چهارشنبه، 27 ارديبهشت 1391 - شماره 2396
   
 
صفحه نخست :: روزنامه :: حوادث
بهمن كشاورز حقوقدان و وكيل دادگستري:
پليس خودش اجتهاد نكند


عكس: مسعود زارعي

گفته شده برخي مسوولان محترم نيروي انتظامي با ارائه فهرستي اعلام فرموده‌اند كه با موارد جرم مشهود به شرح اين فهرست برخورد خواهند كرد.

يك؛ با مراجعه به فهرست مذكور كه به وسيله برخي روزنامه‌ها استخراج و منتشر شده ملاحظه مي‌شود مواردي چون بدحجابي، جرائم آشكار خودروها، حمل سگ به وسيله خودرو، مردان بدپوشش، فروشندگان باربي، آرايشگاه‌هاي مردانه متخلف، دوچرخه‌سواري زنان، «خيابانگردي خودروها» و موارد ديگري جزو جرائمي شمرده شده كه قرار است با آن برخورد شود.

دو؛ با بررسي اين مصاديق- كه البته منحصر به مواردي كه عرض شد نيست- ملاحظه مي‌شود جرم بودن بسياري از اين موارد نه فقط محل است بلكه از نظر قانوني منتفي است، زيرا جرم، فعل يا ترك فعلي است كه قانون براي آن مجازات تعيين كرده است. همواره جرم‌انگاري يا فعل يا ترك فعل با تعريف روشن و جامع و مانع آن همراه است. به عبارت ديگر ابتدا بايد عملي جرم تلقي و در قانون تعريف شود، سپس بحث و مقوله ارتكاب مشهود يا غيرمشهود آن مطرح شود.

حتي اينكه گفته شده است: «... در اين موارد با قوه قضاييه هماهنگي مي‌شود»، كافي نيست زيرا جرم‌انگاري چنين اعمالي مستلزم تصويب قانون و در صلاحيت انحصاري قوه مقننه است. بنابراين حتي قوه قضاييه بدون در دست داشتن قانون مصوب نمي‌تواند به نيروي انتظامي دستور دهد با اعمال خاصي به اصطلاح برخورد كند.

سه؛ اما درباره اين گفته كه خودرو حريم خصوصي نيست، گمان مي‌رود اين تعبير ناشي از مسامحه باشد، زيرا تا آنجا كه به ياد دارم، ديوان محترم اداري در يكي از آراي خود نظري كاملا متفاوت و متناقض داشته است. مضافا وقتي گفته مي‌شود اگر كسي چهارچوبي در زمين بكوبد و به دور آن پارچه‌يي بكشد و در داخل اين محدوده قرار گيرد، اين محل حريم خصوصي او محسوب مي‌شود و تعرض به آن مستلزم صدور دستور قضايي خاص است، به طريق اولي خودرو كه مكاني به مراتب محفوظ‌تر و پوشيده‌تر از محلي است كه گفتيم، ناچار حريم خصوصي افراد خواهد بود.

چهار؛ در گفتار مقام محترم كماكان اين مشكل وجود دارد كه گويا تشخيص برخي مصاديق رفتار مجرمانه مثل بدحجابي، مردان بدپوشش، چكمه‌پوشان بدحجاب، فروشندگان باربي، مانكن‌ها در فرودگاه‌ها، دوچرخه‌سواري زنان و خيابانگردي خودروها به مامورين انتظامي واگذار شده است. واقعيت اين است حتي افراد خبره و داراي اطلاعات قضايي در بيان مصاديق و مثال‌هايي براي اين موارد دچار اشكال مي‌شوند. صرف‌نظر از اينكه در گام اول اين اعمال هيچ كدام جرم نيست.

پنج؛ اما درباره حمل و نقل سگ در خودرو بايد توجه شود در فقه براي سگ نگهبان، سگ گله و شگ شكاري احكام خاصي شروع شده و مجروح كردن يا كشتن آنها موجب ضمان است.

از طرفي با توجه به قاعده اصالت برائت و اصالت صحت و بالاخره بر مبناي قياس از قاعده سوق مسلمين، وقتي در شهري كه يكي از شهرهاي كشور اسلامي است و اكثريت مردم آن مسلمان هستند، سگي در خودرو مشاهده مي‌شود، چرا نبايد پنداشت مسلماني سگ گله يا سگ شكاري يا سگ نگهبان خود را جابه‌جا مي‌كند؟ ملاك تشخيص در اين موارد چه مي‌تواند باشد و تشخيص بر عهده چه كسي است؟

شش؛ درباره دوچرخه‌سواري زنان و خيابانگردي خودروها سوال اين است كه اولا كدام ضابطه قانوني و شرعي دوچرخه‌سواري زنان را ممنوع كرده و اگر خانمي با رعايت حجاب با دوچرخه جابه‌جا مي‌شود چرا بايد معترض او شد؟

همچنين «خيابانگردي» را چه كسي و چگونه بايد تشخيص بدهد و اصولا چه كسي گفته نفس خيابانگردي جرم است؟

نتيجه اينكه نيروي انتظامي و پليس به عنوان خدمتگزار مردم همواره محترم بوده و هست. حتي در موارد بروز مشكل و درگيري بايد بتواند به كمك مردم متكي باشد، اما اين مستلزم آن است كه اين نيرو به عنوان ضابط دادگستري صرفا مجري قانون باشد و راسا اجتهاد نكند، بديهي است قوه قضاييه نيز كه عصاره قانون و عدالت بايد باشد، بعيد است دستوري برخلاف قوانين مصوب قوه مقننه به نيروي انتظامي بدهد.

وهوالله علم
دو طايفه پس از 33 سال اختلافات خود را كنار گذاشتند و آشتي كردند
وقتي كه هم خوني معنا پيدا مي‌كند


اعتماد| قهر و كدورت دو طايفه بزرگ كرماني بالاخره بعد از 33 سال به آشتي و دوستي ختم شد. 33 سال پيش بود كه نخستين جرقه‌هاي اختلاف بين دو طايفه بزرگ كرماني يعني طايفه «ميرزايي» و طايفه «نارويي» زده شد. اختلافات تا جايي بالا گرفت كه حتي چندين نفر هم از افراد هر دو طايفه جان خود را از دست دادند اما همه اينها باعث نشد كه اين دو طايفه از در دوستي با هم در نيايند و به اين قهر 33 ساله پايان ندهند. قهر و كدورتي كه به گفته روساي اين دو طايفه هيچ دليل شخصي نداشت و بر اثر اختلافات محلي و جزيي به وجود آمده بود حالا با پا درمياني بزرگان و مسوولان استاني مي‌رود كه به يك دوستي و برادري هميشگي منجر شود. روز گذشته بود كه صدا و سيما در بخش خبري ساعت 22 شبكه سوم خبر از آشتي و صلح اين دو طايفه داد و اعلام كرد كه به همين مناسبت مراسمي هم در اين استان برگزار شده است. اظهارات مسوولان بلندپايه استاني و روساي طوايف حكايت از آن دارد كه تداوم دوستي‌ها بناي رفتار دو طايفه خواهد بود و براي آن تلاش خواهند كرد.


شاهد درگيري دو طايفه بودم

جواد كمالي، معاون سياسي- امنيتي استانداري كرمان در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: دو طايفه بزرگ ميرزايي و نارويي به همراه تيره‌هايشان كه جمعيتي حدود 20 هزار نفر را تشكيل مي‌دهند و در مناطق جنوبي استان كرمان در شهرستان قلعه گنج و اطراف آن به صورت پراكنده ساكن هستند، از قديم به مدت سه دهه اختلاف داشتند و اختلافات زيادي براي آنها در طول اين مدت رخ داد. كمالي همچنين افزود: ‌كش و قوس‌هايي كه بين اين دو طايفه بوده بعضا منجر به درگيري‌ها و حتي تلفات هم شده است اما خوشبختانه با پيگيري مسوولان محلي و استاني و تلاش‌هاي گسترده‌يي كه در اين باره صورت گرفت به حول قوه الهي مقدمات آشتي و رفاقت بين اين دو قبيله فراهم شد و روز يكشنبه گذشته طي مراسمي كه در همين رابطه در نظر گرفته شده بود، اين دو قبيله با هم آشتي كردند. معاون استاندار كرمان كه 30 سال پيش در آغاز آن اختلافات بخشدار قلعه گنج بود، همچنين گفت: من و همكارانم از آغاز شروع اين اختلافات شاهد ماجرا و درگيري‌هاي بين دو طايفه بوديم و از همان موقع براي آشتي دادن آنها پيگير ماجرا بوديم و توانستيم آتش اختلافات را همان جا خاموش كنيم. او دليل اين قهر 33 ساله را اختلافات محلي ذكر كرد و افزود: متاسفانه اين اختلافات موجب كشته شدن افرادي از هر دو قبيله شده بود اما حالا خوشبختانه اين اختلافات تبديل به تفاهم و دوستي شده است.


تلاش‌هاي چند ماهه به بار نشست

حسن مرادي، فرماندار قلعه گنج كه در همين دولت به شهرستان تبديل شد نيز درباره صلح و آشتي دو طايفه بزرگ اين شهرستان به «اعتماد» گفت: بافت جمعيتي مناطق جنوب كرمان كه شهرستان قلعه گنج هم در همين منطقه قرار دارد، به صورت قبيله‌يي و طايفي است و بر عكس مناطق شهري و صنعتي خانواده‌ها به شكل گسترده در كنار هم زندگي مي‌كنند. او در اين باره گفت: به دليل همين شيوه زندگي ما شاهد هستيم كه در اين مناطق حمايت‌هاي طايفه‌يي از افراد درون يك طايفه بسيار بالاست يعني اگر كسي در جايي دچار مشكل يا اختلاف با شخص ديگري شود افراد قبيله او به هواخواهي‌اش بر مي‌خيزند و به قولي تا آخر موضوع پشت يكديگر مي‌ايستند. مرادي افزود: ‌اوايل انقلاب بود كه بين اين دو طايفه درگيري و اختلاف به وجود آمد كه حتي منجر به كشته شدن افرادي از هر دو طايفه هم شد اما با تلاش‌هاي چندين و چند ماهه مسوولان استان و همچنين همكاري خود سران قبايل موفق به ايجاد صلح و آشتي بين آنها شديم و مراسمي هم براي اين آشتي‌كنان گرفته شد و تلاش‌هاي 5، 6 ماهه مسوولان به نتيجه رسيد و حالا هم بين اين دو طايفه دوستي و صلح پايداري برقرار شده است.


مي‌خواهيم رفت و آمدهايمان را بيشتر كنيم

ميرداد نارويي، رييس طايفه نارويي با ابراز خوشحالي از صلحي كه بين دو طايفه به وجود آمده است، گفت: اختلافات ما مربوط به 33 سال پيش است اما خوشبختانه با كمك مسوولان و فرمانداري بين دو طايفه صلح و تفاهم برقرار شده است. او در ادامه گفت: حالا دو طايفه نارويي و ميرزايي كه از قديم با هم دوست و برادر بودند اما بر سر يكسري مسائل جزيي اختلاف داشتند، با يكديگر رفت و آمد دارند. نارويي همچنين تاكيد كرد: از اين دست اختلافات جزيي همه جا وجود دارد كه خوشبختانه حالا ديگر حل شده است و ما مي‌خواهيم براي تدوام صلح و دوستي بين دو طايفه با يكديگر رفت و آمدهايمان را مثل گذشته بيشتر كنيم.

برادري و دوستي بين دو طايفه ادامه خواهد داشت

موسي ميرزايي، رييس طايفه ميرزايي نيز در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: اختلافات بين ما و طايفه نارويي با پادرمياني مسوولان و شوراي تامين استان حل شده است. مي‌خواهيم برادري و دوستي كه بين همه طوايف يك رسم است را ادامه دهيم. او درباره اختلافاتي كه منجر به كدورت 33 ساله دو طايفه شده بود، گفت: به هر حال يك اتفاقي سال‌هاي پيش افتاده اما حالا ديگر اين سوءتفاهمات بر طرف شده و مشكلات حل شده است. مقامات محلي پادرمياني كردند و بين دو طايفه قرآن حكم كردند و حالا روابط بين دو طايفه عادي شده و ان‌شاء‌الله همين صلح و تفاهم ادامه خواهد داشت و هيچ مشكلي با هم نخواهيم داشت. ميرزايي ادامه داد: حالا ‌هيچ خصومت شخصي بين دو طايفه وجود ندارد و قرار است همان رفت و آمدهايي كه در گذشته داشتيم را با هم ادامه داده و بيشتر كنيم. رييس طايفه ميرزايي همچنين گفت: ما حتي بين دو طايفه در همين مدت ازدواج هم داشته‌ايم و يك نفر از طايفه نارويي با يكي از زنان تيره ميركي از طايفه ميرزايي ازدواج كرده‌اند و همين مسائل باعث ايجاد صلح و دوستي بيشتر مي‌شود.
روش?هاي غيرمجازات هم جواب مي?دهد
احياي سنت «خون‌بس»، قاتل كوهرنگي را از مرگ نجات داد
ايرنا|جمعي از طوايف عشاير شهرستان كوهرنگ با احياي سنت «خون‌بس»، قاتلي را كه به اعدام محكوم شده بود، از مرگ نجات دادند.

«خون‌صلح» يا «خون‌بس» از آيين‌هاي ديرين ايلات و عشاير استان چهارمحال و بختياري است كه با وساطت ريش‌سفيدان، معتمدان و بزرگان طوايف، رضايت اولياي دم مقتولي را كسب مي‌كنند و با بخشيدن قاتل، او را به آغوش خانواده‌اش بازمي‌گردانند. بر اساس گزارش شوراي حل اختلاف استان، حدود هفت ماه پيش بر اثر نزاعي كه بين دو طايفه در دشت زرين شهرستان كوهرنگ رخ داد، فردي به نام «آبرات خدادادي» كه ميانجي بين دو طايفه براي جلوگيري از نزاع بود، بر اثر برخورد گلوله به قتل رسيد.

پس از وقوع قتل، نزاع‌هاي شديدتري بين طوايف آغاز شد كه براي حل آن، اعضاي شوراي حل اختلاف چلگرد، مركز شهرستان كوهرنگ با رفت و آمد به منازل طرفين اختلاف، اوضاع بحراني «دشت زرين» را آرام و زمينه صلح و سازش را فراهم كردند.

پس از كسب رضايت خانواده مقتول، جلسه خون‌بس با حضور مقامات محلي، قضايي، بزرگان و اقوام دوطرف براي سازش در مسجد روستاي دشت زرين با حضور دو هزار نفر از مردم روستا برگزار شد.
هيچ كسي مسووليت نمي‌پذيرد!
قرباني شدن مادر و كودك در آبگرفتگي معابر بجنورد
در پي بارندگي اخير در بجنورد و آبگرفتگي معابر، يك مادر و كودك در جوي آب كنار خيابان گرفتار شده و غرق شدند.

محمد آروين، مديركل مديريت بحران خراسان‌شمالي در گفت‌وگو با ايسنا، در اين رابطه اظهار كرد: فرماندار بجنورد رييس بحران شهرستان است كه آنها بايد جوابگو باشند. پس از وقوع حادثه، اگر نتوانستند كاري بكنند به سراغ مديريت بحران استان مي‌آيند تا اقدام شود. وي با ذكر اينكه در پي بارندگي شديد يك تانكر بين فاروج و شيروان واژگون شد و با كمك نيروهاي امدادي مشكل برطرف شد، اظهاركرد: حادثه غرق شدن خانم در جوي آب حادثه دوم بود كه اتفاق است و پيش مي‌آيد!آروين با بيان اينكه دوشنبه شب گذشته تا ساعت 4:30 بامداد در محل حضور داشته است، ادامه داد: بحران يعني اينكه وقتي گروهي از مردم آسيب مي‌بينند بايد به آنها رسيدگي كرد و فرماندار و شهردار متولي قضيه اين خانم هستند. فرماندار و شهردار بايد براي اين مساله پاسخ بدهند و اگر پاسخ دادند من هم جواب مي‌دهم.مديركل مديريت بحران خراسان‌شمالي در ادامه گفت: براي ساماندهي معابر و هدايت آب‌هاي سطحي در فلكه كارگر بجنورد دو ميليارد ريال اعتبار به شهرداري داده شد تا براي اين كار راهكار پيدا كنند و آب?ها را ساماندهي كنند اما هنوز هيچ اقدامي نكرده‌اند.وي ادامه داد: بعد 30 سال هنوز فلكه كارگر همين مشكل را دارد. كيوان دژهوت، شهردار بجنورد نيز در تماس تلفني خبرنگار ايسنا پس از ذكر اينكه «ما داريم گزارشات را جمع‌بندي مي‌كنيم، زنگ بزنيد از فرماندار بگيريد»، مكالمه را قطع كرد. سيدمحمد لنگري، رييس شوراي اسلامي شهر بجنورد در اين رابطه اظهار كرد: من شب گذشته در بجنورد نبودم و تازه متوجه شدم.

وي با بيان اينكه عمق جوي آب زياد بوده و مادر و كودك در اثر بارندگي در آن غرق شدند، افزود: چون آب كل شهر به ميدان كارگر مي‌رسد بايد روي اين كانال پوشيده شود، اما در جريان نيستم كه پوشيده شده است يا خير. وي ادامه داد: راهكار اين است كه آبي كه از سمت بيمارستان امام علي(ع) به سمت ميدان كارگر جريان مي‌يابد، سريعا انتقال يابد. رييس شوراي اسلامي شهر بجنورد گفت: نبايد براي اين مسائل كوچك شهروندان آسيب ببينند. هر كانالي كه در سطح شهر وجود دارد بايد سرپوشيده شود يا بايد در كنار جوي آب نرده گذاشته شود تا مردم راحت رد بشوند.

محمدرضا عفتي، معاون عمراني استاندار خراسان‌شمالي نيز با ذكر اينكه «من در جلسه‌ام» حاضر به مصاحبه نشد.
دستگيري عامل تهيه فيلم‌هاي مستهجن از دختران در اينترنت
ايسنا|رييس پليس فتاي استان سمنان از شناسايي و دستگيري عامل اغفال دختران در فضاي مجازي خبر داد. سرگرد سيدعلي ميراحمدي با اعلام اين خبر گفت: چندي پيش پرونده نيابتي از يكي از استان‌هاي غربي كشور به اين پليس ارسال شد كه در آن، زني از شخصي ناشناس كه از طريق اينترنت و با استفاده از اتاق‌هاي گفت‌وگو (چت‌روم) عكس‌هاي شخصي وي را به دست آورده و با تهديد انتشار آنها در شبكه‌هاي اجتماعي، قصد اغفال و اخاذي داشت، شكايت كرده بود.

وي افزود: ماموران پليس فتاي سمنان با حساسيت ويژه، پيگيري موضوع را در دستور كار خود قرار دادند و پس از انجام عملياتي پيچيده در فضاي مجازي، سرانجام متهم را شناسايي كردند. ميراحمدي ادامه داد: متهم به هويت «ع-ج» داراي تحصيلات عالي دانشگاهي و مجرد است كه تبحر خاصي در كار با رايانه و اينترنت دارد. وي تصريح كرد: پس از دستگيري متهم كه با هماهنگي مقام قضايي صورت گرفت، ماموران پليس فتا از منزل وي نيز بازرسي انجام دادند و تعداد زيادي گوشي تلفن همراه و 31 عدد سيم‌كارت تلفن همراه كشف و ضبط كردند.

مير‌احمدي گفت: از تجهيزات رايانه‌يي متهم نيز در «آزمايشگاه ادله ديجيتال» پليس فتا بازبيني به عمل آمد كه متاسفانه تعداد زيادي عكس و فيلم مستهجن از دختران جوان ناشناس كشف شد.
پليس از 28 اسفند در حال رسيدگي به اين جنايت بوده است
راز جسد سوخته در سينه دو زن و مرد مي‌تپيد
اعتماد|كارآگاهان پليس جنايي تهران راز جنايتي را كشف كردند كه در پي گزارش يك حريق مطرح شد. سرهنگ كارآگاه آريا حاجي‌زاده، معاون جنايي پليس آگاهي پايتخت، در تشريح چگونگي عمليات كارآگاهان براي كشف راز اين جنايت گفت: «دو روز مانده به عيد نوروز و در پي اعلام يك حريق در كيلومتر 7 جاده قديم كرج، ماموران كلانتري 150 تهرانسر در محل حاضر شدند.

به گفته اين مقام پليس آگاهي، ماموران كلانتري 150 تهرانسر در محل حادثه حاضر شدند زيرا ماموران آتش‌نشاني يك جسد را در محل حريق

- يك مغازه ضايعات گوني- كشف كرده بودند. بررسي‌هاي اوليه و گزارش ماجرا به بازپرس كشيك قتل ارجاع شد تا پرونده‌يي در دايره دهم پليس آگاهي تهران براي تحقيق در اين باره شكل بگيرد. ماموران آتش‌نشاني نيز وقوع قتل در چنين مكاني را محتمل ولي وجود جسد در آن را دليلي براي بررسي بيشتر ماجرا دانستند.

وقتي پزشكي‌قانوني نيز جسد سوخته را معاينه و علت مرگ را سوختگي عنوان كرد، كارآگاهان فرضيه قتل و حريق براي از بين بردن آثار جرم را در دستور كار خود قرار دادند.نخستين قدم؛ شناسايي مقتول

كارآگاهان پليس اداره دهم آگاهي در نخستين مرحله رسيدگي به پرونده با انجام تحقيقات ميداني و شناسايي كارگر مغازه، موفق به شناسايي جسد كشف شده كه «مهدي» نام داشت و 45 ساله بود، شدند. با توجه به اطلاعات به دست آمده و با قوت گرفتن فرضيه ارتكاب جنايت با انگيزه خريد و فروش موادمخدر، كارآگاهان اداره دهم با شناسايي تعدادي از افراد مرتبط با مقتول موفق به شناسايي و دستگيري يكي از فروشندگان موادمخدر به هويت «مرجان. د» (32 ساله) در تاريخ 12 ارديبهشت‌ماه سال جاري در ميدان صادقيه شدند.حريق عمدي براي رد گم كني


با دستگيري مرجان، وي در تحقيقات اوليه درباره چگونگي مرگ مقتول اظهار بي‌اطلاعي كرد اما در ادامه تحقيقات و با توجه به تناقضات موجود در اظهارات، به ناچار لب به اعتراف گشود و در اعترافات اوليه خود به كارآگاهان گفت: همسر [يكي از دوستانم به نام] «مينا » (21 ساله) كه به مصرف شيشه اعتياد دارد، به من وعده داد كه اگر بتوانم با دادن اطلاعات نادرست و اشتباه، مسير تحقيقات پليس را منحرف كنم، پس از آزادي از زندان مبلغ 12 ميليون تومان به من خواهد داد.اولين متهمان چه گفتند؟


با اعترافات به دست آمده از مرجان و شناسايي همسر مينا به نام «رامين» (41 ساله)، كارآگاهان اداره دهم با شناسايي محل سكونت آنها در صادقيه- بلوار فردوس، هر دو نفر را در 13 ارديبهشت‌ماه دستگير و به اداره دهم پليس آگاهي منتقل كردند. در تحقيقات اوليه، رامين صراحتا به ارتكاب جنايت اعتراف كرد اما به علت برخي تناقضات موجود ميان اظهارات متهم با جزييات صحنه جنايت، بررسي «فرضيه حضور و مشاركت افراد ديگر در جنايت» در دستور كار كارآگاهان قرار گرفت. دو نفر از دوستان رامين به اسامي مهدي و عليرضا، همدستان رامين در قتل مهدي نيز در ارديبهشت ماه شناسايي و دستگير شدند.كشف تجهيزات نظامي از متهمان


با توجه به اعترافات متهمان درباره به همراه داشتن دستبند، اسلحه كمري و شوكر، كارآگاهان در ادامه رسيدگي به اين پرونده به تحقيق درباره نحوه تهيه اين تجهيزات از سوي متهمان پرداخته و مشخص شد كه عليرضا، يكي از فروشندگان غيرقانوني سلاح در غرب كشور را به رامين معرفي و رامين نيز به همراه مينا، دو روز قبل از جنايت با مراجعه به فروشنده سلاح در غرب كشور اقدام به خريد و تهيه تجهيزات نظامي و انتقال آنها به تهران كرده است.
اعضاي بدن «حسين وسايلي» به بيماران نيازمند اهدا شد
برق، قهرمان دو و ميداني و پرش را ناكام گذاشت
اعتماد| اعضاي بدن عضو تيم ملي نوجوانان دووميداني و پرش از ارتفاع كشور كه در اثر برق‌گرفتگي به اغما رفته بود، به چند بيمار نيازمند اهدا شد. چهاردهمين روز از ارديبهشت‌ماه جاري بود كه «حسين وسايلي» نوجوان 16 ساله عضو تيم ملي دووميداني نوجوانان كشور در اثر برق‌گرفتگي با آبسردكن ورزشگاه انقلاب شهرستان نجف‌آباد اصفهان دچار حادثه شد. پس از وقوع اين حادثه، حسين به بيمارستان محمد منتظري شهرستان نجف‌آباد منتقل شد و به مدت يك هفته در بخش ‌آي سي يو بيمارستان در اغما بود. با وجود اينكه چندين‌بار عمليات احيا روي اين نوجوان ورزشكار انجام شد و او به سطح قابل ملاحظه‌يي از هوشياري رسيد، اما به ناگاه دچار مرگ مغزي شد. پس از اعلام مرگ مغزي، حسين به بيمارستان الزهرا براي اهداي عضو منتقل شد و كليه‌ها و كبد او به بيماران نيازمند اهدا شد. سلمان‌زاده مدير مدرسه و مربي اين نوجوان كه در رشته كاراته هم دستي داشت، درباره جزييات ماجرا به خبرنگار ما گفت: شش سال بود كه حسين را مي‌شناختم و مربي كاراته‌اش بودم حسين سال اول دبيرستان بود و تازه يك سال بود كه به مدرسه ما آمده بود. وضعيت تحصيلي حسين خيلي خوب بود اما او در ورزش يك نابغه بود، بدنش انعطاف بسياري داشت و جز رشته كاراته كه كمربند قهوه‌يي آن را داشت در دووميداني و پرش از ارتفاع هم كار مي‌كرد و عضو تيم ملي بود. او با اشاره به چندين مقام قهرماني اين نوجوان 16 ساله، درباره روز حادثه گفت: پنجشنبه بود و من داشتم به حسين و چند نفر ديگر از بچه‌هاي تيم تمرين مي‌دادم، بعد از اينكه حدود 40 دقيقه بدن‌شان را گرم كردند به آنها گفتم بروند و دستكش‌هايشان را بياورند. زماني كه حسين براي برداشتن دستكش‌هايش رفت به سمت آبسردكن هم رفت تا آب بخورد. آن روز هم هوا باراني و كف زمين خيس بود، زير آبسردكن هم خيس بود و متاسفانه وقتي حسين رفت از آبسردكن آب بخورد ناگهان دچار برق‌گرفتگي شد و بر زمين افتاد. او را به بيمارستان منتقل كرديم اما او تسليم مرگ شد و در نهايت با اجازه والدينش اعضاي بدنش به بيماران نيازمند اهدا شد. يكي از دوستان حسين نيز با تشريح جزييات حادثه گفت: حسين يك ورزشكار عالي و نمونه بود. سال گذشته در مسابقات دانش‌آموزي كل كشور در رشته دووميداني و پرش از ارتفاع اول شد، امسال هم درهمين مسابقات كه در اهواز برگزار شد به مقام سومي رسيد. او استعداد بسيار خوبي در ورزش داشت. در طول چندين روز گذشته اين دومين باري است كه يك ورزشكار عضو تيم ملي دچار سانحه منجر به فوت شده است، پيش از اين هم زيبا مهيني عضو تيم ملي دوچرخه‌سواري بانوان كشور، به دلايلي كه فعلا معلوم نيست، جان خود را از دست داد. اما از سال گذشته تاكنون اين دومين بار است كه آبسردكن‌ها جان نوجوانان را به خطر مي‌اندازند سال گذشته در بندر سيريك استان هرمزگان هم دانش‌آموزي در حال آب خوردن از آبسردكن مدرسه بود كه برق او را گرفت اما با هوشياري همكلاسي‌اش كه با زدن لگد به او اتصال برق با بدن او را از بين برد، از خطر مرگ حتمي نجات پيدا كرد.
تيراندازي در راسك
اعتماد| مردم شهر راسك مركز شهرستان سرباز در سيستان و بلوچستان در گفت‌وگو با «اعتماد» خبر از يكسري درگيري منجر به تيراندازي دادند.شنيده‌ها از اين شهر حاكي است كه دست‌كم دو نفر به ضرب گلوله كشته شده‌اند. هنوز از هويت قربانيان و ضارب يا ضاربان احتمالي اين درگيري اطلاعي به دست نيامده است. خبرنگار «اعتماد» در تماس با برخي مردم محلي، اين خبر را پيگيري كرد كه اين تماس‌ها وقوع درگيري و تيراندازي را تاييد كردند. چند ماه قبل امام جماعت اهل تسنن شهر راسك مركز شهرستان سرباز ترور شد. همچنين يكي از ساكنان شهر راسك به «اعتماد» گفت: مدتي قبل نيز يك نفر به اتهام داشتن رابطه با گروهك جندالشيطان دستگير شده بود. سركرده گروهك جندالشيطان به نام «عبدالمالك» اواخر سال 1388 در عمليات ماموران وزارت اطلاعات دستگير و در سال 1389 نيز اعدام شد.
عناوين اين صفحه
پليس خودش اجتهاد نكند
وقتي كه هم خوني معنا پيدا مي‌كند
احياي سنت «خون‌بس»، قاتل كوهرنگي را از مرگ نجات داد
قرباني شدن مادر و كودك در آبگرفتگي معابر بجنورد
دستگيري عامل تهيه فيلم‌هاي مستهجن از دختران در اينترنت
راز جسد سوخته در سينه دو زن و مرد مي‌تپيد
برق، قهرمان دو و ميداني و پرش را ناكام گذاشت
تيراندازي در راسك

روزنامه اعتماد
طراحی و پیاده سازی نرم افزار : شرکت ارتباطات نوین فرانام