چهارشنبه، 24 خرداد 1391 - شماره 2418
   
 
صفحه نخست :: روزنامه :: سياسي
با مشخص شدن اعضاي كميسيون‌هاي مجلس
كارمندان وزارت اطلاعات در كميسيون امنيت ملي
جبهه پايداري كميسيون اصل 90 را فتح كرد
انتخاب اعضاي كميسيون‌هاي مجلس بار ديگر باعث شد تا به مانند زمان تصويب اعتبارنامه نمايندگان، برخي ناگفته‌ها از سوابق بهارستان‌نشينان در صحن علني مطرح شود. روز گذشته و در صحن مجلس برخي نمايندگان نسبت به نحوه عضويت نمايندگان ديگر در كميسيون‌هاي تخصصي اعتراض داشتند.

جبار كوچكي‌نژاد، نماينده رشت كه در مجلس هشتم عضو كميسيون برنامه و بودجه بود اما در مجلس نهم به كميسيون آموزش و تحقيقات فرستاده شده است، با تاكيد بر اينكه نماينده نورچشمي و درجه اول و دوم نداريم، از لابيگري براي عضويت در كميسيون‌ها انتقاد كرد و گفت: چرا سابقه عضويت نمايندگان در كميسيون‌ها و تجارب‌شان در نظر گرفته نشده است؟ من شاهد بودم كه آقاي عبدالهي با شش دوره حضور در كميسيون برنامه و بودجه تنها با اختلاف يك راي توانست بار ديگر در اين كميسيون بماند. سرداري را در همين مجلس ديدم كه بر سر خود مي‌زد و مي‌گفت جواب خون شهدا را با اين حق‌خوري‌ها چگونه بدهم؟

او كه مي‌گفت نمايندگاني با هيچ تخصصي در برخي كميسيون‌هاي غيرمرتبط قرار گرفته‌اند، از اينكه فرصتي براي دفاع مجدد از درخواستش براي عضويت در كميسيون برنامه به او داده نشده است، انتقاد كرد و گفت: والله از هيات‌رييسه با من تماس گرفتند و گفتند به جلسه بررسي اعتراضات نيا، چون مشكلت رفع شده است. با اين وضعيت من به هيچ كميسيوني نمي‌روم.

رييس مجلس در پاسخ به سخنان نماينده رشت، اظهارات وي دال بر عدم تخصص برخي نمايندگان را توهين خواند و گفت: نمايندگاني كه حداقل فوق‌ليسانس دارند، چطور هيچ تخصصي ندارند؟ اين چه حرفي است كه مي‌زنيد؟ اين‌طور حرف زدن درست نيست كه بگوييد باندبازي شده و همه باندبازي كرده‌اند!


مدير بازداشتگاه عضو كميسيون امنيت ملي شد


اما اين پايان انتقادات نبود، چرا كه در ادامه با اعتراض فاطمه آليا و بيان اين نكته كه يكي از اعضاي جديد كميسيون امنيت ملي مدير بازداشتگاه بوده، باعث شد كه لاريجاني نيز برخي از ناگفته‌ها درباره منتخبان مجلس نهم را به زبان بياورد.

به گزارش خبرآنلاين، فاطمه آليا عضو سابق كميسيون امنيت ملي كه در مجلس نهم از اعضاي كميسيون شوراها به شمار مي‌رود نيز در تذكر ديگري، ضمن تاييد اظهارات كوچكي‌نژاد در عدم دعوت از نمايندگان معترض در جلسات بررسي عضويت در كميسيون‌ها گفت: 6 نفر از اعضاي كميسيون امنيت ملي ويژگي عضويت در آن را ندارند. كما اينكه يك نفر مدرك دكتراي الهيات و سابقه عضويت در كميسيون عمران را دارد و يك نفر ديگر مديريت دولتي خوانده و اصلا تجربه كميسيوني ندارد. يك نفر هم مدير بازداشتگاه بوده و ليسانس علوم سياسي است! يك نفر فوق‌ليسانس حقوق و يك نفر ديگر مدرك فوق‌ليسانس مديريت دولتي دارد و مديركل حراست بوده. يك نفر هم با فوق ليسانس حقوق فقط يك دوره سفير بوده است.

تحصيلات و سوابق اين افراد چه ربطي به كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي دارد؟ وي اين نحوه عضوپذيري در كميسيون امنيت ملي را تبعيض ناروا خواند و با اشاره به اينكه در مجلس هشتم، عضو اين كميسيون بوده است، افزود: مگر شرط مذكر بودن در آيين‌نامه داريم كه مرا در مجلس نهم به اين كميسيون راه ندادند؟


نمايندگان اطلاعاتي سوابق خود را ننوشتند


علي لاريجاني كه رياست جلسه را بر عهده داشت در پاسخ به تذكر آليا تاكيد بر اينكه از نمايندگان معترض خواسته شده بود تا در جلسه‌يي به اين منظور حضور يابند و بارها از تريبون علني، تابلوي اعلانات و پيامك، ساعت جلسه اعلام شده بوده است، افزود: ما روش ديگري براي اطلاع‌رساني به نمايندگان نداريم!

رييس مجلس در واكنش به مرتبط نبودن سوابق و تحصيلات برخي اعضاي كميسيون امنيت ملي نيز اظهار داشت: برخي نمايندگان سوابق امنيتي داشتند و مثلا در وزارت اطلاعات كار مي‌كرده‌اند ولي مديريت دولتي خوانده‌اند. اين افراد با بررسي مستندات‌شان به كميسيون امنيت رفته‌اند ولي سابقه اجرايي‌شان را ننوشته‌اند.

وي افزود: خود شما با سابقه فرهنگي عضو كميسيون امنيت ملي در مجلس هشتم شده‌ايد. الان هم به دليل سابقه‌تان فكر مي‌كردم خوب است شما عضو كميسيون امنيت باشيد اما كسان ديگري اختيار داشتند كه تصميم بگيرند نه بنده.


كميسيون اصل 90 در دست جبهه پايداري


از سوي ديگر با مشخص شدن اعضاي كميسيون‌هاي اصلي مجلس، حضور دو چهره سرشناس جبهه پايداري در كميسيون اصل 90 نكته‌يي است كه مي‌تواند از اين پس بر مسير تصميمات اين كميسيون اثرگذار باشد. روح‌الله حسينيان و حميد رسايي، دو عضو شاخص جبهه پايداري و از حاميان دولت، در مجلس نهم به عنوان اعضاي ثابت كميسيون اصل 90 انتخاب شدند و اين در حالي است كه كميسيون اصل نود مسوول رسيدگي به شكايات از قواي سه‌گانه است.

در مجلس هشتم اعضاي منتقد دولت در كميسيون اصل 90، به رغم مخالفت رييس سابق كميسيون يعني حجت‌الاسلام نكونام، سرانجام توانستند در آخرين سال فعاليت مجلس هشتم چند مورد شكايت از دولت را تاييد كرده و به صحن علني بياورند. اين درحالي بود كه حميد رسايي هم همزمان از لاريجاني به كميسيون اصل 90 شكايت كرده بود و بر بررسي شكايت خود اصرار داشت، اما هيچ گاه شكايت او از رييس مجلس بررسي نشد.

حالا با عضويت رسايي و حسينيان در كميسيون اصل نود مي‌توان منتظر مقابله به مثل حاميان دولت بود؛ مقابله به مثلي كه مي‌تواند گريبان منتقدان دولت در قوه مقننه و حتي قوه قضاييه را بگيرد، چرا كه ماده 32 آيين‌نامه داخلي مجلس، تصريح مي‌كند: «به منظور سامان دادن و كارآمد‌سازي مجلس و نمايندگان، خصوصا نسبت به طرز كار قواي مجريه و قضاييه و مجلس مبتني بر اصول متعدد قانون اساسي بالاخص اصل نودم (90)، كميسيوني به نام اصل نودم (90) قانون اساسي تشكيل مي‌شود.» به اين ترتيب كميسيوني كه در ميان نام هشت عضو اصلي آن، به جز رسايي و حسينيان نام داوود محمدي، محمدعلي مختارپور، محمدرضا باهنر، مصطفي افضلي‌فر، حسين آذين و فاطمه رهبر به چشم مي‌خورد نقش ويژه و قابل توجهي در مجلس نهم خواهد داشت.
درجلسه فراكسيون متخصصين مطرح شد
همكاري با دولت به شرط عمل به قانون
به گزارش روابط عمومي مجمع متخصصين ايران، جلسه فراكسيون متخصصين مجلس شوراي اسلامي و نخبگان با حضور جمع كثيري از نمايندگان شوراي اسلامي و اساتيد محترم دانشگاه‌ها برگزار شد. در اين جلسه آقايان دكتر كريم زارع، رييس مجمع و علي‌اكبر آقايي، نايب‌رييس مجمع و نماينده مجلس شوراي اسلامي و دكتر خسرو نصيري‌زاده، دبيركل مجمع متخصصين ايران و جمعي از نمايندگان محترم شوراي اسلامي پيرامون تقويت نقش نظارتي مجلس شوراي اسلامي و تدوين قوانين متناسب با سند چشم‌انداز 20 ساله به ويژه تحقق فرمايشات مقام معظم رهبري در خصوص توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايرانيان داخل و خارج كشور جهت رسيدن به مقام اول علمي و اقتصادي در سطح خاورميانه با نرخ رشد اقتصادي 8 درصد و همچنين نقشه علمي كشور و بازمهندسي نظام فرهنگي كشور با رويكرد قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور بياناتي را اظهار كردند. دكتر خسرو نصيري‌زاده، دبيركل مجمع متخصصين ايران آماده‌سازي جهت مديريت 50 سال آينده نظام مقدس جمهوري اسلامي و كارآمدسازي نظام اداري كشور، كارآمدسازي نظام تامين اجتماعي، كارآمدسازي مناسبات بين‌المللي به ويژه خاورميانه و همچنين ارتقاي فضاي كسب و كار و جهت‌دهي به نقدينگي و استفاده از سرمايه‌ ايرانيان خارج از كشور كه نزديك به 800 ميليارد دلار برآورد مي‌شود و نيز دانش و تخصص ايرانيان داخل و خارج كشور كه هم‌اكنون 12 ميليون نفر برآورد مجموعه دانش‌آموختگان دانشگاهي و دانشجويان داخل و خارج كشور است را به عنوان مهم‌ترين عنصر تحقق ايران جديد برشمرد. وي همچنين جذب سرمايه‌گذاري خارجي جهت توسعه صنايع وابسته به نفت و گاز را كه بيش از 300 ميليارد دلار پيش‌بيني مي‌شود از پيش‌شرط‌هاي مهم جهت تحقق مقام اول اقتصادي در سطح خاورميانه دانستند. دكتر نصيري‌زاده تلاش براي تك‌نرخي كردن تورم و توازن نرخ رشد توليد با نرخ رشد نقدينگي متناسب با اهداف سند چشم‌‌انداز 20 ساله را اقدامي مهم جهت رفع عقب‌ماندگي‌هاي گذشته دانسته و ايجاد كارآفريني و مهار تورم را از الزامات استمرار يارانه‌ها دانستند. وي همچنين تاكيد بر حفظ استقلال قوا به ويژه واگذاري تصديگري امور اقتصادي كشور به بخش خصوصي و توسعه سياسي و فرهنگي به احزاب و تشكل‌هاي سياسي و قانونمند با به رسميت شناختن نقش حاكميتي نظام سياسي كشور و تلاش در جهت اجراي همه‌جانبه قانون اساسي به ويژه حقوق ملت را از ديگر برنامه‌هاي متخصصان، اساتيد دانشگاه‌ها، محققان و فقهاي‌ محترم دانستند. همچنين در اين جلسه مطرح شد كه اگر قوه مجريه وظايفي كه طبق قانون اساسي برعهده اوست به موقع و درستي انجام دهد نمايندگان مجلس با اطمينان خاطر از تحقق مصوبات دولت در حوزه‌هاي انتخابي خود وقت بيشتري را در جهت تدوين و تصويب قوانين عادي در راستاي تحقق اصول قانون اساسي، سند چشم‌انداز 20 ساله و به‌روز كردن قوانين متناسب با شأن و جايگاه ايران اسلامي فراهم خواهند كرد. تصويب قوانين به‌روز و كارآمد جهت ارتقاي فضاي كسب و كار، جهت‌دهي به نقدينگي در راستاي تقويت بنگاه‌هاي توليدي و ايجاد كارآفريني و اشتغال مولد و پايدار، مبارزه با آسيب‌هاي اجتماعي و افزايش سهم بهره‌وري در نرخ رشد اقتصادي 8 درصد از ديگر مسائل مطرح شده در جلسه بود.
‌مهمانپرست اعلام كرد
خاوري به سفارت ايران در كانادا نرفت


سخنگوي وزارت امور خارجه با بيان اينكه زمينه ديدار و بازگشت محمود رضا خاوري، يكي از متهمان پرونده فساد مالي سه هزار ميليارد توماني كه به كانادا گريخته است، در سفارت ايران در اين كشور فراهم شده بود اما وي در اين ديدار حاضر نشد، اعلام كرد: درباره احتمال خارج شدن خاوري از كانادا، كاردار كانادا احضار شد و از وي توضيحاتي در اين خصوص خواسته شد. به گزارش مهر، «رامين ‌مهمانپرست» در جلسات هفتگي خود درباره اقدامات وزارت امور خارجه براي بازگرداندن محمود خاوري اظهار داشت: همكاري بسيار نزديكي ميان وزارت امور خارجه، دادستاني، اينترپل و ناجا درباره اين پرونده وجود دارد و تاكنون فعاليت‌هاي بسياري در اين باره شده است. وي با اشاره به دريافت حكم بازداشت خاوري از طريق اينترپل افزود: ما با سفارت كانادا در تماس بوديم و با دعوت از افسر پليس رابط كانادا در اسلام‌آباد به كشورمان موضوع آقاي خاوري و اين پرونده را به طور كامل در ميان گذاشتيم و وي مسووليت پيگيري آن را به عهده گرفت. ‌مهمانپرست با بيان اينكه از طرق مختلف موضوع را پيگيري مي‌كنيم و منتظر پاسخ طرف كانادايي هستيم، افزود: اين موضوع نيز مطرح شد كه ممكن است خاوري كانادا را ترك كرده باشد كه در اين باره نيز با احضار كاردار اين كشور از او توضيح خواسته شد. سخنگوي وزارت امور خارجه تابعيت دوگانه خاوري را نقض اساسي حقوق كشورمان دانست و تاكيد كرد: ما تابعيت مضاعف را به رسميت نمي‌شناسيم و بر اين اساس دولت كانادا موظف است او را به ايران بازگرداند. وي گفت: وزارت امور خارجه طبق روال معمول با همكاري دستگاه‌هاي ذي‌ربط به ويژه مقامات قضايي و انتظامي اين موضوع را پيگيري مي‌كند اما اين موضوع جنبه‌هاي مختلفي دارد كه از طريق دستگاه‌هاي مختلف در حال پيگيري است. ‌مهمانپرست در اين نشست در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اينكه وزير خارجه روسيه اخيرا اعلام كرده است اگر مردم سوريه خواهان بركناري اسد باشند ما مخالفتي نداريم، نظر شما در اين رابطه چيست؟ گفت: آن چيزي كه من در اين خصوص شنيده‌ام و از ايشان سوال شده بحث مسائل داخلي سوريه و احترام به نظر مردم در داخل سوريه است و ما نيز نظرمان اين است كه بايد به مطالبات مردمي توجه كرد و اقدامات اصلاحي صورت داد. سخنگوي وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره اينكه در سال 1322 يك تبعه ايراني در عربستان اعدام شد كه اين اقدام باعث قطع رابطه پنج ساله ايران و عربستان شد و در حال حاضر اقدام وزارت امور خارجه در پي اين اعدام‌ها كه بدون هيچ‌گونه اطلاع‌رساني و رعايت حقوق اتباع ايراني صورت گرفته، چيست؟ گفت: اين افراد حدود پنج سال پيش به جرم حمل موادمخدر بازداشت و محاكمه شده بودند و اين حكم آن موقع صادر شد كه از همان موقع وزارت امور خارجه از هيچ‌گونه تلاشي در تهران و رياض درباره اين افراد دريغ نكرد. وي با ابراز تاسف از اظهارات متناقض مقامات سعودي و بغرنج كردن اين ماجرا افزود: دولت سعودي بايد به كنوانسيون‌هاي بين‌المللي و حق دسترسي كنسولي اتباع كشورمان احترام مي‌گذاشت و دولت سعودي برخلاف مقررات بين‌المللي عمل كرد و اين افراد از وكيل، مترجم و حمايت كنسولي بي‌بهره ماندند به همين علت كاردار سفارت عربستان را احضار و مراتب اعتراض شديد كشورمان را به وي اعلام كرديم. ‌مهمانپرست افزود: اين اقدام دولت سعودي براي اين كشور تبعات سياسي و حقوقي دارد و ما اين موضوع را از طريق كنوانسيون‌هاي بين‌المللي پيگيري مي‌كنيم. وي درباره اظهارات ويليام هيگ، وزير خارجه انگليس مبني بر اينكه راهكار نظامي و حمله هوايي به سوريه بايد در دستور كار قرار بگيرد، با تقبيح اين اظهارات، گفت: مساله سوريه به هيچ‌وجه راه‌حل نظامي ندارد و مداخله ديگر كشورها باعث بي‌ثباتي منطقه مي‌شود. مهمانپرست درباره همكاري ايران و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي گفت: فكر مي‌كنيم همه اعضا در قالب همكاري با آژانس در كنار تعهدي كه به اجراي بندهاي مختلف معاهده ان‌پي‌تي و اساسنامه آژانس دارند، بايد از حقوق خود كاملا بهره‌مند باشند. وي تاكيد كرد: مسائل مربوط به آژانس، فني و حقوقي است و نبايد با فشارهاي سياسي تحت‌الشعاع قرار گيرد. سخنگوي دستگاه ديپلماسي در اين جلسه گفت: كشورهاي غربي گرفتاري‌هاي زياد و مشكلات جدي اقتصادي و اجتماعي دارند و در چنين شرايطي تحريم‌ها بيشتر خساراتي را متوجه منافع كشورهاي غربي خواهد كرد؛ ضمن اينكه اگر به عنوان عامل فشار براي گفت‌وگو‌ها به كار گرفته شود، تجربه نشان داده است كه اين روش كارآمدي ندارد و تاثير منفي خواهد گذاشت. وي افزود: طبيعي است كه اروپايي‌ها بايد به تدريج راه اصلاح سياست‌هاي غلط گذشته را دنبال كنند و بهترين شرايط براي اين كشورها اين است كه منافع ملي خود را در نظر بگيرند و براي اهداف سياسي يك كشور منافع خود را به خطر نيندازند، آن هم با توجه به شرايط سخت اقتصادي و اجتماعي كه با آن مواجهند. ‌مهمانپرست درباره مخالفت امريكا با حضور ايران در اجلاس بين‌المللي سوريه نيز گفت: درباره پيشنهادي كه طرف روسي براي برگزاري نشست داشته است، فكر مي‌كنيم بايد همه كشورها تلاش خود را انجام دهند تا مساله سوريه از طريق مناسب خود به نتيجه مطلوب برسد. وي افزود: ما از هر روشي كه كمك كند مسائل سوريه از طريق گفت‌وگو‌هاي مثبت ميان دولت و مخالفان در فضاي مناسبي دنبال شود و اقدامات مناسب اصلاحي براي تحقق اهداف مردم صورت گيرد، حمايت خواهيم كرد. ‌مهمانپرست در ادامه نشست خبري در پاسخ به پرسشي مبني بر اينكه آيا سفر لاوروف به كشورمان در چارچوب نشست ايران و 1+5 در مسكو است؟ افزود: همكاري‌هاي فراواني ميان كشورمان و روسيه در جريان است كه در سفر آقاي لاوروف درباره آنها بحث و تبادل نظر خواهد شد. وي گفت: مسائل مهم منطقه‌يي مانند موضوع سوريه نيز جزوگفت‌وگوهاي لاوروف و مقامات كشورمان خواهد بود. سخنگوي دستگاه ديپلماسي در پاسخ به سوال ديگري در رابطه با احتمال تاخير در نشست مسكو گفت: هرچه در نشست معاونان آقاي جليلي و خانم اشتون كه توافق اجلاس بغداد بوده است و انجام بحث‌هاي مقدماتي تاخير شود، نشان مي‌دهد كه در روند تعلل وجود دارد.
بازي امريكا با برگ تحريم ايران
گروه سياسي | در آستانه مذاكرات مسكو، ايالت متحده امريكا كه بر عدم عقب‌نشيني از تحريم‌ها عليه ايران تاكيد دارد، هفت كشور را از تحريم‌ها عليه ايران معاف كرد كه در اين ميان نام هند ديده مي‌شود در حالي كه نامي از چين، عمده‌ترين وارد‌كننده نفت ايران، ديده نمي‌شود. پيش از اين تصميم، امريكا تلاش‌هاي بسياري مي‌كرد تا چين و روسيه را در تحريم عليه ايران با خود همراه كند اما دولت چين همواره با تاكيد بر بي‌نتيجه بودن تحريم‌ها، راهكارهاي ديپلماتيك را تنها راه‌حل مناقشه هسته‌يي ايران مي‌دانست. البته تصميم اخير امريكا كه در آستانه مذاكرات مسكو صورت گرفته است، واكنش دولت چين را در پي داشت و بلافاصله بعد از اعلام اين اقدام امريكايي‌ها، سخنگوي وزارت خارجه چين بر مواضع قبلي خود در قبال ايران تاكيد و بار ديگر تحريم‌ها عليه ايران را محكوم كرد. به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، هفت كشوري كه مشمول معافيت تحريم‌هاي امريكا عليه ايران قرار گرفته‌اند، عبارتند از: هند، مالزي، آفريقاي جنوبي، كره‌جنوبي، سريلانكا، تركيه و تايوان. به اين ترتيب با تصميم جديد وزارت خارجه امريكا، نام اين هفت كشور به فهرست ?? كشور قبلي كه از تحريم‌ها معاف شده بودند، اضافه مي‌شود. پكن نيز در واكنش به اين تصميم امريكا اعلام كرد چين بر مواضع خود در مورد ايران خواهد ماند و همچنان با تحريم‌هاي يكجانبه عليه ايران مخالف است. البته در همان ديدار، رييس‌جمهور ايران در گفت‌وگو با رييس‌جمهور چين تاكيد كرد چين در جبهه ما قرار دارد تا اين فرضيه را قوت ببخشد كه امريكايي‌ها به اين زودي و پيش از مذاكرات مسكو به چين توجه نشان نخواهند داد. به گزارش فارس به نقل از آسوشيتدپرس، حمايت دولت چين از واردات نفت مورد نياز خود از ايران در حالي صورت مي‌گيرد كه دولت چين تاكنون در مورد چگونگي مقابله با تحريم‌هاي احتمالي امريكا عليه بانك‌هاي اين كشور كه با ايران تبادل مالي مي‌كنند، اظهارنظري نكرده است. بر اساس اين گزارش، «ليو ويمين»، سخنگوي وزارت خارجه چين گفت: پكن همچنان با تحريم‌هاي يكجانبه عليه ايران مخالف است و روي عقيده خود در برابر واشنگتن خواهد ايستاد. پيش از اين نيز ژاپن و چند كشور اروپايي از تحريم‌ها معاف شده بودند اما در پي تصميم جديد امريكا براي معافيت چند كشور از تحريم‌هاي اقتصادي عليه ايران، چين كه يكي از وارد‌كننده‌هاي عمده نفت از ايران است، نامش در اين ليست ديده نمي‌شود. گفتني است، چين بزرگ‌ترين وارد‌كننده نفت ايران است و بارها اعلام كرده ميزان واردات نفت خود از ايران را تحت فشارهاي امريكا كاهش نخواهد داد.
عناوين اين صفحه
جبهه پايداري كميسيون اصل 90 را فتح كرد
همكاري با دولت به شرط عمل به قانون
خاوري به سفارت ايران در كانادا نرفت
بازي امريكا با برگ تحريم ايران
كاردار عربستان سعودي به وزارت امور‌خارجه احضار شد
تعامل ايران و استراليا بر سر افغانستان
اتريش از درهاي باز به سوي ايران استفاده كند

كاردار عربستان سعودي به وزارت امور‌خارجه احضار شد
به دنبال تاييد خبر اعدام تعدادي از اتباع ايران در عربستان سعودي به اتهام حمل مواد مخدر «حسن زيد»، كاردار اين كشور در تهران در غياب سفير اين كشور به وزارت امور خارجه احضار شد و مراتب اعترض شديد ايران به اقدام ضدانساني دولت عربستان سعودي به وي ابلاغ شد. به گزارش ايلنا، دولت ايران اعدام اتباع خود را مغاير موازين اسلامي و حقوق بين‌الملل دانست و ضمن پيگيري اين موضوع در مراجع ذي‌ربط بين‌المللي، تبعات حقوقي و سياسي اين‌گونه اقدامات را بر عهده دولت عربستان سعودي مي‌داند. بر اساس اين گزارش، «عليرضا عنايتي»، مديركل خليج فارس وزارت امور خارجه در اين ديدار ضمن محكوم كردن اين اقدام خواستار توضيح فوري دولت عربستان در اين خصوص شد و اصرار دولت عربستان بر محروم نگه داشتن بازداشت‌شدگان ايراني از حق دسترسي كنسولي را محكوم و مراتب اعتراض شديد ايران نسبت به عدم پايبندي آن كشور به تعهدات بين‌المللي و موازين حقوق بشري را ابراز كرد.


تعامل ايران و استراليا بر سر افغانستان
«اريك اسميت »، نماينده ويژه استراليا در امور افغانستان و پاكستان براي انجام يك سفر سه روزه در تهران به سر مي‌برد. به گزارش ايلنا، «محسن پاك‌آيين»، رييس ستاد افغانستان وزارت امور خارجه با نماينده ويژه استراليا در امور افغانستان ديدار كرد . اين ديدار در راستاي ديدار نمايندگان ويژه ايران و استراليا در امور افغانستان صورت گرفته است. در اين ديدار طرفين با توجه به ارتباط امنيت افغانستان با امنيت منطقه و جهان تعاملات تهران – كانبرا را براي استقرار آرامش و توسعه اقتصادي در افغانستان مفيد ارزيابي كردند.


رييس انجمن دوستي اتريش - ‌ايران:
اتريش از درهاي باز به سوي ايران استفاده كند
رييس انجمن دوستي اتريش- ‌ايران با اشاره به تحريم‌هاي اعمالي عليه ايران گفت: دو كشور مي‌توانند در زمينه‌هاي غيرتحريمي با هم همكاري كنند و اتريش بايد از درهاي باز به سوي ايران استفاده كند. «فاسل آبند»، رييس انجمن دوستي اتريش - ايران با اشاره به تحريم‌هاي اعمالي عليه ايران به ايسنا گفت: اتريش تمام مقررات اتحاديه اروپا را رعايت مي‌كند، اما مي‌توان از ظرفيت و پتانسيل درهاي باز به سوي ايران استفاده كرد كه فكر مي‌كنم اين پتانسيل به اندازه كافي براي پيشبرد همكاري خوب ميان دو كشور مناسب باشد. وي ادامه داد: در همين راستا موضوع محيط زيست شامل تحريم‌ها نمي‌شود كه دو كشور مي‌توانند همكاري خوبي در اين زمينه داشته باشند.


روزنامه اعتماد
طراحی و پیاده سازی نرم افزار : شرکت ارتباطات نوین فرانام