چهارشنبه، 15 آذر 1391 - شماره 2560
   
 
صفحه نخست :: روزنامه :: صفحه نخست
حبيب‌الله عسگراولادي در گفت‌وگو با «اعتماد»:
باب گفت‌وگو با منتقدان را هيچ‌وقت نبستيم


عكس:دانيال شايگان

گروه سياسي|مجتبي حسيني

نامه‌هايي كه براي محمدرضا خاتمي نوشتم حجتم در روز قيامت است

در مقابله با دشمنان انقلاب چه بكشيم و چه كشته شويم پيروزيم

مرشد سياسيون كشور نيستم

برخورد انساني با مخالفان بخشي از وظيفه روشنگري است

در نقد مخالفان رعايت احترام، انصاف و عدالت از الزامات كار است

به راي مردم احترام مي‌گذاريم

انقلاب به يك منبع لايزال تئوريك وصل است

بايد كمك كرد تا دولت دوره خود را به پايان برساند

ركوردهاي مثبت دولت ناديده گرفته شوند به بيراهه خواهيم رفت


حبيب‌الله عسگراولادي مسلمان را بايد يكي از كليدي‌ترين چهره‌هاي جناح راست ديروز و اصولگرايان امروز دانست. سياستمدار 80 ساله دماوندي كه پسوند مسلمان فاميلي‌اش باعث شد تا برخي شبهاتي را درباره جديدالاسلام بودن او مطرح سازند تا اينكه عسگراولادي در ديداري با جوانان حزب موتلفه در سال 86 پرده از چرايي بودن پسوند «مسلمان» در فاميلي خود برداشت: «علت اينكه پسوند فاميلي من مسلمان است اين است كه اداره ثبت احوال منطقه در اين منطقه هم مسلمان و هم يهودي را ثبت مي‌كرد زيرا امامزاده يحيي يك ضلع محله‏اش به محله يهودي‌نشين مي‏خورد. اما محل سكونت ما يهودي‌نشين نبود. در شناسنامه‌ها كه مي‏نوشتند، مليت و تابعيت بعد از اسم و فاميل بود. مليت ما هم اسلام يا مسلمان بود. نويسنده شناسنامه وقتي عسگراولادي را نوشته، مسلمان را آن‌طرف مليت ننوشته. اين قيد مسلمان را ثبت احوال امامزاده يحيي اشتباه كرده است. منتها بعضي به من مي‏گفتند كه شما بنويس و اين مسلمان را عوض كن. جوابش را من گفتم كه افتخار مي‌كنم كه مسلمانم و مسلمان بودن چيزي نيست كه نامه بنويسم به ثبت احوال كه من نمي‌خواهم قيد مسلمان بعد از اسمم باشد. لذا بنده و فرزندانم بعد از عسگراولادي، مسلمان قيد شده در صورتي كه در ثبت احوال چنين اشتباهي رخ داده است.»او با نيم قرن فعاليت سياسي سرد و گرم چشيده سياست است وهمچنان از عناصر كليدي سياست‌ورزي جناح راست سنتي به شمار مي‌آيد. عسگراولادي اما ديگر همچون گذشته ترجيحي به گفت‌وگوي حضوري با خبرنگاران ندارد. نزديكانش وضعيت جسماني او را دليل اين مساله مي‌دانند. چنين است كه در پاسخ به درخواست گفت‌وگوي «اعتماد» مي‌گويد: سوال‌هايتان را مكتوب بدهيد. «اگرچه پاسخ بسياري از سوال‌هاي مكتوب را هم نمي‌دهد» و مي‌گويد: «شما مي‌خواهيد من را وارد فضايي كنيد كه من نبايد وارد اين فضا بشوم.» دوباره برايش سوال ارسال مي‌كنيم. سوال‌هايي نظير ماجراي سفر او به همراه مهندس سيدجواد مادرشاهي به پاكستان در سال 61 و كشف حزب توده كه همچنان با در دسترس نبودن جواد مادرشاهي مشاور امنيتي رييس‌جمهور وقت و حبيب‌الله عسگراولادي بي‌پاسخ مانده است. عسگراولادي در پاسخ به بيش از 30 سوال روزنامه «اعتماد» تنها به هفت پرسش پاسخ داد و وعده داد كه بقيه سوال‌هاي بي‌پاسخ را در وقت مقتضي پاسخ دهد.

جنابعالي به عنوان يكي از چهره‌هاي پرسابقه انقلابي همواره مورد احترام منتقدان و مخالفان خود بوده‌ايد به نحوي كه تعدادي از چهره‌هاي شاخص سازمان مجاهدين انقلاب و جبهه مشاركت حضرتعالي را يك چهره سياسي اخلاق‌گرا معرفي مي‌كنند. حتي در گفت‌وگويي كه با آقاي سعيد حجاريان داشتم ايشان از شما به نيكي ياد كرده و گفتند كه آقاي عسگراولادي آن مقطعي كه من ترور شده بودم براي عيادت من به بيمارستان آمده و دعاي شفا خوانده بودند. به واقع چه مي‌شود كه جناب آقاي عسگراولادي براي سلامتي مخالفان سياسي خود دعاي شفا مي‌خواند؟چه درسي در اين كار شما براي سياسيون وجود دارد؟

بنده مرشد سياسيون كشور نيستم، هيچ‌وقت هم در اين مقام كه مدرس آنها باشم ظاهر نشدم. بنده احدي از فعالان سياسي كشور هستم كه در طول بيش از نيم قرن فعاليت سياسي سعي كردم سيره انبيا و اولياي الهي و به ويژه مراد و مرشدم امام خميني را در سياست‌ورزي رعايت كنم. برخورد انساني و اخلاقي با مخالفان بخشي از وظيفه روشنگري است كه بر عهده همه سياستمداران است. ما بايد در برخورد با مخالفان فرقي بين «قول»و «قائل» بگذاريم، اگر قول را عقلاني و منصفانه نقد كنيم. در تصحيح فكر قائل هم موثر است ان‌شاء‌الله. ما به مدد خداوند تجربيات خوبي در زندان در برخورد و مباحثه با گروه‌هاي سياسي و مذهبي ملي‌گرا و صاحبان انديشه‌هاي چپ‌گرا و نژادگرا و منافقين و گروه‌هاي الحادي كسب كرديم و بحمدالله اين تجربيات پس از انقلاب هم مفيد واقع شد لذا معتقدم در نقد مخالفين رعايت احترام، انصاف و عدالت از الزامات كار است.

آقاي عسگراولادي آيا فضاي سياسي ايران در حال حاضر اسلامي است يا ماكياوليستي؟

نمي‌دانم منظور شما در اين سوال از سه واژه فضاي سياسي ايران، اسلامي و ماكياوليستي چيست؟ و اين دو قطبي اسلامي و ماكياوليستي چطور در ذهن شما آرايش پيدا كرده است. همين‌قدر بگويم ما پس از گذشت سه دهه از انقلاب به لحاظ سياسي هم در داخل و هم در خارج به بركت خون شهدا و فداكاري جانبازان و ايثارگران و آزادگان و با حاكميت ولايت فقيه يك فضاي نوراني و عطرآگين داريم. شما اگر بويي غير از اين استشمام مي‌كنيد باور كنيد كه مربوط به شامه خودتان است. اگر نخواهم خيلي خوشبين باشم برخي ناملايمات در فضاي سياسي كشور ذاتي نيست و عرضي است. با مدد خداوند ما هر قدر جلوتر مي‌رويم افق روشن‌تر از گذشته مي‌بينيم.

يكي از مهم‌ترين تعاملات احزاب را بايد نامه‌نگاري‌هاي جنابعالي با آقاي محمدرضا خاتمي دانست؛ نامه‌هايي كه به عدد هفت رسيد. چه شد كه به عنوان دبيركل موتلفه به اين نتيجه رسيديد كه بايد با حزب رقيب خود مناظره مكتوب داشته باشيد؟ ثمرات اين نامه‌نگاري‌ها چه بود؟آيا حضرتعالي از باب امر به معروف و نهي از منكر اقدام به اين كار كرديد يا آنكه تلاش داشتيد تا به آگاه‌سازي افكار عمومي كمك كنيد؟چه شد كه اين نامه‌نگاري‌ها متوقف شد؟ مهم‌ترين نقص پاسخ‌هاي آقاي محمدرضا خاتمي به نامه‌هاي خود را در چه مسائلي دانستيد؟

ما باب گفت‌وگو با منتقدان را هيچ‌وقت بسته نمي‌بينيم. نامه‌نگاري‌هايي كه اشاره كرديد براي شفاف‌سازي و نقد مباني تئوريك گردانندگان حزب مشاركت بود و قطع گفت‌وگو هم از اينجانب نبود. آنها آخرين نامه بنده را بي‌پاسخ گذاشتند. اگر ديدگاه‌هاي ما را از روي انصاف و عدالت مطالعه مي‌كردند ما شاهد حوادث تلخ خروج برخي از حاكميت يا خروج برخي ديگر بر حاكميت آنها در دوران اصلاحات و نيز حوادث تلخ سال 88 نبوديم.

اين نامه‌ها حجت ما براي روز قيامت است. ما آنچه «شرط بلاغ» بود با آنها گفتيم به نتيجه آن هم زياد فكر نكرديم كه آنها پند گرفته يا ملول مي‌شوند.

آيا اگر در حال حاضر هم احزاب اصولگرا خواهان گفت‌وگوي مكتوب بر سر مسائل سياسي كشور باشند جناب آقاي عسگراولادي اين آمادگي را دارند؟

احزاب اصولگرا از ابتداي اقبال مردم يك نقد درون‌گفتماني بين خود را مديريت كرده‌اند و تاكنون هم بين آنها گفت‌وگو و نقد سازنده بوده و محصول اين گفت‌وگو همگرايي اصولگرايان بوده است.

جنابعالي و حزب موتلفه نخستين حزب اصولگرايي بود كه بلافاصله پس از پيروزي آقاي خاتمي پيام تبريك كتبي براي ايشان ارسال كرد. حتي در يكي از جلساتي كه با اعضاي جوانان اصلاح‌طلب داشتيد خاطره آن تبريك را دوباره بازخواني كرديد. ارتباط حزب موتلفه با آقاي خاتمي بر اساس چه اهدافي شكل گرفت؟آيا آقاي خاتمي به انتقادها و راهكارهاي موتلفه براي حل مشكلات كشور دقت نظر داشتند؟موتلفه و جنابعالي چه تلاش‌هايي را براي كمك به دولت اصلاحات در جهت پيشبرد اهداف كشور داشتيد؟ رابطه موتلفه با دولت آقاي خاتمي بهتر بود يا با دولت آقاي احمدي‌نژاد؟


ما به راي مردم احترام مي‌گذاريم. مردم‌سالاري يعني يك روش معين براي رسيدن به نتايج نامعين. بايد به اين ملتزم باشيم، اگر آنچه از صندوق راي بيرون آمد و به نفع ما بود بپذيريم و اگر به نفع ما يا ميل ما نبود اوضاع را به هم بريزيم. شرط عقل و وفاي به عهدمان درباره پذيرش نتايج نيست لذا وقتي آقاي خاتمي راي آورد ما به احترام راي مردم به او تبريك گفتيم و نخستين كسي هم كه تبريك گفت رقيب او آقاي ناطق‌نوري بود. ما مي‌خواستيم اين مساله را در كشور فرهنگ كنيم، اما متاسفانه دوستان ما در سال 88 وقتي ديدند راي نياوردند نتايج را نپذيرفتند و بر طبل تقلب در انتخابات كوبيدند. اين رفتار يعني دموكراسي، بي‌دموكراسي و هرچه تا ديروز مي‌گفتيم هيچ. آقاي خاتمي فرداي پيروزي طبق قانون اساسي رييس‌جمهور ما هم بود. حزب موتلفه اسلامي به همه دولت‌هاي پس از انقلاب از اين زاويه نگاه مي‌كرد و اكنون هم همين نگاه را دارد. در عين حال ما از نقد مشفقانه دريغ نمي‌كرديم. گاهي اين نقدها مقبول مي‌افتاد گاهي هم نه. البته رابطه ما به عنوان يك دولت اصولگرا با رابطه ما با دولت آقاي خاتمي مي‌تواند متفاوت باشد.

با توجه به مجموعه شرايط و مشكلات وضعيت آينده را چگونه تحليل مي‌كنيد؟

آينده انقلاب اسلامي را بنده بسيار روشن، شفاف و اميدوار‌كننده مي‌بينم. شما اگر از 15 خرداد سال 42 يك نمودار رسم كنيد از فراز و فرودهاي انقلاب يك حركت رشد يابنده، پيشرفته و توسعه يافته را مي‌بينيد. در اين سال‌ها روز به روز به قدرت مردم و رهبري معظم انقلاب افزوده شده است. ما حتي يك روز هم توقف، ركود و عقب‌نشيني نداشتيم. انقلاب به يك منبع لايزال تئوريك وصل است كه مدام مي‌تواند ايدئولوژي خود را بازتوليد كند. با سپاس خداوند ما داراي مردمي هستيم كه عمدتا وفادارترين به دين و اصول مذهب هستند. ما داراي فرهنگي هستيم كه شكست در آن معنا ندارد لذا در مقابله با دشمنان انقلاب چه بكشيم و چه كشته شويم پيروزيم. امروز ايران پرقدرت‌ترين كشور منطقه است. در جهان اسلام موقعيتي استثنايي دارد. مردم جهان به ايران و ملت ما به ديده احترام مي‌نگرند. ما در برنامه چشم‌انداز 20 ساله اهدافي را در نظر گرفتيم كه به ياري خداوند از هم‌اكنون به بخشي از آن رسيده‌ايم. انقلاب اكنون يك نهال نيرومند است و با تندبادها و توفان‌هاي سياسي آشناست و چون سرو سرخم نخواهد كرد.

به نظر جنابعالي مهم‌ترين نقاط ضعف دولت آقاي احمدي‌نژاد چه بوده است؟

دولت كنوني همانند دولت‌هاي گذشته خدماتي داشته كه بايد در نقد عملكرد دولت لحاظ كرد. البته اشكالاتي هم داشته كه بايد با نقد مشفقانه آن را برطرف كرد. دولت در ماه‌هاي پاياني خود است. بايد كمك كرد دوره خود را به پايان برساند تا يك داوري عادلانه راجع به عملكرد آن داشت. دولت ركوردهايي از خدمت در اجرا داشته است كه در دولت‌هاي گذشته مشابه نداشته است. اين ركورد به دليل هدايت‌هاي مقام معظم رهبري و حضور جدي مردم در صحنه‌ها بوده است و در نقد عملكرد اگر ركوردهاي مثبت دولت ناديده گرفته شوند به بيراهه خواهيم رفت.
نگاهي به مشخصات پهپاد شكار شده امريكايي
پهپاد چگونه شكار شد؟|گفت و گو با مقام بلندپايه سپاه|
پهپاد دوم در چنگ ايران


دعوا و حلوا |يادداشتي از صباح زنگنه|

گروه سياسي|آزاده افتخاري


برخلاف يك ماه پيش كه در مقابل سكوت تهران، پنتاگون مدعي شد جنگنده‌هاي سپاه يك فروند پهپاد امريكايي را برفراز خليج فارس هدف قرار داده‌اند، مقامات سپاه صبح روز گذشته از به زمين نشاندن يك پهپاد امريكايي خبر داده و اعلام كردند اين هواپيماي كوچك بدون سرنشين به حريم هوايي ايران در خليج فارس تجاوز كرده است. رسانه‌هاي ايراني خاطرنشان كردند كه اين پهپاد يك اسكن ايگل ساخت شركت بويينگ بوده كه بنا بر اطلاعات وب سايت اين شركت مي‌تواند از روي كشتي‌ها پرواز كرده و فعاليت كند. دو روز پس از انتخابات 6 نوامبر امريكا، سخنگوي وزارت دفاع امريكا كه در يك نشست خبري سخن مي‌گفت در اظهاراتي غافلگير‌كننده از حمله سخو‌هاي ايراني به پهپاد امريكايي در تاريخ اول نوامبر خبر داد. اين در حالي بود كه نه تهران و نه مقامات كاخ سفيد، تا زماني كه جورج ليتل اين خبر را اعلام كرد، آن را رسانه‌يي نكرده بودند. در آن زمان سكوت ايران و دولت اوباما به شرايط خاص امريكا در آستانه انتخابات ارتباط داده شد و برخي نيز آن را نشانه‌يي مثبت از سوي ايران قلمداد كردند مبني بر اينكه سكوت تهران و خودداري از دامن زدن به تنش‌ها گامي در جهت آماده كردن زمينه براي مذاكرات مستقيم ايران و امريكا است كه سوژه آن در چند ماه اخير به‌شدت داغ شده است. اما به زمين نشاندن اسكن ايگل بر خلاف پهپاد امريكايي كه ماه گذشته مورد تعقيب قرار گرفته بود، به سرعت از سوي سپاه رسانه‌يي شد. آن هم چهار روز پس از آنكه هيلاري كلينتون، وزير امور خارجه امريكا از آمادگي كشورش براي مذاكره مستقيم با تهران خبر داده بود و علي‌اكبر صالحي همتاي ايراني وي نيز اعلام كرد در مورد مذاكره موضوعي منعي وجود ندارد. در حالي كه تلويزيون ايران ظهر روز گذشته تصاويري از پهپاد امريكايي و علي فدوي، فرمانده نيروي دريايي سپاه را نشان مي‌داد، ايالات متحده در مورد به زمين نشانده شدن اسكن ايگل توسط ايران ابراز ترديد كرد. خبرگزاري رويترز به نقل از سخنگوي نيروي دريايي امريكا در بحرين مدعي شد هيچ پهپادي كه متعلق به امريكا باشد، ناپديد نشده است.


سي‌بي‌سي: ايران ادعا كرد: سومين پهپاد امريكايي در دو سال گذشته هدف گرفته شد.

يواس‌اي‌تو‌دي: پهپادي از امريكا گم نشده است.

رويترز: ايران مي‌گويد پهپاد امريكايي بر فراز آسمانش را توقيف كرده است.


اين خبر‌گزاري انگليسي به نقل از وي ادامه داد: نيروي دريايي امريكا مسووليت كامل هواپيماهاي بدون سرنشين فعال در منطقه خاورميانه را بر عهده دارد و فعاليت اين پهپاد‌ها مطابق با قوانين بين‌المللي حاكم بر حريم هوايي و آبي است. وي همچنين مدعي شد اخيرا هيچ مدركي دال بر ناپديد شدن پهپاد متعلق به امريكا وجود نداشته است. اظهارات اين مقام امريكايي در شرايطي مطرح شد كه تلويزيون ايران تصوير پهپاد را روبه‌روي نقشه بزرگي از ايران نشان مي‌داد كه روي آن به زبان فارسي و لاتين نوشته شده بود: ما امريكا را زير پاي خود له مي‌كنيم. از سوي ديگر محمود احمدي‌نژاد روز سه‌شنبه بدون اشاره به پهپاد امريكايي كه سپاه مي‌گويد آن را به زمين نشانده، به دشمنان ايران در مورد رفتار آنها هشدار داد. او گفت: دشمنان ما بايد چشم‌هاي خود را باز كنند. احمدي‌نژاد ادامه داد: ممكن است آنها چند گامي را رو به جلو بردارند اما در نهايت ما آنها را ناگزير به عقب‌نشيني از مرزهايشان مي‌كنيم. همچنين فدوي نيز خاطرنشان كرد سپاه يك پهپاد امريكايي كه حريم هوايي ايران بر فراز خليج فارس را نقض كرده بود، به صورت الكترونيكي به زمين نشانده است. گزارش تلويزيون دولتي نيز حاكي از آن است كه هدف اين پهپاد جاسوسي بوده است. نقض حريم هوايي موضوعي است كه مقامات تهران در توضيح تعقيب پهپاد امريكايي در نخستين روز ماه نوامبر به آن اشاره كردند اما پنتاگون مدعي شد اين پهپاد 16 مايل از مرز ايران فاصله داشته است. البته بحث در مورد اين پهپاد تنها تا چند روز پس از اعلام اين خبر ادامه داشت و پس از آن مقامات تهران و واشنگتن هيچ موضع‌گيري‌اي در مورد آن نداشتند. روزنامه نيويورك‌تايمز در اين زمينه گزارش داد: در صورتي كه به زمين نشانده شدن پهپاد امريكايي، تاييد شود، تنش‌ها بين ايران و امريكا بر سر آسمان خليج فارس را تشديد مي‌كند. اين در حالي است كه وال‌استريت ژورنال روز دوشنبه گزارش داده بود به دنبال انتشار گزارش آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در خصوص رآكتور بوشهر، امريكا تعداد پهپادهاي خود براي جمع‌آوري اطلاعات از اين نيروگاه را افزايش داده است. ايران ماه گذشته در نامه‌يي اعتراض‌آميز به سازمان ملل اعلام كرده بود كه هواپيماهاي امريكايي دست‌كم 8 بار حريم هوايي جمهوري اسلامي را نقض كرده‌اند. انتقاد ايران از نقض حريم هوايي‌اش يك سال پس از آن انجام شد كه سپاه اعلام كرد كه يك فروند پهپاد آر كيو 170 را در نزديكي مرز مشترك ايران با افغانستان به زمين نشانده است. سپاه در آن زمان تاكيد داشت كه با در اختيار گرفتن كنترل اين پهپاد آن را ناگزير به فرود كرده اما مقامات امريكايي مدعي شدند آر كيو 170 دچار نقص فني شده و در محدوده ارضي ايران سقوط كرده است.آنچه در زير مي‌خوانيد گفت و گوي مجتبي حسيني ،خبرنگار «اعتماد» با سردار رمضان شريف مدير كل روابط عمومي سپاه است.

‌ سردار رمضان شريف چه شباهتي ميان پهپاد scaneagle كه امروز در تور پدافندي نيروي دريايي سپاه افتاده با پهپاد RQ170 كه آذرماه سال گذشته در اختيار ايران قرار گرفت، وجود دارد؟


اين پهپاد از نوع دريايي است و از روي ناو بلند مي‌شود و اطلاعات كسب شده را به يك ناو سرفرماندهي در خليج فارس منتقل كرده و سپس آنها اين اطلاعات را مورد تجزيه و تحليل قرار مي‌دهند. چگونگي به تور انداختن اين پهپاد بسيار حائز اهميت است و حتي مي‌توان گفت گرفتار شدن اين پهپاد در تور امنيتي نيروي دريايي سپاه از پهپاد RQ170 اهميت بيشتري دارد.

‌ گفته مي‌شود كه به زمين نشاندن اين پهپادها همواره با آسيب‌هاي جدي همراه است. چه آسيب‌هايي به پهپاد scaneagle وارد شده است؟

توانسته‌ايم با كمترين آسيب به اين پهپاد دست پيدا كنيم.

يعني اطلاعات ذخيره شده اين پهپاد را در اختيار داريد؟


بله، اطلاعات اين پهپاد را تخليه كرده‌ايم و يكي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي اين پهپاد تخليه همين اطلاعات است كه امريكايي‌ها به دنبال كسب چه اطلاعاتي بوده‌اند.

‌ سردار از طرف امريكايي‌ها تماسي با نيروي دريايي ايران درباره اين پهپاد گرفته شده است؟

نه.

‌ آقاي رمضان شريف ماموريت اين پهپاد چه بوده است؟


اين پهپاد علاوه بر جمع‌آوري اطلاعات نظامي جمع‌آوري اطلاعات در حوزه انرژي و به‌ويژه تردد نفت از پايانه‌هاي نفتي ايران را دنبال مي‌كرده است. طبيعتا شكار اين پهپاد اين كمك را به ما مي‌كند كه مختصات جغرافياي ذهني امريكايي‌ها را به دست آوريم كه به دنبال چه نوع اطلاعاتي هستند.

‌ سردار پس از اينكه پهپاد RQ170 در اختيار ايران قرار گرفت اخباري مبني بر تلاش براي مهندسي معكوس اين پهپاد منتشر شد. برخي اخبار هم مبني بر تحويل دادن اين پهپاد به روس‌ها براي مهندسي معكوس منتشر شد. آيا پهپاد قبلي را توانستيد مهندسي معكوس كنيد؟

اين حرف‌ها بيشتر شايعاتي است كه امريكايي‌ها درست مي‌كنند. اين هم كه ما با يك سرعت محيرالعقولي توانسته باشيم پهپاد امريكايي را مهندسي معكوس بكنيم حرف درستي نيست. استخراج اطلاعات اين پهپاد نكته مهمي است كه بايد مورد توجه قرار بگيرد. نكته دوم شروع مهندسي معكوس است كه در مرحله اول جزيي از اين پهپاد و در بلندمدت كل پهپادهاي امريكايي مهندسي معكوش مي‌شوند. به تور افتادن پهپاد امريكايي يك هديه الهي در حوزه تكنولوژي بود و براي ايران ارزش بسياري داشته و دارد، به نحوي كه شكار پهپاد قبلي كمك زيادي به ايران براي توليد و طراحي پهپاد كرده است. اگرچه ما خودمان داراي دانش ساخت و توليد پهپاد هستيم اما در اختيار داشتن اين نمونه كه محصول آخرين دستاوردهاي تكنولوژيك امريكا است مي‌تواند نقش قابل توجهي در پيشرفت ما در اين حوزه داشته باشد. برخي هم گفته‌اند كه توليد انبوه اين پهپادها آغاز شده است، حرف درستي نيست چرا كه خود امريكايي‌ها هم تعداد محدودي از اين پهپادها را در اختيار دارند.

‌ سردار چند كشور در حال حاضر، پهپاد در اختيار دارند؟


كشورهاي زيادي پهپاد دارند اما اين پهپادهاي عملياتي امريكا را كشورهاي محدودي در اختيار دارند چرا كه تكنولوژي پيچيده و حساسي را دارد.

‌ جايگاه اين‌گونه پهپادها در جنگ‌هاي اطلاعاتي و نظامي كجاست؟

در دنياي امروز اين‌گونه پهپادها جايگاه ويژه‌يي پيدا كرده‌اند. اين پهپادها در نقطه زني و دقت عمل بسيار خوب عمل مي‌كنند و در اختيار داشتن اطلاعات دقيق در جنگ‌هاي نظامي نكته حياتي به‌شمار مي‌رود. شناسايي، رهگيري و دقيق‌زدن از مهم‌ترين مشخصات اين پهپادهاست. در حالي كه در گذشته يك اطلاعات كلي‌اي را كسب مي‌كردند و براي حمله كردن بايد يك مقياس بزرگي را در نظر مي‌گرفتند تا به هدف برسند اما در حال حاضر با توجه به پيشرفتي كه در حوزه اين پهپادها وجود دارد نيروهاي نظامي‌اي كه اين پهپادها را در اختيار دارند يكراست سر همان هدفي كه مد نظر دارند مي‌روند كه ايران هم در حوزه پهپاد حرف‌هايي را براي گفتن دارد.

‌ آقاي رمضان شريف يقينا اطلاعات اين پهپادها coding مي‌شود آيا ما توانمندي encoding اطلاعات اين پهپادها را داريم؟

مهم اين است كه شما به دانش اين موضوع مسلط باشيد. اين موضوعي كه شما به آن اشاره كرديد به دانش، اطلاعات باز مي‌گردد چه در استخراج و چه در بازيابي مجدد و هك اطلاعات كه همه اينها يك سيكل علمي دارد. وقتي اين پهپاد را با اطلاعات دقيق بر زمين مي‌نشانيم نشان‌دهنده اين است كه مي‌توانيم اطلاعات ذخيره شده را بازخواني كنيم.

‌ اما سخنگوي ناوگان پنجم نيروي دريايي امريكا اعلام كرده كه هيچ پهپاد امريكايي را از دست نداده‌اند؟


واكنشي كه امريكايي‌ها در به دام افتادن پهپادهايشان دارند، نشان‌دهنده اهميت اين مساله براي آنهاست. اين چيزي نيست كه امريكايي‌ها بتوانند به راحتي تكذيب كنند.

‌ ‌ از دست دادن اين پهپاد چه تبعاتي را براي سر فرماندهي ناوهاي امريكايي در خليج فارس دارد؟

يقينا فرماندهان ارشد اعتمادشان را به آن سيستم از دست مي‌دهند. وقتي هم كه اعتماد نداشته باشند مشكل ديگري در جايگزيني دارند كه وقت و هزينه زيادي از آنها مي‌گيرد.

‌ هزينه مالي‌اي كه بر ارتش امريكا با از دست دادن اين پهپاد وارد مي‌شود را برآورد كرده‌ايد؟

ما هنوز نمي‌دانيم كه توليد اين پهپاد چقدر براي امريكايي‌ها هزينه داشته است و چه تعدادي از اين پهپاد را توليد كرده‌اند. شايد پهپاد scaneagle ارزش دلاري بالايي نداشته باشد اما به لحاظ تكنولوژي بسيار مهم است. اما پهپاد RQ170 هزينه زيادي را براي امريكايي‌ها داشت.

‌ آقاي رمضان شريف آيا ماموريت اين پهپاد لو رفته بود و اطلاعات پرواز را نيروي دريايي سپاه در اختيار داشت كه توانست اين پهپاد را در تور پدافندي گرفتار كند يا اينكه اين پهپاد در رصد و ماموريت روزانه نيروي دريايي سپاه گرفتار شد؟


جزييات را كه نمي‌توانم بگويم و مجاز هم نيستم كه بگويم اما ايران در حوزه خليج فارس اشراف اطلاعاتي بالايي دارد. يعني ترددها، پروازها، رفت و آمدها در خليج فارس 24 ساعته از سوي ما كنترل مي‌شود و اين اطلاعات را در بانك اطلاعاتي در اختيار داريم.

‌ همواره اخبار و اظهاراتي مبني بر حمله نظامي به ايران به گوش مي‌سرد. به نظر جنابعالي به تور انداختن اين پهپادها تا چه ميزان مي‌تواند جنبه بازدارندگي در حوزه جنگ نظامي داشته باشد؟


معمولا يكي از اهداف رزمايش‌هايي كه در دنيا برگزار مي‌شود بازدارندگي است. يكي از مهم‌ترين بخش‌هاي اين رزمايش‌ها هم اين است كه دشمن توان نظامي شما را بتواند حدس بزند. اين مساله بسيار مهمي است كه دشمن بداند كه شما در چه مرحله‌يي از توانمندي نظامي هستيد و يقينا در بازدارندگي نقش موثري دارد.

با توجه به سند چشم‌انداز بيست ساله از لحاظ توانمندي نظامي در منطقه‌ در چه جايگاهي قرار داريم؟ اين سوال را به اين جهت مطرح مي‌كنم كه عربستان سعودي سال گذشته 600 ميليارد دلار خريد تسليحات از امريكا و 3 ميليارد دلار قرارداد خريد هواپيما با انگلستان داشته است.

تجهيزات و امكانات نظامي يك بحث است و اراده و نيروي انساني بحثي مهم‌تر. اما نكته مهم‌تر اين است كه ايران در حوزه نظامي با هيچ يك از كشورهاي منطقه قابل مقايسه نيست. ايران تنها كشور در دنياست كه بيشترين فرمانده جنگ ديده را در حوزه‌هاي مختلف دارد. اينها در تمرين رزمايش فرمانده نشده‌اند كه در زير آتش گلوله‌هاي وحشتناك انبوه تسليحات بخشي از اين كشورهاي مهم كه تسليحات نظامي در اختيار رژيم بعثي قرار مي‌دادند، فرمانده شده‌اند. فرمانده فدوي از سال 59 تمام دغدغه‌هايشان درباره مسائل دريايي بوده است. چنين فرماندهي در دنيا كمتر وجود دارد كه در وسط ميدان جنگ فرمانده شده باشد و فرماندهي كرده باشد. از بعد نيروي انساني، فرمانده و رزمنده، ايران منحصربه‌فرد است. اصلا خريد تسليحات نظامي كشورهاي منطقه مهم نيست. رژيم صدام به مراتب بيشتر از كشورهايي مانند عربستان تسليحات نظامي در اختيار داشت. مهم اراده و دانش و هوش نظامي و مصمم بودن براي جنگيدن است كه در اين موضوعات ايران بي‌همتاست. در حوزه دانش نظامي، نيروي انساني و اراده ما جلوتر از برنامه چشم‌انداز بيست ساله هستيم و اين موضوع براي مردم و براي هر دولتي كه بر سر كار مي‌آيد اطمينان بخش است.
هشدار تازه وزير صنعت همراه با يك وعده
احتمال بازنگري در نرخ ارز مبادله‌يي
گروه اقتصادي|نرگس رسولي

چندي است كه توليد‌كنندگان لوازم خانگي سعي دارند تا دولت را با خود همراه كرده و فكري عاجل براي صنعت لوازم خانگي كنند؛ امري كه اين روزها با وجود ممنوعيت واردات و حتي لغو آن موجب شد تا بازار اين بخش دستخوش تغييرات خواسته و ناخواسته گروهي شود. بر اين اساس بود كه چندي پيش رييس انجمن صنفي توليد‌كنندگان لوازم خانگي شروع به افشاگري‌هايي درباره واردات لوازم خانگي كرد و از كساني سخن گفت كه با وجود ممنوعيت واردات به واسطه رابطه‌ها و البته ثبت سفارش‌هاي انجام شده تا شهريورماه سال آينده مي‌توانند لوازم خانگي كه تاكنون وارد مي‌كرده و در بازار سهم مناسبي دارند را وارد كنند. به اين جهت ممنوعيت‌ها هيچ تاثيري در بازار لوازم خانگي نداشته و تنها باعث افزايش برخي قيمت‌ها مي‌شود. بر همين اساس بود كه محمد دياني از برگزاري نمايشگاهي براي مسوولان دولتي خبر داد تا دولتي‌ها نيز بيشتر با توانايي‌هاي داخلي در اين بخش آشنا شوند تا شايد بتوانند با متقاعد كردن وزير و معاونانش در وزارت صنعت، معدن و تجارت راهي براي حمايت‌هاي بيشتر از اين صنعت و جلوگيري از واردات آنچه در داخل مشابه آن ساخته مي‌شود، بيابند. به همين دليل هم اين انجمن دست به كار شد و با برگزاري نمايشگاهي از توانمندي‌هاي توليد داخل در اين بخش وزير و معاونانش را براي حمايت‌هاي بيشتر به استمداد طلبيد. البته مهدي غضنفري، وزير صنعت، معدن و تجارت هم به همان روال هميشگي بدون هيچ قول و وعده‌يي جمع توليد‌كنندگان و وارد‌كنندگان را با بيان اينكه «قطعا اين نشست سرآغاز جهش جديد در نگاه به توليد داخل و نگاه به حقوق مصرف‌كننده و برداشتن مشكلات و موانع سر راه خواهد بود» ترك كرد.نگاهي ديگر به تحريم


مهدي غضنفري كه نگاهي جدي به تحريم دارد، معتقد است: «كشور در شرايط خاصي قرار گرفته در اين شرايط مدلي از استراتژي‌هاي خاص را پيگيري مي‌كنيم كه من از آن تحت عنوان «سياست‌هاي تجاري در دوران تحريم» نام مي‌برم و اگر قرار باشد تحريم را در آن قرار ندهيم، با عنوان مناسب‌تري همچون «استراتژي تجاري درشرايط اقتصاد مقاومتي» مواجه خواهيم شد. اگر به چارچوب‌ها، مشخصات و ويژگي‌هاي اين شرايط دقت نشود ممكن است انتظاراتي را كه گاهي اوقات توليد‌كنندگان يا توزيع‌كنندگان مطرح مي‌كنند در كليشه و مدل ذهني خاصي بگنجد كه متعلق به دوران قبل بوده است و سپس با خود بگويند اگر امسال قرار است از ما حمايت شود چرا حمايت دلخواه صورت نمي‌گيرد.»بنا بر اعتقاد اين عضو هيات دولت نامه تحريم‌ها يك نامه ناكامل است يعني هر آن، مي‌تواند يك جمله زير آن نوشته شود، يك قصه ناتمام است و مي‌توانند هر بار يك داستان جديد به آن اضافه كنند بنابراين يك جريان ديناميك و مستمر در مقابل اقتصاد كشور قرار دارد، فقط يك تصميم تنها در تقابل با نظام اسلامي نيست.ورق‌هاي جديد تحريم

غضنفري افزود: «تصور نكنيم كه اگر ما با نخستين برخورد موفق شديم مشكل تحريم را حل كنيم ديگر كاملا مساله حل شده است، به خاطر داشته باشيم كه سال گذشته هر چند تحريم بانك‌هاي تخصصي، تجاري و كشتيراني مطرح بود اما مسير تجارت كاملا باز و آزاد بود، موفق شده بوديم فصل‌هاي نخست اين تحريم را به خوبي مديريت كنيم، از زمستان پارسال برگ‌هاي جديدي ورق زده شد و ممكن است امسال زمستان هم، ورق‌هاي جديدي داشته باشيم. در آغاز امسال موضوع ارز يك بحران جدي ايجاد كرد، دولت تمام تلاش خود را مصروف آن كرد كه شرايط را عادي نگه دارد، در چند ماه نخست امسال ارز مرجع با نرخ 1226 تومان را براي همه وارد‌كنندگان تامين كرد تا شرايط اقتصاد كشور دچار التهاب نشود، ولي درعين حال برنامه‌ريزي لازم را هم براي برخورد با بحران‌هاي پيش رو پيش‌بيني كرد.»

وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينكه صداي توليدكنندگان را درباره بخشنامه بانك مركزي مبني بر بازپرداخت وام‌هاي حساب ذخيره ارزي به نرخ مبادله‌يي خواهيم شنيد و رايزني‌هاي لازم در اين رابطه را براي رفع مشكل انجام خواهيم داد، گفت: در اين رابطه مي‌توانيم موضوع را در كارگروه ويژه اقتصادي دولت مطرح و مجددا درباره آن تصميم‌گيري كنيم. وي همچنين در پاسخ به اين پرسش كه اين مصوبه بخشنامه بانك مركزي است در حالي كه بايد در شوراي پول و اعتبار مصوب مي‌شد، پاسخ داد: در برخي مصوبات اعضاي شوراي پول و اعتبار اختيارات خود را به رييس كل بانك مركزي تفويض مي‌كنند تا وي اختيار داشته باشد درباره آن تصميم‌گيري و بخشنامه صادر كند كه ممكن است اين بخشنامه نيز از آن دست باشد.
نگاهي به مشخصات پهپاد شكار شده امريكايي
پهپاد «اسكن ايگل» كه از عرشه ناوگان دريايي امريكا در خليج فارس با ماموريت جاسوسي مراكز نظامي حساس و هسته‌يي به حريم هوايي جمهوري اسلامي ايران وارد شده است با وجود جثه كوچك داراي دوربين‌هاي متعدد پيشرفته جاسوسي با آخرين فناوري‌هاي روز جهاني است.

‌ اسكن‌ايگل چه نوع پهپادي است؟


اسكن ايگل، هواپيمايي كوچك، كم هزينه، پراستقامت و غيرمسلح است كه توسط شركت اينستو، از زيرمجموعه‌هاي شركت بوئينگ، طراحي و ساخته شد. اين پهپاد در ابتدا بر اساس نوعي نياز بازرگاني طراحي و ساخته شد. اسكن‌ايگل محصول مشترك اينستو و بوئينگ است. فناوري پيشرفته اين پهپاد به عنوان سامانه‌ هوايي بدون سرنشين و قابل حمل بسيار موفقيت‌آميز بوده است. از اين پهپاد براي گشت‌زني در ميدان نبرد استفاده مي‌شود و از آگوست 2004 اين پهپاد مورد استفاده ارتش امريكا در عراق بوده است. اسكن ايگل داراي يك دوربين هوشمند ثابت بسيار سبك است و روي هواپيما نصب مي‌شود؛ اين پهپاد مي‌تواند تا 100 كيلومتر برد ارتباطي خود را با مركز حفظ كند و بيش از 20 ساعت به پرواز ادامه دهد. طول بال هواپيما 1/3 متر است و سرعت آن در ماموريت‌هاي گشت‌زني 91 كيلومتر بر ساعت بوده و حداكثر سرعت افقي آن 126 كيلومتر بر ساعت است. اين پهپاد پيشرفته براي استقرار و راه‌اندازي نيازي به باند ندارد. در واقع، اين پهپاد براي پرواز از يك پرتابگر استفاده مي‌كند. در سال 2009، بوئينگ و اينستو اعلام كردند كه مدل عقاب شب را طراحي كرده‌اند كه نوعي مدل تغيير يافته اسكن ايگل است.

مشخصات فني پهپاد اسكن ايگل

استقامت پروازي: 24 ساعت

سقف پرواز: 5000 متر

حداكثر سرعت افقي: 126 كيلومتر بر ساعت

سرعت گشت زني: 91 كيلومتر بر ساعت

نيروي محركه: موتور 2 زمانه. 4/1 كيلووات؛ 9/1 اسب بخار

سوخت: گازوييل

سيستم رديابي: جي‌پي‌اس

وزن سازه خالي: 1/13 كيلوگرم

حداكثر وزن در زمان پرواز: 20 كيلوگرم.


سابقه عملياتي


اين پهپاد در سال 2005 وارد ارتش امريكا شد؛ به غير از ارتش امريكا، استراليا در حال حاضر نيز از اين پهپاد استفاده مي‌كند، در سال 2008 نيز كانادا اعلام كرد از اين پهپاد براي عمليات خود در افغانستان استفاده مي‌كند. اين پهپاد از آوريل 2009 تا سال 2011 بيش از 500 هزار ساعت پرواز داشته است.
10 سال با شما
بهروز بهزادي

اين يادداشت درباره روزنامه اعتماد است و البته خودم كه تا امروز يعني بعد از بيش از 10 سال و2560 شماره روزنامه كه سردبير روزنامه بودم، اين منصب را به فرد جوان‌تري واگذار كرده‌ام و فردا مي‌توانم با خيال راحت روزنامه‌يي را بخوانم كه قبل از انتشار نخوانده‌ام، تيتري را ببينم كه خودم ننوشته‌ام و... البته آنچه گفتم نشانه هجرت من از روزنامه نيست، بلكه كارم بيشتر و سنگين‌تر مي‌شود، چرا كه در «اعتماد» برنامه‌هايي براي بالندگي و پيشرفت داريم كه در وقتش اعلام مي‌كنيم. اين برنامه‌ها نياز به كوشش و فعاليت دارد. اما درباره روزنامه، 10 سال پيش كه نخستين شماره روزنامه منتشر شد، برايتان نوشتم كه مي‌كوشم روزنامه حرفه‌يي منتشر شود و به چنين روزنامه‌يي افتخار مي‌كنم. نوشتم، مي‌كوشم هميشه حقيقت را بگويم و اگر نتوانستم،‌كل مطلب را منتشر نكنم. تا امروز بر اين پيمان بودم، كوشيدم در روزنامه يك روزنامه‌نگار حرفه‌يي باقي بمانم و كار حرفه‌يي را به پاي هيچ جناح و حزب و دسته و گروهي ذبح نكنم. اين حرف‌ها نشانه آن نيست كه خود من تمايلات سياسي نداشتم،‌ولي تا آنجا كه در قدرتم بود تمايلات سياسي را در كارم دخالت ندادم، چرا كه معتقد بودم روزنامه‌يي كه در انتشار اخبار و گزارش‌ها جهت بگيرد سند مرگ خود را امضا مي‌كند. تيترها به ويژه تيتر اول را حرفه‌يي و بدون توجه به اميال گروهي، مي‌نوشتم و دليل آن چند هزار تيتري است كه طي 10 سال گذشته بر پيشاني روزنامه نشاندم. در اين سال‌ها به گرافيك روزنامه بهاي درخور مي‌دادم، تا جايي كه زيبايي چهره و رواني نوشتار و شفافي مطالب با تاييد همگان روبه‌رو بود.

اينك كه امور تحريريه را واگذار كرده‌ام با وجداني آسوده به نتايج فعاليتم نگاه مي‌كنم و مي‌دانم اگر روزي كساني بخواهند درباره مطبوعات اين دوران تحقيق و پژوهش كنند متوجه رفتار حرفه‌يي «اعتماد» خواهند شد. خوشبختانه امروز كه از تحريريه مي‌روم روزنامه اعتماد در اوج است و در كنار همكاران تحريريه و ساير نيروهاي روزنامه كه بانيان اصلي اين اوج‌گيري بوده‌اند من نيز به سهم خود افتخار مي‌كنم. از خوانندگان عزيز خداحافظي نمي‌كنم، چرا كه همچنان در روزنامه اعتماد مي‌مانم و تنها تفاوت اين است كه ديگر سردبير آن نيستم. اين موقعيت وقت به من مي‌دهد كه بتوانم يادداشت و سرمقاله بيشتر بنويسم و البته آنچه را طي ساليان طولاني آموخته‌ام به همكاران جوان و جوان‌تر انتقال مي‌دهم. براي خوانندگان آرزوي توفيق مي‌كنم و همچنان در خدمت‌شان هستم،‌ اگر مثل هميشه با نامه و اي‌ميل و تلفن عقايد و انتقادات خود را با من در ميان بگذارند. آدرس اينترنتي خودم را بار ديگر در پايان اين يادداشت مي‌گذارم. خدا يار همه شما و ما..

Behzadi_behrooz@yahoo.com
اذن ولي قهري
فخرالسادات محتشمي‌پور

«و كاين من قريه عتت عن امر ربها و رسله فحاسبناها حسابا شديدا و عذبناها عذابا نكرا» (سوره طلاق، آيه 8) بررسي آيات قرآني به طور كامل و پيوسته مقام زن و شأن و جايگاه او را در اسلام بر هر پژوهشگر منصفي آشكار مي‌سازد. در اهميت حقوق زن در قرآن همين بس كه از 12 آيه‌يي كه در آن «حدودالله» مطرح شده 10 مورد آن مربوط به حقوق زنان است و به كساني كه از حدود خدا خارج مي‌شوند و حقوق زنان را ناديده انگاشته و آن را زير پا مي‌گذارند، عذاب دردناك وعده داده شده است. حال چگونه است كه در كشور ما كه با نام اسلام متبرك شده به راحتي حقوق زن، اين نيمه جامعه بشري كه در خلقت با مرد برابر است و بلكه بر انسان تقدم دارد از آنجا كه مرد از رحم زن به دنيا مي‌آيد، تضييع مي‌شود؟! مگر نه آن است كه زن ايراني همان زني است كه به فرموده بنيانگذار جمهوري اسلامي دوشادوش مردان بلكه جلوتر از آنان در پيروزي انقلاب اسلامي نقش‌آفريني كرده و در دوران دفاع مقدس در جبهه‌ها و پشت جبهه‌ها حضور پرشور و موثر داشته و در همه مقاطع بحراني و برهه‌هاي سخت حضورش موجب برون‌رفت از مشكلات بوده است. مگر نه اينكه هنوز زن را ركن ركين خانواده مي‌دانند و رايش را در پاي صندوق‌ها در انتخابات ارج مي‌نهند و در اين مقاطع حساس دنبال اهليتش نمي‌گردند و اذن ولي قهري را چون مهجورين و صغار و مجانين برايش واجب نمي‌دانند؟!پس با چه استدلالي هر از چند گاه دولت و مجلس همه امور مهم كشوري را فروگذاشته يادشان مي‌افتد كه هنوز نيمه‌جاني در كالبد حقوق زن ايراني باقي است كه رسالت دارند آن را هم بگيرند تا خيال‌شان راحت شود كه كاري كرده‌اند كارستان؟!

طي سال‌هاي اخير هردم از اين باغ براي ما بري رسيده است و گويي قصه هتك حرمت زنان و تضييع حقوق‌شان و اعمال خشونت رواني بر اين آفريده كريم خداوند تمامي ندارد!طرح جنجالي اخير كه دولت به مجلس ارسال كرده نشانگر اوج كژفهمي از مقام زن است كه خداوند متعال اجازه فتوا دادن درباره او را حتي به پيامبرش نداده است و اين مقام را فقط براي خود محفوظ داشته است.«ويستفتونك في النساء قل‌الله يفتيكم فيهن وما يتلي عليكم في الكتاب» (سوره نساء، آيه 127) شرط اجازه ولي قهري براي گرفتن گذرنامه و خروج از كشور يا اجازه دادگاه صالحه براي زنان مجرد زير 40 سال به واقع چه معنايي مي‌تواند داشته باشد جز زير سوال بردن حقوق زن و اهليت او و رشيد و بالغ بودنش؟ و چگونه تدوين‌كنندگان اين طرح به خود اجازه داده‌اند كه برخلاف شرع و قانون، ممنوعيت و محدوديتي جديد براي زنان به وجود آورند؟از حدودالله و حكم الهي كه بگذريم در قانون اساسي جمهوري اسلامي نيز اصل بر تساوي زن و مرد است و اينكه آنان از مزايا و حمايت قانوني برابري برخوردارند و جاي سوال دارد كه در اين طرح معيوب ناهمگن با شرايط روز جامعه ايران و جامعه جهاني چگونه تعدادي از زنان را از يك حق و حمايت قانوني محروم كرده‌اند؟ همچنين طبق قانون مدني جمهوري اسلامي «ولي قهري» شخصي است كه به حكم قانون تعيين مي‌شود و ولايت او بريك فرد اختياري نيست از سوي ديگر براساس ماده 15 قانون حمايت خانواده ولايت قهري تنها براي «طفل صغير» در نظر گرفته مي‌شود در حالي كه اين طرح نوظهور اعجاب‌آور قيدي براي زنان صغير و مجنون و مهجور ندارد!هرچند نايب‌رييس فراكسيوني كه دليل شكل‌گيري‌اش حفظ حقوق زن و رفع مشكلات و اعاده حقوق آنان بوده است و متاسفانه پس از مجلس ششم با سيطره كامل فرهنگ مردسالار متاثر از ديدگاه خاصي كه از اين رسالت و ماموريت بازمانده است، نقطه نظراتي براي اصلاح اين طرح عنوان كرده است اما منطق ايراد شده در گفتار ايشان نيز به هيچ‌وجه مرهمي بر زخم ايجاد شده در پيكر كرامت انساني و حقوق بشري زنان ايران‌زمين نبوده و نيست! و جاي تاسف دارد كه زناني كه در كسوت قانونگذار بر كرسي‌هاي خانه ملت تكيه زده‌اند، بدون ديدگاه كارشناسي درباره مسائل زنان با مرداني هم‌سو مي‌شوند و هيچ گونه گرايشي به رفع تبعيض از زنان ندارند. لذا از باب وظيفه شرعي امر به معروف و نهي از منكر كساني را كه داعيه كارگزاري و نمايندگي مردم را دارند به آيات الهي كه عاقبت فروگذاران حدودالله را شرح و توصيف كرده است ارجاع مي‌دهيم!

پژوهشگر تاريخ و فعال حقوق زنان
عناوين اين صفحه
باب گفت‌وگو با منتقدان را هيچ‌وقت نبستيم
پهپاد دوم در چنگ ايران
احتمال بازنگري در نرخ ارز مبادله‌يي
نگاهي به مشخصات پهپاد شكار شده امريكايي
10 سال با شما
اذن ولي قهري

روزنامه اعتماد
طراحی و پیاده سازی نرم افزار : شرکت ارتباطات نوین فرانام