F313 که ديروز رونمايي شد، هم در همين راستا است.


فرمانده کل سپاه:
پيشرفت هاي امروز را مديون پيگيري هاي رهبري هستيم
سردار سرلشکر محمدعلي جعفري فرمانده کل سپاه در همايش تبيين مکتب دفاعي انقلاب اسلامي در آرا و انديشه‌هاي امام و مقام معظم رهبري، با اشاره به جنگ هشت ساله گفت: بيش از يک و نيم سال از پيروزي انقلاب نگذشته بود که استکبار جنگي را عليه کشور ما تحميل کرد؛ کشوري که تازه انقلاب کرده بود و نظام و سيستم حاکم بر آن در حال تغيير و تحول بود و نيروهاي دفاعي آن از قدرت لازم براي دفاع از مرزها و خاک کشور برخوردار نبودند.

وي افزود: اما امام (ره) بر اساس مکتب دفاعي اسلام اولين اقدامي که انجام داد اين بود که بر خلاف انقلاب‌هاي ديگر که تمامي سيستم‌هاي نظامي و اداري را منحل مي‌کنند، با دورانديشي ارتش را حفظ کرد؛ البته اين ارتش با پيروزي انقلاب دچار تغييرات زيربنايي شد.

فرمانده کل سپاه با بيان اينکه «نگاه مديريتي حاکم بر جنگ در دوران رييس‌جمهور وقت، هماهنگ با نگاه انقلابي و مکتبي نبود»، تصريح کرد: رييس‌جمهور وقت معتقد به حضور نيروهاي مردمي نبود و اين در مقابل ديدگاه امام (ره) قرار داشت.

وي با بيان اينکه «با نگاه و تفکر غيراسلامي و غيرانقلابي ممکن نبود که دشمن از کشور بيرون رانده شود»، گفت: از اسفندماه سال 59 بود که نيروهاي مردمي در جبهه‌ها حضور يافتند و توان انجام عمليات‌هاي بزرگ با نگاه مکتبي و با اتکا به نيروهاي عظيم مردمي درست پس از عزل و فرار بني‌صدر انجام شد. اولين عمليات که تحت عنوان عمليات فرماندهي کل قوا نامگذاري شده بود انجام شد و امام در آن دستور شکست حصر آبادان را صادر کردند. براي نيروهاي ارتش نيز با آمدن صياد شيرازي که نگاه ارزشي و هم‌جهت با نگاه امام(ره) داشت، جنگ ادامه يافت.

جعفري با بيان اينکه «در جنگ اينکه چگونه و با اتکا به چه بخشي مي‌خواهيم دفاع کنيم، يعني مي‌خواهيم جنگ را با اتکا به تجهيزات و فناوري‌هاي دفاعي و در يک جمله با اتکا به ابزار مادي اداره کنيم يا نه، مهم است»، يادآور شد: نگاه رييس‌جمهور وقت اين بود که بايد جنگ را با نگاه تخصصي و اتکا به توانمندي‌هاي نظامي اداره کنيم اما همين نگاه غيراسلامي و غيرمکتبي تنها سه - چهار ماه توانست دوام آورد بدون اينکه کم‌ترين دستاوردي داشته باشد. حتي در چندماهي که در مقابل دشمن مقاومت صورت گرفت، به دليل حضور نيروهاي مردمي بود.

فرمانده کل سپاه افزود: با يک تحول در سيستم مديريتي و تغيير نگاه به جنگ و دفاع و حذف نگاه انحرافي و سيستم مديريتي با رفتن بني‌صدر و حاکم شدن نگاه مکتبي و اسلامي، نتيجه جنگ 180 درجه تغيير کرد. بني‌صدر که فکر مي‌کرد کشور از ادامه جنگ ناتوان است به قبول پيشنهاد مذاکره و صلح اصرار داشت اما پس از اين تغيير، اين دشمن بود که پيشنهاد صلح کرد و براي مذاکره التماس مي‌کرد و اين در حالي بود که همه دنيا پشت سر دشمن قرار گرفته بود و ما در محاصره قرار داشتيم.

وي با بيان اينکه «يکي از نکات برجسته در انديشه امام(ره) اين بود که پس از عقب‌نشيني دشمن عمليات را ادامه داديم»، گفت: براي خيلي‌ها اين مساله هم در آن زمان و هم پس از سالها بدون پاسخ مانده بود. امام با شناختي که از صدام و کينه‌هاي دشمنان به انقلاب داشت پيش‌بيني کرده بودند که اگر پيشنهاد صلح را بپذيرند تنها به دشمن فرصت داده شده است که خود و ضعف‌هايش را بازسازي کند و بدون ترديد دوباره حمله خواهد کرد. در واقع هوشمندي امام در اين باره براي ايجاد امنيت پايدار در مرزها و شناساندن متجاوز اصلي و اثبات مظلوميت و حقانيت جمهوري اسلامي بود.

وي با بيان اينکه «امام(ره) همواره بر حفظ حالت آفندي در جنگ تاکيد داشتند»، خاطرنشان کرد:‌ در هشت سال جنگ به غير از چند ماه اول و آخر آن، ابتکار عمل و حالت آفندي در دست ايران بود؛ ايراني که در محاصره اقتصادي قرار داشت و از نظر تجهيزات با دشمن قابل قياس نبود.

فرمانده کل سپاه در ادامه، به انديشه دفاعي مقام معظم رهبري اشاره کرد و با بيان اينکه «نگاه مقام معظم رهبري در ادامه نگاه امام در مکتب دفاعي اسلام قرار دارد»، تصريح کرد:‌ مقام معظم رهبري همواره به آمادگي دفاعي براي استمرار انقلاب اسلامي و تحقق اهداف آن از سال 68 که مسئوليت سنگين رهبري را بر عهده گرفتند، تاکيد داشتند. نگاه سيستمي، تشکيلاتي و راهبردي به انجام اقدامات استراتژيک از ديگر نکات مورد توجه مقام معظم رهبري بود.

جعفري با بيان اينکه «پس از پايان جنگ و رحلت امام(ره) فضايي ايجاد شده بود که برخي به دنبال کاهش نيروهاي نظامي و ادغام ارتش و سپاه بودند»، افزود: در مقابل اين نگاه انحرافي، مقام معظم رهبري ايستادند و سپاه را حفظ کردند و ماهيت سازماني سپاه را که تا پيش از آن به طور کامل مشخص نشده بود، نظامي تعيين کردند و اين يک تصميم بسيار استراتژيک و تعيين کننده بود که در مقابل فشارها براي کوچک‌سازي و ادغام ارتش و سپاه گرفتند.

وي اضافه کرد:‌ مقام معظم رهبري سپاه و ارتش را دو سازمان مکمل هم خواندند و بر اين اساس، خطوط فاصل بين آن دو مشخص و ماموريت‌ها تفکيک شد. نيروي قدس و مقاومت بسيج نيز دو نيروي ديگري بود که مقام معظم رهبري اضافه کردند و نه تنها استعداد نيروهاي سپاه کاهش نيافت بلکه گسترش بخش دفاعي پس از جنگ نيز هم در سپاه و هم در ارتش با نگاه خاص شخص رهبري پيگيري شد.

فرمانده کل سپاه افزود: مقام معظم رهبري همواره بر حفظ و ارتقاء آمادگي دفاعي سپاه و ارتش تاکيد کرده‌اند و هر ماه با فرماندهان چندين جلسه دارند. امروز اگر مي‌بينيم دشمنان ما حتي جرات بيان تهديد نظامي ندارند، حاصل آمادگي نيروها و نگاه مقام معظم رهبري است.

جعفري همچنين تاکيد کرد:‌ مقام معظم رهبري همواره از خودکفايي و بخش تحقيقات دفاعي چه در سپاه و چه در ارتش قاطعانه حمايت مي‌کنند و ما پيشرفت‌هاي امروز را مديون پيگيري‌هاي ايشان هستيم. مقام معظم رهبري همچنين بر لزوم اشراف اطلاعاتي بر دشمن نيز همواره تاکيد داشته‌اند.


دفاع تمام قد حسينيان از مرتضوي
او دارد چوب ايستادگي با فتنه‌گران را مي‌خورد
روح‌الله حسينيان با اشاره به مخالفت فراكسيون اصولگرايان (فراكسيون اقليت) با استيضاح شيخ‌الاسلامي، گفت: اين فراكسيون بقاي وزير كار را به مصلحت دانسته است. روح‌الله حسينيان در مقام مخالفت با اين طرح گفت: مي‌گويند انقلاب فرزندان خود را مي‌خورد. اين انقلابيون هستند كه فرزندان انقلاب را همراه با انقلاب مي‌بلعند. بعد از فتنه 88 آقاي مرتضوي موضوع مهمي بين سه قوه شده است و اينك به اوج خود رسيده و مساله به استيضاح وزير كار رسيده است. وي با طرح اين سوال كه مرتضوي كيست و چه گناهي مرتكب شده است، افزود: مرتضوي يكي از قضات انقلابي است كه در مدت هشت سال حاكميت اصلاح‌طلبان مردانه در مقابل توطئه‌گران و روزنامه‌هاي زنجيره‌يي ايستاد. مرتضوي مردي است كه در فتنه 88 مقتدرانه و با بصيرت تمام ايستادگي كرد و بدون هيچ محافظه‌كاري با اخلال‌گران درگير شد، اينك بايد چوب اين ايستادگي را بخورد. حسينيان تصريح كرد: اتهام مرتضوي اين است كه در اوج درگيري‌ها كه در يك طرف آن مردم مظلوم، بسيجيان عاشق و جوانان دلداده رهبري بودند و طرف ديگر امريكا، غرب، منافقان، بهاييان، توده‌يي‌ها و دنيا‌طلبان بودند و تعدادي از بسيجيان به شهادت رسيدند و هيچ مدعي و مدافعي نداشتند، چند نفر متهم هم كشته شده‌اند. نماينده تهران با بيان اينكه هيچ شكي نيست كه در نظام اسلامي نبايد اين اتفاقات بيفتد، گفت: حتي در نظام جمهوري اسلامي به يك متهم، مجرم و زنداني يك سيلي هم نبايد نواخته شود و به همين جهت هم رهبري معظم دستور رسيدگي دادند و متخلفين دستگير و به سزاي اعمال‌شان رسيدند. اما در كجاي دنيا چنين اتهامي متوجه دادستاني مي‌شود. در امريكا هر روز تعدادي در زندان‌ها كشته مي‌شوند، كي دادستان مورد اتهام قرار گرفته؟وي در ادامه با بيان اينكه در اين مجلس يك مسلمان به ده‌ها اتهام متهم مي‌شود، گفت: متهم مي‌شود كه چرا براي فلان پرونده منع تعقيب صادر كرده است، چرا در جريان فروش سوالات كنكور دانشگاه آزاد اسلامي كسي دستگير نشده است، اين درد را كجا مي‌توان برد كه نماينده‌يي كه به قرآن سوگند خورده است از قانون دفاع كند، از قاضي مي‌خواهد كه قانون اساسي را زير پا بگذارد. قانون در اصل 164 مي‌گويد قاضي را نمي‌توان از مقامي كه شاغل آن است بدون محاكمه يا ثبوت جرم و تخلفي كه موجب انفصال است به طور دايم منفصل كرد. حال چگونه نماينده مي‌تواند قاضي را بدون اثبات جرم در پشت تريبون مجلس به ده‌ها جرم و جنايت متهم كند. آيا اين اجراي قانون، قانونمندي و در راس امور بودن است؟حسينيان با تاكيد براينكه در وضعيت بحران اقتصادي هيچ چيز بدتر از نابساماني سياسي و احساس ناامني براي مردم نيست، خاطرنشان كرد: اگر باري از دوش اين ملت برنمي‌داريم لااقل باري ديگر بر دوش آنها ننهيم. آيا اين همه سفارش رهبري بر حفظ وحدت قوا اين است كه در اين چند ماه باقيمانده در مقابل نص اجتهاد كنيم و در مقابل تشويق‌هاي دشمنان به جان يكديگر بيفتيم. ما در اين شرايط نيازمند آرامش هستيم.


انتقاد عثماني از مرتضوي
قرار بود در صف اول برخورد با او قرار بگيريد
عثماني، نماينده موافق استيضاح وزير كار در نطق خود در صحن علني روز يكشنبه مجلس خطاب به رييس‌جمهور به انتقاد از عملكرد مرتضوي پرداخت. محمد قسيم عثماني از موافقان طرح استيضاح وزير كار با طرح اين پرسش كه «با توجه به شيوه كار مرتضوي در مسووليت خود اصرار بر ماندن او چه هزينه‌هايي مي‌تواند در پي داشته باشد؟» و با اشاره به تحقيق و تفحص مجلس هفتم از قوه قضاييه، گفت: علاوه بر پرونده كهريزك كه سوابق آقاي مرتضوي در آن كاملا مشخص است، وي سوابق ديگري از جمله فروش سوالات كنكور دانشگاه‌هاي آزاد در سال‌هاي 82 و 83 و همچنين فروش سوالات آزمون دستياري پزشكي سال 82 را هم در پرونده خود دارد كه در آن زمان هم باعث تشويش اذهان شده بود. مرتضوي در دوره دادستاني تهران با خارج كردن پرونده مربوط به فروش سوالات و پاسخنامه‌هاي آزمون دانشگاه آزاد، منجر به تشويش اذهان شد. وي افزود: درخواست از دانشگاه آزاد براي ادامه تحصيل 200 نفر از قضات دادستاني در مقطع فوق‌ ليسانس دانشگاه آزاد منجر به تقويت شايبه مثلت مرتضوي، ملك‌زاده و دانشگاه آزاد شد. مفقود شدن پرونده‌هاي مربوط به فروش سوالات در سال 82 به اطاله دادرسي در دوره تصدي ايشان، تغيير مكرر شعب و بازپرس‌هاي پرونده تا قبل از تشكيل پرونده در كميسيون اصل 90، عدم پيگيري پرونده در دادستاني و جابه‌جايي مكرر بازپرس توسط دادستان تهران در پرونده فروش سوالات انجام شد كه در اواخر سال‌هاي 70 تا سال‌هاي 81 و 82 ادامه داشت و در گزارش تحقيق و تفحص مجلس از قوه قضاييه به آنها پرداخته شد. نماينده بوكان با بيان اينكه مرتضوي در دوره دادستاني خود لطمه‌هاي زيادي به نظام زده است، افزود: حالا اصرار شما به حضور وي در سمت مديريت عامل بزرگ‌ترين بنگاه اقتصادي كشور چه معني‌اي مي‌تواند داشته باشد. اين همه حمايت شما ممكن است اين شبهه را ايجاد كند كه اين انتصاب در راستاي حمايت سازمان تامين اجتماعي براي حضور در انتخابات آينده است و اين اصلا به مصلحت نيست. عثماني ادامه داد: صرف نظر از شيوه‌هاي اجتماعي بايد به اين مساله توجه شود كه چرا كسي به آقاي نيك‌زاد ايرادي نمي‌گيرد. شما با وعده دولت پاك سر كار آمديد اما به جاي آن به دور زدن قانون اصرار داريد؟ بحث امروز مجلس بايد رفع بيكاري جوانان و حل مسائل اقتصادي باشد. تاكيد بايد بر تغيير مديريت ناكارآمد بانك مركزي باشد. چرا اصرار بر بركناري خانم دستجردي وجود داشت؟ آيا غير از اين بود كه او از پذيرش تصميم غيرقانوني استنكاف مي‌كرد؟ چرا بايد انرژي دولت و مجلس صرف حل مساله مرتضوي شود، در حالي كه رفع گراني و بيكاري بايد در دستور كار قرار مي‌گرفت. عثماني با اشاره به مناظره‌هاي احمدي‌نژاد در رقابت‌هاي انتخاباتي دهمين دوره رياست‌جمهوري، گفت: ‌مردم هنوز مناظره‌هاي آتشين شما را به ياد دارند. شما قرار بود در صف اول برخورد با امثال مرتضوي‌ها قرار بگيريد نه حمايت از آنها.


به احترام سردار قلم...
پيمان مقدم

عموجان از صبح و علي‌الدوام گوش به راديو چسبانيده بودند و مذاكرات جلسه استيضاح را پيگيري مي‌كردند. البته هرازگاهي كليدواژه كلفتي هم نثار ما مي‌كردند كه چرا مسبب اين بحران بي‌حاصل شده‌ايم: «خدا لعنت‌تان كند كه مفتون گردن كلفت‌هاي‌تان هستيد و همواره هر چه بزرگان‌تان بگويند همان را اطاعت مي‌كنيد و از بحران‌آفريني دست بر نمي‌داريد.»نمي‌دانم در ماجراي استيضاح تمام اصولگرايانه چطور ما روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب مي‌توانيم دخيل باشيم! استيضاحي كه هر سه قوه به نوعي در آن مرتبط هستند. عموجان در حالي كه پيچ راديو را مي‌پيچاندند، غر مي‌زدند كه: «خب آتش تهيه را شما فراهم مي‌كنيد. هر روز مي‌رويد به بهانه مصاحبه و گفت‌وگو و مباحثه با نماينده‌ها بيخ گوش‌شان مي‌خوانيد كه فلاني چرا نصب شد، چرا عزل نشد. چرا سرپرست شد، چرا معلق نشد. در ضمن چرا جناب حسينيان را نمي‌گوييد كه پر شور و تمام قد از جناب مرتضوي و جناب وزير حمايت كرد؟ از قديم و نديم هم گفته‌اند كه يكي مرد جنگي به از صد هزار! اصلا شما چرا دهان‌تان فقط به اخبار حاشيه‌يي و جنجال و مجادله مي‌جنبد. چرا وقتي مرغ ارزان مي‌شد فك‌تان بسته مي‌شود و قدقد نمي‌كنيد؟ خب حالا به فرض كه وزير كار را هم بركنار كنند. نتيجه‌اش چيست؟ اعتبار دفترچه تامين اجتماعي شما بالاتر مي‌رود؟» خب البته در ماجراي دوا و درمان ما كه تفاوتي رخ نمي‌دهد. همان پوشش حداقلي برقرار است كه بود اما مساله احترام به قانون است و اينكه به هر حال حكمي از سوي قوه قضاييه صادر شده و دور زدن حكم صورت خوشي ندارد. البته صلاح دولت خويش... عموجان در حالي كه كم مانده بود راديو ترانزيستوري را در فرق ما خرد كند فرياد كشيد: «شما نمي‌خواهد به ما احترام به قانون را يادآور شويد. دل قانون از دست همين شماها خون است. شما اگر راست مي‌گوييد، يقه گردن كلفت‌هاي‌تان كه بدهكار آن عمده بانكي هستند را بگيريد و به محكمه بياوريد. تمام كار مملكت سامان يافته و فقط رياست تامين اجتماعي محل اشكال است؟ هر چه كه حضرتي بگويد شما هم همان را اطاعت مي‌كنيد؟ از خودتان اختيار و عرضه نداريد؟» خب البته فشاري از سوي جناب مدير مسوول نيست اما به هر حال مناسبات مديريتي همه جا هست. همان‌طور كه وزير محترم كار هم فرموده‌اند: «مگر مي‌شود اين سازمان بدون نظر رييس‌جمهور اداره شود؟ چرا بايد ساز مخالف با رييس‌جمهور بزنيم؟» اصلا ايشان جناب مرتضوي را عزل كرده‌اند و جناب رحيمي را دوباره نصب كرده‌اند. به نظر ما هم محل اشكال اينجاست. حالا داستان پرونده و اتهامات و اينها بماند.

خواب ديدم...

خواب ديدم. در استاديوم بوديم. نمي‌دانم بازي كي با كي بود. اما هر چه بود شلوغ بود حسابي. تماشاگران در حمايت از تيم‌هاي خود شعار مي‌دادند و در تشويقي هماهنگ كه گويا تازه مد شده بود، اين طرفي‌ها مي‌گفتند: «به احترام سردار...» و آن طرفي‌ها جواب مي‌دادند: «اصلاح‌طلب‌ها خبردار»... داشتم شاخ در مي‌آوردم. مگر مسابقه فوتبال نبود؟! پس چرا باز پاي سياست وسط آمده!؟ ناگهان بنري با عكس سردار مورد نظر در ميان جمعيت برافراشته شد. آهاااان؛ شناختم. تصوير سردار قلم بود...


كواكبيان: كانديداتوري خاتمي منتفي است
مصطفي كواكبيان، دبيركل حزب مردمسالاري در حاشيه مراسم ختم حسن حبيبي در جمع خبرنگاران درباره راهكارهاي اصلاح‌طلبان براي شركت در انتخابات گفت: طرح مناسك بهترين طرح بود و اميدوار بوديم كه مجمع روحانيون وارد شود و كانديداي اصلاح‌طلبان انتخاب مي‌شد و آنها با اجماع مي‌رسيدند، اما اين‌گونه نشد. در حال حاضر سه راه براي اجماع اصلاح‌طلبان براي حضور در انتخابات پيشنهاد داديم؛ نخستين راهكار اين است كه همه كساني كه قصد كانديدا شدن در انتخابات دارند، هياتي بي‌طرف را براي نظرسنجي انتخاب كنند و همه پايبند به آن باشند و براساس نظرسنجي راي هر كس بيشتر بود، كانديداي اصلاح‌طلبان شود. دبيركل حزب مردم‌سالاري درباره را‌هكار دوم پيشنهاد شده نيز اظهار داشت: پيشنهاد داديم كه تمام افرادي كه قصد كانديداتوري دارند، 20 الي 30 نفر به عنوان هيات حكميت تعيين كنند و برنامه‌هايشان را به آن افراد ارائه دهند و آن هيات حكم هر كسي را انتخاب كرد، باقي افراد به آن پايبند باشند. كواكبيان درباره سومين راهكار نيز گفت: تمام احزاب اصلاح‌طلب معتقد به حضور در انتخابات دور هم جمع شوند و برنامه‌هايشان را ارائه دهند و بر اساس آن به اجماع برسند. وي در پاسخ به سوالي مبني بر وضعيت اصلاح‌طلبان در صورت كانديداتوري خاتمي اظهار داشت: همان‌طور كه قبلا اعلام شده بود، در صورت ورود خاتمي اصلاح‌طلبان روي وي اجماع مي‌كنند. اما فعلا ورود خاتمي منتفي است. كواكبيان ادامه داد: وقتي با ديگر اعضاي اصلاح‌طلب با خاتمي جلسه داشتيم و همه درخواست اعلام كانديداتوري خاتمي را ارائه مي‌كردند، وي طوري صحبت كرد كه ما ادامه ندهيم.


روزنامه اعتماد
طراحی و پیاده سازی نرم افزار : شرکت ارتباطات نوین فرانام