دوشنبه، 4 دي 1391 - شماره 2576
   
 
صفحه نخست :: روزنامه :: سياسي
عسكراولادي: احمدي‌نژاد به‌دنبال واگرايي است و به وحدت قوا علاقه نشان نمي‌دهد
حبيب‌الله عسكراولادي در سرمقاله روزنامه رسالت نوشت: ‏«آقاي احمدي‌نژاد چندي است نماي حركاتش به بهانه‌هاي گوناگون كوبيدن بر طبل واگرايي با نزديك‌ترين دوستان خود است. ‏تصفيه‌هاي پي‌درپي در كابينه به بهانه داشتن اختيار در قانون اساسي براي عزل وزرا را مي‌توان يك رويكرد انحرافي دانست. 11‏روز خانه‌نشيني و عدم پذيرش حكم رهبري درباره ابقاي وزير اطلاعات به‌عنوان يك رفتار فوق‌العاده انحرافي جلوه داشته كه افكار ‏عمومي هنوز براي آن توجيهي پيدا نكرده است. عدم همگرايي با مجلس و عمل نكردن به برخي قوانين و نيز بهانه‌جويي در مجادله با ‏قضات درباره مبارزه با فساد و حكم جوانفكر نشان مي‌دهد رييس‌جمهور محترم علاقه‌يي به وحدت قوا و پايبندي به ساز ‏و كارهاي قانوني موجود در قانون اساسي براي تنظيم روابط قوا نشان نمي‌دهد. اينجانب از آقاي رييس‌جمهور محترم مي‌خواهم در ‏باقيمانده عمر خدمتگزاري خود طوري عمل كنند كه نقدهايي كه در بالا به آن اشاره كردم واقعي جلوه نكند. ايشان با هوشمندي‌اي كه ‏دارند مي‌توانند جلوي خطاها و انحرافات احتمالي را بگيرند و اشتباهات گذشته را هم جبران نمايند. اينجانب دعايم اين است كه خداوند ‏به ايشان توفيق عنايت فرمايد.»
احمدي نژاد درگفت وگوي زنده تلويزيوني:
مديريت واحد در اقتصاد مي‌خواهم
محمود احمدي‌نژاد، شنبه‌شب در حالي مقابل دوربين صدا و سيما نشست و از دستاوردهاي دولت خود سخن گفت كه ساعتي پيش از آغاز گفت‌وگوي تلويزيوني‌اش، محمدرضا باهنر نايب‌رييس مجلس با تاكيد بر اينكه بايد مراقبت كنيم تا دولت هزينه جديدي به گردن نظام و حاكميت نگذارد خاطرنشان كرده بود: اميدواريم رييس‌جمهور در گفت‌وگوي امشب خود با مردم در مسير باشد تا دوباره مشكلاتي به وجود نيايد. اما اين سخنان و خويشتن‌داري‌هاي اخير بهارستان نشينان، باعث نشد كه رييس جمهور از مواضع پيشين خود كوتاه بيايد. او باز هم در مقابل چشمان مردمي كه منتظر شنيدن حرف‌هايش بودند؛ از رشد و پيشرفت اقتصادي، سخن گفت. از اختصاص دادن سهم توليد از درآمد هدفمندسازي يارانه‌ها گفت و اظهار داشت كه مديريت اقتصاد كشور بايد در يك جا متمركز باشد. او موارد مورد اختلاف بين دولت و ساير اصولگرايان را در پوششي از لبخندهاي معروفش به مخاطبان تحويل مي‌داد. هرچند بارها پيش از اين، نمايندگان مجلس گفته بودند اجراي فاز دوم هدفمندسازي يارانه‌ها بايد متوقف شود و براي اين امر قانون تصويب كرده بودند، احمدي‌نژاد از امكان اجراي فاز دوم هدفمندسازي حرف زد و گفت كه مي‌تواند پول بيشتري به مردم بدهد ولي با او مخالفت مي‌شود. او خواستار تعيين و شفاف شدن حدود اختيارات و وظايف قوا شد تا به قول خودش «ناظران در امور اجرايي دخالت نكنند.» البته منظور او از «ناظران» و «امور اجرايي» نياز به توضيح نداشت، اما آنچه عجيب بود، بي‌تفاوتي نمايندگان مجلس به اظهارات رييس دولت، در جلسه علني روز گذشته بهارستان بود. گويا نمايندگان مدتي است به اين نتيجه رسيده‌اند كه با احمدي‌نژاد مقابله به مثل نكنند. آنها روز گذشته همه وقت خود را صرف تصويب اصلاحيه قانون سرباز قهرمان و سوال دهقان از وزير جهاد كشاورزي كردند و تنها كسي كه در صحن علني به سخنان احمدي‌نژاد واكنش نشان داد، احمد توكلي بود. او مي‌گفت احمدي‌نژاد، اختيارات و امتيازات ويژه مي‌خواهد و خواهان برگزاري جلسه غير علني براي بررسي سخنان رييس دولت شد. ديگر نمايندگان اما در صحن علني سخني نگفتند و ترجيح دادند در گفت‌وگو با رسانه‌ها انتقادات خود را بيان كنند. اما اين شرايط در قوه قضاييه وجود نداشت و رييس اين قوه، صبح روز گذشته را با پاسخ به اظهارات احمدي‌نژاد آغاز كرد. آيت‌الله لاريجاني كه گويا هنوز از سخنان روز پنجشنبه احمدي‌نژاد هم دلخور بود، همه گلايه‌هاي خود را بيان كرد و با اظهار اين جمله كه «عده‌يي مي‌گويند ما نفهميديم چه شد در حالي كه خودشان را به نفهمي زده‌اند، مردم كوچه و بازار هم فهميدند چه شد.» اوج ناراحتي خود را از سخنان قبلي رييس قوه مجريه نشان داد. او البته بر خلاف قوه تحت رياست برادرش، صريح و بي‌پرده، سخنان مربوط به افزايش يارانه‌هاي نقدي را عوام فريبي خواند و بار ديگر خاطره تقابل خود با احمدي‌نژاد در ماجراي نامه‌نگاري براي بازديد از اوين را تازه كرد. اهم سخنان احمدي نژاد از اين قرار است:

من رياست‌جمهوري را كه از مردم تحويل گرفتم، داراي شووناتي بود و همان را بايد تحويل نفر بعد بدهم.

انتخابات صحنه تجلي كشور است، انرژي مردم در آن آزاد مي‌شود و هم در صحنه داخلي و هم صحنه بين‌المللي تاثيرگذار است.

احدي نبايد به دنبال تاثيرگذاري بر انتخابات يا تصميم‌گيري به جاي مردم باشد.

نظر رهبري نيز همين است كه حداكثر مردم به انتخابات بيايند.

ملت در انتخابات كار را يكسره خواهد كرد.

كسي نبايد تلاش كند تا در راي مردم تاثير بگذارد.

خود رهبري نيز مي‌گويد كه من يك راي بيشتر ندارم.

يك قدرتي يا رسانه‌يي دارد فكر مي‌كند كه مي‌تواند براي مردم تصميم بگيرد.

توليد دروغ در كشور ما هزينه ندارد.

تهمت و هر حرفي زدن در كشور ما هزينه ندارد.

ديواري كوتاه‌تر از ما نيست و هركس كم مي‌آورد توي سر دولت مي‌زند.

اين دولت كمترين گلايه را كرده است و براي نصف گلايه‌هايش هم بايد 10 برابر دولت‌هاي قبل گلايه مي‌كرد.

بايد اقتصاد از يك نقطه مديريت شود.

اكنون اقتصاد ما از نقاط گوناگوني مديريت مي‌شود. من نمي‌گويم چه كسي اقتصاد را مديريت كند، اما بايد مشخص شود.

اقتصاد امروز از چند جا مديريت مي‌شود.

تضمين مي‌دهيم كه اقتصاد درست شود اما اجازه دهند از يكجا مديريت صورت گيرد.

نهادهاي امنيتي و مسوول كنترل بهتر است كه از طريق اجرا وظيفه خود را انجام دهند تا اينكه مستقيم بخواهند وارد عرصه اقتصادي شوند.

اگر تخلفي محرز صورت گرفته بايد با آن برخورد شود، اما نه اينكه يك خطاي اداري را در حد يك اختلاس بالا ببريم و با آن برخورد امنيتي كنيم. در اين مورد حتي مقام معظم رهبري هم تذكراتي دادند.

نبايد دايره را طوري وسيع كنيم كه به هر كسي مارك بزنيم. نبايد طوري برخورد شود كه همه بلرزند.

ما در شرايط جنگي اقتصادي هستيم.

ما بايد روي زمين اقتصاد را درست كنيم و بنابراين حرف‌هايي كه زده مي‌شود بايد درست و دقيق باشد.

حرف تيم اقتصادي دولت در جلسات اقتصادي هميشه ثابت مي‌شود؛ چون شعاري كار نمي‌كند و نمي‌خواهد اين‌گونه كار كند.

خيلي بد است كه از ضربه دشمن [تحريم‌ها] به خاطر انتخابات براي حمله به دولت استفاده شود.

دولت‌هاي قبلي صددرصد درآمدشان را هزينه مي‌كردند و اين دولت تنها دولتي است كه 30 درصد درآمد را كنار گذاشته است.

دولت كه داوطلبانه اين كارها را آغاز كرده است، نبايد دستش را ببنديم و قفل كنيم.

امروز مجمع تشخيص مصلحت نظام يك تصميم بزرگ گرفت و لايحه ايثارگراني كه ما داده بوديم، مجلس 7-6 هزار ميليارد تومان به آن اضافه كرده بود و شوراي نگهبان نيز آن را تاييد كرد. اينكه مجلس به يك‌باره 7-6 هزار ميليارد هزينه ايجاد مي‌كند، دولت اصلا چنين پولي ندارد.

با اجراي اين قانون [هدفمندي يارانه‌ها]، توليد ما نهادينه شده و شاهد رشد آن هست.

دولت قصد داشت همه طرح را يكجا اجرا كند ولي با توجه به رفت و آمدهايي كه انجام شد، تنها بخشي از طرح اجرا شد.

من هنوز متوجه نشده‌ام كه افزايش قيمت ارز چه ربطي به هدفمندي يارانه‌ها دارد. با تمام احترامي كه براي اين آقايان قائلم حرف‌شان غلط است.

برخي گمان مي‌كنند پولي كه به دست مردم مي‌دهيم، موجب افزايش نقدينگي مي‌شود اما اشتباه مي‌كنند، چراكه نقدينگي يعني افزايش پايه پولي.

هدفمندي در كام مردم شيرين بود، البته برخي با اطلاعات غلط آن را مخلوط كردند.

معتقدم اگر هدفمندي كامل اجرا مي‌شد، ما با اين مشكل هم مواجه نبوديم.

مي‌توان هدفمندي را به صورت صددرصد اجرا كرد، تا در عين حال قيمت ارز هم بالا نرود.

قيمت ارز را در بودجه سال آينده بسيار پايين‌تر از قيمت فعلي اتاق مبادلات ارزي خواهيم آورد.

دولت هيچ ارزي خارج از قيمت 1226 تومان نفروخته است.

احدي حق ندارد با اين استدلال كه ارز نيست، قيمت دارو را بالا ببرد.

برخي مي‌گويند به توليد توجه نشده و ضعيف شده، حرف درستي نيست.

دشمنان گفتند كه اين تحريم‌ها هوشمند و فلج‌كننده است و خريد نفت ما كاهش يافت و حتي نمي‌گذارند پولش جابه‌جا شود كه اينها در بخش تجارت ما كه وابسته به نفت است، ضربه وارد كرده است.

معوقات بانكي يكي از مسائل تاثيرگذار در تورم است؛ به اين معنا كه پول در اختيار يك عده خاص بلوكه شده است. وقتي رقم آن بالا رود دست كساني كه بخواهند در اقتصاد اثر بگذارند، بازتر مي‌شود.

بخشي از مقصران اقتصادي بودند كه البته تعدادشان كم بود و بخشي از مقصران سياسي بودند كه آنقدر اطلاعات غلط پمپاژ و تكرار كردند كه اگر همه ما هم مي‌خواستيم در پاسخ به آنها صحبت كنيم، نمي‌رسيديم.

آيا بايد هر توليدي را به هر قيمتي حفظ كنيم؟

برخي از دوستان فكر مي‌كنند كه فشار آوردن براي گرفتن اين معوقات به ضرر بخش توليد است، اما اگر اين پول‌ها به بانك نيايد بانك چگونه مي‌تواند از بخش توليد حمايت كند؟

بايد بپذيريم كه اقتصاد از يك نقطه مديريت شود. وقتي يك تصميم ريز قرار است گرفته شود، نبايد آن را قانون كرد، بلكه در حد يك آيين‌نامه است.
واكنش ها به سخنان محمود احمدي نژاد
آيت‌الله لاريجاني: مردم فساد را فهميده‌اند، شما چگونه آن را نمي‌فهميد
اين حرف ها تحريك احساسات مردم است
آيت‌الله صادق آملي‌لاريجاني رييس قوه قضاييه، روز گذشته با حضور در هفدهمين جلسه هيات نمايندگان اتاق ايران با اشاره به اينكه يكي از وظايف اصلي قوه قضاييه پرداختن به عدالت اقتصادي است، گفت: موارد شكايات بخش خصوصي از دولت و بانك‌ها نيز همه به نحوي مندرج در اين وظيفه است. وي ادامه داد: بسياري از مشكلات اقتصادي كشور ناشي از عدم اجراي صحيح قانون است به گونه‌يي كه گاهي دستگاه‌هاي اجرايي به جهت قدرتي كه دارند قانون را به نحوي كه خود مي‌خواهند اجرا مي‌كنند در حالي كه چنين چيزي درست نيست. آملي‌لاريجاني كه در بندبند سخنان ديروز خود، از قوه اجرايي و نقايص عملكرد اين قوه حرف مي‌زد، مخالفت احمدي‌نژاد با امنيتي شدن فضاي اقتصادي كشور را هم بدون پاسخ نگذاشت. به گزارش ايلنا، وي با بيان اينكه در برخي موارد در نظام اجرايي كشور ايجاد فرصت‌هاي متناسب از مردم گرفته مي‌شود، تصريح كرد: «متاسفانه از قوه قضاييه به جهت وجهه كاري آن كه بگير و ببند است، چهره مشوشي ارائه شده است در صورتي كه اين‌گونه نيست، تصور ما اين است كه دستگاه اقتصادي كشور به سمت تامين اقتصادي پيش مي‌رود، بنابراين امنيت اقتصادي را امري مهم مي‌دانيم. نبايد چهره دستگاه قضايي بگير و ببندي باشد و بايد بدانيم اگر جايي برخوردي با مفاسد مي‌شود تنها براي ايجاد امنيت اقتصادي است اما اگر كساني حاضر شوند با دادن رشوه‌هاي كلان به دستگاه‌هاي اجرايي تشكيلات را به سمتي ببرند كه به امنيت اقتصادي كشور آسيب بزنند در اين مورد دستگاه قضايي اقدام خواهد كرد.»آيت‌الله لاريجاني همچنين در ادامه سخنان خود به وعده‌هاي احمدي‌نژاد براي پرداخت يارانه بيشتر هم پاسخ داد و بدون نام بردن از رييس قوه مجريه، گفت: «اين عوامفريبي است كه بگوييم براي كمك به قشر ضعيف جامعه بايد پول‌ها را تقسيم كرد، بنابراين بايد اساس كار اين باشد كه همه بتوانند از امكانات به شكل معقولي استفاده كنند.»آيت‌الله آملي‌لاريجاني با اشاره به پرونده بزرگ اقتصادي تصريح كرد: درباره اين پرونده از دو جهت در فشار بوديم؛ يكي فضاي رسانه‌يي كه بار‌ها عنوان اختلاس سه هزار ميلياردي را بيان مي‌كرد و ما با چنين عنواني مخالف بوديم از سوي ديگر عده‌يي به دنبال پوشاندن اين فساد بودند در حالي كه فساد كلاني رخ داده بود. رييس دستگاه قضا اشاره‌يي هم به سخنان روز پنجشنبه احمدي‌نژاد درباره پرونده فساد مالي سه هزار ميلياردي داشت و با بيان اينكه در تاريخ رسيدگي‌هاي قوه قضاييه چنين پرونده كلاني هيچ‌گاه مطرح نبوده است، گفت: «بنا نبود حتما كسي در اين زمينه محكوم شود اما در جريان رسيدگي به پرونده جرائم عديده‌يي كشف شد به گونه‌يي كه هم‌اكنون ما ليستي از افرادي داريم كه در قوه مجريه و بانك‌ها رشوه‌هاي كلان گرفته‌اند اما خود را به نفهمي مي‌زنند در حالي كه مردم فساد را فهميده‌اند، شما چگونه آن را نمي‌فهميد؟» اين اظهارات آيت‌الله آملي‌لاريجاني در شرايطي بيان شد كه روز پنجشنبه، احمدي‌نژاد در مراسم سالگرد هدفمندسازي يارانه‌ها گفته بود: «ما كه آخر نفهميديم در بحث تخلف بزرگ اقتصادي چه اتفاقي افتاد، اگر شما فهميديد خوش به حال‌تان!»آيت‌الله آملي‌لاريجاني در بخش ديگري از سخنانش هم با اشاره به اظهارات دولت درباره معوقات بانكي عنوان كرد: «بيش از دو سال است كه دادستاني از دولت خواسته كه نام اين افراد را اعلام كند در صورتي كه هنوز اين امر انجام نشده است ما مي‌خواستيم اين كار با تعامل صورت گيرد، هم‌اكنون رييس‌جمهور اعلام مي‌كند كه ليست 300 نفر از كساني كه معوقات بانكي دارند را در اختيار دارد، اگر چه ما بايد نخستين نفري باشيم كه از نام اين افراد مطلع مي‌شود اما تاكنون اين ليست به ما اعلام نشده است.»
توكلي: احمدي‌نژاد مثل مصدق اختيارات ويژه مي‌خواهد
احمد توكلي طي اخطاري با اشاره به صحبت‌هاي تلويزيوني احمدي‌نژاد گفت: رييس‌جمهور مطالبي را گفتند كه با اركان قانون اساسي سازگار نبود. توكلي ادامه داد: احمدي‌نژاد كسب اختيارات ويژه را مي‌خواهد و اين مساله را در طرز بيان‌شان خوب عنوان كردند و دوباره به مجلس و منتقدان‌شان حمله كردند. ايشان در صحبت‌هاي خود قانون را از قوانين تنقيح كردند و خواهان مديريت اقتصادي جداگانه هستند كه اين مساله ركن اصلي مردم‌سالاري ديني را زير سوال مي‌برد. نماينده تهران تصريح كرد: من از شما خواهش مي‌كنم يك جلسه غيررسمي غيرعلني تشكيل دهيد تا اين مسائل در آنجا مطرح شود، تا سرانجام اين اطلاعات ساده‌انگارانه‌يي كه رييس‌جمهور داده‌اند، ببينيم كه چه مي‌شود. توكلي همچنين خاطرنشان كرد: گازوييلي كه دولت به مردم مي‌خواهد بفروشد به قيمت گازوييل تركيه و نفت خامي كه به پالايشگاهي مي‌دهد صد دلار است و ايشان براي خودش حرف‌هايي مي‌زند در تلويزيون كه جالب است. وي يادآور شد: قرار است 250 دلار از طريق افزايش حامل انرژي كسب درآمد شود و مردم بايد بدانند كه ايشان چطور اظهارنظر مي‌كند. توكلي با اشاره به جزييات قيمت‌ها گفت: برآورد ابتدايي نشان مي‌دهد رييس‌جمهور بايد بنزين معمولي را پنج هزار تومان، بنزين سوپر پنج هزار و 500 تومان و گازوئيل 1750 تومان و نفت سفيد را 500 تومان بفروشد تا مسائلي را كه مي‌خواهد دنبال كند.
مطهري: شائبه استفاده از فشار افكار عمومي وجود دارد
اما ديگر نمايندگان مجلس، بر خلاف سكوت خود در صحن پارلمان، در فضاي رسانه‌يي لب به سخن گشودند و هر يك به نحوي سعي كردند از قافله نقد سخنان احمدي‌نژاد عقب نمانند. علي مطهري نماينده اصولگراي تهران با بيان اينكه احمدي‌نژاد معتقد است تنها راه‌حل خروج كشور از مشكلات اخير اقتصادي و فشار تحريم‌ها اجراي يك مرحله‌يي هدفمندي يارانه‌هاست، گفت: «پذيرفتن اينكه دولت به هر نفر حدود 240 هزار تومان يارانه بدهد، ‌آسان نيست، اگر طرح مورد نظر رييس‌جمهور اجرا شود، به عنوان مثال به يك خانواده شش نفره روستايي در ماه، نزديك به يك و نيم ميليون تومان يارانه تعلق مي‌گيرد؛ آيا اين مساله سبب نمي‌شود كه افراد، ديگر انگيزه‌يي براي كار و توليد نداشته باشند؟» به گزارش خانه ملت، مطهري با اشاره به صحبت‌هاي احمدي‌نژاد مبني بر تامين منابع اجراي هدفمندي يارانه‌ها از محل آزاد كردن قيمت‌ها، تصريح كرد: «در اين صورت قيمت مثلا بنزين ممكن است به پنج‌ هزار تومان برسد اين امر چه اثري روي قيمت ساير كالاها مي‌گذارد؟»

نماينده منتقد تهران ادامه داد: «رييس‌جمهور اگر مي‌خواهد طرح خود را اجرا كند، ‌بايد ابتدا نمايندگان مجلس را ‌بايد در جلسه غيرعلني قانع كند. اينكه رييس‌جمهور طرح خود را به جاي آنكه در مجلس مطرح كند در رسانه ملي بيان مي‌كند اين احتمال تقويت مي‌شود كه وي مي‌خواهد از فشار افكار عمومي استفاده كند.»
مصباحي‌مقدم : كسي حق تحريك احساسات مردم ندارد
رييس كميسيون اقتصادي درباره برخي مواضع اقتصادي احمدي‌نژاد موضع‌گيري كرد و گفت: «مقام معظم رهبري فرمودند تا انتخابات كسي حق ندارد احساسات مردم را تحريك كند و پنج برابر كردن يارانه‌ها چيزي جز تحريك احساسات نيست. اين اظهارات بدان معناست كه رييس‌جمهور مي‌خواهد مردم را مقابل مجلس قرار دهد. معنا و مفهوم ديگر آن است كه رييس‌جمهور به جاي آنكه با مجلس صحبت كند با مردم صحبت مي‌كند و مي‌گويد كه مجلس مقابل منافع شماست. مطمئنا هر كسي كه وعده پول به مردم بدهد مردم نيز استقبال مي‌كنند اما اين كار بايد مبتني بر مبناي علمي و كارشناسي يا يك پشتوانه قوي نظري و علمي باشد. در هيچ كشوري از دنيا به اين شكل با يارانه‌ها برخورد نشده است. اينكه مي‌گويند يارانه، پول ملت است مثل اين است كه بگوييم ماليات را بايد به عنوان پول مردم به آنها بدهيم پس براي اين بايد طرحي درباره توزيع نقدي ماليات‌ها آوريم، آيا اين رويكرد درست است؟ اگر بنا باشد 300 هزار ميليارد تومان يارانه به مردم بپردازيم بدان معناست كه 300 هزار ميليارد تومان از مردم بگيريم، بايد اين را روشن كنيم كه آيا مردم آمادگي دارند كه اين ميزان پول را به دولت بدهند تا بازتوزيع شود؟ با افزايش پرداخت يارانه نقدي، موضوع اشتغال و توليد چه مي‌شود؟اگر يارانه‌ها را افزايش داده و به مردم بدهيم آنها اين پول را در بازار مي‌آورند اما چون در بازار توليد به اندازه مقدار يارانه‌ها انجام نمي‌گيرد بايد چند برابر آن محصولات را مردم خريداري كنند، اتفاقي كه مي‌افتد، آن است كه تنها به مردم پول داده شده است پس كالايي وجود ندارد كه آنها در ازاي آن پول‌ها خريداري كنند. طبيعتا آن كالاها به قيمت قبلي عرضه نمي‌شود و قيمت‌هاي جديد نيز تلخ‌كامي براي مردم به وجود مي‌آورد چون اين قيمت‌ها چند برابر شده است.
در زمان مرخصي از زندان صورت مي‌گيرد
ملاقات احمدي نژاد از مشاورش


محمود احمدي‌نژاد صبح روز يكشنبه با حضور در بيمارستان آتيه تهران از علي‌اكبر جوانفكر، مشاور مطبوعاتي خود و ‏مديرعامل خبرگزاري جمهوري اسلامي عيادت كرد و ضمن عيادت از جوانفكر در جريان روند معالجات و بهبودي وي قرار ‏گرفت.

پيش از اين نيز محمدرضا رحيمي در مكالمه تلفني جوياي احوال مديرعامل خبرگزاري جمهوري اسلامي شد. ‎همچنين اسفنديار ‏رحيم‌مشايي به‌همراه محمدشريف ملك‌زاده، معاون رييس‌جمهوري و رييس سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع ‏دستي عصر شنبه در عيادت از جوانفكر از نزديك از آخرين وضعيت جسمي وي مطلع شدند.

به گفته پسر علي‌اكبر جوانفكر، احمدي‌نژاد از ساعت 6:30 تا ساعت 7:15با حضور در بيمارستان آتيه در كنار جوانفكر حضور داشت. ‏فرزند علي‌اكبر جوانفكر درباره اقدامات صورت گرفته جهت «عفو مشروط» پدرش نيز اظهار داشت: «امروز پيگير اين موضوع ‏هستيم تا دادستاني با اين درخواست موافقت كند. البته حاج‌آقا نظرشان اين است كه به تعهد خودشان پايبند باشند و با ناقص گذاشتن ‏مراحل درماني، صبح فردا به زندان اوين برگردند.»محمدرضا حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، محمدجعفر محمدزاده معاون مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، پروين احمدي‌نژاد عضو شوراي شهر تهران، حجت‌الاسلام‌والمسلين عباس اميري‏فر مشاور فرهنگي نهاد رياست‌‏جمهوري، حميد فاضلي رييس سازمان فضايي كشور و مرتضي تمدن استاندار تهران نيز با حضور در اين بيمارستان از ‏جوانفكر عيادت كردند.‎معاونان، مديران و سردبيران بخش‌هاي مختلف خبري خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا)، موسسه فرهنگي و مطبوعاتي ايران و ‏دانشكده خبر نيز طي اين چند روز با حضور در بيمارستان آتيه از جوانفكر عيادت كردند‎.علي‌اكبر جوانفكر پنجم مهر ماه سال‌جاري براي اجراي حكم محكوميت خود از طرف دادگاه كيفري استان تهران، به زندان اوين ‏مراجعه كرد و بعد از حدود سه ماه چهارشنبه شب گذشته (29آذرماه) براي مدت چهار روز به مرخصي آمد‎.وي از پنجشنبه‌شب به علت مشكلات قلبي، كبدي و كليوي و همچنين درد شديد در ستون فقرات در بيمارستان آتيه تهران بستري ‏شده است. درعين حال وكيل مدافع مشاور مطبوعاتي رييس‌جمهور از احتمال آزادي مشروط موكلش تا پيش از پايان مرخصي 4روزه و بازگشت مجدد ‏‏«جوانفكر» به زندان اوين خبر داد. ‏

قهرمان شجاعي در گفت‌وگو با ايسنا درباره آخرين وضعيت علي‌اكبر جوانفكر، اظهار كرد: اگر پزشك تشخيص بدهد كه بستري و ‏معالجات بايد ادامه پيدا كند و گواهي صادر كند قطعا مسوولان زندان موافقت مي‌كنند كه معالجات آقاي جوانفكر ادامه پيدا كند، ضمن ‏اينكه مرخصي ايشان تا دوشنبه شب است. ‏وكيل مدافع مشاور مطبوعاتي رييس‌جمهور تصريح كرد: مرخصي آقاي جوانفكر با پيگيري و درخواست آزادي مشروط وي بر ‏اساس ماده 38 قانون مجازات اسلامي تقارن پيدا كرده است. ‏‏بر اساس اين ماده هركس – نه‌تنها آقاي جوانفكر - براي بار اول به علت ارتكاب جرمي در حبس باشد و نيمي از دوران محكوميت ‏خود را سپري كند، در صورتي كه شاكي خصوصي نداشته باشد و رفتارش در زندان هم مناسب باشد، دادگاه صادركننده حكم ‏مي‌تواند حكم به آزادي مشروط وي صادر كند. ‏شجاعي گفت: درخواست آزادي مشروط از سوي آقاي جوانفكر قبل از اينكه به مرخصي بيايد به مسوولان زندان ارائه شده است. ‏

وكيل مدافع مشاور مطبوعاتي رييس‌جمهور در پاسخ به اين سوال كه امكان موافقت با درخواست آزادي مشروط جوانفكر تا پيش از ‏اتمام مرخصي وي وجود دارد يا خير؟ گفت: اصلا بعيد نيست، به‌دليل اينكه ايشان سه ماه حبس خود را سپري كرده و زندان نيز در ‏اين زمينه به صورت سيستماتيك عمل مي‌كند. ‏

شجاعي يادآور شد: حبس آقاي جوانفكر به دليل محكوميت او در پرونده ويژه‌نامه خاتون بود كه بر اثر شكايت مدعي‌العموم صورت ‏گرفت و در اين پرونده شاكي خصوصي وجود ندارد كه محكوم‌عليه بخواهد جبران ضرر و زيان كند. ‏
تحريم‌ها تاثيري در كار دانشگاه ندارد
رييس دانشگاه صنعتي شريف در واكنش به قرار گرفتن نام اين دانشگاه در ليست تحريم اتحاديه اروپا گفت: دانشگاه شريف سال‌هاست در ليست تحريم قرار دارد و اين تحريم‌ها ما را خوشحال‌تر مي‌كند.

رضا روستاآزاد در گفت‌وگو با مهر گفت: قرار گرفتن دانشگاه صنعتي شريف در ليست تحريم‌ها در روند كاري اين دانشگاه هيچ تاثيري نداشته و هيچ اختلالي ايجاد نمي‌كند.

وي بابيان اينكه دانشگاه صنعتي شريف سال‌هاست كه در ليست تحريم‌ها قرار دارد، يادآورشد: اين تحريم‌ها ما را خوشحال‌تر مي‌كند چرا كه نشان مي‌دهد فعاليت دانشگاه صنعتي شريف آنقدر تاثير دارد كه آن را در ليست تحريم‌ها قرار داده‌اند.
پاسخ هاشمي به نطق رسايي در دستور كار مجلس نبود
گزارش مرگ ستار بهشتي قرائت نشد


مهدي قديمي

روز گذشته در جلسه علني مجلس، همه آنها كه منتظر بودند تا بالاخره گزارش كميسيون امنيت ملي از مرگ ستار بهشتي در بازداشتگاه فتا را بشنوند، دست خالي از بهارستان بازگشتند و البته اين تنها ناكامي مستمعان ديروز مجلس نبود، چرا كه موضوع پاسخ دفتر هاشمي‌رفسنجاني به نطق رسايي هم ديروز در دستور كار مجلس قرار نگرفت تا مهم‌ترين كار مجلس در جلسه روز يكشنبه، تصويب اصلاحات قانون سرباز قهرمان و معاف كردن قهرمانان ورزشي از خدمت سربازي باشد.


پاسخ هاشمي در دستور كار نبود

انتظارها براي تعيين تكليف پاسخ دفتر آيت‌الله هاشمي خيلي زود به سر آمد، چرا كه در ساعت اول كار مجلس و در جريان بررسي كليات طرح اصلاح قانون سرباز قهرمان، وقتي ميكروفن حميد رسايي روشن شد تا به عنوان مخالف اين طرح سخن بگويد، او ابتدا درباره نطق خود و بازتاب‌هاي آن صحبت كرد. رسايي با انتقاد از مصاحبه‌هاي اعضاي هيات رييسه مجلس درباره نطق اخيرش، خطاب به علي لاريجاني رييس مجلس گفت: مي‌خواهم يك تشكر و گلايه از هيات رييسه داشته باشم؛ متاسفانه برخي اعضاي هيات رييسه مصاحبه كرده‌اند و گفته‌اند پاسخ آقاي هاشمي به نطق بنده در مجلس قرائت خواهد شد، در حالي كه بنده با آقاي جهانگيرزاده كه مسوول مربوطه اين كار است صحبت كرده‌ام و ايشان گفته‌اند: ما به دفتر آقاي هاشمي نامه نوشتيم تا پاسخ را ارسال كنند.

وي افزود: آقاي جهانگيرزاده گفت در صورت دريافت پاسخ جوابيه آقاي هاشمي آن را در هيات رييسه بررسي خواهيم كرد اما برخي از اعضاي هيات رييسه خلاف اين موضوع را گفته‌اند.

علي لاريجاني با قطع سخنان رسايي خطاب به وي گفت: قرار بود شما درباره مخالفت با طرح اصلاح قانون سرباز قهرمان صحبت كنيد، بهتر است ادامه ندهيد. رسايي در پاسخ به لاريجاني گفت: اين موضوع را گفتم چون برخي اعضاي هيات رييسه گفتند جوابيه آقاي هاشمي امروز در دستور كار مجلس است كه لاريجاني در پاسخ گفت: نه اينطور نيست چنين چيزي در دستور امروز مجلس نيست.انتظار بي‌حاصل براي گزارش مرگ ستار

پس از اين ديالوگ كوتاه بين رسايي و لاريجاني، موضوع پاسخ دفتر رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام به اتهاماتي كه رسايي در جريان نطق هفته گذشته خود مطرح كرده بود منتفي شد تا همه منتظر قرائت گزارش مجلس از بررسي مرگ ستار بهشتي بمانند.

اما اين انتظار هم به نتيجه نرسيد و برخلاف آنچه كه مهدي دواتگري وعده داده بود، روز گذشته هم گزارش مرگ ستار بهشتي در صحن علني قرائت نشد. در حالي كه بررسي اصلاح قانون سرباز قهرمان و نطق‌هاي ميان دستور نمايندگان در مجلس به پايان رسيده بود، ابوترابي‌فرد كه بعد از لاريجاني رياست جلسه را به عهده داشت، از فرهنگي خواست تا دستور بعدي را قرائت كند و دستور بعدي هم چيزي نبود جز سوال محمد دهقان از وزير جهاد كشاورزي درباره آلوده بودن محصولات كشاورزي توليد داخل.

نقوي‌حسيني، سخنگوي كميسيون امنيت ملي در اين لحظه در پاسخ به سوال خبرنگار «اعتماد» درباره زمان قرائت گزارش مرگ ستار بهشتي گفت: «اين گزارش امروز (يكشنبه) قرائت نخواهد شد.» وي دليل اين امر را هم قرائت نشدن گزارش در كميسيون امنيت ملي دانست و گفت كه بعد از قرائت گزارش در كميسيون امنيت ملي، احتمالا روز چهارشنبه در صحن علني قرائت خواهد شد.

منصور حقيقت‌پور، ديگر عضو كميسيون امنيت ملي هم در حاشيه جلسه علني روز گذشته، به «اعتماد» گفت: «ما هنوز اين گزارش را نديده‌ايم و قرار است در جلسه بعدازظهر امروز (يكشنبه) در كميسيون، اين گزارش قرائت شود تا اگر در ادبيات آن نياز به اصلاح بود، بعد از انجام اصلاحات و ويرايش ادبياتي، گزارش مورد تاييد كميسيون، روز چهارشنبه در جلسه علني قرائت شود.»ابهام در نظرات اعضاي كميسيون


اما قرائت نشدن گزارش مرگ ستار بهشتي، از آن رو تعجب‌برانگيز بود كه مهدي دواتگري، نماينده مسوول پيگيري اين پرونده، شنبه‌شب از نهايي شدن گزارش و قرائت آن در جلسه روز يكشنبه خبر داده و در اين باره به فارس گفته بود: «گزارش‌ نهايي پرونده ستار بهشتي با نظر كميسيون امنيت ملي مجلس هفته گذشته تنظيم و تقديم هيات رييسه شده است كه طبق برنامه در دستور كار جلسه علني مجلس قرار گرفته كه روز يكشنبه قرائت مي‌شود.» اين در حالي است كه ديروز منصور حقيقت‌پور اعلام كرد كه هنوز اين گزارش به رويت اعضاي كميسيون نرسيده است.

او در اين باره به فارس گفته بود: «دستگيري ستار بهشتي در مرحله اوليه عاري از مشكل بود، اما نگهداري وي در بازداشتگاه غيرقانوني و اعمال فشارهاي فيزيكي و رواني به او قصور ماموران پليس فتا بوده است. طبق دستور قضايي ستار بهشتي بايد فرداي روز دستگيري خود به زندان براي ثبت سابقه اعزام مي‌شد كه در روز دوم به زندان اوين منتقل و در روز سوم و چهارم مجددا با وجود اينكه دستور بازپرس پرونده اين بوده كه متهم در بازداشتگاه قانوني پليس آگاهي قرار گيرد، متاسفانه ماموران خودسرانه متهم را كماكان در همان مجموعه نگهداري مي‌كنند و تخلف مسوول پليس در اين قضيه مشهود است، چراكه وي نه‌تنها بر مجموعه خود نظارت و كنترل لازم را نداشته، بلكه حتي از وجود اين متهم در بازداشتگاه نيز بي‌خبر بوده و اين مساله بي‌كفايتي اين رييس را مي‌رساند كه خوشبختانه فرمانده محترم ناجا اقدام شايان توجهي در زمينه بركناري وي و برخورد با ماموران متخلف انجام داد.»

وي با بيان اينكه در حال حاضر سه نفر از ماموران متخلف در بازداشت به سر مي‌برند، گفته بود: «آنچه مسلم است اولا دستگيري اوليه متهم در چارچوب قانون بوده ثانيا به موجب ماده 500 قانون مجازات اسلامي مجازات اين فرد شامل يك ماه تا يك سال حبس بوده و با توجه به اقرار صريح متهم ضرورتي به اعمال فشارهاي فيزيكي و رواني نبوده است.»

او همچنين در گفت‌وگو با ايلنا با اشاره به اينكه ستار بهشتي در بازداشتگاه رباط‌كريم هرگز نبوده است اعلام كرده بود: ايشان در رباط‌كريم بازداشت نبوده است بلكه در منزل دستگير شده و در دادستاني رباط‌كريم تفهيم اتهام و بعد به تهران منتقل شده است.

پس اصلا آنجا بازداشت نشده است. دواتگري همچنين گفته بود: ما در جريان تحقيقات، از بازداشتگاه پليس فتا بازديد داشته‌ايم كه با در نظرگرفتن قوانين و استاندارد‌ها مشخص شد كه اين بازداشتگاه غيراستاندارد بوده است كه اين مساله در گزارش منعكس شده است.

اما در نهايت هيچ‌يك از اين توضيحات و گزارشي كه به گفته دواتگري در هشت صفحه و زيرنظر كميسيون امنيت ملي تهيه شده بود، ديروز در صحن علني قرائت نشد تا آن‌گونه كه حقيقت‌پور گفته، بعد از ويرايش ادبي، و پس از آنكه همه اعضاي كميسيون در جريان آن قرار گرفتند، در صحن علني قرائت شود؛ اتفاقي كه به گفته نقوي حسيني، سخنگوي كميسيون امنيت ملي، قرار است روز چهارشنبه بالاخره به وقوع بپيوندد.
پاتريوت‌ها؛ رايزني در آنكارا، واكنش در مسكو
گروه سياسي| يك هفته پس از هشدار سرلشگر فيروزآبادي نسبت با جمع‌آوري سامانه پاتريوت از مرز مشترك تركيه با سوريه و همچنين لغو سفر محمود احمدي‌نژاد به تركيه براي شركت در مراسم بزرگداشت مولانا، رامين ‌مهمانپرست، سخنگوي وزارت خارجه راهي تركيه شده تا آن‌گونه كه در برنامه كاري وي عنوان شده، همكاري‌هاي رسانه‌يي بين دو كشور را پيگيري كند. اين سفر در زماني انجام مي‌شود كه تنش‌ها در روابط تهران - آنكارا با توجه به استقرار سامانه پاتريوت در خاك تركيه بيشتر شده، هر چند دو طرف مي‌كوشند از دامن زدن به اختلافاتي كه در دو سال گذشته با توجه به بروز بحران در سوريه عميق‌تر شده، خودداري كنند.

با اين حال گمانه‌زني‌هايي كه درباره لغو سفر رييس جمهور به تركيه با توجه به اظهارات فرمانده ستاد كل نيرو‌هاي مسلح مطرح مي‌شود، فضاي سفر ‌مهمانپرست را نيز تحت تاثير قرار داده است. به نحوي كه سخنگوي وزارت امور خارجه صبح روز گذشته در بدو ورود به آنكارا گفت: سفر به تركيه با دعوت وزارت امور خارجه اين كشور صورت گرفته است. وي با اشاره به اينكه ممكن است در بين مردم كشور تركيه سوالاتي وجود داشته باشد، اظهار داشت: اختلاف نظرهايي بين دو دولت به ويژه در مساله سوريه وجود دارد كه در اين سفر در اين باره گفت‌وگو خواهيم كرد.

اين در حالي است كه به موازات سفر ‌مهمانپرست به تركيه، سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه در گفت‌وگو با روزنامه تودي راشا، در حمايت از نگراني‌هاي ايران درباره استقرار سامانه پاتريوت‌ها در تركيه سخن گفت. در حال حاضر مقامات تهران و برخي ناظران خارجي بر اين باورند كه هدف از استقرار اين سيستم تنها افزايش قدرت دفاعي تركيه در برابر سوريه نيست و ممكن است كشور‌هاي ديگري نيز هدف اين سامانه باشند. در اين بين گروهي مي‌گويند هدف اصلي اين پاتريوت‌ها ايران است. لاوروف نيز در تاييد اين ديدگاه گفت: به نظر مي‌رسد كه اين پاتريوت‌ها ايران را نشانه گرفته باشند. به گفته وي شيوه آرايش اين سامانه، به گونه‌يي كه در رسانه‌ها نشان داده شده، اين گمان را به ذهن متبادر مي‌كند كه سامانه مذكور مي‌تواند عليه ايران مورد استفاده قرار گيرد.

اين در حالي است كه مقامات تركيه تاكنون بارها اعلام كرده‌اند اين سامانه تنها خاصيت دفاعي دارد و قرار نيست از آن عليه ديگر كشور‌ها استفاده شود. اما اظهارات مقامات تركيه براي ايران متقاعد‌كننده نبود چرا كه وزير دفاع و پشتيباني نيروي مسلح با اشاره به استقرار موشك‌هاي پاتريوت در مرزهاي تركيه با سوريه، وجود اين سامانه‌ها را به ضرر كشور تركيه دانست.

سردار احمد وحيدي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينكه «حضور نيروهاي بيگانه غربي در كشورهاي اسلامي همواره با ايجاد مشكلات و اختلاف بين كشورهاي اسلامي همراه بوده است»، گفت: نصب موشك‌هاي پاتريوت در تركيه هيچ نقشي در امنيت‌زايي تركيه ندارد و اين به ضرر كشور تركيه است.

در همين حال يك عضو مجلس نيز گفت، استقرار پاتريوت‌ها، تركيه را ناامن مي‌كند. علاءالدين بروجردي، رييس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، با اظهار اينكه ناتو موشك‌هاي پاتريوت را به تركيه تحميل كرده، گفت: اين موشك‌ها به امنيت تركيه كمك نمي‌كند، زيرا همه همسايه‌هاي تركيه از نصب اين موشك‌ها ناراضي هستند. احمد داوود اوغلو، وزير خارجه تركيه، ?? آذرماه تاكيد كرد كه تركيه حق دارد براي دفاع از سرزمين خود هر كاري انجام دهد و ابزارهاي پيشگيري را به كار ببندد و اين كار را هر وقت لازم باشد انجام مي‌دهد.

از سوي ديگر نخست‌وزير تركيه درباره انتقاد ايران از استقرار موشك‌هاي پاتريوت در مرزهايش با سوريه با بيان اينكه در داخل كشور نيز برخي مخالف استقرار اين موشك‌ها هستند، گفت: اين اقدام تنها در جهت حفاظت از خاك تركيه انجام شده است. اردوغان در برنامه تلويزيوني شبكه خبري «ان‌تي‌‌وي» در پاسخ به سوالي درباره نگراني ايران از استقرار موشك‌هاي پاتريوت در مرز سوريه و تركيه از سوي ناتو گفت: تصميمات كشورمان را خودمان مي‌گيريم. در حال حاضر حتي در داخل كشور احزاب مخالف نيز از استقرار اين موشك‌ها انتقاد كرده و مخالف اين مساله هستند و اعلام مي‌كنند كه با استقرار اين سامانه، خاك كشور را در اختيار ناتو قرار داده‌ايم.
تحريم ايران به ضرر تركيه است
وزير انرژي تركيه تاكيد كرد كه تحريم‌هاي تحميلي عليه ايران به ضرر كشورش تمام مي‌شود. به گزارش فارس به نقل از پايگاه خبري «العهد»، «تانر يلدز» تاكيد كرد كه تحريم‌هاي اقتصادي تحميلي عليه ايران، به ضرر تركيه است و آنكارا تنها به اجراي تحريم‌هاي تحميلي از سوي شوراي امنيت عليه ايران پايبند است. وي در گفت‌وگو با خبرنگاران به توافقنامه امضا شده ميان تهران و آنكارا درباره صدور گاز ايران به تركيه اشاره كرد و گفت كه روابط دوجانبه ميان دوكشور در اين باره حول محور همين توافقنامه مي‌چرخد.
تركيه كاري نمي‌كند كه منافع اسراييل تامين شود
شهردار ارزروم در ديدار با سخنگوي وزارت خارجه ايران تاكيد كرد: ما در تركيه هيچ‌وقت دست به كاري نمي‌زنيم كه از منافع اسراييل حمايت كنيم. به گزارش مهر، شهردار ارزروم همچنين خواستار نظر وزير خارجه ايران درباره بحران سوريه شد و گفت كه قرار بود اجلاس سه جانبه وزراي خارجه در تركيه برگزار شود. ‌مهمانپرست با اشاره به اينكه صالحي براي اين سفر آماده بود و با داوود آغلو تماس تلفني داشت، گفت كه اجلاس لغو شده است.
منوچهر متكي:
ديپلماسي لجبازي و رو كم كردن نيست
منوچهر متكي در نشست بررسي مسائل جاري سياسي كشور كه عصر روز گذشته در دانشگاه شهيد بهشتي برگزار شد، اظهار ‏داشت: گاهي در شرايط آوار شده مجبور به تصميم‌سازي جديد مي‌شويم كه اين نشان از وجود موانع در سر راه اقتصادمان دارد. ‏در زماني كه طرح تحريم عليه ايران مطرح شده، گهگاه مسائل سياسي يك پديده اقتصادي را حساس و روي آن اثرگذاري بيش از ‏حد داشته است. وي با اشاره به اينكه هيچ دليل اقتصادي و هيچ تحريمي را نمي‌توان عامل اين نابساماني دانست، افزود: بر همين ‏اساس است كه مي‌گوييم در شرايط ويژه حق اشتباه نداريم. حتي اگر تصميم‌سازي را عقب بيندازيم آثار منفي آن بر جامعه حاكم ‏خواهد شد.‎‏ متكي در ادامه خاطرنشان كرد: در شرايط كنوني اقتصاد ايران با دو واقعيت فشار و هزينه‌زايي براي اداره امور و ‏كشورداري و همچنين تدبير در مديريت اقتصاد مواجه است، بدبينانه‌ترين تحليل‌ها نقش مديريت اقتصاد را 80 درصد دانسته‌اند. اگر ‏تاثير تحريم‌ها افزايش پيدا مي‌كند، به دليل عملكرد نادرست 80درصد ديگر است.‎‏ وزير امور خارجه سابق ايران درباره ‏ديپلماسي و مساله هسته‌يي ايران تصريح كرد، ديپلماسي لج‌بازي و رو كم كردن از طرف مقابل نيست. ما به دنبال غني‌سازي 5/3درصد بوديم ولي مخالفت‌هاي غرب و عدم ارائه سوخت 20 درصد به ايران باعث شد كه خودمان به آن سمت برويم و فشارهاي ‏آنها نيز اثر نكند.‎‏ متكي گفت: بنده خدمت مقام معظم رهبري گفتم كه ما در جريان هسته‌يي در جايگاه يك برنده قرار داريم بنابراين مي‌توانيم مدلي را طراحي كنيم تا مشكل طرف غرب كه كسب وجهه بين‌المللي است، حفظ شود. طرح بدين گونه طراحي شده ‏بود كه در يك‌طرف ترازو حقوق ايران مبتني بر اصول قرار داده باشد و غرب نيز به آن اذعان كند و در طرف ديگر مواردي قرار ‏دهيم كه براي امريكا وجهه ايجاد كند كه بتواند به دنيا بگويد ما مطمئن شديم كه ايران به دنبال سلاح هسته‌يي نيست.‎‏ وي با اشاره ‏به طبيعي بودن نگاه متفاوت در مناسبات و رفتار‌شناسي مسوولان كشور در اتصالات درون‌سيستمي گفت: ولي متاسفانه ما كمي بد‏اخلاق شديم و گمان مي‌كنيم همه‌چيز را بايد در جامعه مطرح كنيم.‎‏ متكي در ادامه خاطرنشان كرد: در حال حاضر ما در شرايطي ‏هستيم كه رييس‌جمهور امريكا مدعي شده كه ايران در آخر خط است و كارش تمام است. بر اين اساس آنها معتقدند يك فشار ‏ديگر ما را تسليم خواهد كرد و پس از آن، آنان مي‌توانند ما را پاي ميز مذاكره بكشانند اما ما در مذاكره به دنبال فضاي برابر ‏هستيم.‎‏ وزير امور خارجه سابق ايران با اشاره به اينكه سه ماه پيش در بالاترين سطح اعلام كرديم به دنبال ايجاد رابطه هستيم، ‏اظهار داشت: همين الان امريكا صحبت از مذاكره مي‌كند ولي به دنبال آن سنا تحريم جديدي عليه كشورمان تصويب مي‌كند.

‏معتقدم امريكا با مذاكره بازي مي‌كند و به آن پايبندي ندارد.‎‏ متكي ادامه داد من با خيلي از مسوولان خارجي ديدار داشتم، ملاقات‌هاي ‏اروپايي من نيز تقريبا با درخواست اروپاييان بوده است حتي امريكا نيز به ما پيغام مذاكره مي‌داد ولي مذاكره بايد در راستاي منافع ‏كشور و مباني اصولي باشد.‎‏ وي تاكيد كرد، در مواجهه با امريكا بايد از فرصت استفاده كرد. در دوره بوش مذاكره درباره عراق ‏مطرح شد منتها نگاه امريكا از بالا بود و ما اين نگاه را نپذيرفتيم ولي مدتي بعد عراقي‌ها درخواست مذاكره كردند و اتفاقا ‏مذاكرات خوبي نيز صورت گرفت و امريكا از اين مذاكرات نفع برد. چون قدري واقع‌گرا شدند.‎‏ وي افزود، به فاصله كوتاهي پس ‏از مذاكرات امريكا سربازان خود را از خيابان‌ها به پادگان‌ها منتقل كرد و قول داد كه نيروهايش را از عراق تا پايان سال 2011 ‏خارج كند.‎‏ متكي با اشاره به موضوع تبادل سوخت 5/3درصد با 20 درصد گفت، خود اوباما در نامه رسمي اذعان كرده بود ‏كه ايران به جهت عدم اعتماد به غرب ممكن است تبادل سوخت را نپذيرد. اما سه روز پس از اينكه ايران تبادل سوخت را پذيرفت ‏اوباما در شوراي امنيت عليه كشور ما قطعنامه صادر كرد. دليل اين اقدام اين بود كه اوباما به اندازه بوش هم قدرت تصميم‌گيري ‏نداشت.‎‏ وزير امور خارجه سابق ايران در خاتمه خاطرنشان كرد، نبايد گذاشت بحث رابطه با امريكا ابزاري تبليغاتي براي انتخابات ‏شود. رهبري در ديدار با كارگزاران فرمودند كه اگر ما دو سال و نيم تعليق را در دوران اصلاحات نمي‌پذيرفتيم نسل‌هاي آتي به ما ‏اعتراض مي‌كردند كه شايد اگر كمي سازش مي‌كرديد در مساله هسته‌يي به نتيجه مي‌رسيديم.‎
عناوين اين صفحه
عسكراولادي: احمدي‌نژاد به‌دنبال واگرايي است و به وحدت قوا علاقه نشان نمي‌دهد
مديريت واحد در اقتصاد مي‌خواهم
اين حرف ها تحريك احساسات مردم است
توكلي: احمدي‌نژاد مثل مصدق اختيارات ويژه مي‌خواهد
مطهري: شائبه استفاده از فشار افكار عمومي وجود دارد
مصباحي‌مقدم : كسي حق تحريك احساسات مردم ندارد
ملاقات احمدي نژاد از مشاورش
تحريم‌ها تاثيري در كار دانشگاه ندارد
گزارش مرگ ستار بهشتي قرائت نشد
پاتريوت‌ها؛ رايزني در آنكارا، واكنش در مسكو
تحريم ايران به ضرر تركيه است
تركيه كاري نمي‌كند كه منافع اسراييل تامين شود
ديپلماسي لجبازي و رو كم كردن نيست
ژست روشنفكري احمدي‌نژاد انتخاباتي است
به رييس‌جمهور اطلاعات غلط داده ‌اند
قرار نبود جلسه ما علني شود
طرح تمركز اقتصادي احمدي‌نژاد يادداشتي به هاشمي بود
بستني‌اش خوشمزه‌تره!
جان كري طرفدار مذاكره دوجانبه ايران و امريكاست
امريكا حق اظهارنظر درباره حقوق بشر را ندارد
اوباما گزارش غلط دريافت مي‌كند
ايران همچنان در دستور كار نتانياهو باقي مي‌ماند

ژست روشنفكري احمدي‌نژاد انتخاباتي است
داريوش قنبري

صحبت‌هاي آقاي احمدي‌نژاد در شنبه شب يك نطق انتخاباتي تمام‌عيار بود كه هدف‌شان هم مبرا كردن دولت بود از مشكلاتي كه به واسطه مديريت ايشان در چند سال گذشته به وجود آمده بود. از قبل هم پيش‌بيني مي‌شد كه ايشان در آستانه انتخابات چنين مواضعي را اتخاذ كنند تا بتوانند اهداف انتخاباتي خود را دنبال كنند. به نظر مي‌رسد سخنان اخير آقاي احمدي‌نژاد داراي چند محور بود؛ محور اول صحبت‌هاي ايشان همان‌طور كه اشاره كردم مبرا دانستن دولت از مشكلات كشور بود. محور بعدي صحبت‌هاي ايشان درباره يارانه‌ها و افزايش آنها بود در حالي كه مي‌دانيم دولت براي پرداخت همين ميزان يارانه‌يي كه الان در حال پرداخت است و همچنين حقوق كارمندان خود با مشكلات بسياري مواجه است. اما واقعيت اين است كه اين سخنان بيشتر داراي انگيزه انتخاباتي با هدف تبليغ براي كانديدايي كه مورد نظر و حمايت دولت قرار دارد بود. توجه به اين نكته ضروري است كه آقاي احمدي‌نژاد در بخشي از سخنان‌شان سعي كردند موضع‌گيري‌هايي كنند كه با مواضع سابق شان در تعارض بود. حتي ايشان در تلاش بودند كه به نوعي ژست روشنفكري بگيرند و انگار كه اصلا اين احمدي‌نژاد، آن احمدي‌نژادي نبود كه هفت سال پيش در انتخابات رياست‌جمهوري مي‌شناختيم و البته كه به نظر من اتخاذ چنين مواضعي بي‌ارتباط با اهداف انتخاباتي دولت در انتخابات رياست‌جمهوري آينده نيست.

بخش ديگري از سخنان آقاي احمدي‌نژاد درباره اختيارات رييس‌جمهور بود و ايشان به نوعي درصدد اين بود كه بگويد اختيارات‌شان كاهش يافته است. اين در حالي است كه دولت فعلي نسبت به دولت‌هاي قبلي به مراتب از اختيارات بيشتري برخوردار بوده است. من به هيچ‌وجه معتقد نيستم كه اختيارات آقاي احمدي‌نژاد از اختيارات رييس‌جمهوري‌هاي قبلي كمتر بوده است. البته منكر اين واقعيت هم نيستم كه به هر حال از برخي نهادها به دولت فشارهايي وارد مي‌شود اما در عين حال مي‌بينيم كه دولت در اين موارد چندان اعتنا نمي‌كند و كار خودش را انجام مي‌دهد تا جايي كه حتي نسبت به برخي قوانين هم بي‌توجه است. درباره اينكه ايشان مي‌گويند دولت تحت فشار قرار دارد يا اختيارات لازم را ندارد بايد بگويم اگر واقعا اين‌طور بود چرا ايشان تاكنون استعفا نداده اند؟ اگر اختيارات ايشان در رياست‌جمهوري واقعا محدود بود چرا در همان دور اول رياست‌جمهوري‌شان استعفا ندادند يا اصلا چرا در دور دوم كانديدا شدند؟

به نظر مي‌رسد اينكه ايشان بعد از گذشت نزديك به هشت سال بخواهند در پايان دوره دوم رياست‌جمهوري‌شان دم از محدود بودن اختيارات رييس‌جمهور و فشارها به دولت و... بزنند از سوي افكار عمومي پذيرفته نيست هرچند ممكن است براي اقناع عوام‌الناس در آستانه انتخابات موثر باشد. ضمن اينكه توجه به اين نكته ضروري است كه دولت آقاي احمدي‌نژاد اتفاقا بزرگ‌ترين شانس را در برخورداري از حمايت‌هاي نهادهاي مختلف از رهبري گرفته تا مجلس و ديگر نهادها داشته‌اند. گرچه در حال حاضر مدتي است كه به دلايلي اين حمايت‌ها كاهش پيدا كرده و شايد هم بر داشته شدن اين حمايت‌ها ايشان را به اين نتيجه رسانده كه اختيارات رييس‌جمهور محدود است.


به رييس‌جمهور اطلاعات غلط داده ‌اند
رييس كميسيون بهداشت مجلس با بيان اينكه رييس بانك مركزي اطلاعات نادرستي را درباره تخصيص ارز به حوزه بهداشت و تجهيزات پزشكي به رييس‌جمهور داده است، گفت: حداقل تا شهريور ماه امسال هيچ ارزي به تجهيزات پزشكي داده نشده بود. حسينعلي شهرياري در واكنش به اظهارات رييس‌جمهور مبني بر تخصيص ارز به دارو و تجهيزات پزشكي گفت: اطلاعاتي كه بانك مركزي به آقاي رييس جمهور درباره ارز دارو و تجهيزات پزشكي داده است اشتباه است. چون حداقل تا شهريورماه هيچ گونه ارزي براي تجهيزات پزشكي و دارو از سوي بانك مركزي به وزارت بهداشت تخصيص داده نشده بود و در اين مدت هم براي تجهيزات پزشكي ارز 1226 توماني كه رييس‌جمهور گفت اختصاص داده نشده است. از اوايل شهريور تا حدود سه هفته پيش حدود يك ميليارد دلار اختصاص داده‌اند كه بيشتر مربوط به دارو و ملزومات ريز پزشكي است اما براي تجهيزات، ارز 1226 توماني اختصاص داده نشده است.


ماجراي گلايه قاليباف از حدادعادل
قرار نبود جلسه ما علني شود
يك عضو فراكسيون رهروان ولايت از جزييات گلايه محمدباقر قاليباف از غلامعلي حدادعادل خبر داده است. ‏

سيدحسين نقوي حسيني، سخنگوي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با خبرگزاري آريا با ‏تاكيد بر اين مطلب كه ائتلاف 2+1 شكست خواهد خورد، گفت: ائتلاف به اين معناست كه افراد حاضر در آن جمع ائتلاف با يكديگر ‏را قبول كنند و حاضر شوند به‌نفع يك نفر كنار بكشند اما نمي‌توان از نشست حداد عادل، قاليباف و ولايتي چنين هدفي را استنباط ‏كرد زيرا هر كدام از اين آقايان خودشان مدعي كانديداتوري هستند. قاليباف شش سال است كه با استفاده از ظرفيت‌هاي شهرداري ‏تبليغات انتخاباتي انجام مي‌دهد لذا ايشان هيچگاه رضايت نمي‌دهند به نفع دو نفر ديگر از كانديداتوري كنار بكشد. ‏

يا آقاي حدادعادل پشتوانه‌يي تشكيلاتي در پشت ‌سر خود دارد كه انتظار دارند ايشان رييس‌جمهور آينده شود و حتي در اين زمينه ‏تلاش‌هايي هم انجام مي‌دهند. از سوي ديگر آقاي ولايتي يك شخصيت اصولگراي معقول است كه حتي بخشي از اصلاح‌طلبان هم ‏حامي ايشان هستند از اين‌رو اينها هيچ كدام به‌نفع ديگري كنار نخواهند رفت. ‏

نقوي‌حسيني تصريح كرد: اگر ائتلاف به اين معنا باشد كه ما هيچ كدام در حد رييس‌جمهور نيستيم لذا با هم ائتلاف مي‌كنيم تا يكي ‏از ما بتواند در قامت رييس‌جمهور ظاهر شود، اين ائتلاف معنا پيدا خواهد كرد كه دو نفر ديگر كنار بكشند در حالي كه چنين ‏موضوعي بعيد است اتفاق بيفتد بنابراين بنده اين ائتلاف را از پيش شكست‌خورده مي‌دانم.سخنگوي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي ادامه داد: آقاي قاليباف درباره اين ائتلاف اظهارنظر كرده كه به هيچ‌وجه ‏قرار نبوده اين نشست علني شود، ايشان حتي گلايه كرده است كه چرا آقاي حداد عادل اين موضوع را مطرح كرده در حالي كه ‏قرار نبوده نشست ما علني شود. اين نماينده مجلس اضافه كرد: اگر ما تلاش كنيم كليت اصولگرايي به يك وحدت برسد آن تلاش معنا دارد اما اينكه سه كانديدا با ‏يكديگر بنشينند و ائتلاف كنند معنايي ندارد. ‏


طرح تمركز اقتصادي احمدي‌نژاد يادداشتي به هاشمي بود
عضو حقوقي مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينكه طرح تمركز اقتصادي رييس‌جمهور در جلسه مجمع طي يادداشتي به رييس ‏مجمع تشخيص مصلحت نظام ارائه شد، نتيجه نخستين جلسه كارگروه اقتصادي مجمع با رييس‌جمهور را براي بررسي اين پيشنهاد، ‏تشكيل يك كميته 8 نفره خواند.ارسلان فتحي‌پور در گفت‌وگو با مهر با اشاره به جزييات ديدار اخير كميسيون اقتصادي مجمع تشخيص مصلحت نظام با احمدي‌نژاد ‏كه در دفتر كار رييس‌جمهور برگزار شد، اظهار كرد: آقاي احمدي‌نژاد پيشنهادي مبني‌ بر تمركز مديريت اقتصادي به مجمع ارائه ‏كرده بود كه قرار شد كميته‌يي در اين خصوص تشكيل شود و جزييات اين طرح را مشخص كند‎.‎وي افزود: از همين رو جلسه‌يي با حضور اعضاي كميسيون اقتصادي مجمع تشخيص مصلحت نظام با رييس‌جمهور و در دفتر كار ‏وي برگزار شد تا بررسي بيشتري روي اين طرح صورت گيرد‎.رييس كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به تعيين وظايف قواي سه‌گانه در قانون اساسي، تصريح كرد: در قانون ‏اساسي وظيفه قوه مقننه، تقنين و نظارت، قوه مجريه اجرا و قوه قضاييه هم نظارت عنوان شده است؛ لذا وظايف قانوني هر يك از ‏قوا مشخص شده است. ‎وي درباره جزييات طرح رييس‌جمهور ادامه داد: به‌عنوان قوه مقننه، قطعا ما هم علاقه‌مند به مديريت يكپارچه و جلوگيري از ‏پراكندگي كار هستيم، چراكه در اين صورت كار براي نظارت بر حسن اجراي امور آسان‌تر خواهد بود. لذا اصل موضوع تمركز ‏مديريت اقتصادي كشور در تقنين، اجرا و نظارت مورد تاييد همه اعضاي حاضر بود؛ البته به شرط تعيين ساز و كارها. ‎فتحي‌پور دستاورد جلسه اخير اعضاي كميسيون اقتصادي مجمع تشخيص مصلحت نظام با رييس‌جمهور را تشكيل يك كميته 8 نفره ‏براي بررسي بيشتر طرح رييس‌جمهور مبني‌ بر تمركز در مديريت اقتصادي كشور خواند.


بستني‌اش خوشمزه‌تره!
مقصد: اعتماد!

پيمان مقدمصبح شده و من همچنان بهت‌زده از آنچه شنبه شب در تلويزيون شنيده‌ام به سوي «اعتماد» در حركت هستم. تمام مدت با خودم فكر مي‌كنم كه حيف آن همه وقتي كه براي تحصيل در دبستان و راهنمايي، دبيرستان و دانشگاه به هدر داده‌ام. واقعا چرا به چون مني مدرك داده‌اند در حالي كه از ساده‌ترين اصول حساب و كتاب سر در نمي‌آورم. البته از قديم‌ها هم معلوم بود كه شاگرد زرنگي نيستم. چون همش سر زنگ هندسه خميازه مي‌كشيدم و مي‌گفتم اين درس‌ها بسه! خب نتيجه‌اش همين است. در عوض دكتر و مهندس و خلبان، شده‌ام روزنامه‌نگار بي‌دانشي كه هر چه حقوق ماهيانه‌ام را با يارانه يكي مي‌كنم و به حلقوم مخارج مي‌ريزم آخرش به تنفس مصنوعي كه همان وجه دستي از دوست و آشنا است، نيازمند مي‌شوم.

اما عموجان معتقد است كه امثال ما مخصوصا خودمان را مي‌زنيم به خرفتي و موش‌مردگي تا كام شيرين مردم از هدفمندي را تلخ كنيم.

شايد هم حق با ايشان باشد. شايد من از اصول دخل و خرج و مديريت بودجه چيزي سر در نمي‌آورم و بلد نيستم درست تقسيم منابع كنم تا همه‌چيز سر جايش باشد اما تورم چي؟ يعني واقعا تورم فقط 26 و خرده‌يي درصد رشد داشته؟

عموجان مي‌فرمايد كه بيشتر اين بحث‌ها كولي بازي است. مثل الان كه توت فرنگي نوبرانه را كيلويي 20 هزارتومان در بازار مي‌فروشند. خب شما نخوري نمي‌ميري كه! اصلا قديم‌ها توت فرنگي كجا بود. مردم يك سيب زميني پخته دور هم مي‌خوردند و صد تا شكر مي‌كردند.

در مسير به سمت «اعتماد» سري به آقا اسفنديار سوپري زدم. چاره كار بهت زدگي در فصل زمستان تناول بستني است. بله و مطابق معمول هم قيمتش بالا رفته! چرا؟ «چوب بستني وارداتي است و خب دلار كه بالا مي‌رود، چوب هم بهايش افزايش مي‌يابد.» اين را آقا اسفنديار مي‌گويد. بفرماييد حتي او هم بيشتر از من مي‌تواند معادلات اقتصادي را تحليل كند. «در كمد بغلي بستني ارزان‌تر داريم كه قيمتش پايين است اما خب تاريخ مصرفش گذشته. خوردي و طوري شدي وزارت بهداشت را سر من هوار نكني». نترس جان من! وزارت بهداشت كه نبايد در هر مورد جزيي دخالت كند و وقتش تلف شود. بستني تاريخ مصرف گذشته را چون قند مكرر ميل كردم و... قديم‌ها چوب بستني را به صورت تحقير آميزي با فنون متفاوت به دور دست‌ها پرتاب مي‌كردم اما اينك شكر خورده باشم. با احترام تمام در بهترين نقطه كيفم گذاشتم...خواب ديدم...


خواب ديدم. خواب كه چه عرض كنم؛ كابوسي بود هولناك. روي تخت بيمارستان بودم. داشتم خفه مي‌شدم. دكترها و پرستارها مي‌رفتند و مي‌آمدند. «اين مريض بستني را با چوبش خورده. مي‌شود كاري برايش كرد؟» دكتر با ماسكي بر صورت پيش آمد و دستش را تا مچ در حلقوم‌ام فرو كرد و چرخاند. بعد هم گفت كه «اين چوب عزيز بدجوري در گلوي اين بيمار محترم فرو رفته. بايد هر جوري هست سر و ته‌اش را هم آورد تا كار به شيفت بعد نكشد.» صداي دكتر خيلي آشنا بود. «عزيزم! همه چي تحت كنترله. عالي و نرمال. تو هم خيلي بيمار كار درست و مقاومي هستي. آفرين. قربون قد و بالات برم. دكتر صدا قشنگ را شناختم.‌ اي واي؛ مرتضي حيدري...


جان كري طرفدار مذاكره دوجانبه ايران و امريكاست
يك كارشناس مسائل منطقه تاكيد كرد: جان كري طرفدار شديد مذاكرات دوجانبه ايران و امريكا است و در اين راه مي‌تواند اقداماتي انجام دهد البته انجام اين مذاكرات بستگي به واكنش طرفين به ويژه جمهوري اسلامي دارد. داوود هرميداس‌باوند در گفت‌وگو با ايسنادرباره معرفي جان كري به عنوان وزير خارجه امريكا گفت: در امريكا رييس‌جمهور تصميم مي‌گيرد و وزرا به منزله مشاورين رييس‌جمهور تلقي مي‌شوند. همچنين تصميمات گرفته شده توسط رييس‌جمهور در پرتو نظرات مختلفي مانند كنگره، وزارت خارجه، شوراي امنيت ملي، پنتاگون، سازمان سيا و لابي‌هاي مختلف و به ويژه درباره مسائل خاورميانه لابي اسراييل قرار مي‌گيرد. وي با تاكيد بر اينكه انتخاب جان كري به عنوان وزير خارجه امريكا، با توجه به شخصيت و نگرش‌هاي وي بر اساس ديدگاه ليبراليستي در مسائل خاورميانه باعث مي‌شود كه وي به جاي ابزار سخت‌افزاري از ابزار نرم‌افزاري استفاده كند، تصريح كرد: انتخاب وي بيشتر منجر به اتخاذ ابزار نرم‌افزاري در تصميم‌گيري‌هاي اوباما در خاورميانه از جمله ايران خواهد شد. با توجه به شرايطي كه امريكا در آن قرار گرفته است از لحاظ برخورد آينده امريكا با ايران، نظرات وي به شكلي خواهد بود كه گزينه نظامي در تصميم‌گيري‌ها مطرح نشود. هرميداس‌باوند با اشاره به اينكه در مقايسه با سوزان رايس معرفي جان كري انتخاب بسيار خوبي بود، گفت: وي با توجه به نگاه ليبرالي خود شديدا خواهان مذاكرات دوجانبه ميان ايران و امريكا بوده و پيشنهاداتي در اين باره مطرح شده است. اين استاد دانشگاه درباره تاثير مواضع جان كري به عنوان وزير جديد خارجه امريكا در مذاكرات ايران و 1+5 گفت: حل مساله هسته‌يي ايران بيش از هر چيز مرتبط با نظر امريكايي‌ها است، زيرا در پشت مواضع 1+5، موضع امريكا قرار داشته و نقش تعيين‌كننده‌يي دارد و براي حل اين معضل بايد طرف اصلي را مورد خطاب قرار دهيد. جان كري بيش از 20 سال در كميته روابط خارجي سناي امريكا حضور داشته و به همين دليل در حوزه سياست خارجي تبحر دارد. همچنين در انتخابات 2004 رياست‌جمهوري امريكا در رقابتي تنگاتنگ از رقيبش جرج دبليو بوش شكست مي‌خورد. پس از بر سر كار آمدن اوباما به عنوان نماينده غيررسمي در حوزه سياست خارجي عمل كرده و حتي سفرهايي به كشورهاي مختلف داشته است.


امريكا حق اظهارنظر درباره حقوق بشر را ندارد
سخنگوي وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالي درباره خروج نام منافقين از ليست تروريست‌ها و قرار گرفتن سپاه پاسداران در اين ليست از سوي امريكا، بيان كرد: امريكايي‌ها بيشترين ناقضان حقوق بشر هستند و حق اظهارنظر در اين زمينه را ندارند. به گزارش مهر، ‌مهمانپرست با اشاره به زندان گوآنتانامو و ساير اقدامات ضدحقوق بشر امريكا، تصريح كرد: منافقين با 16 هزار ترور در ايران مورد حمايت كشورهاي غربي قرار گرفتند واين حمايت به اين معناست كه در بين مقامات امريكايي و اروپايي براي حمايت از تروريست‌ها تمايل وجود دارد. وي تصريح كرد: در كشور خود هر جا اقدام تروريستي را مشاهده مي‌كنيم ردپاي امريكايي و اروپايي را مي‌بينيم. حمايت آنها از ريگي و موضوعات ديگر نشان مي‌دهد كه بيشترين حمايت را از تروريست‌ها دارند. همچنين سخنگوي وزارت امور خارجه ايران اظهارات مغرضانه و مداخله‌جويانه ‎ويليام هيگ، وزير خارجه انگليس درباره ‏وضعيت برخي از محكومان قضايي در جمهوري اسلامي را محكوم كرد‏. ‎به گزارش ايرنا، ‎رامين ‌مهمانپرست گفت: اين اظهارات خلاف واقع، تـلاش ديـگري از سوي دولتمردان انـگليسي ‏براي سوءاستفاده از موضوعات حقوق بشري است.‏ ‌مهمانپرست اظهارداشت: دولت انگليس با سابقه طولاني استعماري ‏و پرونده سنگين نقض حقوق بشر، صلاحيت دخالت در امور داخلي كشورها با ادعاي واهي مدعي حقوق بشر را ندارد‏‎.


اوباما گزارش غلط دريافت مي‌كند
رييس ستاد كل نيروهاي مسلح با اشاره به اينكه اوباما گزارش‌هاي غلطي درباره صحنه سوريه دريافت كرده است، گفت: دولت امريكا بايد موضع عجولانه خود درباره حمايت از تروريست‌هاي القاعده در سوريه را اصلاح كند. به گزارش فارس، سرلشكر حسن فيروزآبادي رييس ستاد كل نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي با اشاره به اوضاع سوريه اظهار داشت: تروريست‌هاي القاعده در سوريه بسيار ضعيف‌تر از آن هستند كه انعكاس اقدامات آنها در اين كشور از طريق رسانه‌ها و وسايل ارتباط جمعي منتشر مي‌شود. وي افزود: اكثريت ملت سوريه خواهان استقرار آرامش در كشورشان هستند و نيروهاي مسلح مدافع مردم در اين كشور نيز از قدرت بالايي برخوردارند.


ايران همچنان در دستور كار نتانياهو باقي مي‌ماند
بنيامين نتانياهو كه براي انتخاب مجدد به عنوان نخست‌وزير رژيم صهيونيستي تلاش مي‌كند، ايران را از موضوعات محوري دوره بعدي خود در صورت پيروزي دانست. به گزارش ايسنا، به نقل از رويترز بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير رژيم صهيونيستي كه با شبكه دو تلويزيون اين رژيم مصاحبه مي‌كرد، ايران را تهديد خواند و گفت، پيشگيري از تبديل شدن ايران به يك (تهديد) هسته‌يي، هدف محوري دوره بعدي من در صورت جلب اعتماد راي‌دهندگان خواهد بود. بنابر اين گزارش، نتانياهو «خط قرمز» نيمه سال 2013 را براي حل پروژه غني‌سازي اورانيوم ايران تعيين كرده است. گفتني است از زمان اعلام انتخابات در تاريخ نهم اكتبر به بعد نتانياهو كمتر درباره برنامه هسته‌يي ايران به صورت علني بحث كرده است. وي پيشتر در تاريخ 27 دسامبر در سخنراني خود در برابر مجمع عمومي سازمان ملل خواستار تعيين خط قرمز در رابطه با ايران شده بود. براساس اين گزارش، با اين حال وي به مصاحبه‌كنندگان گفت كه به صورت روزانه به اين موضوع مي‌پردازد. نتانياهو گفت: روزي نيست كه در آن من با رهبران خارجي درباره ايران حرف نزنم.


روزنامه اعتماد
طراحی و پیاده سازی نرم افزار : شرکت ارتباطات نوین فرانام